dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 32
  1. #1

    Domyślnie

    Jak mozna, najprosciej zrobic drewniany plot ?
    Wysokosc ok 1 m, trwalosc wystarczy na kilka lat. Byle zeby byl prosty do zrobienia i z niewyszukanych materialow.
    Tak myslalem zeby zrobic go z oszlifowanych z grubsza waskich pionowych desek przybitych do 2 poziomych dlugosci ok 2 m.
    Takie elementy plotu przymocowac (ale jak ?) do belek wbitych w ziemie. Czy mozna je poprostu wbic, i na jaka glebokosc, i czym ew. zabezpieczyc czesc podziemna ? Calosc chyba najprosciej zagruntowac Drewnochronem, ale czy to wystarczy ?

  2. #2

    Domyślnie

    U mnie na wsi robi sie to tak. Dajesz co ok. 4 metry slupki akacjowe, wkopane na ok. 80-100 cm gleboko. Bez zadnego zabezpieczenia postoja ok. 15-20 lat w zaleznosci od grubosci (potem sie przelamia rowno z ziemia). W naciecia nabijasz rygle (to moze byc sosna, lub co tam masz prostego zeby byl kawalek po 4m). I na to deski. Najlepiej olcha - bez zabezpieczenia wytrzymuje 20-30 lat z tym, ze po 15 staje sie wysuszona i coraz bardziej krucha. U mnie taki plot stai od 25 lat - w ubieglym roku zaczalem go po kawalku wymieniac na nowy, ale w tej samej konstrukcji.

  3. #3

    Domyślnie

    Czy jako zabezpieczenie wkopanych do ziemi slupkow mozna uzyc oleju samochodowego (nasaczyc)? A moze opalic ta czesc slupkow ktora bedzie pod ziemia ? Czy lepiej nic z tym nie robic,

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    Najlepiej to dac slupki debowe, jak najbardziej impregnowane.
    Cienkie sztachetki z olchy sie wypaczaja, zwlaszcza jesli drzewo bylo mokre.

  5. #5

    Domyślnie

    Ryszard 1- Mam taki plot, bardzo prosta konstrukcja stawjalismy go razem z zona 7-dem dni. Przy pomocy recznego swidra i lopatki dla dzieci na kolanach.Deski Sosnowe nieforemne mniejwjecej 25cm szerokie czyli lopaty 2,5cm grube, Dlugie na 2,5m, Slupki i tu blad kupilismy rowniez Sosnowe 2.1m dlugie 10na10 cm. Slupki musza byc z drzewa lisciastego i tu uklon w strone mojego przedmowcy, slupki zakonserwowalem pasta bitumiczna zluzytym olejem mozesz zakonserwowac deski tylko ze brudza jak djabli, wjec najlepjej konserwoj Drewnochronem. Moj Plot jest brazowy,chcialem go potraktowac wapnem jak w Stanach na Rancho ale moja zona wybila mi to z glowy.Koszty calosci to 1200zl potem dowjedzialem sie ze to o polowe za drogo.w Tartaku widzieli moj samochod na Berlinskich rejestracjach to mnie skroili jak Niemca.Dzialke mam
    nad jeziorem Koprowskim zaraz za Kolczewem zapraszam do ogladniecia.Moj plot jest wyjatkowy w okolicy takiego niema
    jest bardzo prosty przekonaj sie sam!!

  6. #6

    Domyślnie

    Jestem za olejem samochodowym do impregnacji drewnianych kantówek.
    Nie wiem z jakiego drewna były kantówki (jako słupki) w moim byłym płocie, ale z całą pewnością nie dębowe.
    Ryszardzie - jeżeli masz dużo tego oleju to wlej do wiaderka i wstaw tam kantówkę aby się "napiła" będzie lepiej trzymało, a posmaruj 10-15 cm nad poziom ziemi.
    U mnie taki płot wytrzymał ok. 15 lat i postałby więcej ale zmieniłam. Osobiście moje doświadczenia z drewnchronem nie są korzystne. Pięć lat temu 4-5 razy smarowałam drewniane (sosna, kasztan, topola) pnie - średnica różna a wysokość ok. 30-50 cm
    i układałam z tego podjazd.Po trzech latach porosło grzybami a w tym roku spaliłam i położyłam kamienie brukowe.
    Jeżeli będziesz stawiał płot i chcesz pionowe sztachety to zachowaj odległość między kantówkami ok.2 metry do 2,5 w zależności od wysokości - może być i mniejsza, ale nie więcej bo Ci się płot przewróci przy silniejszym porywistym wietrze.
    Nie muszą być to sztachety (na obecne wykorzystaliśmy deski szalunkowe), mogą to być drewniane (surowe) nierówne dechy z fragmentami kory przybite lub przykręcowe do kantówek w poziomie też ładnie to wygląda i ciekawie a nie wymaga obróbki desek.
    powodzenia - pozdrawiam - am

  7. #7

    Domyślnie

    Jeśli płot miałby trochę postać, to nie radzę zakopywać słupków w ziemi - dostępne w handlu preparaty nie zabezpieczą drewna na dłużej niż kilka lat. Olej samochodowy lub olej kreozotowy (jak przy podkładach kolejowych) wystarczą pewnie na dłużej, ale osobiście nie robiłbym tego - to jak podlewanie olejem własnego ogródka . Dyletant (czyżby?) ma rację - najtrwalsze będzie tu drewno akacji a ściśle grochodrzewu - nieipregnowane przeżyje dłużej niż zaolejowana sosna, choć jak większość twardych liściaków i tak nie da się impregnować. A tak w ogóle to radzę: dołek-beton-kotwa-słupek w całości nad ziemią.

  8. #8

    Domyślnie

    Dziekuje za rady :

    >jeżeli masz dużo tego oleju to wlej do wiaderka i wstaw tam
    >kantówkę aby się "napiła" będzie lepiej trzymało, a posmaruj
    >10-15 cm nad poziom ziemi.

    wiec mozna podziemna czesc slupkow zaimpregnowac olejem,

    >Nie muszą być to sztachety (na obecne wykorzystaliśmy deski
    >szalunkowe), mogą to być drewniane (surowe) nierówne dechy

    Na sztachety mozna dac nieobrobiony, tani material
    Pomaluje je Drewnochronem ktory je zabezpieczy i nada kolor.

    Czy trzeba slupki wkopywac obstawiajac je gruzem i zalewjac betonem czy moze nie dawac betonu ? A moze wystrczy je tylko wbic ? Slupki beda wystawac na 1 metr. Jak gleboko musza byc w ziemi - czy wystarczy 50 cm ?
    _________________


    <font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Ryszard1 dnia 2003-02-14 11:22 ]</font>

  9. #9

    Domyślnie

    Jeżeli użyłam jakiegoś skrótu myślowego niezrozumiałego to przepraszam.
    Miałam na myśli "pomalowanie" olejem podziemnej części słupka i wystającej do 10-15 cm nad ziemią, tzn. 50 cm zakopuję, ale maluję 75cm.
    Oczywiście to tylko moje skromne doświadczenia praktyczne i nie musisz z tego korzystać.
    To jak osadzisz słupki to kwestia materiału jakim dysponujesz i kasy oraz jaki chcesz uzyskać efekt.
    To Twój wybór i Twoja decyzja.
    pozdrawiam - am

  10. #10

    Domyślnie

    Dobrze pisalas : nie pomalowalbym olejem calych slopkow !
    Choc moze to bylby sposob na nieproszonych gosci ...
    Mam stary olej, wiec go zastosuje i na 50 cm sprubuje wbic te slupki. Mam tam piasek, moze wiec uda mi sie uproscic technologie budowy plotu. Jak mi sie uda to kupie na slupki cos z lisciastych gatunkow, a na sztachetki moze nieobrobiona sosne, ktora pomaluje Drewnochronem na brazowo.
    Tylko kiedy bedzie w koncu cieplej ...


  11. #11

    Domyślnie

    Będzie super!
    życzę powodzenia - am

  12. #12

    Domyślnie

    Ile kosztuje drewno na plot ?
    W skladzie drzewnym, w duzym miescie deski na sztachetki grubosci 2 cm to wydatek ok. 350 zl/m3. To wychodzi ok. 65 gr deseczka : 2x9,5x100 cm.
    Bal 9x9 cm to cena ok. 6 zl/mb czyli ok. 740 zl/m3.
    Drewno w sumie gladkie, wymaga lekkiego przetarcia i oczywiscie dociecia na wymiar.
    Ciekawe jakie sa ceny w tartaku i jak wyglada z pocieciem - mam auto tylko osobowe (a transport jest drogi), jak sie polozy siedzenia to wejda max 2,2 m dlugie kawalki.
    Czy drzewo z tartaku moze miec gladka powierzchnie, czy trzeba za przetarcie dodatkowo placic ?

  13. #13

    Domyślnie

    Spróbuj w tartaku w Osowej się coś dowiedzieć - jeśli jescze tam nie zaglądałeś. Mają różne cuda - może uda Ci się z nimi na miejscu dogadać. Bardzo sympatyczni ludzie.
    Zajrzyj do nich na stronę - http://www.tartak.com.pl
    Masz tam wszystkie namiary na nich i cenniki.
    pozdrowienia -am


  14. #14

    Domyślnie

    Dzieki za cennik. Widze ze ceny sa wszedzie zblizone.
    Maja tez fajne meble, rozgladam sie za drewnianym stolem, ale to juz puzniej, najpierw plot.

  15. #15

    Domyślnie

    Po co kupować stół - można zrobić samemu.
    Jak będziesz w tartaku to rozejrzyj się na placu składowym.
    Mają świetne odpady na opał - można trafić nawet grubą dębową dechę i z tego coś wykombinować.
    powodzenia - am

  16. #16

    Domyślnie

    Blat stolu to akurat nie problem : mozna wzisc kilka podlogowych desek, przyciac i oszlifowac.
    Wiekszoszc stolow ktore ogladalem sie kolebie, a takiego nie chcialbym postwic w swoim domku,

  17. #17

    Domyślnie

    Czy mozna celem zabezpieczenia podziemnej czesci slopkow owinac je szczelnie w folie ? Cy taka izolacja przedluzy zywotnosc ?Przedtem oczywiscie pomalowac koncowki olejem,

  18. #18

    Domyślnie

    Ryszard1
    Cesc slopkow w moim plocie jest wlasnie owinieta folia ale gdy rozmawialem otym z moim znajomym a jest on rasowym " Skrobidecha" to niepowinno sie tego robic poniewaz drewno narazone jest na dzialanie jakis gzybow i moze szybciej zgnic. Ale ile w tym prawdy ???

  19. #19

    Domyślnie

    Sporo w tym prawdy.
    Problem w tym, czy chcesz te słupki wbić w ziemię (wtedy nici z folii), czy zakopać?
    Pozdrawiam - Ania

  20. #20

    Domyślnie

    On 2003-02-22 17:30, miła wrote:
    Sporo w tym prawdy.
    Problem w tym, czy chcesz te słupki wbić w ziemię (wtedy nici z folii), czy zakopać?
    Pozdrawiam - Ania
    Zakopie je. Mam piasek i mala lopatke oraz praktyke. Zakopalem juz kilkadziesiat metalowych slopkow i mam w tym wprawe. Te metalowe stoja do dzis. Ale teraz chce zrobic jak najlepiej kawalek plotu z drewna (od frontu) i puki nie moge kopac to przygotowuje sie do tego teoretycznie.
    Wiec, czy mona zawijac w szczelna w folie podziemne koncowki slupkow ?

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony