dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 21 z 149
Pokaż wyniki od 401 do 420 z 2978
  1. #401
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY OGRODNIK - DORADCA!
    Wciornastek

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    2.905

    Domyślnie

    Cytat Napisał jatoja
    Cytat Napisał Arkadly
    Jestem totalnym amatorem i do tego leniwym i skąpym.
    W miejscu, gdzie sikał mój pies i byłem niezadowlolony z trawy w tym miejsju (30m2) przekopałem, odwróciłem skiby na ile sie dało, aby stara trawa nie wystawała, dokładnie podlałem, nawiozłem, zwałowałem a własciwie udeptałem. Gdy sie trochę uleżała dosypałem trochę ziemi w dołach. Potem posiałem trawę, podlewałem i mam teraz piękną a się mniej napracowałem.

    Arecki
    Oczywiście że można tylko przekopac bez usuwania starej darni
    ale ważne jest by przekopać głeboko. Płytkie przekopanie powoduje że resztki trawy gnija, rozkładaja się - jest to niefajne gdy młody trawnik wzrasta na takiej pozywce dla bakterii i grzybów - czesto zdarza się że własnie na tak przygotowanym trawniku ( bez usuniecia darni) rozwijają się grzyby kapeluszowe
    Tak przekopać ale głęboko. Nie jestem zwolenniczką wywożenia darni bo po głebokim przekopaniu rozkładjąca się darń utwoży próchnice. Ale kopać trzeba conajmniej na głebokoś 1,5 łapaty - inaczej jak pisał Jatoja

  2. #402

  3. #403
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rafal9
    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Posty
    2.030
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    44

    Domyślnie Jaka ziemia pod trawnik?

    Planuję założyć w części działki trawnik.
    Rozrzuciłem właśnie humus na grubość gdzieś tak 10 cm, pod tym w większości jest albo piach albo grunt rodzimy, na którym kiedyś rosły żyta a ostatnio było zielsko, ogólnie chyba niezbyt urodzajna ziemia.

    Czy trzeba coś jeszcze nawieźć, jakiś czarnoziem, albo torf, albo jakiś nawóz?

    Czy wystarczyłoby już na taki stan jak teraz posiać trawę?

  4. #404

    Domyślnie Re: Jaka ziemia pod trawnik?

    Cytat Napisał rafal9
    Planuję założyć w części działki trawnik.
    Rozrzuciłem właśnie humus na grubość gdzieś tak 10 cm, pod tym w większości jest albo piach albo grunt rodzimy, na którym kiedyś rosły żyta a ostatnio było zielsko, ogólnie chyba niezbyt urodzajna ziemia.

    Czy trzeba coś jeszcze nawieźć, jakiś czarnoziem, albo torf, albo jakiś nawóz?

    Czy wystarczyłoby już na taki stan jak teraz posiać trawę?
    Nic nie nawoŸ. Szkoda pieniędzy. Jak możesz wjechać tam traktorem, to niech Ci ktoœ to zbronuje, póŸniej to zagrab, wysiej trawę, zwałuj i czekaj No i podlewaj ! Po dwóch tygodniach zobaczysz zielonš "łškę", a po następnych dwóch możesz zaczšć kosić.
    Ja też mam takš porolniczš ziemię (V i VI klasa), której nikt nie uprawiał przez 4-5 lat. Trawa roœnie wyœmienicie, ale na efekt dywanowy trzeba trochę poczekać. Już w pierwszym roku było nieŸle, ale tak naprawdę, to dopiero rok póŸniej miałem idealny dywan.
    Ważne, żeby ziemia było odchwaszczona, bo chwasty wyrosnš szybciej niż trawa i zabiorš jej słońce

  5. #405
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Częstym błedem jest nawiezienie 5-10 cm dobrej gleby i posianie trawki. Początkowo ładnie rośnie, ale- korzeni się płyciutko, tylko w tych 5 cm, tydzień suszy i po trawniku. Jeżeli nawet nawozimy, to bodaj kultywator i wymieszać z glebą rodzimą, chociaż na 20 cm. Warto jeden sezon odpuścić, posiać zielonkę na przyoranie. Poprawimy wtedy żyzność i strukturę gleby głeboko, efekty będą bez porównania lepsze.

  6. #406
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rafal9
    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Posty
    2.030
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    44

    Domyślnie

    Po rozrzuceniu tej ziemi zaczęły wyrastać pojedyncze liście podobne do trawy, ale nie jestem przekonany czy to trawa czy jakieś chwasty.
    Nie jest tego dużo, średnio co 20 cm jeden liść, ale pojawia się coraz więcej.
    Czy zlać to jakimś środkiem, czy się nie przejmować i po prostu zasiać trawę, która sobie poradzi z tym?

  7. #407

    Domyślnie

    Witam,
    Chyba niezbyt dobra pora na sianie trawnika teraz w taki gorac?
    Ja wlasnie dosypalem dobrej ziemii ale na jesien i przez zime czekalem az sie dobrze osiadzie.
    Oczywiscie zrobilem te wszystkie wymagane zalecenia przy sianiu trawnika...

  8. #408
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Trawa sobie z tym nie poradzi
    Pora na sianie zaiste nie najlepsza.

  9. #409
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rafal9
    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Posty
    2.030
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    44

    Domyślnie

    Teraz to raczej nie będę siał, dopiero jak zacznie coś bardziej regularnie popadywać.
    Ale chodzi mi właśnie o przygotowanie podłoża, czy to co jest wystarczy, czy coś jeszcze kombinować.

  10. #410

    Domyślnie

    Witam,
    warto by te nowa narzucona ziemie zwiazac ze starym podlozem,
    nawiezc kupe piasku i przegrabic przemieszac,calosc wyrownac duza deska min 2 m,(jak chcesz miec rowny trawnik oczywiscie)
    pozniej to przewalcowac walcem,zeby ubic i podlac,poczekac az osiadzie, pozniej znowu powtorzyc...elementy chwastow wytepic roundupem...
    a ja bym jednak poczekal na siew juz na wiosne 2007...
    wtedy sie podloze ladnie ulozy...i bedzie dobrze nawilgocone na nowy siew...teraz bys musial kupe wody wylac...

  11. #411

    Domyślnie Gleba pod trawnik

    Mam glebę piaszczystą (VI) czy dać warstwę gliny i na to torf czy glina jest zbędna i będzie powodować gnicie trawnika przy obfitszych opadach?
    Darz Bór

  12. #412
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    druck2

    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Posty
    2

    Domyślnie Trawnik od nowa

    Witam serdecznie. Przed rokiem w czerwcu założyłem trawnik o pow. 200 m2. Jest koszmarny a właściwie go nie ma ponieważ za namową sprzedawcy zmieszłem dwie mieszanki traw, po siewie poszedł deszcz, który wypłukał nasiona a później wiatr, który je zwiał. Aktualnie mój "trawnik" to ok. 30% porozrzucanych kęp trawy, reszta to nie porośnięty grunt. Ziemia piaszczysta, którą przed siewem wzbogaciłem o ok. 5 cm ziemi kompostowej. Aktualnie posiadam dużą ilość torfu PH 6, który nie daje sie rozdrobnić za pomocą zwykłych narzędzi w zw. z czym zamierzam użyć ręcznej glebogryzarki (traktorowa odpada). Moje pytanie jest takie: jakie czynności powinienem wykonać przed "glebogryzaniem", a w szczególności, czy powinienem przekopać ziemię szpadlem lub widłami ameryk., czy powinienem wybrać korzenie i kępy rosnącej trawy w obawie żeby nie wyrosła wraz z posianą, czy może powinienem użyć herbicydów. Za odpowiedzi z góry serdecznie dziękuję. Janusz.

  13. #413

    Domyślnie

    napewno wybierz co do jednego korzenie i wszelkie drewno. Będziesz miał później mniej kłopotów z grzybkami.
    Co do trawników poczytaj sobie inny link z forum:
    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=76323
    r2

  14. #414
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    yurec

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Pszczyna
    Posty
    233

    Domyślnie

    A co ma do tego sprzedawca, i mieszanie mieszanek?? Skoro ci tak radził
    widać chciał dobrać mieszankę do twoich potrzeb i warunków.

  15. #415

    Domyślnie

    no właśnie, może ktoś coś podpowie..
    a czy torf jest konieczny czy można posiać trawę po prostu w rozgrabioną ziemię?

  16. #416
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    yurec

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Pszczyna
    Posty
    233

    Domyślnie

    Nie ma takiej konieczności, wszystko zależy od gleby. torf poprawi jej strukturę jeżeli jest piaszczysta lub gliniasta, w tym ostatnim przypadku warto dodać piachu (sporo). Pamiętać należy że powinien to być torf odkwaszony, chyba że ziemia ma > 7 pH.
    Nasiona trzeba przykryć zagrabiając lub (lepiej) przykrywając cienką <2cm warstwą ziemi, ważne by była luźna np. torf z piachem, i zwałować.

  17. #417

    Domyślnie

    Chyba lepiej trofem przysypać posiana trawę. Ja rozsypałem torf i próbowałem walcować i kiszka. Torf mi się kleił do walca, mimo, że walec miał listwę do zbierania ziemi ale z tego walcowania niewiele wyszło.
    Ziemia musi być porządnie uwalcowna przed siewem - to zasada aby chodząc po przygotowanej ziemi pod trawnik nie zostawiać śladów (wgnieceń).

  18. #418
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    yurec

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Pszczyna
    Posty
    233

    Domyślnie

    bo był mokry i tłusty trzeba było wymieszać z piachem lub rozsypać piach na wierzchu. wałowanie po przykryciu nasion jest potrzebne.

  19. #419

    Domyślnie środki chwastobójcze doglebowe-przed posianiem trawnika

    witam
    przed posianiem trawnika chciałbym ziemie potraktówać jakimś doglebowym środkiem chwastobójczym, czy ktoś mógłby polecić mi jakiś dobry środek?
    dziekuje
    pozdrawiam
    arek

  20. #420

    Domyślnie

    przed posianiem trawnika chciałbym ziemie potraktówać jakimś doglebowym środkiem chwastobójczym...
    A niby czemu ma służyć taki zabieg?
    Jeżeli chodzi Ci o to żeby nie wykiełkowaly zarówno nasiona trawy jak i chwastów to skuteczny byłby np. GEZATOP lub inny o podobnym działaniu (ale to byłoby chyba bez sensu).
    Nie znam herbicydów, które działałyby setektywnie na wschody nasion.
    Może jednak inni forumowicze znają taki środek.
    ..
    Pozwólcie roślinom spokojnie rosnąć, bez cudowania i zbędnych wynalazków !
    Nie udzielam już porad na priv. Proszę do mnie nie pisać i nie przesyłać zdjęć

Strona 21 z 149

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony