dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Postument pod rzeźbę

    Mam takie zadanie do wykonania w ogrodzie - jak w temacie. Rzeźba wykonana z żółtego piaskowca ma podstawę ok. 40x50, wysokość 110cm i waży ok. 200kg. Postument musi ją podnieść ok. 50-60cm ponad teren. Rzeżba będzie ustawiona na trawniku.
    Pytania jakie mam to:

    1. Jakie podłoże? Daleki jestem od kopania dołu poniżej przemarzania i robienia stopy fundamentowej. Skłaniam się raczej do wymurowania (wylania z betonu) na podsypce z 10-20cm kruszywa (np. kliniec z szaro-żółtego piaskowca). Czy przemarzanie gruntu będzie na tyle równomierne, że po kilku latach rzeźba będzie dalej stała w pionie? Porady w rozmaitych książkach pochodzą zazwyczaj krajów o klimacie innym niż w Polsce.

    2. Jakieś pomysły na wygląd? Wykonanie ewentualnych zdobień? Linki? Szukałem troszkę w internecie i czasopismach ale tam w lwiej części pokazano postumenty pod rzeźby w parkach tylu Wilanów itp. a nie na wiejskiej działce.

  2. #2

    Domyślnie

    A co to za rzezba , co przedstawia ?

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie Uważam, że bez dobrego postumentu się nie obędzie!

    W Obi kupiłam parę lat temu, właśnie taką galanterię z aglopiaskowca.
    Do posadowienia rzeźby/ odlewu, można było dokupić płyty poziomujące z tegoż materiału o wysokości 10cm, wymiarze 50 x 50cm. Na to szedł gotowy postument - klasycystyczny sześcian lub kolumna.
    Na gruncie glinianym położyłam wypoziomowaną płytę, na niej kolumnę, a na kolumnie wazon. Ciężkie to było jak diabli!
    Po paru miesiącach i deszczach konstrukcja zaczęła się lekko przechylać. Podsypałam piasek gruboziarnisty, co pomogło na chwilę.
    Któregoś dnia, gdy pies zawadził o to arcydziało, wszystko wywaliło się na trawnik, niszcząc posadzone obok rośliny.
    Więc z doświadczenia powiem, że lenistwo - w tym przypadku całkiem nie popłaciło!
    Jeśli grunt ma przejąc obciązenia, stabilnie pracować podczas zmian temperatur i wilgotności, to MUSI mieć należytą podbudowę.
    Nawet jeśli to będzie dół wypełniony zagęszczonym żwirem i piaskiem. Dopiero na tym płyta i kolumna. A okolice płuty fundamentowej można z wierzchu, dla niepoznaki, zasypać ziemią lub zadarnić trawką.
    I jeszcze proponuję świetny trick na antyczny wygląd rzeźby:
    - albo wysmarować jogurtem - pokryje się szybko zielonkawą pleśnią
    - albo natrzeć papką ziemi z mchem
    - lub jeśli ma być jak spod dłuta - zaimpregnować preparatami do konserwacji kamienia, bo pisakowiec ma to do siebie, że po deszczach dostaje jaśniejszych zacieków
    Pozdr- hanka

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał wartownik
    A co to za rzezba , co przedstawia ?
    Świątek czyli Jezusek Frasobliwy.

    Cytat Napisał hanka55
    Jeśli grunt ma przejąc obciązenia, stabilnie pracować podczas zmian temperatur i wilgotności, to MUSI mieć należytą podbudowę.
    Nawet jeśli to będzie dół wypełniony zagęszczonym żwirem i piaskiem. Dopiero na tym płyta i kolumna. A okolice płyty fundamentowej można z wierzchu, dla niepoznaki, zasypać ziemią lub zadarnić trawką.
    No właśnie do tego prowadzę. Czyli jaka musi być ta podbudowa pod podaną wyżej rzeźbę, aby była ona stabilna? Wylana płyta z żelbetu 2x2metry? Nonsens! Sam piaseczek to za mało - też wiem.

    Co do zabezpieczenia piaskowca to wykonawca twierdzi, że został już przez niego zaimpregnowany i śmaiło można go postawić pod gołym niebem. Użycia jogurtu nie przewiduję...

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    Jeśli grunt rodzimy jest stabilny ( grunt piaszczysty), to wystarczy dołek 20 cm głeboki, kwadrat większy o 3-5cm od płytyna której stanie klumna.
    Jeśli grunt jest wypiętrzający ( glina, ił) - to zrobiłabym dół na głębokość 40 cm, wypełniony ubitym żwirem i piachem, większy od płyty o 3-5cm z każdej strony.
    Chodzi o to, by cała płyta była na piaszczystym podłożu i równo pracowała przy "puchnięciu" i opadaniu gruntu rodzimego.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony