dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 66
  1. #1

    Domyślnie

    Witajcie!!

    Kiedys dyskutowalismy o tym czy warto ocieplać, czy to się zwróci czy nie.
    Jak wiecie stoję na stanowisku ,ze warto:
    Mój projekt zakładał: 20 cm wełny na sciany, keramzyt i styropian na podłogę, 30 cm wełny na dach, wentylacja wymuszona z rekuperatorem. Jak pisałem wolę teraz zainwestować (kiedy mam kasę) zaby potem na emeryturze albo jak walne szybiciej na zawał moją zone było stać na utrzymanie naszego nowego 320m.kw domu.

    Zarzucano mi ze to straszne koszty i niepołacalna inwestycja. Zakończyłem prace nad projektami, wszystko zelciłem kilku biurom projektowym. Wyszłozapotrzebowabie na ciepł 25 W/m/kw. Koszt ogrzewania całego domu około 1300 rocznie (bez wuzglednienia dogrzewania kominkiem. Odpusciłem więc wszystkie pompy ciepła, bufory, zbiorniki akumulacyjne, kominki z płaszczem wodnym. Bo po prostu nie ma z czego oszczędzać. 1300 zł to juz i tak bardzo mało.

    Duzo osób zarzucało mi ze tak izolacja to kupa niepotrzebie wyzuconej kasy. A jednak nie: Pomijam pózniejsze niskie koszty eksploatacji ale juz na etapie inwestycji:

    1.Zamawiałem rolety- okazło się ze to jeden wielki mostek termiczny (sprzedawcy to przyznają jak się ich naciśnie), rozwiązanie RKS to kilkanasic emetrów .kw sciany o U=2,0.
    Skrzynki nad oknem na murze oczywiscie brzydko wygladają i nikt tak nie robi. Ale ja tak.... ponieważ mogę je schować w swoich 20 cm wełny. Takie rolety są tansze od tych w nadprożach o 4000 zł. A koszt wełny z 15 na 20 cm to tez 4 tyś. Czyli wełnę na sciany mam za darmo i rolety schowane i nie mam mostków termicznych. Na tym etapie poniosłem takie same koszty koszty jak inni tradycyjni ocieplacze 12-15 cm. TYlko ze nie mam mostków nad roletami.

    2. Izolacja dachu: 330 m.kw- dodatkowe 10 cm to koszt 3-4 tys złotych. Po doladnych wyliczeniach zapotrzebowania ciepła i chłodu okazało się ze wentylując 2/h bedę miał temp. taka jak powietrze z czerpni czyli w lecie z Gruntowego wymiennika ciepła. Tak wiec nie potrzebuję klimatyzacji bez dodatkowych nakładów będzie chłodno i przyjemnie. (Przy 20 cm wełny sama wentylacja nie da rady schłodzić pomieszczeń. Tak wiec te dodatkowe 3-4 tyś zwraca się: brak kosztów na klimatyzację, mniejsze zuzycie pradu, przyjemny chłód (piwniczny) a nie nadmierny z klimatyzacji.

    3.Podłoga na gruncie: koszt keramzytu to na 160 m.kw posadzki 5000 zł. Tak duże ocieplenie spowodowało że podłogówka jest tak duzy odstęp miedzy rurami i jest jej na tyle mało ze koszt na materiałach 1000 zł mniej. Zostaje mi 4000 zł wydane wiecej od wszystkich budujących wg. norm.

    4.Wentylacja: centrala,kanały robocizna to 10000 zł. Brak przewodów wnetlacji grawitacyjnej- 2000 zł, piec c.o. mniejszej mocy - 1000 zł, dzieki temu nie muze budować komina - 2000 zł. Nieotwieralne ookna na parterze (oczywiscie nie wszytkie) 1000 zł taniej, brak dodatkowej mikowentylacji w oknach- 1000 zł

    Zostaje mi 3-4 tyś z których nie moge się rozliczyć. To sa koszty dodatkowe które poniosłem. Dobra nie będzie , ze gdzeiś ponaciągałem i te koszty zwiekszymy o 100%. To daje 6000 -8000 tyś. To chyba niewiele. I uwaga dla wszystkich............ zwróci sie po powiedzmy 4 latach. Chyba was to uspokoiło.

    Dlatego powtarzam jeszcze raz te wszystkie utalenia i klakulacje robione na etapie projektu, przemyslane i zaprojektowane w sposób kompleksowy oprócz wyższych kosztów przynosza wymierne oszczedności. Jak np. z tymi roletami.

    Pozdrawiam i przemyślcie to prosze sami!?

    P.S Nie mam nic wsolnegoz producentem wełny mineralnej

  2. #2

    Domyślnie

    grzegorz popieram twoje podejście, ale podejdź do obliczeń na chłodno. Zysk z rekuperacji - zdecydowanie TAK. Ściany ciepłe b. dobrze, ale trzeba liczyć się z objętością portfela - zwrot z inwestycji znacznie mniejszy.
    Przemyśl może tylko same kasety. Piszesz, że przykryjesz je wełną - mostka cieplnego mieć nie będziesz, ale na pewno będzie ro słabsze ogniwo izolacji (mniej wełny i ciepło ucieknie też dołem kasety. Lepiej chyba dać szyby P2 lub jak masz kasę P4, a z kaset zrezygnować

  3. #3

    Domyślnie

    nie jesteś odosobniony w swioch poczynaniach
    poczytaj wątek dom pasywny
    te rolety to nie dla bezpieczeństwa tylko dla izolacji termicznej.

  4. #4

    Domyślnie

    Oczywiscie wiem ,że nie jestem odosobniony... tylko zawsze był spory tłumek oponentów, że to masa kasy, wydana zupełnie niepotrzebnie. Bo wełna to majątek i nic nigdy sie nie zwróci. Stad teraz kiedy dostałem projekt, grzei wszystko jest ujete i policzone kompleksowo chciałem wykazac,że jesli sie podejdzie do tego z głową to wcale nie musi być dużo drożej.

    Tylko juz na etapie projektu trzeba wszystko poloczyc i zaplanować a nie np. np. wybudowac kanały wentylacyjne a potem zdecydować się na wentylacje wymuszona bo tak sąsiad robi. Albo zbudowac komin do c.o. a potem (bo zstało toroche kasy) wydac na piec kondensacyjny.itp.....
    Stad moje przemyslenia i ten wątek

  5. #5

    Domyślnie

    Jeśli dla ocieplenia, to tylko nocą. Ciotka ma coś takiego, i jak pozasłania okna, to nastrój jast strasznie depresyjny (taka wieczna noc polarna). A zimą właśnie trzeba ludziom słońca i światła

  6. #6

    Domyślnie

    tak to zależy od projektantów
    i ich świadomości i znajomości współczesnych tematów dotyczących wentylacji, termoizolacji, ustawienia względem stron świata,itp.
    ale cóż dobry projektant kosztuje i nie jest ich za dużo.

  7. #7

    Domyślnie

    tak tak tylko nocą
    zwłaszcza że za dnia są niewielki zyski od słońca
    a nocą najczęściej temperatura spada w stosunku do temp za dnia.

  8. #8

    Domyślnie

    Masz rację od projektantów tez ale w moim przypadku te wszystkie przemyslenia sa moje własne. Wyszedłem od parametrów domu pasywnego i część z tego przejąłem dla siebie. Żebyście widzieli miny projektanta, architekta, wykonawcy gdy im powiedziałem , że chce 20 cm wełny na ścianach.......... wszyscy mówili po co?? przeciez to jest drożej o 4 tyś zł !!(wyliczył wykonawca) a tu prosze przy zamawianiu rolet wszystko sie wyrównało.

    Najwiekszym błędem jest wziąć program do liczenia zapotrzebowania na ciepło, zwiekszyc gubośc ocieplenia z 10 na 20 cm i ..... zobaczyc ,że to tylko zysk 250 zł na rok.... NIe tedy droga. Trzeba poprawic wspólczynniki wszyskich przegód, policzyc kompleksowo koszty i oszczędnosci.

    Take wiec jesli te rozwiazania nie są z kosmosu tylko poparte racjonalnymi przesłankami to czesto sami musimy dyskutować z fachowcami i przekonywac ich do swojej ideologii. "Bo skoro norma jest 0,3 to po co projektować 0,2" słyszałem najczęsciej..

    A tak an marginesie dla wszystkich trzymających sie norm. Ostatnio wyczytałem w muratorze,że normy zalecane przez muratora to na sciany 0,25. A co bedzie za 10 lat...ale taka dyskusja juz była.

    Zapomniałem dodac ze współczynnik U dla moich przegród (wszystkich) to 0,15-0,17. Tylko okna maja 1,1

  9. #9
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    eya

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    9

    Domyślnie

    Skąd macie taką wiedzę na ten temat?????????? Czuję się jak blondynka z kawałów, ale musze skorzystać z okazji i zapytać:
    Dom z pustaków, w środku styropian 10 cm ( w takim stanie kupiliśmy budowę) - planujemy ocieplać z zewnątrz i jak na razie uslyszeliśmy trzy sprzeczne wersje: 1. tylko wełna, bo przez podwójny styropian ściany nie będą oddychać, 2. może być styropian ale przyklejony punktowo - tak żeby powietrze mogło swobodnie przepływać (idiotyzm!), 3. można dać styropian - ważne jest wietrzenie domu.
    POMOCY !!!!!!

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Jasiu

    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    2.099
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    Już o tym dyskutowaliśmy.
    Normy ocieplenia domów cały czas rosną.

    Ja mam gotowy projekt, a w nim podłoga na gruncie: 5 cm twardej wełny, ściany: 10 cm wełny, dach 18 cm wełny. Podejrzewam, że są to typowe aktualnie wartości. Z własnej i nieprzymuszonej woli daje: podłoga 10 cm twardego styropianu, ściany 15 cm styropianu, a dach 25 cm wełny. Te moje "usprawnienia" to niewielki koszt dodatkowy, a zapotrzebowanie na ciepło wyszło mi takie, ze poczatkowo myślałem, że się kropsnąłem w obliczeniach. Podejrzewam, że za rok-dwa to co ja robie to już będzie norma, a to co ty robisz będzie często spotykane.

    Zgadzam się, że przy takim ociepleniu kombinowanie z systemem grzewczym jest mało zasadne bo czym by się nie grzało i tak wyjdzie tanio (więcej będzie kosztować cwu, a to od ocieplenia nei zależy).

    Wacham się jeszcze nad rekuperatorem. Bardziej z powodu braku miejsca niż kosztów. Decydować będę latem.

    Jak więc widzisz (o czym już mówiliśmy w innym wątku) docieplanie domu jest powszechnie akceptowane. Chodzi tylko o dwie rzeczy:

    1. Stopień ocieplenia uznawany za normalny, dobry i bardzo dobry. Twój system jest bardzo dobry, ale to nie znaczy że inne są złe - inne są wg.dzisiejszych kryteriów (zaledwie albo aż) dobre.

    2. Opłacalność ekonomiczna dodatkowego ocieplenia. Jak ktoś ma piec na drewno i roczne koszty ogrzewania wynoszą 400,- PLN (bo za tyle można u leśniczego kupić dwie przyczepy drewna) to wydawanie paru tysięcy więcej na etapie budowy to czysta fanaberia.
    Jasiu

  11. #11

    Domyślnie

    Jak najbardziej słuszne!!! Dzieki!!! Ciekawi mnie dlaczego nie ma tych którzy zawsze krzyczą ,że to nie opłacalne, nie zwróci sięi że szkoda kasy. Moze jeszcze przyjdą....

    Pozdrawiam wszystkich z "zajobem" ociepleniowym

    P.S. Acha masz rację, przy piecu na paliwo stałe (drewno) niewiele się zyska. Mnie tylko draznili Ci wszyscy którzy stawiali scianę jednowarstwową a argumentem było ze jak ociepla to wydadzą 5 tyś a zaoszczędzą 150 na rok.

  12. #12

    Domyślnie

    eya: mam podobną sytuację jak Ty. Będę ocieplał wełną, gdyż podzielam wariant 1, który zaprezentowałaś.

    Pytałem się co prawda w Atlasie i powiedzieli, że może być zarówno wełna, jak i styropian, ale pewnie o kondensacji pary wodnej nie słyszeli...

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000)
    am

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    1.008
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    99

    Domyślnie

    Generalnie jestem zwolennikiem inwestycji w ocieplenie na etapie budowlanym i późniejsze niższe rachunki.

    Wiem że zrobiłem jeden błąd - nie przygotowałem swojego budynku do rekuperatora (jak budowałem ściany to jeszcze nie słyszałem o czymś takim jak straty na wentylacje ) - teraz juz tego nie będe robił - nie mam ochoty ponownie pruć ścian, poza tym kominy już stoją.
    Rzeczywiscie wentylacja, to największy "zjadacz" ciepła i naszych pieniedzy podczas eksploatacji i tutaj każde wydane pieniądze zwrócą się dosyć szybko.

    Wracam jednak do tematu ścian, itp. Naprawdę nie widze uzasadnienia, do zwiekszania ocieplenia ścian, które są juz dosyć dobrze ocieplone. Mam w projekcie 12cm styropianu na max-a i nie bede tego zmieniał. Przy zmianie warstwy ocieplenia do 20cm, roczny zysk to ok 1kWh. W tym samym czasie przez okna ucieknie mi znacznie więcej ciepła (dużo okien). Wszystko zależy od konstrukcji/kształtu domu i ilości/wielkości innych przegród, których ocieplic nie mozna. W moim przypadku nie widzę żadnego uzasadnienia do dodatkowej warstwy ocieplenia (a ponieważ bardziej podobaja mi się okna mniej schowane w elewację - nie będę zmieniał tych 12cm)
    Inne parametry to 11cm styropianu na podłodze i 21 cm wełny na poddaszu. Też nie będe tego zmieniał - uważam, że tyle mi wystarczy.
    I tak wentylacja zabierze mi 40% energii na ogrzewanie.

    (Tylko nie krzyczcie bardzo na mnie )

  14. #14

    Domyślnie

    am, ja się z Tobą dokładnie zgadzam. Poprzednicy nie policzyli jeszcze paru "drobiazgów" np. więcej ocieplenia = szersze parapety, wyższe krokwie (lub nadbitki na krokwiach) i.t.d., można długo wymieniać, a to też zwiększa cenę na zasadzie "ziarnko do ziarnka..."
    Ja wyznaję zasadę, ze przesada w każdą stronę może być szkodliwa...

  15. #15

    Domyślnie

    ja do eyi
    to co kupiliście to już trudno jest taki stan i tyle
    nie widzę problemu z występowaniem wykraplania się w przegrodzie budowlanej jak zastosujesz na zewnątrzwełnę lub styropian
    nie ma żadnego znaczenia.
    natomiast ocieplenie o wewnątrz to nie jest dobre rozwiązanie do domów mieszkalnych
    tak że skłaniałbym się do wariantu 3, bo i tak dyfuzja pary jest raczej zerowa.

  16. #16

    Domyślnie

    Pozdrawiam przeciwników!!!!!!

    1. 12 cm ocieplenia to pewnie tez wystarczy ..a co z roletami??Jak pisałem jesli dasz RKS to masz potężny mostek termiczny i droższą inwestycje, jesli masz na murze to wystają znad styropianu. Chyba ze zrezygnowałeś z nich wogóle??!!
    2. wieksze parapety to groszowe sprawy, bez przesady
    3. Wieksze krokwie masz rację to moze bć koszt, ale mozna częsć włozyc miedzy krokiwe a część w poporzek pod płyty GK, tylko płyty musza być na dłuzszych strzemionach. Ale słuchajcie tego typu rozważania mamy od poczatkowu budowy. Od fundamentów decydujemy czy lane czy murowane, jak ocieplone...itd. Zawsze cos jest doroższe cos tańsze. Tak napradę czy zawsze decydujecie sie na najtansze rozwiazania!!!!!! (Izolacja, okna, drzwi, rodzaj dachówki itd). Chyba jednak nie!!??



  17. #17

    Domyślnie

    proponowałbym założyć nowy wątek w klubie budujących.
    Ci co dali mniej niż 15 cm na ściany zakaz wypowiedzi.
    Ociepleniowcy wszystkich krajów łączcie się.

  18. #18

    Domyślnie

    Ale ja wcale nie jestem przeciwnikiem ocieplenia.
    Wyszłam tylko z innego założenia - oszczędnością u mnie jest sam rozmiar domu. Mój dom ma 100m2, więc te ogromne kwoty, które rzucasz nie robią na mnie wrażenia , rozmawiamy po prostu o innej skali... Ja nie mam tyle kasy, zeby wybudować dom ponad 300m2, więc nie mogę też szaleć z nadmiernym ociepleniem, bo bym budowę skończyła pewnie za 10-15lat...
    Parapety to wcale nie drobiazgi, ja mam z granitu, gdyby były szersze, to musiałyby być i grubsze, cena by wzrosła o min 150%...
    Nie bardzo też rozumiem, jak mniejsza moc pieca c.o. przekłada się na brak komina ?

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000)
    pik33

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    1.389
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Niektóre kotły zamiast komina mają podobno wyprowadzaną przez ścianę rurę wydechową.

  20. #20

    Domyślnie

    Nie to, żebym byl przeciwnikiem teoretyzowania... albo ocieplania, jeśli Cię stać to jak najbardziej ale tak sobie przypominam, jak mój były sąsiad jeździł kiedyś do kościoła Syrenką na szklance benzyny, bo tak mu wychodziło z wyliczeń...

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony