dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 99 z 149
Pokaż wyniki od 1.961 do 1.980 z 2978
  1. #1961
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar kalafiorek
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Złotokłos (piaseczyńskie)
    Kod pocztowy
    05-504
    Posty
    190

    Domyślnie

    MAG lepiej mi się zrobiło po Twoim poście. Dziękuję. kalafiorek

  2. #1962
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar M.A.G.
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Kod pocztowy
    36-100
    Posty
    1.410

    Domyślnie

    nam dość często zdarza się w ten sposób działać i ta metoda dość dobrze się sprawdza. Jasne że jeśli mam możliwość przygotować teren wcześniej to to robię . Ale jeśli nie ma takiej możliwości to oprysk zaraz przed rozpoczęciem prac i odczekanie aż cały preparat się wchłonie, wystarcza.
    ECO House <--- link do dziennika budowy

    Dom: 207 m2 - 167 m2 + garaż: 40 m2 w bryle, indywidualny z pł. dachem; płyta fund. Izodom 25cm PERIPOR, kubatura 601,1 m3, ściany pustak styro. Izodom 45cm U=0,10 W/m2K, stropy monolit. 14cm-16cm, Dach 30cm EPS, Okna alu. 3 szyby LowE, pakiet 6 szyb bez ramy U=0,28 W/m2K, kable grzejne ELEKTRA 6KW, rurowe GWC+WM, solary do WM, CO i CWU, demonstracyjny system nawadniania, POŚ, n50=0,48, OZC= tu zdania są podzielone

  3. #1963
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    ale skoro miałoby odrosnąć z kłaczy to znaczy, że roślina nie została zabita herbicydem.
    Gdyby rośliny zostały dłużej, środek nie tylko by się wchłonął, ale rozprowadził po całej roślinie, aż do korzeni.

  4. #1964

    Domyślnie

    Osobiście mam taką refleksję - powoli mi przechodzi ochota na koszenie i podlewanie.
    Na wsi mam znajomych i koszą trawę raz na 2-3 tygodnie, nic nie podlewają, nie opryskują i nie nawożą, a co ciekawe trawę skoszoną dają na kompost, który już nie wraca na trawnik. Fakt mają dobrą ziemię.

    U mnie jest glina i piasek a trawa założona na przełomie kwietnia/maja. Na początku trochę nawoziłem i 2x skosiłem z koszem. Potem już kosiłem bez kosza co 2-3 dni i 2 razy już lekko nawoziłem. Rosła trawa jak marzenie ale niestety razem z chwastami. Był robiony oprysk, ale co z tego jak ciągle się coś zasiewa z okolicznych pól. Próbowałem perz czy rdest czy co to jest zniszczyć - skosiłem na 2 cm i nic, trwa ledwo wstała a chwasty rosną jak na drożdżach. Trochę zaniedbałem podlewanie to nasłonecznione miejsca totalnie wyschły. A teraz jeszcze wyłazi chwastnica i mnóstwo innego cholerstwa.
    Niniejszym stwierdzam, że szkoda czasu i pieniędzy. Przechodzę na tryb leniwy czyli koszę raz na tydzień na 6cm i nie podlewam. Chwasty prędzej czy później same zginą od koszenia, albo od suszy. Liczę, że trawa odżyje na jesieni po obfitych opadach. A jak nie to trudno. Skoro tylko chwasty są w stanie przetrzymać suszę, to będę mieć trawnik z rdestu i perzu - też zielono i fajnie wygląda A po latach ziemia się sama poprawi.
    P.S.
    Swoją drogą zastanawiam się co z tym filcem. Przy koszeniu bez kosza taki filc powstaje, ale przecież to po paru tygodniach powinno się zmieniać w kompost, to po cholerę to usuwać? Ludzie na wsiach mają łąki, koszą je kilka razy w roku na siano i ich nie nawożą i nie podlewają a trawa rośnie i filcu też nie usuwają. Może to jakiś trend narzucony przez producentów nawozów? Bo jak się trawę ciągle kosi i wywozi oraz usuwa filc to w końcu trzeba nawozić.

  5. #1965
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    po prostu łąka kośna to nie trawnik. Obowiązują inne zasady, obieg materii też jest wolniejszy.
    U siebie nie planuję trawnika w ogrodzie, bo mi się nie chce z nim bawić. Wolę coś jak najbardziej bezobsługowego i z racji warunków glebowych, kserotermicznego - krzewy i drzewa LIŚCIASTE, trawy ozdobne, silne byliny.

  6. #1966

    Domyślnie

    Elfir, rozumiem, że grill/ognisko/spotkanie można zrobić na nawierzchni utwardzonej (płyty, kostka, drewno) - nie potrzeba trawnika.
    Ale jakaś piłka, badminton, leżak, kawałek dla szaleństw psa, dzieci itp. (wybierz dowolne)? Czy masz na to jakiś pomysł, jeśli nie trawa?

    Pytam, bo osobiście też mnie to interesuje. Szczególnie po doświadczeniach sąsiadów z koszeniem trawy i brakiem pomysłu na zutylizowanie ściętej.

    Zastanawiam się czy docelowo faktycznie obejść się można bez 1m2 trawy - do tej pory tak chciałem, ale wciąż nie jestem pewien.

  7. #1967
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar M.A.G.
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Kod pocztowy
    36-100
    Posty
    1.410

    Domyślnie

    jak nie chcesz kosić ani wywozić skoszonej trawy to kup robota koszącego. Nie dość że skosi to nie będziesz miał problemu co zrobić ze skoszoną trawą.... Mówię poważnie... Mam w kilku ogrodach takiego koszącego żółwia i mimo że na początku byłem sceptyczny - bo niedokosi, bo drogo, bo zostanie filc....- to teraz nie widzę lepszego rozwiązania. Jeśli ktoś chce mieć trawnik a nie chce się przy nim ozap...dalać to jest idealne. Nie ma filcu bo robot kosi codziennie i zamienia to co skosi w pył... A jak podliczyć koszty zakupu kosiarki, traktorka czy czego tam jeszcze i koszty eksploatacji to okazuje się że wcale nie wychodzi drożej. Znajdę takie zestawienie w papierach to wrzucę.
    ECO House <--- link do dziennika budowy

    Dom: 207 m2 - 167 m2 + garaż: 40 m2 w bryle, indywidualny z pł. dachem; płyta fund. Izodom 25cm PERIPOR, kubatura 601,1 m3, ściany pustak styro. Izodom 45cm U=0,10 W/m2K, stropy monolit. 14cm-16cm, Dach 30cm EPS, Okna alu. 3 szyby LowE, pakiet 6 szyb bez ramy U=0,28 W/m2K, kable grzejne ELEKTRA 6KW, rurowe GWC+WM, solary do WM, CO i CWU, demonstracyjny system nawadniania, POŚ, n50=0,48, OZC= tu zdania są podzielone

  8. #1968
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał budowlany_laik Zobacz post
    Elfir, rozumiem, że grill/ognisko/spotkanie można zrobić na nawierzchni utwardzonej (płyty, kostka, drewno) - nie potrzeba trawnika.
    Rozumiem, ze nigdy nie robiłeś imprezy, grilla na tarasie, który jest obszarem utwardzonym?

    Wskaż trawnik na tych obrazkach z ogniskiem:




    Ja pomijam fakt, że w zwartej zabudowie, rozpalanie ognisk w większości gminach jest obarczone ogromnymi ograniczeniami.

    Cytat Napisał budowlany_laik Zobacz post
    Ale jakaś piłka, badminton, leżak, kawałek dla szaleństw psa, dzieci itp. (wybierz dowolne)? Czy masz na to jakiś pomysł, jeśli nie trawa?
    Leżak - u mnie jest na tarasie. Piłka na mojej działce odpada, za mała działka. Jak miałabym potrzebę, to niedaleko mam Orliki. Psa biegającego swobodnie na działce tym bardziej, bo albo ogród w stylu, który lubię albo pies.

    Ja nie twierdzę, że wszyscy muszą robić tak jak ja. Dokonałam wyboru mając taką a nie inną działkę i takie a nie inne potrzeby.

    Ale pomiędzy moim ogrodem a wypielęgnowanym trawnikiem jest opcja łąki kwietnej, koszonej 3 x w roku łąki, sztucznej trawy (rozwiązanie z regionów, gdzie oszczędza się wodę).

    Zaletą trawnika jest mała szansa na nadepnięcie pszczoły gdy chodzi się boso.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 17-07-2015 o 18:13

  9. #1969
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał M.A.G. Zobacz post
    jak nie chcesz kosić ani wywozić skoszonej trawy to kup robota koszącego.
    Widziałam na targach, ale żaden klient nie dał się namówić

  10. #1970
    Pracownia zduńska - ponad 30 lat doświadczenia. Hurtownia kominków i materiałów zduńskich Budujemy: piece, kominki i kuchnie kaflowe. Sprzedajemy hurtowo i detalicznie : wkłady kominkowe, kafle, piecyki wolnostojące , materiały zduńskie i kominy systemowe www.kafle-kominki.pl Żabia Wola k. Warszawy

    Domyślnie

    Deszczu.......deszczu to wreszcie posieje ta trawę ...
    Na razie ziemia jak popiół ...
    Darek B

  11. #1971
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar jazzy
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Posty
    308
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał budowlany_laik Zobacz post
    ...
    Zastanawiam się czy docelowo faktycznie obejść się można bez 1m2 trawy - do tej pory tak chciałem, ale wciąż nie jestem pewien.
    Myślę, że ten wątek powinien Cię zainteresować

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?164556-klub-przekształcających-TRAWNIKI-w-piękne-ogrody-czyli-ogród-nowoczesny

  12. #1972
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Pyxis
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    14.349

    Domyślnie

    Cytat Napisał M.A.G. Zobacz post
    jak nie chcesz kosić ani wywozić skoszonej trawy to kup robota koszącego. Nie dość że skosi to nie będziesz miał problemu co zrobić ze skoszoną trawą.... Mówię poważnie...
    Zaczynam miec wrazenie, ze nie pielegnowales zadnego trawnika w zyciu.

    Mam ok 8 arow trawy i jesli chce miec latdny trawnik, to on musi rosnac, a koszenie takiego rosnacego, nawadnianego trawnika to ok. 8 taczek trawy tygodniowo. Pomijam juz okresowe "drapanie" wertykulatorem elektrycznym, ktore tez 2x w sezonie daje sporo slomy. Co ten biedny robocik by z tym zrobil. Zje to?
    Grzanych podlog 230[m2]+2 drabinki w lazienkach. Ogrzewana kubatura ~550[m3]. Uzytkowa ~175[m2]. Na posadzce 18[cm] styro. Sciany suporex 36[cm]+10[cm] styro. Skosy 25[cm] welny. WG. PCi Ekontech 12,6[kW]. DZ 4x200[m] PE32 jako kolektor spiralny.
    CO za sezon przy temp. w domu 22*C
    2012/13 - 1350 zł (4215 kWh)
    2013/14 - 1035 zł (3320 kWh)
    2014/15 - 936 zł (3481 kWh)
    2015/16 - 576 zł (3313 kWh) - promocja Duon
    2016/17 - 892 zł (4020 kWh)
    2017/18 - 874 zł (3727 kWh)

  13. #1973

    Domyślnie

    Elfir, moje twierdzenie nie było z ironią - nie wypatrzyłem trawnika na Twoich fotach (BTW - świetne pomysły na ognisko).

    jazzy, dzięki za link - czytałem kiedyś, muszę odświeżyć.

    Chciałbym mieć piękny, zadbany trawnik, ale mierzę siły na zamiary. Biorąc pod uwagę 'plusy dodatnie i ujemne', będę miał może 50 m2 trawy albo 0 m2 - się zobaczy

  14. #1974
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar M.A.G.
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Kod pocztowy
    36-100
    Posty
    1.410

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pyxis Zobacz post
    Zaczynam miec wrazenie, ze nie pielegnowales zadnego trawnika w zyciu.

    Mam ok 8 arow trawy i jesli chce miec latdny trawnik, to on musi rosnac, a koszenie takiego rosnacego, nawadnianego trawnika to ok. 8 taczek trawy tygodniowo. Pomijam juz okresowe "drapanie" wertykulatorem elektrycznym, ktore tez 2x w sezonie daje sporo slomy. Co ten biedny robocik by z tym zrobil. Zje to?
    Buehehe. Masz do opieki 8 arów.... No cóż ja na codzień mam około hektara z samymi robotami + ok. 25 ar gdzie robotów nie ma, ale może faktycznie mało wiem

    Przyjedź to Cie przewiozę po ogrodach gdzie mam je zamontowane. Trawniki z nawadnianiem, nawożone co 3-4 tygodnie i ani śladu tych twoich 8 taczek dorośniesz do tego tak jak ja dorosłem

    Największy ogród jaki mam z robotem to 27 ar i ani grama skoszonej trawy na kompostowniku. Robot kosi cały trawnik raz dziennie, codziennie a niektóre miejsca nawet kilka razy przejeżdza. Więc to co skosi ciężko nawet nazwać skoszoną trawą. Części źdźbeł są tak niewielkie że to właściwie pył. Ale nie martw się, ja też nie wierzyłem do póki nie spróbowałem
    ECO House <--- link do dziennika budowy

    Dom: 207 m2 - 167 m2 + garaż: 40 m2 w bryle, indywidualny z pł. dachem; płyta fund. Izodom 25cm PERIPOR, kubatura 601,1 m3, ściany pustak styro. Izodom 45cm U=0,10 W/m2K, stropy monolit. 14cm-16cm, Dach 30cm EPS, Okna alu. 3 szyby LowE, pakiet 6 szyb bez ramy U=0,28 W/m2K, kable grzejne ELEKTRA 6KW, rurowe GWC+WM, solary do WM, CO i CWU, demonstracyjny system nawadniania, POŚ, n50=0,48, OZC= tu zdania są podzielone

  15. #1975
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar ivy17
    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.382

    Domyślnie

    Cytat Napisał M.A.G. Zobacz post
    Buehehe. Masz do opieki 8 arów.... No cóż ja na codzień mam około hektara z samymi robotami + ok. 25 ar gdzie robotów nie ma, ale może faktycznie mało wiem

    Przyjedź to Cie przewiozę po ogrodach gdzie mam je zamontowane. Trawniki z nawadnianiem, nawożone co 3-4 tygodnie i ani śladu tych twoich 8 taczek dorośniesz do tego tak jak ja dorosłem

    Największy ogród jaki mam z robotem to 27 ar i ani grama skoszonej trawy na kompostowniku. Robot kosi cały trawnik raz dziennie, codziennie a niektóre miejsca nawet kilka razy przejeżdza. Więc to co skosi ciężko nawet nazwać skoszoną trawą. Części źdźbeł są tak niewielkie że to właściwie pył. Ale nie martw się, ja też nie wierzyłem do póki nie spróbowałem
    to zapytam z ciekawości o koszty takiego robota - na małą działkę

  16. #1976
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Pyxis
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    14.349

    Domyślnie

    Cytat Napisał M.A.G. Zobacz post
    Części źdźbeł są tak niewielkie że to właściwie pył. Ale nie martw się, ja też nie wierzyłem do póki nie spróbowałem
    Nawet "pyl" gdzies sie musi podziac. Odpowiednio pilegnowany trawnik produkuje bardzo duze ilosci biomasy. Ona sie nie ulotni "z wiatrem"..
    Grzanych podlog 230[m2]+2 drabinki w lazienkach. Ogrzewana kubatura ~550[m3]. Uzytkowa ~175[m2]. Na posadzce 18[cm] styro. Sciany suporex 36[cm]+10[cm] styro. Skosy 25[cm] welny. WG. PCi Ekontech 12,6[kW]. DZ 4x200[m] PE32 jako kolektor spiralny.
    CO za sezon przy temp. w domu 22*C
    2012/13 - 1350 zł (4215 kWh)
    2013/14 - 1035 zł (3320 kWh)
    2014/15 - 936 zł (3481 kWh)
    2015/16 - 576 zł (3313 kWh) - promocja Duon
    2016/17 - 892 zł (4020 kWh)
    2017/18 - 874 zł (3727 kWh)

  17. #1977
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Przewas
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    590

    Domyślnie

    Cytat Napisał M.A.G. Zobacz post
    Największy ogród jaki mam z robotem to 27 ar i ani grama skoszonej trawy na kompostowniku. Robot kosi cały trawnik raz dziennie, codziennie a niektóre miejsca nawet kilka razy przejeżdza.
    A z nachylonym terenem sobie poradzi?
    Stara chałupa 1936r , z odzysku:
    - mury - cegła 50cm+20cm styro,
    - podłoga 15 cm styrobeton + 20 cm styro + 5,5 cm wylewka anhydrytowa
    - dach 40 cm wełny + 10kW PV
    - ogrzewanie 100% podłoga, bufor 1000l, grzałki 2x12 kW + 6kW

    Sezon 2014/2015 - 13.189 kWh

    Jak dach z paneli powstawał

  18. #1978
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar M.A.G.
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Kod pocztowy
    36-100
    Posty
    1.410

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przewas Zobacz post
    A z nachylonym terenem sobie poradzi?
    większość modeli do 35* ale są też takie na 45*
    ECO House <--- link do dziennika budowy

    Dom: 207 m2 - 167 m2 + garaż: 40 m2 w bryle, indywidualny z pł. dachem; płyta fund. Izodom 25cm PERIPOR, kubatura 601,1 m3, ściany pustak styro. Izodom 45cm U=0,10 W/m2K, stropy monolit. 14cm-16cm, Dach 30cm EPS, Okna alu. 3 szyby LowE, pakiet 6 szyb bez ramy U=0,28 W/m2K, kable grzejne ELEKTRA 6KW, rurowe GWC+WM, solary do WM, CO i CWU, demonstracyjny system nawadniania, POŚ, n50=0,48, OZC= tu zdania są podzielone

  19. #1979
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar M.A.G.
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Kod pocztowy
    36-100
    Posty
    1.410

    Domyślnie

    z wiatrem nie ale z wodą już tak. Po prostu rozkłada się. OK, jak będę w poniedziałek w jednym z ogrodów to pstryknę Ci fotę żebyś widział jak taki trawnik wygląda. Z daleka i z bliska też zrobię ujęcie z góry na glebę
    ECO House <--- link do dziennika budowy

    Dom: 207 m2 - 167 m2 + garaż: 40 m2 w bryle, indywidualny z pł. dachem; płyta fund. Izodom 25cm PERIPOR, kubatura 601,1 m3, ściany pustak styro. Izodom 45cm U=0,10 W/m2K, stropy monolit. 14cm-16cm, Dach 30cm EPS, Okna alu. 3 szyby LowE, pakiet 6 szyb bez ramy U=0,28 W/m2K, kable grzejne ELEKTRA 6KW, rurowe GWC+WM, solary do WM, CO i CWU, demonstracyjny system nawadniania, POŚ, n50=0,48, OZC= tu zdania są podzielone

  20. #1980
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar M.A.G.
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Kod pocztowy
    36-100
    Posty
    1.410

    Domyślnie

    jak małą? ostatniego jakiego montowałem na 350m2 z montażem 7400zł. Ale to zależy od kształtu trawników i oczywiście od powierzchni. Są też niestety pewne ograniczenia; trawnik nie może mieć przewężeń mniejszych niż 130 cm. Producent twierdzi że 70 cm ale z praktyki wychodzi co innego.
    ECO House <--- link do dziennika budowy

    Dom: 207 m2 - 167 m2 + garaż: 40 m2 w bryle, indywidualny z pł. dachem; płyta fund. Izodom 25cm PERIPOR, kubatura 601,1 m3, ściany pustak styro. Izodom 45cm U=0,10 W/m2K, stropy monolit. 14cm-16cm, Dach 30cm EPS, Okna alu. 3 szyby LowE, pakiet 6 szyb bez ramy U=0,28 W/m2K, kable grzejne ELEKTRA 6KW, rurowe GWC+WM, solary do WM, CO i CWU, demonstracyjny system nawadniania, POŚ, n50=0,48, OZC= tu zdania są podzielone

Strona 99 z 149

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony