dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1

    Domyślnie

    Cały czas zastanawiamy się nad rozwiązaniem sposobu ogrzewania w naszym przyszłym domu i liczymy na Wasze wsparcie w podjęciu tej decyzji...

    - Jakie w praktyce są plusy/minusy ogrzewania na paliwo stałe?
    - Jak radzicie sobie z ogrzaniem w domu w przypadku dłuższych nieobecności?
    - Czy macie inne, alternatywne ogrzewanie np. DGP?
    - Jak rozwiązaliście magazywanie węgla - czy tylko w popiwniczeniu?
    - A jak z ciepłą wodą latem - jakie są możliwe rozwiązania?

    Z góry dzięki!



  2. #2

    Domyślnie

    Jak poszukasz na forum to znajdziesz odpowiedzi na twoje pytania. Na początek proponuję:
    Murator Forum Index >> Prawo i pieniądze >> Oto ile kosztuje 1 kWh energii w zależności czym ogrzewamy

  3. #3

    Domyślnie

    Grzegorz63 - przejrzałam ten wątek już wcześniej - ale nadal brakuje mi opinii użytkowników pieców na węgiel (miał).

    W podanym przez Ciebie wątku odczułam głównie atak (same minusy...) na rozwiązanie na paliwa stałe

    Czy faktycznie nikt z forumowiczów (oprócz grzegorz63 ) nie planuje/nie korzysta z ogrzewania na paliwo stałe..?

  4. #4
    Guest

    Domyślnie

    "Czy faktycznie nikt z forumowiczów (oprócz grzegorz63 ) nie planuje/nie korzysta z ogrzewania na paliwo stałe..?"- dobre pytanie! Otóż Ivo przypuszczam, że Ci którzy takie ogrzewanie już mają, lub je dopiero planują nie chcą za bardzo dyskutować na ten temat bo od razu narażą się na ataki pseudo-ekologów, którym ogrzewanie na paliwo stałe kojarzy się tylko z kopcącym kominem (co przy konstrukcji nowoczesnych kotłów jest totalną bzdurą). Poza tym wszystkie te "supernowoczesne kotłowienki" na gaz i olej opałowy są zaciekle bronione przez nowobogackich inwestorów, którzy zamierzają się dopiero przeprowadzić z bloków do nowo wybudowanych domów. Jak się później kasa kończy to się zaczynają okładać 25cm styropianem, a po superszczelnych oknach płynie skroplona para wodna i mieszkają w supersmrodzie(pozatykane żaluzje na kratkach wentylacyjnych). Ja mieszkam obecnie w dużym domu pokoleniowym i wiem ile kosztował mnie kiedyś węgiel a ile kosztuje mnie teraz gaz sieciowy. 3 razy więcej. Dlatego w moim nowym domu jako źródło ogrzewania podstawowego planuję zautomatyzowany piec na miał węglowy, a dopiero jako awaryjne- na gaz sieciowy.

  5. #5

    Domyślnie

    Autoryzuję powyższą wypowiedź.

  6. #6
    Guest

    Domyślnie

    Zgadzam sie z Grzegorzem, ze ogrzewanie gazem badz olejem, niekiedy pradem nalezy do najdrozszych zrodel energii.

    Sam wybralem kociol na paliwo stale.
    Tyle komentarza.

    POzdrawiam
    Jeszcze Anonimowy

  7. #7

    Domyślnie

    Ja planuję ogrzewanie na paliwa stałe i jako rezerwę kocioł gazowy.Mówia ,ze w ciepłym domu i suchy chleb smakuję.

  8. #8

    Domyślnie

    A jak planujesz zaprojektować Adamos instalcję rurową CO jeśli chcesz mieć piec na paliwo stałe i gaz - zgodnie z przepisami musi to być obieg otwarty. Ewentualnie jak oceniasz żywotność pieca gazowego nowego typu w układzie otwartym CO (większe natlenienie wody). Ja mam w domu instalcję starego typu grawitacyjną na dwa piece. Weglowy - typ Zębiec i gazowy - stary typ pieca tzw olsztyński ale chcę go wymienić na nowszy. Myślałem o piecu Termeta Unico 13 który nie ma naczynia wzbiorczego i jest stosunkowo tani. Nie wiem również co z rurami, cześć napewno zmienię ale czy wszystkie ?
    Muszę również zastosować drugą pompę do pieca węglowego i przełączane zaworami obiegi wody. Z tym raczej nie powinno być problemu. Planuję w przyszłości spróbować ogrzewać dom
    brykietami zrobionymi ze zrębków wierzby szybkorosnącej. Podobno unia ma dopłacać do paliw ekologicznych 25 %.

    Najważnieszą zaletą ogrzewania na paliwo stałe jest cena opału. Ogrzewanie na gaz przy dzisiejszych cenach jest 1,5 do 2 razy droższe niż na węgiel czy miał.

  9. #9

    Domyślnie

    W trakcie budowy kierowałem się przeświadczeniem ,że dom musi być gotowy na wszystkie możliwości .Kazałem wymurować 5 kominów dymnych, 1 na kominek 1 na kocioł na paliwa stałe 1 kocioł gazowy ,1 na normalną kuchnię opalaną węglem lub drzewem i 1 w rezerwie .Instalacja będzie wykonana w miedzi w systemie kolektorowo-rozdzielaczowym.Spieszę wyjaśnić kolektor przy kotle 2" rozdzielając na sekcje do szafek rozdzielaczy .System ten umiejętnie wykonany pozwoli mi na układ otwarty i system grawitacyjny .Jezeli ekologia zadziała i gaz bedzie tańszy to zastosuję wymiennik do kotła gazowego W to wszystko wpięty będzie kominek i system solarny.Dom buduję w górach na południowym stoku o nachyleniu 33stopni.Zastosuję grzejniki aluminiowe firmy FERRO bo tylko one mogą współpracować z instalacją miedzianą bez inhibitatorów korozji elektrolitycznej.

  10. #10

    Domyślnie

    W dobrze zaprojektowanej instalacji w układzie otwartym nic kotłom gazowym nie będzie się działo oprócz tego że nie będą chodzić na tak małym ciśnieniu .Jeżeli dom będzie miał piętro a kocioł znajdować się bedzie w piwnicy to ciśnienie wynośić bedzie 0.50-68pa to kocoł powinien już się załanczać.

  11. #11

    Domyślnie

    Jeżeli masz rury zdrowe i nie zkorodowane to nie zmieniaj ponieważ ilość wody w zładzie nie ma znaczenia bezpośrednio na ekonomikę ogrzewania ma natomiast na bezwładnośc i co się z tym wiąże komfort ogrzewania .Polskie piece z regułu na tak małych ciśnieniach powinne chodzić ,może jarzyć się kontrolka od zbyt małego ciśnienia w układzie.

  12. #12

    Domyślnie

    Myślisz Adamos że kocioł przeznaczony do pracy w instalacji zamkniętej i posiadający naczynie wzbiorcze bedzie działał w układzie otwartym ? Mam piętro domu i ciśninie w instalcji wynosi
    o,6 w układzie otwarym. Tak jak zauważyłeś.Z tego co czytałem ciśnininie robocze kotła który ma naczynie wzbiorcze musi być conajmniej 0,5.Jeśli będzie niższe to kocioł faktycznie wyłączy się.

  13. #13

    Domyślnie

    Najważniejszą rzeczą dla Ciebie powinien być układ z możliwoścą obiegu grawitacyjnego .Wszyscy mówią że przeżytek ,ale do czasu jak im braknie prądu lub zabraknie kasy na gas to wdedy doceniają ten przeżytek .

  14. #14

    Domyślnie

    Te rady wybaczcie nie dotyczą ludzi w mieście bo sąsiad ekolog naprawdę może nam popsuć życie .Na całym świecie ekologią zajmuja sie rządy ,i jeżeli nie pójdą za tym jakiekolwiek ulgi to temat ekologi pozostanie dla Rejtana.

  15. #15

    Domyślnie

    ADAMOS48
    Jak możesz podaj na priva swój adres poczty, Chcę Ci przesłac schemat CO do recenzji, układ otwarty grzejniki CWU, podłogówka zamknięty

  16. #16

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony