dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 52 z 149
Pokaż wyniki od 1.021 do 1.040 z 2978
  1. #1021
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) KRÓLOWA RÓŻ Avatar monia i marek
    Zarejestrowany
    Nov 2007
    Posty
    14.992
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    929

    Domyślnie

    Cytat Napisał Damro
    Cytat Napisał monia i marek
    Jeśli można, to się włączę w dyskusję - moim zdaniem żadnego Roundupu , tylko dokładnie oczyścić ziemię z chwastów przed posianiem trawy i dopiero na odchwaszczony grunt wysiewać
    He he dobre jak się ma 500m2 działki do przeorania to byc może bez roundapu uda się ale jak ja mam ponad 1000m2 to sorry ale łopata nie wystarczy
    nie mam 500m2, lecz 3000m2 i walczę bez Roundupu - da się, ale wszystko zależy od tego, czy chcesz pójść na łatwiznę i truć środowisko, czy chcesz mieć wypielęgnowany ogród z nieco większym nakładem pracy, ale taki, na którym mogą się swobodnie bawić dzieci, rosnąć drzewa i krzewy owocowe itp
    Chwasty będące roślinami jednorocznymi wyniszczają się podczas koszenia. Zwykle nie trzeba stosować wobec nich żadnych specjalnych zabiegów. Nieco gorzej jest z chwastami wieloletnimi, jak na przykład z mniszkiem lekarskim (bardzo popularny na wielu trawnikach) czy z koniczyną. Trzeba je całkowicie usuwać. Mleczy łatwo się pozbyć za pomocą noża, którym można wyciąć długi podziemny korzeń. Jeśli na trawniku jest fragment zarośnięty koniczyną, najlepiej jest go wyciąć i zasiać na nim trawę na nowo. Mech z kolei można usunąć mechanicznie za pomocą grabi lub wertykulatora. Są to metody pracochłonne, ale dają dobre efekty. Jeśli chcesz posiać trawę na chwastach, to być moze częściowo ograniczy to wzrost chwastów, bo trawa ma zbity system korzeniowy i "nie puści" niektórych chwastów, ale takie jak mniszek i tak trzeba wyciąć nożem lub specjalnym przyrządem do tego celu. Najlepiej usuwać chwasty w fazie liścieni i pierwszych par liści. Pielić należy w czasie pochmurnej pogody, wkrótce po deszczu lub nawadnianiu i po lekkim przeschnięciu gleby. Ja tylko daję propozycję, ale jeśli wybierzesz Roundup, to OK - Twój wybór

  2. #1022

    Domyślnie

    Dzięki za podpowiedzi.

    Nie będę zatem pryskał Roundupem i czekał 3 tygodnie.

    Piątek poświęcę na ręczne usówanie co większego zielska (tego co wyszło, bo jak wspominałem, był moment że było gładko i wszystko wyczyszczone - ale było wtedy ładnie ) , a potem sobie w sobotę posieję trawę. U mnie jest to głównie perz i jak ktoś wyżej wspomniał, powinien zniknąć (tak jak inne chwasty) wraz z kolejnymi koszeniami.

    Pozdrawiam
    Udało się od 1.07.2007 w nowym domu
    Nasz Dom: http://picasaweb.google.pl/gendek1

  3. #1023

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mymyk_KSK
    Przepis na super trawnik

    Ostatnim krokiem - po przerwie a przed przystąpieniem do siewu - jest bardzo dokładne wyrównanie powierzchni. Grabiami trzeba lekko wzruszyć glebę (max. 5 cm wgłąb) rozbijając jednocześnie wszystkie bryłki ziemi. Tak rozpulchnioną górną warstwę znów delikatnie wyrównać i... siać

    Najlepiej siac w kwietniu - maju lub w drugiej połowie sierpnia i na początku września. Mieszankę oczywiście dobieramy do potrzeb i stanowiska
    Dzięki Mymyk,
    Niektórzy mówią by po sianiu a przed wałowaniem na wierzch rzucić cienką warstwę torfu. Inni radzą by tego nie robić.
    Jak to w końcu jest? Jakie są za i przeciw i jaka jest rekomendacja?
    Gleby nie mam za bogatej, choć sam piach to również nie jest.

    Pozdrawiam
    Udało się od 1.07.2007 w nowym domu
    Nasz Dom: http://picasaweb.google.pl/gendek1

  4. #1024
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Mymyk_KSK
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Posty
    2.364
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    79

    Domyślnie

    Jeżeli torf to w połączeniu z piaskiem w celu rozluźnienia/polepszenia gleby.

    Warstwa nośna dla trawników ma miec grubość 10-15 cm i - jeśli przygotowujesz ją "od podstaw" to jej skład powninien być następujący: 5% piasku, 30% ziemi i 5% torfu.

    Sypnięcie torfu (grubości 1-2 cm) z pewnością nie pogorszy stanu gleby, ale taka grubość cudów nie zdziała więc jeśli masz stosunkowo dobrą, żyzną glebę możesz zrezygnować z tego punktu programu.

  5. #1025

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mymyk_KSK
    Warstwa nośna dla trawników ma miec grubość 10-15 cm i - jeśli przygotowujesz ją "od podstaw" to jej skład powninien być następujący: 5% piasku, 30% ziemi i 5% torfu.
    5% + 30% + 5% = 40%
    A co z resztą??
    Zbudowaliśmy Benedykta II. Wreszcie mieszkamy.

  6. #1026
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Mymyk_KSK
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Posty
    2.364
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    79

    Domyślnie

    Cytat Napisał pidzyn
    Cytat Napisał Mymyk_KSK
    Warstwa nośna dla trawników ma miec grubość 10-15 cm i - jeśli przygotowujesz ją "od podstaw" to jej skład powninien być następujący: 5% piasku, 30% ziemi i 5% torfu.
    5% + 30% + 5% = 40%
    A co z resztą??
    zawsze wiedziałam że jestem kiepska z matmy, ale żeby az tak
    miało być 65% piasku 30% ziemi i 5% torfu.

  7. #1027

    Domyślnie

    Dzięki za podpowiedź.

    W końcu tego torfu nie dawałem. Generalnie to na działkę 1000 m2 (w tym na tereny zielone z 800m2) rozrzuciłem z 5 kamazów nieco lepszej ziemi (nie był to piach, nie czarnoziem, ale coś pomiędzy). W międzyczasie robiłem system nawodnienia, to się to troche z piachem przemieszało, ale mam nadzieję, że będzie ok.
    Trawa w weekend posiana
    Nawodnienie działa i podlewa glebę.
    Pogoda jest słoneczna, więc mam nadzieję, że dość szybko zacznie trawka kiełkować

    Pozdrawiam
    Udało się od 1.07.2007 w nowym domu
    Nasz Dom: http://picasaweb.google.pl/gendek1

  8. #1028
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar jacekot
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    1.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    42

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mymyk_KSK
    Cytat Napisał pidzyn
    Cytat Napisał Mymyk_KSK
    Warstwa nośna dla trawników ma miec grubość 10-15 cm i - jeśli przygotowujesz ją "od podstaw" to jej skład powninien być następujący: 5% piasku, 30% ziemi i 5% torfu.
    5% + 30% + 5% = 40%
    A co z resztą??
    zawsze wiedziałam że jestem kiepska z matmy, ale żeby az tak
    miało być 65% piasku 30% ziemi i 5% torfu.
    A powiedz mi jeszcze jak możesz , , mam już prawie przygotowaną działkę pod siew , prawie po jeszcze został mi mały fragmentdo rozplantowani i wyrównania.

    Czy nawozić ziemie teraz przed posianiem trawy ?

    Jacek

  9. #1029
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Mymyk_KSK
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Posty
    2.364
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    79

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacekot

    Czy nawozić ziemie teraz przed posianiem trawy ?
    jesli ziemia jest dobrze przygotowana i w ogóle w miarę żyzna, to nie. zasilisz trawe jak już podrośnie - florovitem albo wyciągiem z kompostu.

  10. #1030

    Domyślnie

    Trawę zasiałem.
    Po posianiu lekko przegrabiłem ziemię.
    Nie zwykłymi grabiami, ale takim czymś raczej do liści - takie grabie z drutu.
    Grabiąc zwykłymi grabiami bałem się, że za bardzo przegarnę ziarna z miejsc gdzie zostały wysiane w inne miejsca i w efekcie trawa będzie nierówno posiana.
    Potem to dwa razy przewałowałem wzdłuż i wszerz.

    Efekt jest jednak taki, że sporo ziaren trawy po tym moim "lekkim" grabieniu leży na wierzchu. No i mam wątpliwości czy taka trawa leżąca na wierzchu wzejdzie i się jakoś ukorzeni?
    Póki co ptaki ziaren niby nie ruszają. Podlewam toto dość obficie (automatyczne podlewanie), no i niektóre ziarenka leżące na wierzchu czasami sobie przeskakują wraz z wodą z miejsca w miejsce.

    Zostawić toto jak jest? Będzie dobrze?

    Pozdrawiam
    Udało się od 1.07.2007 w nowym domu
    Nasz Dom: http://picasaweb.google.pl/gendek1

  11. #1031

    Domyślnie

    A u mnie to wygląda tak: budowa na ukończeniu, przed budową zdjęliśmy humus a pod spodem był sam piach. Humus usypaliśmy w rogu działki, ale lezy tam już dośc długo, bo od jesieni. Napisano powyżej, że jakieś beztlenowe bakterie się rozwijają gdy ziemia jest składowana w ten sposób ponad 1,5 miesiąca. Miałam zamiar tę ziemię po budowie rozpalcelować na działce i zasiac trawę, ale teraz nie wiem czy to dobry pomysł. Może lepiej wywieźć i zakupić dobrą ziemię ogrodniczą . Dodam że nie mam dużej działki - tylko 830 m. Ten piach który mam obecnie na działce nadaje się tylko do piaskownicy, nawet chwasty nie bardzo na tym rosną.
    Poradźcie co robić. Latem chcemy się wprowadzic i chciałabym wtedy zrobic porządek z ogrodem.

  12. #1032

    Domyślnie

    Jeszcze raz zapytam: co z tą ziemią, rozplantować po działce, czy lepiej nawieźć nowej. Może ktoś podpowie, bo już niedługo muszę podjąć z małżonkiem decyzje.

  13. #1033

    Domyślnie

    Moja ziemia leżała dwa lata i właśnie ją koparka rozrzuciła. Resztę uzupełniliśmy ziemią ogrodową. Nie wiem, jak bakterie, ale problem jest tego rodzaju, że ta ziemia jest słabiutka, gorsza od nawiezionej, chociaż górka bujnie porastała trawą. Czy rzucić na nią trochę torfu, czy może nawozu? Przed posianiem? Po?

  14. #1034
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar kotek999
    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Posty
    507
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    86

    Domyślnie

    Witajcie, jak w najszybszy i najłatwiejszy sposób wyrównać ziemię?


    Proszę o radę

  15. #1035

    Domyślnie

    U mnie zrobiła to koparka. Facet rozrzucił ziemię z dwóch górek i wyrównał, ale teren był w miarę płaski.

  16. #1036

    Domyślnie

    Duśka - nie znam teorii o beztlenowcach.
    Ja bym ten humus normalnie rozrzucił po działce i ew. dowiózł nieco ziemi lepszej na sam wierzch (jeżeli konieczne).

    Tak jak proponuje bezdomna - wcześniej przywiózłbym tej lepszej ziemi i wziąłbym do tego koparkę celem rozwiezeinia wstępnie po działce.

    Szkoda czasu i sił na rozwożenie taczką. I tak się narobicie przy rozplantowaniu tego.

    A u mnie po tygodniu wzeszła pierwsza trawa . Teraz codziennie jej przybywa, robi się coraz bardziej zielono i równomiernie.

    Nie mogę się doczekać pierwszego koszenia i wypoczynku na gęstej murawie .

    Pozdrawiam
    Udało się od 1.07.2007 w nowym domu
    Nasz Dom: http://picasaweb.google.pl/gendek1

  17. #1037

    Domyślnie

    Pochwalę się.

    Jak mnie wkurzył stary podsychający trawnik na piaszczystej glebie oraz jego aktywny nad wyraz lokator kret - to wywiozłem "tymi ręcyma" taczką 200 m2 x 30 cm i nawiozłem powrotnie żeźniejszej tyle samo i potem ........ położyłem specjalną siatkę przeciwko kretom na głębokości ok. 7-10 cm. Nie powiem - urobiłem się jak "galiera" ale teraz jest maniana, nie ma kopców i nawet nie musimy podlewać gdy jest susza. Teraz trawnik jest dla nas nie my dla trawnika.

    Uwaga - nie zapominajcie , że rośliny nie lubią zbyt zagęszczonej gleby. Unikajcie na terenach pod trawniki i uprawy prac spychaczami, koparko-ładowarkami itp. (bo tworzy się tzw. "podeszwa płużna", taki ziemny beton) ..... i unikajcie zimą udeptywania śniegu na trawniku.
    Jak macie dużo chwastów przed zakładaniem trawników nie bójcie się herbicydów, mi pomogły, nikt nie zginął ... a roboty było mniej.

    Moim zdaniem z gatunkami traw nie ma co przesadzać. Przerabiałem "igiełkowe" ozdobne i "golfowe" i "sahary". Wystarczy zwykła mieszanka na trawniki.
    Pamiętajcie, że każdy z nas ma indywidualne warunki i trudno jest komukolwiek udzielać rad na odległość. Inaczej na górce, inaczej w dołku.

    Aha i w aktualnie zakładanym trawniku ok. 500m2 dosiewam stokrotki.
    Darek

  18. #1038
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    ogrodofil

    Zarejestrowany
    May 2009
    Posty
    2

    Domyślnie jak założyć trawnik?

    Ekspertem nie jestem ale trawnik udał mi się całkiem nieźle...
    zakładam trawniki i ogrody znajomym bo jestem ogrodofilem uuuwielbiam grzebać się w ziemi... hahaha

    niespecjalnie znałem się na zakładaniu trawników... w internecie czytałem na wielu forach, portalach itd o zakłądaniu trawnika, o róznych mieszankach ale specjelnie rzetelnych informacji nie udało mi się znaleźć...

    trawiłem jednak na ciekawy link: http://www.rolimpexnasiona.com.pl/pliki/poradnik.pdf
    jest tam sporo porad... więc nie będę się tutaj rozpisywać (przepisywać z poradnika) można go ściągnąć... podobno w niektóych sklepach leżą te poradniki przy pudełkach z trawami... niestety ich nie widziałem... ale wydrukowałem sobie ten z netu
    po co kupować książki jak można ściągnąć coś za free hehe

  19. #1039

    Domyślnie Czym użyźnić glebę pod trawnik?

    Rozwiozłam ziemię z humusu i mocno piaszczysta jest, boje się, że trawa będzie słabo rosła o ile jej nie wywieje. Czym ja przesypać (o grubej warstwie nie ma mowy - za drogo )? Podkładem do trawników czy torfem? A może jeszcze czymś innym?

  20. #1040

    Domyślnie

    Zasiej na tym, co masz.Jak nie urośnie - to będziesz działać dalej, jak urośnie - to znaczy, że było jej to pisane. W tym dziale piszą, że ziemia pod trawnik powinna być trochę luźniejsza, piaszczysta.

Strona 52 z 149

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony