dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 132 z 147
Pokaż wyniki od 2.621 do 2.640 z 2978

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.176
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Zalanie korzeni nie jest jedyną przyczyną żółknięcia.
    Żółknięcie oznacza albo zagłodzenie albo uszkodzenie systemu korzeniowego.
    A uszkodzenie może być wielorakie, poza gniciem to szkodniki, choroby.

    Kluczowe pytanie - masz glebę nieprzepuszczalną, na której w tym roku stała woda po ulewach?

    Poza tym ten trawnik nie wygląda źle. Gdyby trawa gniła miałbyś niejednorodne place bo różne gatunki traw w różnym czasie wykazywałyby zmiany, zależnie od stopnia wrażliwości na brak tlenu w podłożu.
    Takie jednorodne tracenie soczystej zieleni to w większości przypadków za słabe nawożenie.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 13-12-2017 o 10:41

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Zalanie korzeni nie jest jedyną przyczyną żółknięcia.
    Żółknięcie oznacza albo zagłodzenie albo uszkodzenie systemu korzeniowego.
    A uszkodzenie może być wielorakie, poza gniciem to szkodniki, choroby.

    Kluczowe pytanie - masz glebę nieprzepuszczalną, na której w tym roku stała woda po ulewach?

    Poza tym ten trawnik nie wygląda źle. Gdyby trawa gniła miałbyś niejednorodne place bo różne gatunki traw w różnym czasie wykazywałyby zmiany, zależnie od stopnia wrażliwości na brak tlenu w podłożu.
    Takie jednorodne tracenie soczystej zieleni to w większości przypadków za słabe nawożenie.
    Mam glinę, sporych ulew nie pamiętam. Woda nie stała na działce, z racji realizacji ogrodu latem posiana trawa była mocno podlewana. Może korzenie są zbyt krótkie by ogpowiednio odżywićroślinę? Mam problem z tylko jednym rodzajem trawy bo drugi utrzymywał odpowiednią barwę. Trawnik w sezonie był dwukrotnie nawożony i raz jesienią. Ogrodniczka po konsultacjach podejżewa, że spora ilość margla w glebie może przyczyniać się do takiego stanu rzeczy.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.176
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    A jaki masz odczyn w takim razie?
    jak zbyt wysoki to trawa może nie przyswajać pewnych składników mineralnych pomimo nawożenia

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Zbyt duże ph 7.5 w niektórych miejsca nie uwalnia nawozu i trawa nie ma możliwości jego przyswojenia. Ogrodniczka dla zbicia ph ma przy wiosennej wertykulacji nawieżć siarczan amonu. Potem nawodnie, kolejnu pomiar wysokości ph i zobaczymy.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.176
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    7,5 to zdecydowanie za dużo.
    Tobie nie pomoże, ale rada dla innych posiadaczy margli - kwaśny torf + siarka pylista. Siarkę pylistą najlepiej przekopać pod docelowym podłożem dla trawnika, aby margiel nie zobojętniał podłoża pod trawnik, a torf kwaśny wymieszać z piaskiem i glebą jako wierzchnie 10 cm pod trawnik.

    U ciebie sprawdziłoby się nawożenie nawozami dolistnymi, póki nie zbijesz pH - ponieważ są wchłaniane przez liście, nie zdążą się uwstecznić w glebie.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 13-12-2017 o 13:37

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Dzięki za wsparcie. Myślisz, że nie jest za póżno by tego dokonać, czekać z tym do wiosny?
    Spryskuje się tym trawę, czy rozsiewa?
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.176
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Teraz nie ma sensu nawozić.
    A nawóz dolistny jest w płynie.
    Masz ogrodnika na miejscu - widać, ze kompetentna.
    Pogadaj z nią co możecie jeszcze zastosować?
    Pylistą siarkę można stosować nasypowo, ale ona bardzo wolno reaguje z glebą. Więc do zastosowania, ale bez liczenia na natychmiastowy efekt.
    Można wymieszać ją z piaskiem i zastosować głęboką aerację (w sensie specjalnym urządzeniem a nie butami z kolcami).

  8. #8

    Domyślnie

    Jakie zraszacze wynurzeniowe polecacie?
    Gdzieś kiedyś czytałem, ktoś podawał, ale nie pamiętam, a nie mogę teraz znaleźć.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Mam pytania dotyczące trawnika :

    - jaki preparat na chwasty dwuliścienne polecacie ? Trawnik założony 08.2017, powierzchnia około 300m2, kiedy najlepiej wykonać oprysk ?
    - chcę w niektórych miejscach dosiać trawę
    - jaki nawóz do bukszpanów i tuj polecacie ?

    Jaki jest prawidłowy harmonogram prac dla planowanego nawożenia, dosiewania i oprysku ? Jaki termin będzie najlepszy ?

    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.646
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Ja do oprysku użylem preparatu Substral Mniszek.
    Teoretycznie powinno sie stosowac go na min roczne trawniki, ja stosowalem w czerwcu na trawnik zakładany we wrzesniu poprzedniego roku.
    Wszystko, co nie bylo trawą wygineło
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  11. #11

    Domyślnie

    Pytanie co do przedmuchania systemu nawadniania z wody - oczywiście na jesień.
    Mam tylko 60m2 trawy i 6 zraszaczy.

    Robił to u mnie człowiek kompresorem Revolution Boxy (zbiornik 2-litrowy, 180l/min, 8bar).


    Pytanie - czy da radę u mnie kompresor na 12V? Jakie musiałby mieć parametry (przepływ, ciśnienie)? One są bezzbiornikowe.
    Myślę o czymś takim:

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    noc

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    z.góra
    Kod pocztowy
    65-340
    Posty
    1.407

    Domyślnie

    Potrzebne to przedmuchiwanie nawadniania?
    Ja sobie odpuściłem. Zamknąłem jesienią zawory doprowadzające wodę, zrzuciłem wodę z instalacji, poprzez otwarcie ręczne elektrozaworów ... i tyle. O system kropelkowy byłem całkowicie spokojny, przecież tam jest mnóstwo otworków i rurka elastyczna-żadnego niebezpieczeństwa. Trochę niepokoju było o tryskacze na trawniku, ale tylko trochę. Większość wody zeszła elektrozaworem, a te resztki co zostały, nie powinny rozsadzić tryskaczy. Tryskacze nie mogły przecież pozostać pełne, woda miała miejsce przy zamarzaniu by powiększyć swoją objętość. A tylko tam, przy twardym, sztywnym tworzywie było minimalne niebezpieczeństwo. Gdyby jakiś pękł, wymiana jest prosta i niezbyt kosztowna, nieco zaryzykowałem i nie żałuję. A przez kilka dni, czy raczej nocy temp oscylowała koło -15oC, ziemia przemarzła głębiej niż tryskacze.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał noc Zobacz post
    Potrzebne to przedmuchiwanie nawadniania?
    Niech M.A.G. się wypowie

    Cytat Napisał noc Zobacz post
    zrzuciłem wodę z instalacji, poprzez otwarcie ręczne elektrozaworów ...
    Nie chcę czegoś popsuć. Możesz przybliżyć jak to zrobić? Mam zawory mniej więcej jak ten:

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    noc

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    z.góra
    Kod pocztowy
    65-340
    Posty
    1.407

    Domyślnie

    Cytat Napisał budowlany_laik Zobacz post
    Niech M.A.G. się wypowie


    Nie chcę czegoś popsuć. Możesz przybliżyć jak to zrobić? Mam zawory mniej więcej jak ten:
    Kręcisz tym elementem, który wystaje najwyżej w elektrozaworze, przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Ten wałek grubości ok. 3 cm. Wiosną, przed otwarciem wody, zamykasz kręcąc odwrotnie. Proste i skuteczne.

  15. #15
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Pod

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    GOP
    Kod pocztowy
    44-120
    Posty
    586

    Domyślnie

    Co polecacie do likwidacji dzikiej trawy i różnorakich chwastow na dzialce przez założeniem trawnika? Kilka arów porosnietych starą trawą przez ktore potem przebijają chwasty na metr wysokosci. Czym to wytępić? Jakis herbicyd? Po ilu dniach od spryskania można to przekopać. Dodam że na kupie czeka też świeży humus na podniesienie minimalnie terenu. Ale rozsypie go chyba jak przekopie te pzostałosci starej trawy. Czy może nie trzeba ? Może jakiś rekultywator? Taki mały wystarczy ?
    Pow. grz. podlóg 100m2 (93m2 ogrzewane) Sciany Porotherm 24cm+16cm styro(λ0.032), posadzka na gruncie styro 12-13 cm (λ0.037), stropodach 35cm (ekofiber λ0.037), fundament 8cm XPS okna 3S Uw=0,75, 100% OP, WM+reku,
    Pci Samsung EHS 9KW.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pod Zobacz post
    Co polecacie do likwidacji dzikiej trawy i różnorakich chwastow na dzialce przez założeniem trawnika? Kilka arów porosnietych starą trawą przez ktore potem przebijają chwasty na metr wysokosci. Czym to wytępić? Jakis herbicyd? Po ilu dniach od spryskania można to przekopać. Dodam że na kupie czeka też świeży humus na podniesienie minimalnie terenu. Ale rozsypie go chyba jak przekopie te pzostałosci starej trawy. Czy może nie trzeba ? Może jakiś rekultywator? Taki mały wystarczy ?
    Polecam odwiedzić najbliższy sklep z opryskami, sprzedawca coś dobierze odpowiednio do powierzchni. Spryskać ręcznie lub maszynowo. Odczekać tydzień lub lepiej dwa. Nawieźć ziemi, jeśli będzie jej kilka centymetrów to nie obędzie się bez przeorania całości ciągnikiem z pługiem, następnie rekultywator, glebogryzarką traktorowa lub spalinowa ręczna. Jeśli więcej jak 10cm to może być to być bez orania, tylko wierzchnią warstwę zruszyć.

  17. #17
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Pod

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    GOP
    Kod pocztowy
    44-120
    Posty
    586

    Domyślnie

    Ciagnik juz nie wjedzie bo ogrodzone, tzn wjedzie ale nie bedzie mial jak nawracac itp. Robilem ciagnikiem orke przed budową, teraz tylko mniejsze narzedzia, Rekultywator moze wypozycze spalinowy tylko nie wiem czy da radę.
    Ziemii jest 20ton wiec jak bedzie 5cm po całosci to max.
    Pow. grz. podlóg 100m2 (93m2 ogrzewane) Sciany Porotherm 24cm+16cm styro(λ0.032), posadzka na gruncie styro 12-13 cm (λ0.037), stropodach 35cm (ekofiber λ0.037), fundament 8cm XPS okna 3S Uw=0,75, 100% OP, WM+reku,
    Pci Samsung EHS 9KW.

  18. #18

    Domyślnie

    Tylko u mnie woda nigdzie nie spłynie po otwarciu zaworów. Kranik do podłączenia kompresora mam wyżej niż elektrozawory. I to o nie się boję bardziej niż o zraszacze (droższe - wymiana niełatwa).

  19. #19

    Domyślnie

    Witam Wszystkich,


    W związku że w najbliższym czasie planuję założyć trawnik pragnę zapytać osoby które to już wykonały o podpowiedź czy poniższy sposób da radę. Powierzchnia nie będzie duża bo ok 160m2 natomiast grunt stanowi wyzwanie zatem poniżej przedstawiam kolejność prac które zaplanowałem:

    1) Ze względu na to że jest to teren po budowie w ziemi jest mnóstwo gruzu, kamieni itp oraz co 3 m jest inna ziemia glina, piasek, jakaś nieprzepuszczalna w związku z czym postanowiłem nie wynajmować glebogryzarki w celu przekopania tylko koparkę w celu zebrania 10cm warstwy gleby na całej powierzchni

    2) Montaż siatki przeciw kretom

    3) Nawiezienie ziemi pod trawnik 160m2 * 0,1m daje 16m3

    4) Wałowanie i wyrównywanie

    5) sianie trawy Barenbrug universal 2-3 tygodnie od nawiezienia ziemi

    Będę wdzięczny za opinie oraz rady

    Pozdro

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.176
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    po nawiezieniu ziemi lepiej odczekaj kilka tygodni na wzejście chwastów, herbicyd i potem trawa.

Strona 132 z 147

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony