dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 5 z 1521
Pokaż wyniki od 81 do 100 z 30404
  1. #81
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Jagna. Jeśli chcesz obniżyć rachunki to pierwsze kroki skieruj do ZEWT. Zmień taryfę na g12. Bez zmiany stylu życia ok 40-50 % prądu będziesz kupowała po 26 groszy a resztę po 45 groszy. Abonamentu miesięcznie zapłacisz za to tylko 4 zł więcej. Naprawdę się opłaca.
    Jak już będziesz miała 2 taryfy będziesz mogła szukać kolejnych oszczędności:
    CWU grzać tylko tanim prądem, ustawiać tak pralkę i zmywarke aby działały tylko w godz 13-15 i po 22.
    Warto też sterować obniżaniem temperatury w domu. Po co grzać 24h na dobę dom do 22 stopni jesli nie zawsze ktos w nim jest? Poustawiaj tak pompę aby w okresach gdy was nie ma i gdy spicie było trochę zimniej.
    1 stopień mniej średnio w domu to ponad 5% oszczędnosci energii pobieranej przez pompę.
    Zobacz też jak masz ustawiony reuperator. W zimie nie musi on działać na wysokich obrotach. Możesz go nawet okresowo wyłączać gdy was w domu nie ma.

  2. #82
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Jagna
    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    4.123
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    354

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jezier
    Jagna. Jeśli chcesz obniżyć rachunki to pierwsze kroki skieruj do ZEWT. Zmień taryfę na g12. Bez zmiany stylu życia ok 40-50 % prądu będziesz kupowała po 26 groszy a resztę po 45 groszy. Abonamentu miesięcznie zapłacisz za to tylko 4 zł więcej. Naprawdę się opłaca.
    Jak już będziesz miała 2 taryfy będziesz mogła szukać kolejnych oszczędności:
    CWU grzać tylko tanim prądem, ustawiać tak pralkę i zmywarke aby działały tylko w godz 13-15 i po 22.
    Warto też sterować obniżaniem temperatury w domu. Po co grzać 24h na dobę dom do 22 stopni jesli nie zawsze ktos w nim jest? Poustawiaj tak pompę aby w okresach gdy was nie ma i gdy spicie było trochę zimniej.
    1 stopień mniej średnio w domu to ponad 5% oszczędnosci energii pobieranej przez pompę.
    Zobacz też jak masz ustawiony reuperator. W zimie nie musi on działać na wysokich obrotach. Możesz go nawet okresowo wyłączać gdy was w domu nie ma.
    Jezier
    Zastanawialiśmy się nad taryfą g12, ale jednak większość prądu zużywamy w godzinach 16-22 czyli światła, telewizor, komputer itp. i przejście na dwie taryfy jendak wymagałoby zmiany pewnych nawyków. Ale sprawa warta jest przemyślenia. Natomiast jeżeli chodzi o ustawianie temperatury na niższą jak nas nie ma, to myślałam o tym, ale przecież bezwładność podłogówki jest tak duża, że nagrzanie do wyższej temperatury zajmuje kilka godzin...nie? Bardziej widziałabym sens w ustawianiu pompy na dużą moc w nocy, kiedy taryfa jest tańsza, żeby się nagrzała i rano oddawała ciepło a na dzień (w droższej taryfie) zmniejszyć ogrzewanie. Jak sądzisz?

  3. #83
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    gaga2

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    1.377
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Jagna,
    ja po roku grzania na I taryfie zmieniłam w listopadzie zeszłego roku na dwie taryfy. Zasadniczo pompa jest ustawiona w ten sposób, że grzeje na 2-gim biegu w czasie taryfy nocnej a na I biegu okresowo w czasie taryfy dzienne. Właśnie bezwładność podłogówki jest tu zaletą: mimo że maksymalnie pompa grzeje nocą, to nie przegrzewa pomieszczeń, potem podłogówka oddaje ciepło przez cały dzień i wieczorem jest ciągle ok, do 18.00 - 20.00 kiedy to włącza się I bieg. Jak chcesz więcej wiedzieć to o dokładne ustawienia zapytam męża.
    rekuperator: mamy założone w projekcie duże wymiany i to niestety ma bardzo duży wpływ na wyziębianie domu no i zużycie prądu też. Dlatego też wyłaczamy reku pod naszą nieobecność (jak jesteśmy w pracy) i po powrocie nastawiamy na maks. przez pół godziny żeby wszystko przewietrzyć (jednak przy wyłączonym reku przez 9 h czuć pewien zaduch...). Zbiornik c.w.u. jest sterowany zegarem i grzeje się tylko w czasie nocnej taryfy (300 L). Zmieniliśmy też zwyczaje: zmywarkę załączam po 22.00, pralkę zasadniczo też (ale pralka często też z musu chodzi na drogiej taryfie), ja staram się prasować po 22.00. Oboje należymy do nocnych markw i tak chodzimy spać ok.24 albo i później wiec to nie stanowi problemu. Jak widać z moich danych zużycie prądu na drogiej taryfie wyniosło 5100 kWh a na taniej 4500 kWh - to daje oszczędność za kilka miesięcy na poziomie 400 PLN.
    ten cały post jest więc potwierdzeniem tego, co napisac Jezier.
    Pozdrawiam,
    gaga2

  4. #84
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar markus_gdynia
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    3.534

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jagna
    Natomiast jeżeli chodzi o ustawianie temperatury na niższą jak nas nie ma, to myślałam o tym, ale przecież bezwładność podłogówki jest tak duża, że nagrzanie do wyższej temperatury zajmuje kilka godzin...nie? Bardziej widziałabym sens w ustawianiu pompy na dużą moc w nocy, kiedy taryfa jest tańsza, żeby się nagrzała i rano oddawała ciepło a na dzień (w droższej taryfie) zmniejszyć ogrzewanie. Jak sądzisz?
    Eksperymentowałem z ustawieniami pompy przez kilka miesięcy i ostatecznie (chyba ) funkcjonuje ona na następujących zasadach.

    Nastawa temperatury nocnej 20,5 C, temperatury dziennej 21,0 C.
    Zakres reakcji wynosi 0,5 C.

    Od poniedziałku do piątku temperatura dzienna nastawiona jest wyłącznie od 13.00 (żeby było ciepło po powrocie do domu) do 22.00. Jeżeli w nocy temperatura spadnie do 20,0 C (co zwykle następuje około 3 nad ranem) to pompa i tak załączy się i do pobudki zdąży nagrzać do 21,0 C. Dla jednej godziny pomiędzy wstaniem i opuszczeniem domu szkoda stosować nastawę dzienną.
    Natomiast w sobote i niedzielę, gdy większość czasu przebywamy w domu mam nastawioną temperaturę dzienną od 8.00 do 23.00.

  5. #85
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Jagna. Ja mam całą dobę stałą temperaturę bo w dzień zawsze jest kasia z dziećmi a w nocy marcel i dominik poodkrywani śpią. Zegar od CWU wywaliłem bo się popsuł i teraz się grzeje głównie w drożyźnie. Zmywarkę lub pralkę czasami uda sie nastawić po 22.
    I tylko latem zużycie prądu w drogiej taryfie wynosiło 60-kilka procent. Zimą nawet 50% to tani prąd.
    Z moich obliczeń wynika, że progiem opłacalności jest 18% taniego prądu w ciągu doby w naszym zakładzie energetycznym (ZEWT).

  6. #86

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jezier
    Jagna. Ja mam całą dobę stałą temperaturę bo w dzień zawsze jest kasia z dziećmi a w nocy marcel i dominik poodkrywani śpią.
    Jezier mój tez ma Marcel na imie , kumpel jak usłyszał to sie pyta dlaczego dałem dziecku imie z tablicy mendelejewa Pozdrawiam

    Cytat Napisał gaga2
    Witos... ja mam piach pewnie i do 40 m wgłąb... tylko działkę na tyle dużą że się zmieścił kolektor 380 m2... może jednak popytaj wpierw sprzedawców jaka w Twoim konkretnym przypadku jest konieczna wielkość kolektora...
    pozdrawiam,
    gaga2
    Wczoraj wysłałem pytanie do Clima Komfortu, zobaczymy co odpowiedzą. Działke mam 720 metrów -minus powierzchnia pod zabudowe i dojazd do garażu. No i chciałbym trochę drzew posadzić.


    Cytat Napisał Śliwka
    Takie małe pytanie.
    Czy ktos z posiadaczy pompy miał możliwość grzania gazem ziemnym, a mimo to zdecydował się na pc?
    Pozdrawiam
    Lidka
    Ja mam taką mozliwosć, rozważam PC ze wzgledu na tanie użytkowanie. Wolę zapłacic raz ale też bez przedady, gdy już będę miał wszystkie dane dotyczące mozliwosci ogrzewania domu podejmę ostateczną decyzje.

  7. #87
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Mały
    Zarejestrowany
    May 2003
    Skąd
    Gościcino
    Posty
    7.643

    Domyślnie

    Cytat Napisał markus_gdynia
    Cytat Napisał Mały
    Pońko - jeœli zużycie jest ok 60kWh na dobe to...koszt miesięczny wynosi ok ...500zł?
    Osz choroba sporo...mi przy moim shitowatym drewnie wychodzi jakieœ 100-200 zł/m-c...
    Choc nie ukrywam, że Markus zaskoczył mnie finalnš kwotš za pršd (ja mam przy firmie, bez 2 taryfy ok 180zł/mc) gdzie sš komp jakieœ 16 h/dobę, kuchenka z elektrycznym piekarnikiem i kupa œwiateł (dzieciaki).
    Jak uwzględnisz drewno (uśrednijmy że 150 zł / miesiąc) i do tego prąd 180, to mamy 330 zł. Masz do tego gaz ziemny, np. kuchenka? Jeżeli tak to dodaj to również.
    Po drugie ja nigdy nie przeczyłem, że ogrzewanie kominkiem jest najtańsze, ale ...
    1) nie mam na to czasu, a historie o jednym wkładzie na 10 godzin to możemy między bajki wsadzić,
    2) gdy rano przed pracą wychodzę z psem to widzę dookoła "konklawe" z kominków, zapewne zanim ja wstałem ich właściciele juz przy nich się krzątali, po powrocie z pracy wracam do ciepłego domu i nie musze biec do kominka,
    3) najważniejszy, aczkolwiek skrzętnie pomijany element użytkowania kominka, to wysypywanie popiołu do rowów i na drogi
    Markus nie chcę sie kłócić ale jak napisałem pršd idzie mi przede wszystkim na firmę...komp,oœwietlenie,itp. Kuchenka "chodzi" na butli, która starcza na ok. 3 miesišce/40z ł, a co do "bajek" o 10 godz...Œmiać mi się chce z takich tekstów... znam ludzi którzy na CTM-ie tyle wycišgnęli i to bez kłopotów.Tajmenicš tu było po prostu drewno i prawidłowe wykonanie instalacji. Ja sam przy suchym buku (jak kiedyœ napisałem) wycišgnšłem z ferrumka 16godz. I to na gałęziówce...teraz na niedosuszonym buku jadę zaledwie na 8-10godz...I to sš fakty.
    Co do całoœci tematu - jesli wykonam instalację kpl czyli CO+CWU+kan za jakieœ ...20-25 kzł to do kosztów takiej samej instalacji ale z PC musiałbym dorzucić...mój ok. 20letni koszt całorocznego uzytkowania kociołka (latem grzeje wodę). Fakt faktem nie mówię o komforcie użytkowania PC.
    Tak że uważam że PC jak najbardziej , ale jeszcze nie dziœ...nie za te pienišdze (tak szczerze zaglšdajšc do œrodka tego urzšdzeni :co tam tyle kosztuje?!).
    Więc ci dziekuję losie choćby tylko za to,
    że nie musiałem się urodzić pod wulkanem.
    Że średni u nas klimat i przeciętne lato,
    ale dzieciaki są przeważnie roześmiane...

  8. #88
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Mały wszystko można tak policzyć, że swoje będzie na górze. Ty policzysz że jesteś do przodu na starcie 20 tyśków, a ktoś z PC policzy, że to on na starcie w porównaniu do ciebie jest do przodu bo suma jego wydatków (wg niego) jest jednak niższa niż gdyby się pakował w ogrzewanie drewniane.

  9. #89
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Mały
    Zarejestrowany
    May 2003
    Skąd
    Gościcino
    Posty
    7.643

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jezier
    Mały wszystko można tak policzyć, że swoje będzie na górze. Ty policzysz że jesteś do przodu na starcie 20 tyśków, a ktoś z PC policzy, że to on na starcie w porównaniu do ciebie jest do przodu bo suma jego wydatków (wg niego) jest jednak niższa niż gdyby się pakował w ogrzewanie drewniane.
    Jasne że można, ale warto jeszcze policzyc amortyzację.
    Sam podziwam instalację Markusa gdzie miesięcznie wychodzi mu ok. 300zł. Całkiem całkiem.
    Ale do moich wyliczeń (całkiem zapomniałem o tym) nie dodałem jeszcze kosztów użytkowania owej instalacji. Czyli amortyzacja jednego i drugiego może się jeszcze wydłuzyć nie?
    Więc ci dziekuję losie choćby tylko za to,
    że nie musiałem się urodzić pod wulkanem.
    Że średni u nas klimat i przeciętne lato,
    ale dzieciaki są przeważnie roześmiane...

  10. #90
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Napisałem niejasno. Chodziło mi o to, że inwestycja w ogrzewanie pompą ciepła może być mniejsza niż inwestycja w ogrzewanie drewniane.
    Np ktoś policzy, że na PC musi wydać np. 40 tys a na takie coś jak u ciebie 50 tys.
    Koszty eksploatacyjne pomijam, ale je też można różnie policzyć

  11. #91

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jagna
    Jezier
    Zastanawialiśmy się nad taryfą g12, ale jednak większość prądu zużywamy w godzinach 16-22 czyli światła, telewizor, komputer itp. i
    Z tego co piszesz wynika że między 16 a 22 używacie dużo urządzeń elektrycznych, ale to wcale nie znaczy że te urządzenia zużywają dużo prądu.Na przykład - 5 komputerów, 2 telewizory plus oświetlenie świetlówkami to będzie ze 2 kW. Dla zrónoważenia tego zużycia w droższej taryfie wystarczy włączać np pralkę i zmywarkę tylko w tańszej.

  12. #92

    Domyślnie

    Dokładnie, jeśli ustawisz pompę jak Gaga2 to większość część pracy będzie ona wykonywała nocą w tańszej taryfie, a w końcu w porównaniu do telewizora i żarówek to sprężarka pc więcej prądu pobiera.
    Zresztą kiedyś chyba nawet w Muratorze były zestawienia w postaci "słupków" ile kosztuje ogrzewanie przy różnych źródłach. Było też porównanie pcna jednej taryfie i dwóch. Przy dwóch taryfach wychodziło taniej.
    Dopiero zaczynam, ale kiedyś trzeba

  13. #93

    Domyślnie

    Dodając do tego uszczelnienie nieszczelności myślę Jagna, że wszytko będzie jak należy i już! Tak przynajmniej to wygląda.
    Dopiero zaczynam, ale kiedyś trzeba

  14. #94

    Domyślnie

    Cytat Napisał gaga2
    niestety rodzaj gruntu ma znaczenie dla wydajności PC. W klimacomforcie mają takie tabele - ile KW ciepła z m2 można załyżyć dla danego rodzaju gruntu. To się później przekłada na większą (droższą)pompę i ilość pętli wymiennika (więcej=drożej). Wiem, bo sama mam piasek i dlatego mimo wstępnych założeń, że wystarczy najmniejsza pompa 10 kW, to musiliśmy osoatecznie zamówić większą 14 kW a według sprzedawcy ta większa na naszym gruncie będzie pracować jak pompa 10kW do 12 kW.
    gaga2
    Uważam, że firma ta naciągneła Cię. Jeżeli wystarczyła by PC 10KW, to budujesz do niej odpowiedniej długości kolektor gruntowy(długość zależy od warunków gruntowych). A teraz masz PC 14 KW(która pobiera prądu więcej od PC 10 KW) z zamałym do niej kolektorem gruntowym 10-12 KW. Ale to jest tylko moje zdanie.
    Na marginesie, też zamierzam w pszyszłym roku budować dom ogrzewany pompą ciepła.
    Pozdrawiam. P.

  15. #95

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piotr38
    Cytat Napisał gaga2
    niestety rodzaj gruntu ma znaczenie dla wydajności PC. W klimacomforcie mają takie tabele - ile KW ciepła z m2 można załyżyć dla danego rodzaju gruntu. To się później przekłada na większą (droższą)pompę i ilość pętli wymiennika (więcej=drożej). Wiem, bo sama mam piasek i dlatego mimo wstępnych założeń, że wystarczy najmniejsza pompa 10 kW, to musiliśmy osoatecznie zamówić większą 14 kW a według sprzedawcy ta większa na naszym gruncie będzie pracować jak pompa 10kW do 12 kW.
    gaga2
    Uważam, że firma ta naciągneła Cię. Jeżeli wystarczyła by PC 10KW, to budujesz do niej odpowiedniej długości kolektor gruntowy(długość zależy od warunków gruntowych). A teraz masz PC 14 KW(która pobiera prądu więcej od PC 10 KW) z zamałym do niej kolektorem gruntowym 10-12 KW. Ale to jest tylko moje zdanie.
    Na marginesie, też zamierzam w pszyszłym roku budować dom ogrzewany pompą ciepła.
    Pozdrawiam. P.

    Bardzo słuszna uwaga - złe warunki gruntowe powinny wymagać przewymiarowania kolektora a nie pompy.

  16. #96
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar markus_gdynia
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    3.534

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mały
    Markus nie chcę sie kłócić ..... Tak że uważam że PC jak najbardziej , ale jeszcze nie dziœ...nie za te pienišdze
    Nie będziemy się kłócić, bo i tak każdy z nas zostanie przy swoim zdaniu

    Ja patrzę z blisko 2-letniej perspektywy użytkowania PC i powtarzam po raz kolejny, że decyzję o instalacji PC uważam za najlepszą ze wszystkich podjętych w procesie budowy domu i mając to doświadczenie nie poszedłbym dzisiaj w żaden inny system.

  17. #97
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    gaga2

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    1.377
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    to nie do końca jest tak:
    właśnie dlatego, że potrzebny był dużo większy kolektor niż to było założone na początku, to ta słabsza pompa nie była przystosowana do tak dużego kolektora. Kolektor jest wyliczony wg danych o właściwości gruntu więc nie jest za mały.
    Chyba że mnie przekonacie, że jest inaczej...
    pozdrawiam,
    gaga2

  18. #98
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar markus_gdynia
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    3.534

    Domyślnie

    Cytat Napisał NJerzy
    Cytat Napisał Piotr38
    Cytat Napisał gaga2
    niestety rodzaj gruntu ma znaczenie dla wydajności PC. W klimacomforcie mają takie tabele - ile KW ciepła z m2 można załyżyć dla danego rodzaju gruntu. To się później przekłada na większą (droższą)pompę i ilość pętli wymiennika (więcej=drożej). Wiem, bo sama mam piasek i dlatego mimo wstępnych założeń, że wystarczy najmniejsza pompa 10 kW, to musiliśmy osoatecznie zamówić większą 14 kW a według sprzedawcy ta większa na naszym gruncie będzie pracować jak pompa 10kW do 12 kW.
    gaga2
    Uważam, że firma ta naciągneła Cię. Jeżeli wystarczyła by PC 10KW, to budujesz do niej odpowiedniej długości kolektor gruntowy(długość zależy od warunków gruntowych). A teraz masz PC 14 KW(która pobiera prądu więcej od PC 10 KW) z zamałym do niej kolektorem gruntowym 10-12 KW. Ale to jest tylko moje zdanie.
    Na marginesie, też zamierzam w pszyszłym roku budować dom ogrzewany pompą ciepła.
    Pozdrawiam. P.

    Bardzo słuszna uwaga - złe warunki gruntowe powinny wymagać przewymiarowania kolektora a nie pompy.
    Nie wystarczy dać duży kolektor. Pompa musi też mieć odpowiednią moc aby "obsłużyć" czynnik roboczy.

  19. #99

    Domyślnie

    Do danej pompy ciepła nie można w nieskończoność zwięszać powierzchni kolektora gruntowego, takie jest moje zdanie. Przecież ilość czynnika chłodniczego jaką może sprężyć dany kompresor (także np. w lodówce) jest ograniczona. Częstem błędem jaki zauważyłem jest to, że firmy zakładają iż wydajność pc będzie identyczna dla każdych warunków gruntowych i jeszcze starają się mnie w tym utwierdzić, chociaż robiąc ewidentne "gały" na postawione pytanie - zakłopotanie (swoją drogą to chyba czasem mają dość mej upierd... ) Sytuację poprawia zwiększanie wielkości kolektora - tym sposobem można niejako "odrobić" gorsze parametry gruntu, ale też w ograniczonym zakresie. Zakładanie, że np. pc o mocy cieplnej 10 kW zawsze osiągnie 10 kW jest naiwnością. Owe 10 kW to tylko moc nominalna. Tak przynajmniej wynika z danych niektórych dostawców, no i jest to chyba logiczne. Gdyby w każdej wielkości lodówki można zastosować ten sam kompresor, a zwiększać tylko powierzchnię parownika i skraplacza to niemal każda lodówka miałaby sprężarkę tej samej mocy elektrycznej, a nie ma.
    Dopiero zaczynam, ale kiedyś trzeba

  20. #100
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    flowera

    Zarejestrowany
    Jun 2005
    Posty
    520
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Gaga2, Markus_gdynia, Pońko M. Inni Użytkownicy PC, których nie wymieniłam


    Czy mozna by bylo wiedziec ile wyniosly Was pompy ciepla i ile KW maja Wasze pompa i jakie to są pompy i ile wydaliscie w sumie + ogrzewanie podlogowe czyli na cale CO?
    Dzieki z góry i pozdrawiam flowercia
    My szukamy wlasnie pompy, choc moj Maz nawet mysli o samodzielnej budowie pompy)

Strona 5 z 1521