dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 133 z 149
Pokaż wyniki od 2.641 do 2.660 z 2978
  1. #2641

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Gratuluje pomyslu siania bezposrednio na glebe ruszona glebogryzarką



    Dlatego najpierw sie waluje, zeby teren wyrównac i ubić, potem rusza sie glebe na poł cm ząbkami, sieje i znow wałuje, zeby wiatr nie wywiał. Dokładnie tak, jak napisał Draxo.
    Kilka tygodni temu obsialem ostatnie 50m2 trawą, zeszłoroczny trawnik jest rowny jak stół, nie mialem potrzeby nic podsypywać.
    A gdzie ja pisałem o glebogryzarce? Ogarnij się. Siałem po grabieniu.
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  2. #2642
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.620
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał wg39070 Zobacz post
    A gdzie ja pisałem o glebogryzarce? Ogarnij się. Siałem po grabieniu.
    Sam nie wiem, śmiać się, czy płakać...
    Odpowiadasz na posta Draxo który pisze wyraźnie:

    Gleba była już opryskana roundupem, nawieziony obornik z pieczarkarni, gleba przemieszana glebogryzarką.
    A Ty wyskakujez z "inteligentnym" pytaniem "Po co walcować przed sianiem?"
    Brawo.....
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  3. #2643

    Domyślnie

    wg39070, proszę, nie rozwalaj choć tego wątku...

  4. #2644

    Domyślnie

    Dziękuję za informację. Czyli niweluję nierówności grabiami, walcuję, wzruszam delikatnie ziemię, siew , walcowanie ?

  5. #2645

    Domyślnie

    Draxo, walcujesz - możesz wspierać się rozciągniętym sznurkiem. Możesz podlać wężem ziemię by się stabilizowała. Grabienie, znów walec. Aż nie będzie ziemia się ugniatała od nacisku buta.
    Przed siewem podlać ziemię z wyczuciem. Później lekko zruszyć ziemię grabiami, tak by zachować poziomy.
    Siejesz, na krzyż, każda partia 1/2 docelowej.
    Przykrywasz piaskiem, radzą ok. 0,5 cm. Ja tyle nie dałem.
    Chyba, że chcesz tylko walcować bez przysypywania, ale to już lekkim walcem. Nasiona będą jednak widoczne, ptaki mogą się do tego dobrać, albo ulewa zniesie ziarna...
    Ważne by nie grabić po posianiu, jak nieraz radzą.
    Ja po posianiu przykryłem wysiew agrowłókniną na ok. 7 dni.
    Później utrzymywanie ciągłej wilgotności nasion.

  6. #2646

    Domyślnie

    Dzięki jeszcze raz . Patent z włókniną super. Nie wywieje , ptaki nie wydziobią i jeszcze grzeje (szybszy wschody).

  7. #2647
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.620
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał budowlany_laik Zobacz post
    ...
    Ważne by nie grabić po posianiu, jak nieraz radzą.
    .
    A ja po wysianiu zagrabiałem, szeroko rozpostartymi druciamymi ząbkami, tam i z powrotem, na krzyż.
    Nasiona wymieszaly sie z ziemią, ale nie poprzesuwaly, bo wzeszly równomiernie.

    Wazne, zeby ząbki tylko mieszaly ziemie, a nie ciągnely zadnych farfocli.
    Patent z geowłókniną świetny na ptaki. Jak one wyczają siew, to jest tragedia.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  8. #2648

    Domyślnie

    Z tą włókniną u mnie to głównie zapobiegło wywianiu przez wiatr. Akurat po siewie był bardzo mocny, bez włókniny nie miałbym sporej części nasion...
    Do tego, jak piszecie, cieplej dla siewek, ochrona przed ptakami i ulewami.

  9. #2649

    Domyślnie

    Cytat Napisał andrzej49 Zobacz post
    Na trawniku od 2 tygodni zaczynają pokazywać się czarne plamy. Rozrastają się one po coraz większych partiach trawnika. Jaka jest tego przyczyna i jak temu zapobiec. Jakie środki proponujecie zastosować. Podobne objawy miałem w ubiegłym roku też o tej porze roku ale na bardzo małym obszarze.






    Kto pomoże.

  10. #2650

    Domyślnie

    Są to algi.

    Algi pojawiają się na zbyt zbitych i zbyt wilgotnych glebach, ogranicz podlewanie przede wszystkim.
    Powinno pomóc, a następnie zrób:

    - drenaż tych miejsc

    - jeśli wierzchnia warstwa jest nieprzepuszczalna napowietrz ją na głębokość 10-15 cm wgłąb aeratorem (przyrząd z rurkami)

    - nie chodzić po trawniku kiedy jest mokry
    - zapewnij dobrą pielęgnację, wertykulacja wiosną i jesienią
    - piaskowanie trawnika
    - zastosuj preparat z zawartością siarczanu żelazawego Nie jestem pewny ale chyba Antymech to zawiera

    Wyczytałem że pomaga chlorek benzalkoniowy, ale nie wiem w jakich jest preparatach.

    http://pl.wikipedia.org/wiki/Chlorki_benzalkoniowe

  11. #2651
    Banned
    budyń93

    Zarejestrowany
    Sep 2017
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    01-163
    Posty
    4

    Domyślnie

    Szczerze to przed zasianiem trawki proponuję zainwestować i założyć siatkę na krety, jak CI potem zaczną ryć to będzie płakał... na taką dużą powierzchnię warto zainwestować, szczególnie jak chcesz mieć piekny i przejrzysty trawnik Podaję poniżej propozycję
    https:moderowano.
    Ostatnio edytowane przez Tomaszs131 ; 27-09-2017 o 16:25 Powód: Link reklamowy.

  12. #2652
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Czy zdążę jeszcze założyć trawnik wysiewając trawę w połowie października ?

    Podzielę się wrażeniami.... nie jest lekko .... glebę spryskałem glifosatem, trawa zeschła. Przekopywałem to glebogryzarką - to przekopywanie było ciężkie, kłącza trawy i korzenie bardzo szybko wkręcają się w rolki i wymagają częstego oczyszczania. Następnie wygrabiłem ogromne ilości suchej trawy, korzeni i kamieni. Ponownie przekopałem glebogryzarką i znowu wygrabiłem suche resztki roślinne... Wyrównałem wstępnie grabiami, zwałowałem żeby osiągnąc w miarę równe poziomy, ale i tak z ziemi ciągle wystają resztki roślinne. Nie mogę osiągnąć stanu, żeby ziemia była pozbawiona wystających widocznych korzonków roślinnych. To nie wygląda tak jak na filmach i zdjęciach instruktażowych ! Prawdopodobnie trzeci raz to wszystko przekopię i znowu będę grabił... ale nie sądzę, żebym usunął wszystkie resztki i osiągnął taki stan jak po wysypaniu świeżej ziemi Czy można w takie pozostałości siać nasiona ?
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  13. #2653

    Domyślnie

    Cytat Napisał Doli. Zobacz post
    U nas do trawnika jeszcze daleko, ale mamy inny problem. Działka początkowo porośnięta była głównie nawłocią, wysokimi trawami i jeżyną. Nie bardzo wiedzieliśmy co z tym zrobić i opcja "koparka wjedzie zbierać humus, to się po tym przejedzie kilka razy i będzie Pani zadowolona" bardzo nam się spodobała. Do czasu... Koparka wklepała te dość grube łodygi roślin w humus, a potem na to "rozplantowała" i również wklepała glinę, którą wyciągnęła z wykopu na swoich gąsienicach. Jest tak na całej powierzchni działki, po której jeździła. Bez gliny na wierzchu jest chyba tylko ziemia pod hałdą humusu. I teraz zastanawiamy się co z tym zrobić i kiedy się za to zabrać. Na razie trwają prace przy SSO, więc na pewno nie teraz. Zastanawiam się czy jakoś te łodygi spod tej gliny wyrywać? To będzie mordęga - podczas stawiania ogrodzenia musiałam kilka takich miejsc odchwaścić, żeby świder się nie zaplątał. Czy po prostu zasypać piaskiem i przejechać pługiem / glebogryzarką? A potem na to humus (teren będzie podnoszony; mniej lub więcej w zależności od miejsca, ale będzie).

    Czy może te łodygi / rośliny zgniją sobie przez zimę i się nie przejmować?

    Tak to było:


    Tak wyglądał teren za płytą (teraz gliny jest trochę mniej, bo koparka ją zgarnęła, ale nadal jest bo stoją od dłuższego czasu kałuże):


    Przed płytą i obok niej tę glinę przykrywa teraz piasek, który pozostał po robieniu podbudowy.
    Pozwolę sobie podbić nasze pytanie, żeby całkiem nie uciekło
    >>> dziennik budowy <<<
    archiwum komentarzy do 15.12.2017
    Dom z użytkowym poddaszem, powierzchnia po podłodze (z garażem) ok 200m; ogrzewanie podłogowe (bez grzejników); gaz; brak kominka; płyta fundamentowa (pod płytą 10cm XPS, na płycie 10cm EPS); na ścianach 20cm grafitowego; ściany z BK.

  14. #2654
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.620
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrek0m Zobacz post
    Czy zdążę jeszcze założyć trawnik wysiewając trawę w połowie października ?

    Podzielę się wrażeniami.... nie jest lekko .... glebę spryskałem glifosatem, trawa zeschła. Przekopywałem to glebogryzarką - to przekopywanie było ciężkie, kłącza trawy i korzenie bardzo szybko wkręcają się w rolki i wymagają częstego oczyszczania. Następnie wygrabiłem ogromne ilości suchej trawy, korzeni i kamieni. Ponownie przekopałem glebogryzarką i znowu wygrabiłem suche resztki roślinne... Wyrównałem wstępnie grabiami, zwałowałem żeby osiągnąc w miarę równe poziomy, ale i tak z ziemi ciągle wystają resztki roślinne. Nie mogę osiągnąć stanu, żeby ziemia była pozbawiona wystających widocznych korzonków roślinnych. To nie wygląda tak jak na filmach i zdjęciach instruktażowych ! Prawdopodobnie trzeci raz to wszystko przekopię i znowu będę grabił... ale nie sądzę, żebym usunął wszystkie resztki i osiągnął taki stan jak po wysypaniu świeżej ziemi Czy można w takie pozostałości siać nasiona ?
    U mnie tez wystawaly resztowki korzeni... do pierwszego koszenia
    Nic z tych korzeni juz podem nie odbilo.
    Ci do trawy - dzis jeszcze bym sial, a dwa tygodnie niekoniecznie. Po pierwsze - procent nasion, ktore wzejdą bedzie nizszy, niz nornalnie, po drugie czesc odmian z mieszanki, ktore normalnie wschodza po 3-4tygodniach moze nie wzejsc wcale i bedziesz mial na trawniku tylko życicę trwalą i koniecznisc dosiewki wiosną

    Tu masz roznice, pomiedzy trawnikiem wysianym na poczatku wrzesnia (na drugim planie), a w polowie października. Zdjecie z poczatku maja
    https://lh3.googleusercontent.com/kO...=w1328-h748-no

    W pazdzierniku sialem dlatego, ze zostala mi resztowka trawy z okresem przydatnosci do konca roku. Wysiane bylo troche mniej gram na m2, niz zaleca producent, co tez mialo wplyw na wyglad na wiosne.
    Po dosiewce teraz trawnik jest juz perfect
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 02-10-2017 o 08:21
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  15. #2655
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.620
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał jak_to_mozliwe Zobacz post
    Pozwolę sobie podbić nasze pytanie, żeby całkiem nie uciekło
    Nic z tym nie rób, ewentualnie zasyp jesli masz czym. Lodygi i tak juz z martwych nie powstana, chwasty odbiją z kłączy, a tych i tak nie usuniesz.
    Jak bedziecie mieli koniec budowy, to wtedy albo fizycznie, albo chemicznie trzeba bedzie to usunac.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  16. #2656
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Ci do trawy - dzis jeszcze bym sial, a dwa tygodnie niekoniecznie. Po pierwsze - procent nasion, ktore wzejdą bedzie nizszy, niz nornalnie, po drugie czesc odmian z mieszanki, ktore normalnie wschodza po 3-4tygodniach moze nie wzejsc wcale i bedziesz mial na trawniku tylko życicę trwalą i koniecznisc dosiewki wiosną
    Jesienią jest ryzyko, że nie wzejdzie; wiosną, że ulewa zmyje nasiona ... zawsze coś .... a wiosną kiedy dokładnie siać?
    Czy jeżeli przekopaną i oczyszczoną ziemię zostawię na zimę, to czy jest ryzyko, że jeszcze wzejdą chwasty? Nie dam rady po raz kolejny przechodzić przez taką orkę z ich usuwaniem. Żeby wiosną tylko przegrabić, ewentualnie podrównać i siać ...
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  17. #2657
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.620
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Zawsze jest ryzyko. Nawet w tej chwili wiatr nanosi na tę ziemię ich nasiona.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  18. #2658
    ELITA FORUM (min. 1000)
    noc

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    z.góra
    Kod pocztowy
    65-340
    Posty
    1.407

    Domyślnie

    Kiedy optymalnie zasilić trawnik nawozem jesiennym bezazotowym? Jakoś wydaje się, że trawa wykazuje już małą ochotę na przyrastanie. Czas na nawożenie czy lepiej poczekać jeszcze parę tygodni?

  19. #2659

    Domyślnie

    Ja sypnąłem jesienny 15.09... Nie wiem czy nie za szybko. I teraz chcę sypnąć drugi raz. Dobrze jakby wypowiedzieli się spece od trawy.

    Z obserwacji - nawóz jesienny nie daje ciemnej barwy trawie, w ogóle nie widać jego działania. Trawa już nie jest ciemnozielona, tylko w lekko żółtym odcieniu.

  20. #2660
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.620
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    A nawoz ma Mg ? Moj ma 4% i trawa utrzymała kolor.
    Ja sypnalem pod koniec września, powtórzę za tydzien, potem skosze i zastanowię sie nad jesienną wertykulacją tej czesci trawnika, ktora ma 2 lata
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

Strona 133 z 149

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony