dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1513 z 1521
Pokaż wyniki od 30.241 do 30.260 z 30404
  1. #30241
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A co to mieszkańca obchodzi? Masz wykres z najmroźniejszego okresu od kilku lat - weryfikacja teoretycznych obliczeń dowodzi bezsensowności takiego doboru mocy źródła ciepła.


    Nie widzisz?
    W Polsce mamy niestety tylko 5 stref klimatycznych. Dane meteo to dane srednie z ostatnich 10 lat. Byc moze trzeba uwzglednic zmiany klimatu, moze trzeba wprowadzic wiecej stref klimatycznych. Zadna metoda nie jest doskonała, byc moze bedą jej modyfikacje i udoskonalenia, ale takie liczenie oparte jest na normach i rozporzadzeniach. Zaden projektantant na bedzie sie opierał przy obliczeniach na Twoich przemysleniach, a na obowiazujacych przepisach. Kwestia zmiany przepisówn i norm to temat na inny wątek. Z drugiej strony opieranie sie na przemysleniach i pomiarach tylko jednego budynku tez nie jest prawidłowe. Korzystajac z okazji zapytam dlaczego Twój dom nie jest juz przykładem reprezentatywnym, a dlaczego takim przykladem stał się dom Kaszpira?. Musi byc jakis powód którego nawet sie nie domyslam.

  2. #30242
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Z drugiej strony opieranie sie na przemysleniach i pomiarach tylko jednego budynku tez nie jest prawidłowe. Korzystajac z okazji zapytam dlaczego Twój dom nie jest juz przykładem reprezentatywnym, a dlaczego takim przykladem stał się dom Kaszpira?
    Bo jest obiektywny i udostępnia ładny wykres. Moich danych byś się czepiał z zasady. A z zasady to się należy czepiać doboru mocy źródła ciepła do obciążenia (bez uwzględnienia zysków).

  3. #30243
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Bo jest obiektywny i udostępnia ładny wykres. Moich danych byś się czepiał z zasady. A z zasady to się należy czepiać doboru mocy źródła ciepła do obciążenia (bez uwzględnienia zysków).
    Mówiac krótko jest repezentatywny? Szkoda ze tylko dla porównywalnie ocieplonych i to podobnej lokalizacji i wielu innych podobienstwach.
    Czepiałbym bym się bo jeden czy dwa budynki nie mogą byc reprezentatywne dla ogółu wszystkich budynków.
    Swego czasu prawie ze sugerowałes ze duze zyski bytowe twojego domu sa podobne do innych pomimo uzytkowania drukarki 3D, która to słuzy do suzbowego czy tez firmowego uzytku, czestosc jej wystepowania w innych domach jest bardzo rzadka.

  4. #30244
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Mówiac krótko jest repezentatywny?
    Zdefiniuj "reprezentatywny"? Jest konkretny. Rzeczywisty. Zmierzony. Jakoś ciągle kontestujesz faktyczne pomiary. Żyjesz w świecie iluzji norm i obliczeń - a żadnych pomiarów weryfikujących nie przyjmujesz do wiadomości. Co gorsza - sam ich nigdzie nie przeprowadzasz. Nawet we własnym domu.

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Swego czasu prawie ze sugerowałes ze duze zyski bytowe twojego domu sa podobne do innych pomimo uzytkowania drukarki 3D, która to słuzy do suzbowego czy tez firmowego uzytku, czestosc jej wystepowania w innych domach jest bardzo rzadka.
    Dopowiadaj sobie bajki. Drukarki 3d używam prywatnie, amatorsko. Jedni używają drukarki, inni destylatora, niektórzy grzeją akwarium, niektórzy liczą kryptowaluty 24/7, jeszcze inni co wieczór grają... Mam spore zużycie bytowe prądu wg mojej oceny. Ale na pewno niejeden mnie przebije. Za to mam, wg mojej oceny, bardzo małe zużycie CWU - a to też przekłada się na zyski bytowe, bo woda sporo ciepła oddaje zanim trafi do rury kanalizacyjnej.

    Edyta. Taki fragmencik innej dyskusji:
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Cytat Napisał SzymonKc Zobacz post
    Dlatego to ma działać niezależnie od zysków ciepła.
    Czemu akurat w takiej sytuacji, która nie występuje w naturze przez dłużej, niż krótką chwilę?

    Ma działać najlepiej w realnych warunkach.

    Cytat Napisał SzymonKc Zobacz post
    A projekt warto zrobić z każdego powodu, dla jednego będzie to lepsze działanie i komfort, dla innego niższe koszty eksploatacji, albo niższe koszty materiałów.
    Opierając projekt na nierealnych założeniach staje się od zbędny albo i szkodliwy.

    Cytat Napisał SzymonKc Zobacz post
    A jak chcesz projekt, który uwzględnia, że o codziennie o 14 przez godzinę gotujesz zupę, a o 19 zaparzasz 2 szklanki gorącej herbaty, to sobie taki zrób lub zamów.
    Jakbym robił podłogówkę wodną, to chciałbym projekt uwzględniający, że średnio w najgorszym pod tym względem styczniu mam w sumie 885,8kWh zysków które pokrywają 60% zapotrzebowania na ciepło w tym miesiącu. I że tych zysków z połowa to strefa dzienna, 1/4 pomieszczenie techniczne a tylko 1/4 pozostałe pomieszczenia (czyli połowa powierzchni dostaje jakąś 1/4 zysków słonecznych i bytowych) - które przez to potrzebują większego udziału w mocy produkowanej przez źródło ciepła, niż wynika z czysto teoretycznego wskaźnika jakim jest obciążenie cieplne.
    I tak bym sobie szlifował swój projekt, jakbym pozostał przy koncepcji wodnej podłogówki (fragment wstępnego projektu na pierwszej stronie). Ale wybrałem kable - gdzie każdy obwód jest osobno zasilany, osobno sterowany i nie wpływa na pozostałe a dobranie złej mocy (poza jaskrawym niedowymiarowaniem, co jest niewykonalne we współczesnym domu) nie ma znaczenia.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 14-09-2021 o 00:32

  5. #30245

    Domyślnie

    Widzę że nasz dom zrobił się "domem testowym"

    Nasz dom według wstępnych wyliczeń potrzebuje około 3-4KW , tyle chociaż wychodziło mi w wyliczeniach za pomocą stronki ciepłowłaściwie.

    Na początku miałem kupić pompę 5KW bo mniejszych mocą nie było , tyle że "dzięki" forum dowiedziałem się że za mała pompa to "zło" i że lepiej kupić mocniejszą i grzać w 2 taryfie i cieszyć się z bardzo niskich kosztów ogrzewania.

    W zakupie różnica w cenie pomiędzy pompa 5KW a 9KW wynosiła 1000zł więc jakiejś wielkiej różnicy nie było.

    Zaufałem i kupiłem 9KW , która przy -20 stopni potrafi dać 5,5-6KW mocy bez wspomagania się grzałkami. Założenie było takie aby pompa dała sobie radę bez grzałek i przez 4 lata dawała radę , bo grzałki są wyłączone.

    Niestety okazało się że praca tylko w 2 taryfie to nie dla mnie , bo są jak dla mnie zbyt duze wahania temperatur. Może dramatu nie ma , ale w poprzednim domu miałem kocioł na ekogorszek z podłogówką i sterowanie pogodowym który działał nonstop i cały czas szło ogrzewanie w podłodze i dla mnie to było wtedy komfortowe.

    Przy grzaniu czasowym tego komfortu już nie miałem. Niby temperatura wysoka ale nie byłem w pełni zadowolony.

    Dopiero przejście na grzanie termostatem i nie patrzenie na czas pracy pompy pomogło , choć ideałem by było dla mnie wywalenie termostatu (histeryza 0,4 stopnia) i grzanie ciągłe to znaczy tak długo aż spręzarka sama się nie wyłaczy.

    Ale do takiej pracy mam zbyt oszczędny dom i zbyt duża pompę ...

    Teraz jakbym kupował to bym kupił pompę 3,5KW a jakby nie dała radę to ... bym rozpalił kominek ...

    Jak szukałem pompy to na forum były dwie sprzeczne "opcje". Jedna najliczniejsza polecała zakup duzo mocniejszej pompy i pracę w II taryfie a druga pracę "ciagłą" i kupno nawet za małej pompy.
    Jako że najliczniejsza była ta pierwsza grupa to ją posłuchałem i po niedługim czasie stwierdziłem że takie prowadzenie pompy to nie ma mnie ..

    W tamtym sezonie testowałem różne ustawienia pompy i różne tryby pracy , w tym sezonie pompa będzie puszczona samopas i grzania stałą temepraturą , bo okazało się że krzywa grzewcza nie do końca działa u mnie prawidłowo ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  6. #30246
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    M.Krk

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Skąd
    Czernichów
    Kod pocztowy
    32-070
    Posty
    506

    Domyślnie

    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    @M.Krk
    Skoro taki problem znaleźć PC monoblok 18kW, to może zamontuj dwie po 9kW.
    Nawet byłoby bezpieczniej w razie awarii.
    PC 18Kw to może nie tak duży problem, bardziej chodzi mi o zdanie ludzi, którzy np. mają te 9kw i są zadowoleni a przy okazji wiedzą, że ta firma ma też mocniejsze PC.

  7. #30247
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar 1igor1
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Pszczyna
    Posty
    1.335
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Widzę że nasz dom zrobił się "domem testowym"

    Nasz dom według wstępnych wyliczeń potrzebuje około 3-4KW , tyle chociaż wychodziło mi w wyliczeniach za pomocą stronki ciepłowłaściwie.

    Na początku miałem kupić pompę 5KW bo mniejszych mocą nie było , tyle że "dzięki" forum dowiedziałem się że za mała pompa to "zło" i że lepiej kupić mocniejszą i grzać w 2 taryfie i cieszyć się z bardzo niskich kosztów ogrzewania.

    W zakupie różnica w cenie pomiędzy pompa 5KW a 9KW wynosiła 1000zł więc jakiejś wielkiej różnicy nie było.

    Zaufałem i kupiłem 9KW , która przy -20 stopni potrafi dać 5,5-6KW mocy bez wspomagania się grzałkami. Założenie było takie aby pompa dała sobie radę bez grzałek i przez 4 lata dawała radę , bo grzałki są wyłączone.

    Niestety okazało się że praca tylko w 2 taryfie to nie dla mnie , bo są jak dla mnie zbyt duze wahania temperatur. Może dramatu nie ma , ale w poprzednim domu miałem kocioł na ekogorszek z podłogówką i sterowanie pogodowym który działał nonstop i cały czas szło ogrzewanie w podłodze i dla mnie to było wtedy komfortowe.

    Przy grzaniu czasowym tego komfortu już nie miałem. Niby temperatura wysoka ale nie byłem w pełni zadowolony.

    Dopiero przejście na grzanie termostatem i nie patrzenie na czas pracy pompy pomogło , choć ideałem by było dla mnie wywalenie termostatu (histeryza 0,4 stopnia) i grzanie ciągłe to znaczy tak długo aż spręzarka sama się nie wyłaczy.

    Ale do takiej pracy mam zbyt oszczędny dom i zbyt duża pompę ...

    Teraz jakbym kupował to bym kupił pompę 3,5KW a jakby nie dała radę to ... bym rozpalił kominek ...

    Jak szukałem pompy to na forum były dwie sprzeczne "opcje". Jedna najliczniejsza polecała zakup duzo mocniejszej pompy i pracę w II taryfie a druga pracę "ciagłą" i kupno nawet za małej pompy.
    Jako że najliczniejsza była ta pierwsza grupa to ją posłuchałem i po niedługim czasie stwierdziłem że takie prowadzenie pompy to nie ma mnie ..

    W tamtym sezonie testowałem różne ustawienia pompy i różne tryby pracy , w tym sezonie pompa będzie puszczona samopas i grzania stałą temepraturą , bo okazało się że krzywa grzewcza nie do końca działa u mnie prawidłowo ...
    Bardzo mądrze piszesz, tylko ludzie nie chcą tego słuchać, i tu na forum jest duże lobby aby sprzedawać jak największe pompy i II taryfa, a ja zawsze powtarzam że lepiej ciągle bo zupelnie inny komfort, i praktycznie zerowe wahania temperatury. Ale jak ktoś usłyszy że przy -10 ma się grzałka załączyć to dostaje spazmów. No cóż, ktoś wykreował taki rynek
    Ostatnio edytowane przez 1igor1 ; 14-09-2021 o 07:53
    Dziennik + komentarze mój komfort-owy
    136m2 , ogrzewanie nadmuchowe oparte na powietrznej PC
    Ściany: szkieletowe 15 wełny +5 styropianu, Podłoga: 12cm wełny, Poddasze 20cm wełny,
    Zużycie na cele CO średnia z 10 sezonów 2090kWh oraz około 0,5m3 drzewa na sezon
    PV 9,9kWp południe 30st

  8. #30248
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar 1igor1
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Pszczyna
    Posty
    1.335
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał M.Krk Zobacz post
    PC 18Kw to może nie tak duży problem, bardziej chodzi mi o zdanie ludzi, którzy np. mają te 9kw i są zadowoleni a przy okazji wiedzą, że ta firma ma też mocniejsze PC.
    Jak chcesz być zadowolony z ogrzewania to dobierz pompę tak aby bez grzałek pracowała do -10stopni, potem pozwól jej na grzałki, będziesz najbardziej zadowolony, a to że zużyje w ciągu sezonu pradu o 200zł więcej, nie odczujesz,
    Dziennik + komentarze mój komfort-owy
    136m2 , ogrzewanie nadmuchowe oparte na powietrznej PC
    Ściany: szkieletowe 15 wełny +5 styropianu, Podłoga: 12cm wełny, Poddasze 20cm wełny,
    Zużycie na cele CO średnia z 10 sezonów 2090kWh oraz około 0,5m3 drzewa na sezon
    PV 9,9kWp południe 30st

  9. #30249
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    M.Krk

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Skąd
    Czernichów
    Kod pocztowy
    32-070
    Posty
    506

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Widzę że nasz dom zrobił się "domem testowym"

    Nasz dom według wstępnych wyliczeń potrzebuje około 3-4KW , tyle chociaż wychodziło mi w wyliczeniach za pomocą stronki ciepłowłaściwie.

    Na początku miałem kupić pompę 5KW bo mniejszych mocą nie było , tyle że "dzięki" forum dowiedziałem się że za mała pompa to "zło" i że lepiej kupić mocniejszą i grzać w 2 taryfie i cieszyć się z bardzo niskich kosztów ogrzewania.

    W zakupie różnica w cenie pomiędzy pompa 5KW a 9KW wynosiła 1000zł więc jakiejś wielkiej różnicy nie było.

    Zaufałem i kupiłem 9KW , która przy -20 stopni potrafi dać 5,5-6KW mocy bez wspomagania się grzałkami. Założenie było takie aby pompa dała sobie radę bez grzałek i przez 4 lata dawała radę , bo grzałki są wyłączone.

    Niestety okazało się że praca tylko w 2 taryfie to nie dla mnie , bo są jak dla mnie zbyt duze wahania temperatur. Może dramatu nie ma , ale w poprzednim domu miałem kocioł na ekogorszek z podłogówką i sterowanie pogodowym który działał nonstop i cały czas szło ogrzewanie w podłodze i dla mnie to było wtedy komfortowe.

    Przy grzaniu czasowym tego komfortu już nie miałem. Niby temperatura wysoka ale nie byłem w pełni zadowolony.

    Dopiero przejście na grzanie termostatem i nie patrzenie na czas pracy pompy pomogło , choć ideałem by było dla mnie wywalenie termostatu (histeryza 0,4 stopnia) i grzanie ciągłe to znaczy tak długo aż spręzarka sama się nie wyłaczy.

    Ale do takiej pracy mam zbyt oszczędny dom i zbyt duża pompę ...

    Teraz jakbym kupował to bym kupił pompę 3,5KW a jakby nie dała radę to ... bym rozpalił kominek ...

    Jak szukałem pompy to na forum były dwie sprzeczne "opcje". Jedna najliczniejsza polecała zakup duzo mocniejszej pompy i pracę w II taryfie a druga pracę "ciagłą" i kupno nawet za małej pompy.
    Jako że najliczniejsza była ta pierwsza grupa to ją posłuchałem i po niedługim czasie stwierdziłem że takie prowadzenie pompy to nie ma mnie ..

    W tamtym sezonie testowałem różne ustawienia pompy i różne tryby pracy , w tym sezonie pompa będzie puszczona samopas i grzania stałą temepraturą , bo okazało się że krzywa grzewcza nie do końca działa u mnie prawidłowo ...
    Właśnie, w moim domu grzałem na termostacie pokojowym i nawet nie wiem czy grzałka sie odpalała, raczej nie.
    Ja nie szukam PC bez grzałki, ale PC 9Kw plus 9kw grzałka to przesada.
    No i jesli to będzie inwerter to będzie o wiele lepiej pracować niż ON/OF którą ja miałem

  10. #30250
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar 1igor1
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Pszczyna
    Posty
    1.335
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał M.Krk Zobacz post
    Właśnie, w moim domu grzałem na termostacie pokojowym i nawet nie wiem czy grzałka sie odpalała, raczej nie.
    Ja nie szukam PC bez grzałki, ale PC 9Kw plus 9kw grzałka to przesada.
    No i jesli to będzie inwerter to będzie o wiele lepiej pracować niż ON/OF którą ja miałem
    jeśli twój dom ma maksymalne zapotrzebowanie 18kW to poprawnie dobrana pompa to jest T-cap 12kW, który przy -20 ma właśnie od 12 do 11,4kW mocy w zależności od temperatury zasilania, i ma 9kW grzałkę, która uzupełni brakującą moc
    Dziennik + komentarze mój komfort-owy
    136m2 , ogrzewanie nadmuchowe oparte na powietrznej PC
    Ściany: szkieletowe 15 wełny +5 styropianu, Podłoga: 12cm wełny, Poddasze 20cm wełny,
    Zużycie na cele CO średnia z 10 sezonów 2090kWh oraz około 0,5m3 drzewa na sezon
    PV 9,9kWp południe 30st

  11. #30251

    Domyślnie

    Cytat Napisał M.Krk Zobacz post
    PC 18Kw to może nie tak duży problem, bardziej chodzi mi o zdanie ludzi, którzy np. mają te 9kw i są zadowoleni a przy okazji wiedzą, że ta firma ma też mocniejsze PC.
    Dom ponad 230m2 PC 9kW T-cap
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  12. #30252

    Domyślnie

    Cytat Napisał 1igor1 Zobacz post
    jeśli twój dom ma maksymalne zapotrzebowanie 18kW to poprawnie dobrana pompa to jest T-cap 12kW, który przy -20 ma właśnie od 12 do 11,4kW mocy w zależności od temperatury zasilania, i ma 9kW grzałkę, która uzupełni brakującą moc
    Moja 9kW tej zimy pracowała z mocą 11,6kW. Jak to zrobiła nie wiem.
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  13. #30253
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał 1igor1 Zobacz post
    Ale jak ktoś usłyszy że przy -10 ma się grzałka załączyć to dostaje spazmów. No cóż, ktoś wykreował taki rynek
    Oczywiście, że tak bo to co piszesz jest bzdurą poprostu.
    Jak chcesz grzać grzałką pon. -10st.C to taniej wyjdzie nie kupować pompy ciepła tylko zwykły kocioł na prąd.

    Pompa ciepla, jak każde urządzenie grzewcze powinna być dobierana mocowo pod obciążenie grzewcze domu.
    Do znudzenia będę to powtarzał.

  14. #30254
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    593

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Moja 9kW tej zimy pracowała z mocą 11,6kW. Jak to zrobiła nie wiem.
    Ktoś tu kiedyś podawał informacje ze 9kW i 12kW mają takie same sprężarki tylko różnią się softem. Może w sytuacji alarmowej jednak następuje odblokowanie algorytmem pełnej mocy?

  15. #30255

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Oczywiście, że tak bo to co piszesz jest bzdurą poprostu.
    Jak chcesz grzać grzałką pon. -10st.C to taniej wyjdzie nie kupować pompy ciepła tylko zwykły kocioł na prąd.

    Pompa ciepla, jak każde urządzenie grzewcze powinna być dobierana mocowo pod obciążenie grzewcze domu.
    Do znudzenia będę to powtarzał.
    Ha ha PC do obciążenia domu
    Cyt Pompa ciepla, jak każde urządzenie grzewcze powinna być dobierana mocowo pod obciążenie grzewcze domu.
    Do znudzenia będę to powtarzał.[/QUOTE]

    Jak to możliwe Zdanie zmieniasz? Całą zimę trułeś BUŁY że masz obciążenie 3,5kW a PC masz 9kW
    To jak to jest w rzeczywistości?
    Gdzie w twoich wypowiedziach prawda a gdzie kłamstwo?
    Już mi tyle powodów dałeś w swych wypowiedziach aby cię traktowac z UŚMIECHEM że lepiej twych wypowiedzi poważnie nie brać.
    A to w zimie PC nie robi defrostów---No jak ma robić jak była wyłączona a zapewne dom był grzany kominkiem ( taki filmik wrzuciłeś ) Pamiętasz?
    OJ CHŁOPIE -dorośnij.Bo zachowujesz się tak jak byś do dziś w pielusze między nogami chodził.
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  16. #30256

    Domyślnie

    Cytat Napisał exetterenak Zobacz post
    Ktoś tu kiedyś podawał informacje ze 9kW i 12kW mają takie same sprężarki tylko różnią się softem. Może w sytuacji alarmowej jednak następuje odblokowanie algorytmem pełnej mocy?
    Też tak mi się wydaje, bo innego wytłumaczenia nie ma
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  17. #30257
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Ha ha PC do obciążenia domu
    Jak to możliwe Zdanie zmieniasz? Całą zimę trułeś BUŁY że masz obciążenie 3,5kW a PC masz 9kW
    To jak to jest w rzeczywistości?
    Gdzie w twoich wypowiedziach prawda a gdzie kłamstwo?
    Już mi tyle powodów dałeś w swych wypowiedziach aby cię traktowac z UŚMIECHEM że lepiej twych wypowiedzi poważnie nie brać.
    A to w zimie PC nie robi defrostów---No jak ma robić jak była wyłączona a zapewne dom był grzany kominkiem ( taki filmik wrzuciłeś ) Pamiętasz?
    OJ CHŁOPIE -dorośnij.Bo zachowujesz się tak jak byś do dziś w pielusze między nogami chodził.
    Owszem, mam 9kW w domu, który potrzebuje 3,5kW i nie widzę żadnych negatywnych skutków tej sytuacji.
    Ale idealną kosztowo opcją była dla mnie pompa Atlantica 8kW,która miała ok.4kW przy -20st.C I to był pierwszy wybór.
    Czemu o kilka tysięcy droższy T-CAP ?
    O tym chyba wszyscy poza tobą wiedzą, to jeszcze raz.
    Bo miałem go w tej samej cenie co tego Atlantica 8kW.

    A jak tak bardzo chcesz mieć czarno na białym to cofnij się na forum o jakieś 9 lat,bo wtedy była "zamiana" Atlantica na Panasa,głównie w temacie "grzejących prądem"
    Wtedy kaszpir grzał wunglem i wykłócał się, że wungiel jest najtańszy a dzisiaj ma "modelowy" dom
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 14-09-2021 o 13:33

  18. #30258

    Domyślnie

    Cytat Napisał 1igor1 Zobacz post
    Bardzo mądrze piszesz, tylko ludzie nie chcą tego słuchać, i tu na forum jest duże lobby aby sprzedawać jak największe pompy i II taryfa, a ja zawsze powtarzam że lepiej ciągle bo zupelnie inny komfort, i praktycznie zerowe wahania temperatury. Ale jak ktoś usłyszy że przy -10 ma się grzałka załączyć to dostaje spazmów. No cóż, ktoś wykreował taki rynek
    Moja pompa daje około 5,5-6KW przy -20 stopni.

    U mnie sądzę że przy moim zapotrzebowaniu spokojnie by starczyla pompa 5KW i zapewne dała by te około 3-3,5KW przy -20 stopniach i zapewne też dało by się u mnie cały sezon grzać bez wspomagania się grzałkami.

    A mniejszej mocy pompa po prostu zapewne lepiej by modulowała mocą i schodziła niżej z moca niż obecna 9KW ...

    Raczej pompy która już przy -10 stopni wymagała wspomagania grzałką bym nie wybrał ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  19. #30259
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    Cytat Napisał exetterenak Zobacz post
    Ktoś tu kiedyś podawał informacje ze 9kW i 12kW mają takie same sprężarki tylko różnią się softem. Może w sytuacji alarmowej jednak następuje odblokowanie algorytmem pełnej mocy?
    A moja 12 kW pracowała z mocą 14,5kW....

    W programie jest zaszyte ,w jakich widełkach temperatury otoczenia pompa ma mieć maksymalną częstotliwość.
    Jak ktoś dociekliwy może to sobie nawet na wykresie zaznaczyć. Jednym z takich granicznych punktów jest temperatura -3 i -4.Przy -3maksymalna moc jaka wynika z częstotliwości i temperatur to u mnie 11,5kW , a przy -4 już 14,5kW, bo skokowo zwiększyła się częstotliwość (z 60Hz na 75Hz). A przy 9kW dokładnie przy tych samych temperaturach będzie to powiedzmy 9kW przy -3 i częstotliwość odpowiednio niższa 50Hz , a przy -4 zmieni się częstotliwość na 60Hz i moc od razu będzie 11,4kW...

    Cyfry pisane z pamięci ( zwłaszcza częstotliwości ) , więc proszę mnie nie łapać ,że jest inaczej , po prostu chodzi o zasadę ,T-CAP 9kW i 12kW mają tą samą sprężarkę , a inna generowana moc wynika tylko z wyższej częstotliwości sprężarki w 12kW przy tych samych temperaturach zewnętrznych .
    No i oczywiście założenie ,że ustawiona temperatura docelowa jest wyższa od temperatury wyjścia z pompy ( inaczej pompa zacznie się modulować , a chodzi o max moc). \No i przy okazji potwierdzam ,że obie pompy modulują się tak samo nisko ,czyli 19Hz (choć niektórzy widzieli nawet 16Hz) , i produkują wtedy jednakową moc.
    Dokładnie tak jak w chiptuningu , tyle ,że tu chyba programu nikt zmodować nie umie .

    EDIT: A no i stąd widać ,że można w łątwy sposób zwiększyć moc sztucznie obniżając zewnętrzną temperaturę ( bo wtedy oprogramowanie zwiększa częstotliwość wpadając w niższe widełki) , i to jest potwierdzone ( nawet u siebie ,przy temp zewnętrznej +3 , utrzymywałem sztucznie temp zewnętrzną -15 i uzyskiwałem moce po 18kW) , tylko ,że nie polecam a wręcz odradzam takie próby bez nadzoru ,albo co gorsza na stałe.
    Ostatnio edytowane przez MiG25 ; 14-09-2021 o 14:40
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  20. #30260

    Domyślnie

    Cytat Napisał 1igor1 Zobacz post
    jeśli twój dom ma maksymalne zapotrzebowanie 18kW to poprawnie dobrana pompa to jest T-cap 12kW, który przy -20 ma właśnie od 12 do 11,4kW mocy w zależności od temperatury zasilania, i ma 9kW grzałkę, która uzupełni brakującą moc
    Jesteś tego pewien? Bo IMO grzałka uzupełni brakującą moc względem mocy nominalnej, czyli 12kW i nic więcej. To nie jest tak, że sobie z 12kW "pstryczkiem" zrobisz 18kW.

Strona 1513 z 1521