dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie

    W instrukcji technicznej kotła kondensacyjnego Junkers Cerapur
    znalazłem oznaczenia parametryczne typów kotłów stosowanych w zależności od rodzaju posiadanego w sieci gazu i tak:

    1) ozn. kotła 23.....(45 - 54)MJ/m sześc. .... GZ 50
    2) ozn. kotła........(37,5 - 45)MJ/m sześc. ..... GZ 41,5
    3) ozn. kotła 21.....(32,5 - 37,5)MJ/m sześć. ....GZ 35

    Polski gaz GZ-50 ma parametry według dostawcy 38 MJ/m szesć.
    Czy to możliwe żeby Polski gaz był aż tak "kiepski" w stosunku do norm innych krajów ? Może ktoś zna się na tym i mógłby się wypowiedzieć dlaczego tak jest ? Parametry w nawiasach nazwano indeksem Wobbego ale wydaje mi się że ma dużo wsolnego ciepłem spalania gazu. Pozdrawiam all. Krzysztof

  2. #2

    Domyślnie

    Witam
    Jest coś takiego jak liczba Wobbego
    Nowa norma wyróżnia dwa rodzaje liczby Wobbego: górną i dolną
    Liczba Wobbego W to iloraz wartości kalorycznej gazu (wartości opałowej gazu Hi lub ciepła spalania Hs) przez pierwiastek kwadratowy z gęstości względnej tego gazu względem powietrza (lub używanego utleniacza)
    Wi=Hi/(pierw.delta) to dolna liczba Wobbego-używamy wart opałowej
    Ws=Hs/(pierw.delta) to górna liczba Wobbego-używamy ciepła spalania
    delta=ro_gazu/ro_pow gęstość względna gazu (wyznaczana przy takich samych ciśnieniach 1013,25mbar i temp. 15 stC)
    i, s to dolne indeksy
    jak widać nowa norma narzuca nowe oznaczenie dla wartości opałowej gazu lub ciepła spalania jako H z odpowiednim indeksem.
    Gaz GZ 50 to gaz o liczbie Wobbego 50
    Liczba Wobbego W to ważny wskażnik gazów palnych i dlatego jest używany do klasyfikacji gazów
    W określonym palniku można spalać różne gazy , byle ich liczba Wobbego była w przybliżeniu stała (zalecane +/-1,5%).
    Te przedziały co podałeś to rozpiętość pomiędzy górną i dolną liczba Wobbego

    <font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Pablo_45 dnia 2003-02-14 19:18 ]</font>

  3. #3

    Domyślnie

    ... czyli gaz sprzedawany nie jest gazem który chcemy nabyć.

  4. #4

    Domyślnie

    ??... czyli gaz sprzedawany nie jest gazem który chcemy nabyć.???
    jak ktoś nie wie czego chce to da se wszystko wcisnąć.
    GZ50, GZ41,5 GZ35 to NAZWY gazu gdzie jako wyróżnik przyjęto liczbę Wobbego jako coś co w bezpieczniejszy, z technicznego punktu widzenia, sposób definiuje rodzaj gazu i możliwy sprzęt do jego użytkowania.

    Krispl te 38MJ to będzie ciepło spalania - nie daj sie zrobić w trąbę, dokładne wartości były podawane w M jak był omawiany gaz do ogrzewaniaa domu, zajrzyj na stronke którejś gazowni-niektóre mają ładne info
    A ja nie mam gazu ziemnego

  5. #5

    Domyślnie

    ja też jestem z dala od gazu.

    pozdrawiam

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony