dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 138 z 149
Pokaż wyniki od 2.741 do 2.760 z 2978
  1. #2741
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Elfir, mam problem z grzybami na trawniku. Miedzian nic wiele nie pomógł, zaczyna ich być co raz więcej. Zaproponowano mi spryskać trawnik topsinem 60ml/10 litrów wody. Co o tym myślisz?
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  2. #2742
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Moim zdaniem nie pomoże. Za forum ogrodniczym "walczę z grzybami od kilku lat bez rezultatu. Siarczan miedzi działa miesiąc. Amistar nic, topsin nic. "
    Cytat z badań:
    Ograniczony sukces otrzymano w zwalczaniu kręgów typu I stosując fungicydy wraz ze środkami obniżającymi napięcie powierzchniowe (wetting agents). Hydrofobia powodowana przez niektóre z tych grzybów nie pozwala na wystarczająco głęboką penetrację fungicydów w glebie tak aby przy ich pomocy zlikwidować znajdującą się tam grzybnię patogena. Po zastosowaniu Flutolanilu lub Azoxystrobin objawy były tylko na jakiś czas ograniczane, a potem znów się pojawiały. Fungicydy okazały się bardziej efektywne na polach golfowych, gdzie greeny są skonstruowane z jednolitej piaszczystej gleby, która ułatwia równomierne przemieszczanie się fungicydów. Kilkakrotne zastosowanie Flutolanilu (ProStar 50WP) z "witting agent" (Primer) okazało się skuteczne. Niektórzy badacze twierdzą, że efektywność fungicydów zależy od dokładności wykonania zabiegu. W ich badaniach fungicydy zawierające takie substancje czynne jak benodanil, oxycarboxin i treforine wraz ze środkiem obniżającym napięcie powierzchniowe, głęboko wprowadzone do gleby wykazywały dość wysoką efektywność. Najlepszym okresem do wykonania tego zabiegu jest wiosna, gdy grzybnia zaczyna się rozrastać. Można go zastosować także jesienią, aby ograniczyć bardzo agresywny wzrost kręgów w tym okresie.

    Może użyj Miedzianu z adiuwantem, żeby nie spływał z kapelusza?

    Sprawdź przy okazji odczyn gleby.

  3. #2743
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Ok, dziękuję.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  4. #2744

    Domyślnie

    Dzień dobry, proszę o pomoc.
    Na początku czerwca założyłem trawnik, teren ugorowany dwa razy, później glebogryzarka separacyjna + siew + nawóz.
    Zasiałem trawę Kiepenkerl Majestic Activ.
    I generalnie wszystko było super (mam nawodnienie automatyczne) trawa wyglądała super, aż sam byłem zaskoczony że tak szybko i tak gęsto rośnie.
    Ale teraz mam spory problem ... pojawiła się chwastnica i nie mogę sobie z nią dać rady mechanicznie. Wyrywanie nic nie daje, koszenie też nie .. jest jej coraz więcej.Czy jest jakiś środek który można stosować na chwastnicę, ktróy nie zniszczy trawy? Ewentualnie inny sposób? Proszę pomóżcie....

  5. #2745
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    nie. Widelec w dłoń i ręczne usuwanie.

  6. #2746

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Siewnik, środek na chwasty dwuliścienne.
    Nawóz NPK 25kg i z 10kg PK
    Wertykulator i kosiarkę
    Jaki siewnik polecacie z dobrym stosunkiem jakość /cena? Nawóz Yara mila Complex wystarczy czy jeszcze jakiś inny kupić? Środek na chwasty dwuliścienne - jaki kupić? Z góry przepraszam za takie pytania, ale dopiero zaczynam przygodę z trawnikiem, a na forum są pewne rozbieżności
    Poczytałem trochę ten wątek i widzę, że po przekopaniu ziemi należy odczekać 2-3 tygodnie, aż pojawią się jakieś chwasty i spryskać środkiem na chwasty. Dopiero później można spokojnie wysiewać trawę. 2 środki są najbardziej polecane: roundup i chwastox. Który z nich jest mniej szkodliwy dla człowieka? Jak to jest z tą szkodliwością? Żona jest w 9 miesiącu ciąży i zastanawiam się czy żonie/dziecku to nie zaszkodzi.
    Ostatnio edytowane przez drza ; 26-07-2018 o 09:14
    Dom na stoku: Ytong 24+15,20cm grafitowego 0,032, dachówka czarna braas cisar, 20cm piana pur, 10 cm 0,036 styro na podłogę, pow.zabudowy 88m2, powierzchnia podłóg grzanych 119m2, powierzchnia użytkowa 106 m2, kolektor poziomy spiralny 3x150m PE40, pompa ciepła gruntowa - Smartheat Classic 008i

  7. #2747
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    A zamierza to pić? Czy tarzać się w opryskanych chwastach?

  8. #2748
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.346

    Domyślnie

    Teoretycznie mołgby to pryskać w ubraniu ktore pozniej da żonie do prania i kontakt będzie spory.
    W teorii zona zjada pewnie wiecej herbicydów w codziennej żywności, prawie każde warzywo czy owoc jest tym spryskane.

  9. #2749

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    A zamierza to pić? Czy tarzać się w opryskanych chwastach?
    Jest mnóstwo materiałów w sieci, potwierdzonych badaniami, mówiących o szkodliwości roundup. Chciałem poznać opinię ekspertów forum w tym temacie. Możliwe, że było to nieraz omawiane na forum więc nie będę drążył tematu. To jeszcze raz dopytam: jaki siewnik polecacie? Docelowa powierzchnia trawnika ok 500 m2.
    Dom na stoku: Ytong 24+15,20cm grafitowego 0,032, dachówka czarna braas cisar, 20cm piana pur, 10 cm 0,036 styro na podłogę, pow.zabudowy 88m2, powierzchnia podłóg grzanych 119m2, powierzchnia użytkowa 106 m2, kolektor poziomy spiralny 3x150m PE40, pompa ciepła gruntowa - Smartheat Classic 008i

  10. #2750
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.346

    Domyślnie

    Jakbyś widział jakie ilości rolnicy tego wylewają na żywność którą jesz to byś sie tym przy trawniku nie przejmował

  11. #2751

    Domyślnie

    No własnie takich rzeczy nie wiem dlatego pytam osób lepiej zorientowanych Trawy to ja jeść nie planuję
    Dom na stoku: Ytong 24+15,20cm grafitowego 0,032, dachówka czarna braas cisar, 20cm piana pur, 10 cm 0,036 styro na podłogę, pow.zabudowy 88m2, powierzchnia podłóg grzanych 119m2, powierzchnia użytkowa 106 m2, kolektor poziomy spiralny 3x150m PE40, pompa ciepła gruntowa - Smartheat Classic 008i

  12. #2752
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    oczywiście, że Roundap jest szkodliwy. Jak każda chemia mająca coś zabić.
    Problem w tym, że musisz mieć z tym kontakt wziewny lub skórny.
    Dlaczego opryski wykonuje się w masce, ubraniu ochronnym, rękawicach. Po zabiegu pod prysznic a rzeczy natychmiast do pralki.

  13. #2753

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    oczywiście, że Roundap jest szkodliwy. Jak każda chemia mająca coś zabić.
    Problem w tym, że musisz mieć z tym kontakt wziewny lub skórny.
    Dlaczego opryski wykonuje się w masce, ubraniu ochronnym, rękawicach. Po zabiegu pod prysznic a rzeczy natychmiast do pralki.
    Ok właśnie o to mi chodziło. Poniżej zamieszczam zdjęcia mojej łąki, którą chcę przerobić na trawnik i może coś jeszcze. Gdzieś tam też będzie altanka i jakieś choinki i krzewy.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	trawa1.jpg
Wyświetleń:	44
Rozmiar:	99,1 KB
ID:	416757

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	trawa2.jpg
Wyświetleń:	36
Rozmiar:	101,6 KB
ID:	416758

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	trawa3.jpg
Wyświetleń:	27
Rozmiar:	103,8 KB
ID:	416759

    W takim przypadku jak na zdjęciach zasadne jest robienie całej procedury: przekopanie, grabienie, odczekanie 2 tygodnie, roundap, wybranie uschniętych chwastów i dopiero sianie trawy?
    Dom na stoku: Ytong 24+15,20cm grafitowego 0,032, dachówka czarna braas cisar, 20cm piana pur, 10 cm 0,036 styro na podłogę, pow.zabudowy 88m2, powierzchnia podłóg grzanych 119m2, powierzchnia użytkowa 106 m2, kolektor poziomy spiralny 3x150m PE40, pompa ciepła gruntowa - Smartheat Classic 008i

  14. #2754
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    zastanów się nad wielkością trawnika.
    Nie wiem jak w rzeczywistości duża jest twoja działka, ale kilkaset metrów trawnika to kilka godzin pracy co tydzień i spore koszty.
    Może warto podzielić działkę i tylko część, blisko domu, zagospodarować "tip-top" a resztę zrobić półdziką, koszoną 2 x w roku? Do tego jakiś zagajniczek brzózek,jarzębin i miejsce na hamak, ognisko lub szałas dla dzieci.





    okolica wygląda przepięknie. Pytanie, czy jest sens się od niej odgradzać w wyraźny sposób - może ogród niech płynnie przechodzi w dzikość?

  15. #2755

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    zastanów się nad wielkością trawnika.
    Nie wiem jak w rzeczywistości duża jest twoja działka, ale kilkaset metrów trawnika to kilka godzin pracy co tydzień i spore koszty.
    Może warto podzielić działkę i tylko część, blisko domu, zagospodarować "tip-top" a resztę zrobić półdziką, koszoną 2 x w roku? Do tego jakiś zagajniczek brzózek,jarzębin i miejsce na hamak, ognisko lub szałas dla dzieci.

    Okolica wygląda przepięknie. Pytanie, czy jest sens się od niej odgradzać w wyraźny sposób - może ogród niech płynnie przechodzi w dzikość?
    Pomysł dobry, ale może zamiast tych chaszczy, zasiać ładniejszą trawę i mniej wymagającą, żeby ją rzadziej kosić.
    Dom na stoku: Ytong 24+15,20cm grafitowego 0,032, dachówka czarna braas cisar, 20cm piana pur, 10 cm 0,036 styro na podłogę, pow.zabudowy 88m2, powierzchnia podłóg grzanych 119m2, powierzchnia użytkowa 106 m2, kolektor poziomy spiralny 3x150m PE40, pompa ciepła gruntowa - Smartheat Classic 008i

  16. #2756
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.629
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    ładniejszą, mniej wymagającą, rzadziej kosić.
    To wszystko się wyklucza, niestety.

    Kosić musisz raz na tydzień, bo ci się wykłosi i bęzie twarda i kłująca.
    Nawozić - co 4-6 tygodni.
    Nawadnać - bo przyjdzie 2 tygodnie upałów i zapłączesz wchodząc na działkę...
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  17. #2757

    Domyślnie

    Pierwszy raz w historii trawnika sypnąłem na początku lipca saletrę amonową (34% azotu). Uważajcie na dawki z tym nawozem. Dałem 20 g/m2 i trawa rośnie cały czas 2 razy szybciej niż przy Yara Complex... Koszenie co tydzień jest teraz zbyt rzadkie.

  18. #2758

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    ładniejszą, mniej wymagającą, rzadziej kosić.
    To wszystko się wyklucza, niestety.

    Kosić musisz raz na tydzień, bo ci się wykłosi i bęzie twarda i kłująca.
    Nawozić - co 4-6 tygodni.
    Nawadnać - bo przyjdzie 2 tygodnie upałów i zapłączesz wchodząc na działkę...
    Te zdjęcia co wysłałem to jest ok 300 m2 łąki. Jest to teren lekko podmokły. Przy tych drzewach jak zaczyna się las płynie podziemny strumyk i nawet widać po roślinach na tej łące, że są to rośliny wodolubne. Jakie drzewka, krzewy mogę tam posadzić, aby mieć pewność, że się dobrze przyjmą i będą ładnie rosły? Zaznaczam, że jest to teren llekko podmokły, a nie bagno. Teraz jest tam sucho, ale przy roztopach i dużych deszczach teren jest grząski i gdzieniegdzie woda stoi.
    Dom na stoku: Ytong 24+15,20cm grafitowego 0,032, dachówka czarna braas cisar, 20cm piana pur, 10 cm 0,036 styro na podłogę, pow.zabudowy 88m2, powierzchnia podłóg grzanych 119m2, powierzchnia użytkowa 106 m2, kolektor poziomy spiralny 3x150m PE40, pompa ciepła gruntowa - Smartheat Classic 008i

  19. #2759
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    masz temat o zestawieniu roślin na konkretne gleby.


    Nie ma sensu robić trawnika w części podmokłej, bo będzie z nim tylko problem.

  20. #2760

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    masz temat o zestawieniu roślin na konkretne gleby.


    Nie ma sensu robić trawnika w części podmokłej, bo będzie z nim tylko problem.
    Znalazłem temat i przeniosę pytanie do innego wątku, żeby nie zaśmiecać.
    Dom na stoku: Ytong 24+15,20cm grafitowego 0,032, dachówka czarna braas cisar, 20cm piana pur, 10 cm 0,036 styro na podłogę, pow.zabudowy 88m2, powierzchnia podłóg grzanych 119m2, powierzchnia użytkowa 106 m2, kolektor poziomy spiralny 3x150m PE40, pompa ciepła gruntowa - Smartheat Classic 008i

Strona 138 z 149

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony