dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie

    Jak policzyć ?

    Zakładam, że w domu utrzymuję ( podczas mojej 3 dniowej nieobecności ) temp. 12C. Na parterze mam podłogówkę, na piętrze i w łazienkach - grzejniki.
    Ile czasu wcześniej powinnam ustawić grzanie domku do 20C, aby o godzine 0.00 powrotu do domu taką temperaturę zastać ?

    Czy ktoś ma pomysł jak to policzyć ?
    Z pewnością są gotowe wzory - może jakieś sugestie ?

    Karina

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    pik33

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    1.389
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Zależy z czego masz dom, przede wszystkim pojemności cieplne ścian, stropów i podłóg - i jaką moc grzewczą. Mniej więcej wiem jak do tego podejść bo ostatnio robiłem szacunki w drugą stronę (jak szybko dom będzie stygnął po wyłączeniu ogrzewania)
    ------
    Podłogówka ma na ogół dużą bezwładność. Podejrzewam, że żeby nie czuć zimna po takim wychłodzeniu domu czas na ogrzanie trzeba liczyć w godzinach.
    -------
    U mnie (wg. projektu) ok. 30 m3 betonu*0.88 kJ/kg*K*2000 kg/m3 daje w przybliżeniu 53 MJ/k czyli prawie 15 kWh/K
    Z czego prosty wniosek, że żeby podgrzać taki (mały - powierzchnia parteru 60 m2) dom z 12 do 20 C trzeba w niego wpompować 120 kWh (!) No cóż, takie to uroki podłogówki. Mnie osobiście zależało na dużej pojemności cieplnej (kominek!) i raczej się cieszę niż martwię z tego powodu.
    No to teraz musisz policzyć tak: pełna moc grzewcza odjąć straty ciepła - reszta zostaje w podłodze - i mniej więcej wiadomo ile godzin trzeba grzać.

    <font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: pik33 dnia 2003-02-11 08:51 ]</font>

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    pik33

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    1.389
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Dla domku jw. szacunek: (bardzo zgrubny)
    -> straty ciepła 3 kW (temp. ok. 0)
    -> zainstalowana moc 8 kW
    ...
    Stygnięcie: na początku ok. 1 stopień /5 godzin..potem wolniej (należałoby wzór i wykres) bo straty będą spadać. Docelową temperaturę 12 stopni dom osiągnie po ok. 2 dobach.
    Ogrzewanie. Ok 5 kW, 3 godziny na 1 stopień, 24 (!!) godziny na dogrzanie domu.

    Dla mnie to nieopłacalne.
    To ma być Legalett, grzany z II taryfy prądu. Taniej by wyszło podtrzymać 20 stopni na okres wyjazdu.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    KarinaZ
    Wyznaczenie modelu matematycznego - cieplnego (do tego się sprowadza Twoje pytanie) domu to trudna sprawa i do tego zawsze tego typu aproksymacje są obarczane bardzo dużymi błędami. Znacznie dokładniej jest to po prostu wyznaczyć przy pomocy termometrów. Należy rejestrować temperaturę w pomieszczeniu i jednocześnie na zewnątrz. Następnie zrobić wykresy i odczytać sobie stała czasową i czas opóźnienia. Wiem, że łatwo się pisze ale trudniej to zrobić - bo odczytywanie i zapisywanie temperatur np. co godzinę przez kilka dni a później prawidłowe zinterpretowanie wykresów to nie jest prosta sprawa.
    Podsumowując moje wywody myslę, że jak pomieszkasz trochę w swoim domu to po jakimś czasie jak będziesz chciała nastawić regulator na okres nieobecności to : popatrzysz na prognozę pogody, chwilkę usiadziesz wypijesz kawusie i "na Bolka oko" bezbłędnie to zrobisz.
    Na koniec wymądrzę się jeszcze troszeczkę i powiem, że zaawansowane regulatory stosowane w dużych budynkach wykorzystują algorytmy tzw. regulacji adaptacyjnej to znaczy przez cały czas na bierząco określają sobie model cieplny budynku w którym są zainstalowane i "martwią" się o to aby kosztem najmniejszej energii uzyskać o określonych godzinach zadane temperatury. Myslę, że niebawem takie regulatory bedą oferowane do domów jednorodzinnych a może już są w sprzedaży.
    Pozdrawiam

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZA DORADCZYNI OD SPRAW WSZELAKICH Avatar Majka
    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Skąd
    Żbik
    Posty
    17.439
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    Wyjechaliśmy na święta /10 dni/. Tomek ustawił kocioł na podtrzymanie temp. w domu - 12 stopni. Po przyjeździe przez 8 godzin nie mogliśmy dojść do temp. znośnej dla organizmu
    Wydaje mi się, że lepiej zostawić na tzw. obniżeniu nocnym /u nas 15 stopni/.

  6. #6

    Domyślnie

    krzywa grzewcza dotyczy zaleznosci miedzy temperatura zewnetrzna a temperatura pracy kotla (czyli parametrem na ktory pracuje kociol). najczesciej jest to krzywa skladajaca sie z 3 .. 4 odcinkow okreslajaca parametr kotla dla temp zew (np. Tzew/Tkot: -20/80, -10/60, 0/50, 20/40). MOzna to sobie wykreslic na karteczce z papieru milimetrowego i sprawdzic jaka bedzie temp kotla dla temp zew np -8C.

  7. #7

    Domyślnie

    choc nie o to pewnie chodzilo to ma to duze znaczenie w predkosci nagrzewania sie budynku. Druga istotna cecha jest pojemnosc cieplna budynku (scian i stropow). Znajac material mozna to oszacowac. Ale budynek na pewno dluzej bedzie sie nagrzewal jesli na zewnatrz bedzie -25C niz -5C. I tutaj jest rola sterowania i krzywej grzania.

    moge opisac to wszystko bardziej szczegolowo jesli was to interesuje.

  8. #8

    Domyślnie

    Opisz koniecznie

  9. #9

    Domyślnie

    Bardzo dziękuję za informacje, proszę o jeszcze. Każda kolejna to cenne dane.
    Rzecz w tym, że dom który budujemy jest w górach. Jest to dom tzw. "wypadowy" a więc z dużym prawdopodobieństwem można czasowo określić kiedy tam będziemy. Ale może czasem będziemy tam niespodziewanie, albo nie będzie nas w zaplanowanym czasie.
    Chcemy mieć podłogówkę i kominek na dole, grzejniki u góry.
    Kiedyś założyłam wątek o sterowaniu przez internet, ktoś napisał o modulacyjnym sterowaniu przez telefon.
    Na etapie fundamentów ( obecnie ) rozpatrujemy różne warianty ; tygodniówka, pogodówka itp.

    Dziękuję i proszę o pomysły.
    Karina

  10. #10

    Domyślnie

    KarinaZ jeśli to ma byś dom wypadowy, to dobrze przemyśl podłogówkę. Może sam kominek z DPG wystarczy? Jeśli nie to raczej szybkie konwektory niż bezwładna podłogówka. Może się zdarzyć, że cipło zrobi się dopiero po 3 dniach, a z kolei grzać na okrągło niezamieszkany dom, to chyba jednak duża cena za komfort posiadania podłogówki. Pozdrawiam

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    KarinaZ
    Myślę, że Bart ma rację. Jeśli koniecznie chcesz mieć podłogówkę to myślę,że optymalne będą kable, lub maty grzewcze elektryczne pod samą terakotą - najmniejsza bezwładność. Instalacji na inne nośniki energii np. gazu, bym się bał zdalnie załączać przez telefon.
    Pozdrawiam

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony