dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1512 z 1521
Pokaż wyniki od 30.221 do 30.240 z 30404
  1. #30221

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Pompy typu Monoblock można kupić w zwykłym sklepie i może to każdy zamontoważ i nie podlegają pod żadne ustawy , bo połącznie gazowe poodbnie jak w lodówce jest wykonane fabrycznie ...
    Może kupić każdy a nie jedynie osoba uprawiona ...
    Rozumiem, że nawet nie zadałeś sobie trudu i czasu na naukę nie poświęciłeś.
    Rób z siebie kretyna dalej.

    Są monobloki, które podlegają rejestracji i obowiązkowym przeglądom.
    Wszystko jest na stronie do której linka umieściłem, oraz w ustawie.

  2. #30222

    Domyślnie

    Ojjj ...

    Prawda zabolała ...

    Ja rozumie że dla instalatora/sprzedawca to szok , że obecnie może zwykły inwestor kupić monoblock nie od niego a w zwykłym sklepie (albo internetowym) i może od razu tą pompę podłączyć zwykły hydraulik i to za dużą niższa kwotę ...

    Co z tego że są monoblocki które wymagają rejestracji , zwykłe do użytku domowego , do zwykłego domu nie wymagają tego.

    Spokojnie takie znajdziesz i ty o tym wiesz ..
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  3. #30223
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    M.Krk

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Skąd
    Czernichów
    Kod pocztowy
    32-070
    Posty
    506

    Domyślnie

    Witam
    Szukam PC monoblok najlepiej 18kw. Dzwonie do różnych firm sprzedających PC, ale gadają ze mną ja z durniem.
    Testowałem tego typu pompę jakieś 8 lat i jak mi gość pierdzieli, że przy -10 PC przestaje być opłacalna i dlatego powinna mieć grzałki to nerwicy dostaje.
    Czytałem trochę o LG, niestety nie mogę znaleźć mocniejszej niż 16kw. Można się zastanowić, czy te 16kw LG nie jest lepsze od 20kw czegoś tam :/
    Będę wdzięczny za opinie i sugestie.
    Pozdrawiam
    M

  4. #30224

    Domyślnie

    Cytat Napisał M.Krk Zobacz post
    Szukam PC monoblok najlepiej 18 kW
    niestety nie mogę znaleźć mocniejszej niż 16 kW
    Można się zastanowić, czy te 16 kW LG nie jest lepsze od 20 kW czegoś tam :/
    Warto zamieścić dane takiej pompy dla -20 C,
    Panasonic T-Cap 16 kW, monoblok ma grzałkę 9 kW, a więc 18 kW
    osiągnie bez problemu; str; 25
    https://www.panasonicproclub.com/upl...alog%20A2W.pdf
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  5. #30225
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    M.Krk

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Skąd
    Czernichów
    Kod pocztowy
    32-070
    Posty
    506

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Warto zamieścić dane takiej pompy dla -20 C,
    Panasonic T-Cap 16 kW, monoblok ma grzałkę 9 kW, a więc 18 kW
    osiągnie bez problemu; str; 25
    https://www.panasonicproclub.com/upl...alog%20A2W.pdf
    Dzięki
    Nie jestem przeciwnikiem grzałek, ale jednak nie w taki sposób chciałbym uzyskać te 18Kw :/

  6. #30226
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar magdaseb
    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Chełmno
    Kod pocztowy
    86-200
    Posty
    701

    Domyślnie

    A ile dni, a raczej ile godzin w roku będziesz potrzebował te 18Kw? Chodzi o to, ze mniejsza PC jest tańsza, a uzupełnienie brakującej mocy grzałkami (jeżeli to jest róznica załóżmy 3Kw) pozwoli tę oszczędność przy zakupie utrzymać przez wiele lat...
    IVT Geo 312C 12KW, DZ 4x85, OP 100%-360m2, garaż 40m2 (ogrz do 10*),24 cm BK, 20cm grafit 031, podł 18cm 038, wylewka 7cm, fundamenty 12cm 038, użyt. poddasze 25 cm wełna skalna 035. CWU-7 osób.
    PV 10,2kw
    PV 6,57kw
    2018- CO 4520kWh, CWU 1920kWh
    2019- CO 4075kWh, CWU 1970kWh
    2020- CO 4127kWh, CWU 1962kWh
    2021- CO 5319kWh, CWU 2273kWh
    2022- CO 4618kWh, CWU 2202kWh
    2023- CO 4765kWh, CWU 2197kWh

  7. #30227
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał M.Krk Zobacz post
    Dzięki
    Nie jestem przeciwnikiem grzałek, ale jednak nie w taki sposób chciałbym uzyskać te 18Kw :/
    W życiu nie będzisz potrzebował 18kW nawet, jak dom ma takie obciążenie przy porządnie policzonym OZC.
    Po pierwsze obciążenie nie uwzględnia zysków bytowych i słonecznych. A te masz zawsze. Dla przykładu w najgorszym pod tym względem grudniu mam w sumie 785,9 kWh zysków. Jak to uśrednimy, to wychodzi 1,05 kW ciągłej mocy dostarczanej z innych źródeł, niż system grzewczy.

    Po drugie nawet jak przez jakiś czas zabraknie 1 czy 2 kW to i tak tego nie odczujesz nawet przy grzejnikach - a co dopiero przy podłogówce.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 10-09-2021 o 14:09

  8. #30228
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    M.Krk

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Skąd
    Czernichów
    Kod pocztowy
    32-070
    Posty
    506

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    W życiu nie będzisz potrzebował 18kW nawet, jak dom ma takie obciążenie przy porządnie policzonym OZC.
    Po pierwsze obciążenie nie uwzględnia zysków bytowych i słonecznych. A te masz zawsze. Dla przykładu w najgorszym pod tym względem grudniu mam w sumie 785,9 kWh zysków. Jak to uśrednimy, to wychodzi 1,05 kW ciągłej mocy dostarczanej z innych źródeł, niż system grzewczy.

    Po drugie nawet jak przez jakiś czas zabraknie 1 czy 2 kW to i tak tego nie odczujesz nawet przy grzejnikach - a co dopiero przy podłogówce.

    No właśnie, jest to stary dom, niby po modernizacji. Grzejniki 100% a powierzchnia to 240m2.
    podobny dom 140m2 ogrzewałem 14kw ON/OF i była w sam raz. Myslę, że 18kw inwerter bedzie odpowiednia. Oczywiście mogę się mylić, jednak uwzględnianie 9kw z grzałki to ciut za dużo.

  9. #30229
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    eMdzeJ

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Podwarszawie / okolice Nadarzyna
    Posty
    331

    Domyślnie

    to jest bez sensu. Bez problemów znajdziesz pompę która przy -20 będzie miała zadaną moc i bez problemów znajdziesz taką co przy -20 będzie miała połowę. Zrób ozc będziesz wiedział w co celować. Później wyjdzie ze pompa będzie taktować przez 99% casu pracy po to żeby się grzałka nie odpaliła na 2 dni w roku. To podejście jest imho bez sensu. Musisz znać zapotrzebowanie i porównywać tabele mocy poszczególnych modeli.

  10. #30230
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    ....
    Po pierwsze obciążenie nie uwzględnia zysków bytowych i słonecznych. A te masz zawsze. Dla przykładu w najgorszym pod tym względem grudniu mam w sumie 785,9 kWh zysków. Jak to uśrednimy, to wychodzi 1,05 kW ciągłej mocy dostarczanej z innych źródeł, niż system grzewczy.
    .....
    I nie ma uwzgledniac, zadna norma tego nie przewiduje. Co do zysków to nie kazdy ma drukarke 3D i serwerownię i wielkosc sredniej mocy tych zysków moze byc duzo mniejsza od Twoich.

  11. #30231
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    I nie ma uwzgledniac, zadna norma tego nie przewiduje. Co do zysków to nie kazdy ma drukarke 3D i serwerownię i wielkosc sredniej mocy tych zysków moze byc duzo mniejsza od Twoich.
    Życie uwzględnia.

    Pewnie, że każdy dom jest inny. Ale z grubsza daje to pojęcie o proporcjach - straty w domu z rekuperacja i 20cm ocieplenia trzeba średnio tylko w 1/4 pokryć systemem grzewczym.
    W najgorszym grudniu tylko 41,9% to system grzewczy.

    Owszem - gorzej ocieplony dom, w zimniejszej strefie klimatycznej czy mniej słonecznym będzie miał może 30% średnio i 50% w grudniu.
    Teoria? Ale zgodna z praktyką i pomiarami. I nie tylko w moi domu:

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Weźmy taki empiryczny przykład Kaszpira - 2021-01-17. Największe mrozy. Zużycie dobowe - 35,09kWh z czego 2,38kWh na CWU. Załóżmy COP=2 co przy -20* i tak jest zbyt optymistyczne i wychodzi, że w ciągu doby jego dom potrzebował z systemu grzewczego 35,09kWh na ogrzewanie czyli potrzebna moc grzewcza to 2,73kW średnio co daje przy (średnia -17,46* wyliczone ze ściągniętego XLS i zakładam +22 wewnątrz) 69,18W/K




    Obciążenie cieplne to czysto teoretyczny wskaźnik który nic nie mówi faktycznie potrzebnej mocy grzewczej. Dwie podstawowe przyczyny to;
    1. Temperatura obliczeniowa przytrafia się po kilka kwadransów zazwyczaj co kilka lat (ten wykres Kaszpira to najmroźniejszy okres od kilku lat). I nawet jak całkiem wyłączy się PC na ten czas to nie da się tego odczuć a po wzroście temperatury szybko nadrobi - widać na wykresie dużo wolnej mocy.
    2. Nie uwzględnia zysków słonecznych i bytowych a to w każdym domu spełniającym choćby tylko WT2014 nawet w grudniu co najmniej połowa całych strat. Więc i źródło ciepła może być 2x słabsze jak zakładamy pracę ciągłą.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 13-09-2021 o 13:45

  12. #30232
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Życie uwzględnia.

    Pewnie, że każdy dom jest inny. Ale z grubsza daje to pojęcie o proporcjach - straty w domu z rekuperacja i 20cm ocieplenia trzeba średnio tylko w 1/4 pokryć systemem grzewczym.
    W najgorszym grudniu tylko 41,9% to system grzewczy.

    Owszem - gorzej ocieplony dom, w zimniejszej strefie klimatycznej czy mniej słonecznym będzie miał może 30% średnio i 50% w grudniu.
    Teoria? Ale zgodna z praktyką i pomiarami. I nie tylko w moi domu:



    Obciążenie cieplne to czysto teoretyczny wskaźnik który nic nie mówi faktycznie potrzebnej mocy grzewczej. Dwie podstawowe przyczyny to;
    1. Temperatura obliczeniowa przytrafia się po kilka kwadransów zazwyczaj co kilka lat (ten wykres Kaszpira to najmroźniejszy okres od kilku lat). I nawet jak całkiem wyłączy się PC na ten czas to nie da się tego odczuć a po wzroście temperatury szybko nadrobi - widać na wykresie dużo wolnej mocy.
    2. Nie uwzględnia zysków słonecznych i bytowych a to w każdym domu spełniającym choćby tylko WT2014 nawet w grudniu co najmniej połowa całych strat. Więc i źródło ciepła może być 2x słabsze jak zakładamy pracę ciągłą.
    Dom do którego jest poszukiwana pompa 18 kW ma cokolwiek inne propocje zysków w ogolnym bilansie.
    Nie ma takiej mozliwosci aby przy projektwym obciązeniu cieplny ok 18 kW zyski, powiedzmy w grudniu były na poziomie 40%.
    Jest zaleznosc im wieksze obciazenie cieplne przy tej samej powierzchni, lokalizacji itp. tym mniejszy udział zysków w calkowitym zapotrzebowaniu na ciepło.

  13. #30233
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Dom do którego jest poszukiwana pompa 18 kW ma cokolwiek inne propocje zysków w ogolnym bilansie.
    Skąd to wiesz?

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Nie ma takiej mozliwosci aby przy projektwym obciązeniu cieplny ok 18 kW zyski, powiedzmy w grudniu były na poziomie 40%.
    Skąd znasz projektowe obciążenie?
    Pytający napisał tylko, że szuka pompy 18kW. Nie precyzując nawet, czy to ma być moc nominalna, czy przy jakiejś konkretnej temperaturze.

    Napiszesz coś konstruktywnego czy tylko będziesz kontestował?

  14. #30234
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Skąd to wiesz?



    Skąd znasz projektowe obciążenie?
    Pytający napisał tylko, że szuka pompy 18kW. Nie precyzując nawet, czy to ma być moc nominalna, czy przy jakiejś konkretnej temperaturze.

    Napiszesz coś konstruktywnego czy tylko będziesz kontestował?
    Pytajacy stwierdził ze to stary dom niby podkreślę niby po modernizacji. Uwazam ze dom po niby modernizacji jest słabiej ocieplony i ma wieksze zapotrzebowanie na ciepło niz dom nowy o podobnej powierzchni i kubaturze, ocieplony wg aktualnych WT2021. Oczywiscie mozesz sie z tym stwierdzeniem nie zgodzic, bo rację mozesz miec tylko Ty. To ze liczyłem wiele domów starych termodernizowanych i mam ogólny obraz jakie są proporcje zysków do zapotrzebowania tez nie znaczy nic. Ty na podstawie jednych jedynych obliczen OZC ktore wykonałes, wiesz wszystko co tylko jest mozliwe w tej dziedzinie. Pozostaje tylko pogratulowac wiedzy i geniuszu.

  15. #30235
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Pozostaje tylko pogratulowac wiedzy i geniuszu.
    Przypisujesz mi swoje cechy. To Ty wiesz wszystko o tym domu, choć nie zostało to napisane.

  16. #30236
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Przypisujesz mi swoje cechy. To Ty wiesz wszystko o tym domu, choć nie zostało to napisane.
    Które cechy?
    Dla mnie opis "dom stary niby modernizowany" który okreslił wieloletni a przy tym dosc dociekliwy posiadacz pompy ciepła oznacza ze ten dom jednak jest słabo ocieplony. To nie oznacza ze wiem o tym domu wszystko, ale wystarczajaco duzo.
    Oczywiscie i wiedza i dociekliwosc M.Krk nie moze sie równac z Twoją, nie mniej sądze ze jest powód dla którego szuka pompy o mocy 18 kW.
    A tak na marginesie liczyłem wiele domów niby i nie tylko modernizowanych. Dziwnym trafem grubosci i jakosc izolacji termicznej nie rownała sie izolacji na nowych budynkach.
    Nie twierdze ze takich budynków nie ma i zapewne podasz przykład, ze są ale jaki jest ich udział w ogolnej liczbie budynków modernizowanych?.
    Wracajac do kontestacji to przeciez nie moze byc tak abys Ty nie miał racji, przeciez to niemozliwe.

  17. #30237
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    @M.Krk
    Skoro taki problem znaleźć PC monoblok 18kW, to może zamontuj dwie po 9kW.
    Nawet byłoby bezpieczniej w razie awarii.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  18. #30238
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    A tak na marginesie liczyłem wiele domów niby i nie tylko modernizowanych. Dziwnym trafem grubosci i jakosc izolacji termicznej nie rownała sie izolacji na nowych budynkach.
    I w ciemno obstawiasz, że ten dom potrzebuje 6,2 x większej mocy, niż dom Kaszpira?

    Bo to, że Kaszpir ma niby to dobrze dobraną PC do obliczeń a mocno przewymiarowaną to widać. I wszyscy tak mają. Właśnie dlatego, że opierają się o czysto teoretyczny wskaźnik który w praktyce jest co najmniej 2x zawyżony.

  19. #30239
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    I w ciemno obstawiasz, że ten dom potrzebuje 6,2 x większej mocy, niż dom Kaszpira?

    Bo to, że Kaszpir ma niby to dobrze dobraną PC do obliczeń a mocno przewymiarowaną to widać. I wszyscy tak mają. Właśnie dlatego, że opierają się o czysto teoretyczny wskaźnik który w praktyce jest co najmniej 2x zawyżony.
    Ile dom Kaszpira potrzebuje mocy przy długotrwałej temperaturze obliczeniowej bez zysków słonecznych dla strefy klimatycznej w ktorej sie znajduje?
    Na pewno nie tyle ile wyliczyłes bo ta temperatura trwała krótko. Skąd ten przelicznik 6.2 x razy?
    Nie jestem pewien ze to jest te 18 kW, ale z opisu moze niezbyt obszernego nie wynika, aby dom stary o pow. 240 m2 niby modernizowany wymagał tylko ok 8-9 kW.
    Dobór mocy czy tez zgrubne okreslenie mocy strat domu M.Krk na podstawie danych domu Kaszpira to mistrzostwo swiata. Po co cokolwiek liczyc, wystarczą dane domu Kaszpira. Naukowcy dwoją sie i troją aby zwiekszyc dokladnosc obliczen, a tu taki prosty sposób. Chyba sie nie pomyliłem nazywajac Ciebie geniuszem tego rodzaju obliczen.
    Skąd wiadomo ze 2 x zawyzony, czy ten jeden przykład jest obligatoryjny dla wszystkich przypadków?, co z domami słabiej ocieplonymi w których zyski sa poziomie domów dobrze ocieplonych a zapotrzebowania są duzo wyzsze? Zyski są porownywalne bo dlaczego miałyby sie róznic, nie widzę powodu aby zyski w domach słabiej ocieplonych miały byc wieksze niz w domach dobrze ocieplonych.

  20. #30240
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Ile dom Kaszpira potrzebuje mocy przy długotrwałej temperaturze obliczeniowej bez zysków słonecznych dla strefy klimatycznej w ktorej sie znajduje?
    A co to mieszkańca obchodzi? Masz wykres z najmroźniejszego okresu od kilku lat - weryfikacja teoretycznych obliczeń dowodzi bezsensowności takiego doboru mocy źródła ciepła.

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Skąd ten przelicznik 6.2 x razy?
    Nie widzisz?

Strona 1512 z 1521