dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 13 z 53
Pokaż wyniki od 241 do 260 z 1055
  1. #241
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Eugeniusz_
    Zarejestrowany
    Jul 2005
    Posty
    1.896
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    305

    Domyślnie

    Cytat Napisał amber
    Widzę że temat ciągle żyje . W projekcie Eugeniusza jest kilka błędów i mam wrażenie że nie uwzględnił kilku wymiarów
    amber proszę o uwagi jest to projekt amatorski jako propozycja ale miło mi będzie usłyszeć uwagi
    Syna spłodziłem, drzewo zasadziłem i dom już wybudowałem
    Bursztynek - dziennik
    Bursztynek komentarze

  2. #242
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    amber

    Zarejestrowany
    Aug 2002
    Posty
    701

    Domyślnie

    Jak na projekt amatora oceniam na 4+ niejeden fachman popełnił by więcej błędów . W Twoim projekcie chodzi mi o małą niekonsekwencje w jednym miejscu zraszacze zachodzą na siebie po promieniu , w drugim zachodzą średnio a w trzecim nie stykają się wcale i przy zraszaczach MP 3000 uwzględniłeś maksymalny zasięg ( 9 m osiągane jest przy sprzyjających warunkach )

  3. #243
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Eugeniusz_
    Zarejestrowany
    Jul 2005
    Posty
    1.896
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    305

    Domyślnie

    Cytat Napisał amber
    Jak na projekt amatora oceniam na 4+ niejeden fachman popełnił by więcej błędów . W Twoim projekcie chodzi mi o małą niekonsekwencje w jednym miejscu zraszacze zachodzą na siebie po promieniu , w drugim zachodzą średnio a w trzecim nie stykają się wcale i przy zraszaczach MP 3000 uwzględniłeś maksymalny zasięg ( 9 m osiągane jest przy sprzyjających warunkach )
    dziękuję miło mi ,
    robiłem myśląc o projekcie projektu , tak jak napisałem wyżej, jeden należałoby zmniejszyć zasięg a pozostałe dokładnie wykonac plan i dokładnie okreslić położenie. Z własnego doświadczenia wiem ze trudno osiagnąć te maksymalne ale przy sporym nachodzeniu się pól na siebie powinno pokryć cały ogród. Problematyczny jest zraszacz środkowy (360stopni) trzeba go dokładnie określić na miejscu.
    Amber Dziękuję za uwagi, nauki nigdy za dużo
    Syna spłodziłem, drzewo zasadziłem i dom już wybudowałem
    Bursztynek - dziennik
    Bursztynek komentarze

  4. #244

    Domyślnie

    Dolacze sie do watku, bo tez pracuje nad swoim projektem nawadniania.
    Aktualnie zastanawiam sie nad dwoma kwestiami:

    1. Jak nawadniac skalniak, na ktorym rosna zarowno rosliny plozace, jak i wieksze krzewy, do 60cm wysokosci?

    2. Jak efektywnie nawadniac przy plocie, gdzie planuje roznej wielkosci krzewy i drzewa, jednak ustawione nie w rzedzie, ale w roznej odleglosci od plotu.
    Marcin Stefaniak
    Blog Budowlany
    Galeria

  5. #245
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Eugeniusz_
    Zarejestrowany
    Jul 2005
    Posty
    1.896
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    305

    Domyślnie

    Z mojej wiedzy tego typu elementy ogrodu nawadnia się różnymi systemami kroplującymi.
    Syna spłodziłem, drzewo zasadziłem i dom już wybudowałem
    Bursztynek - dziennik
    Bursztynek komentarze

  6. #246
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    amber

    Zarejestrowany
    Aug 2002
    Posty
    701

    Domyślnie

    1 . Skalniak najlepiej nawadniać mikrozraszaczami
    2. W rozsądnej cenie i efektywnie to linia kroplująca a jak chcesz się bawić to jest dużo dysz o krótkim zasięgu, zraszacze o różnej wysokości wynurzenia ale to już dużo kosztuje

  7. #247

    Domyślnie

    Dzieki za podpowiedzi.

    Jeszcze jedna kwestia mnie meczy - mianowicie okablowanie do elektrozaworow.
    Jakie przekroje kabli powinienem polozyc przy zalozeniu, ze najdalej oddalony elektrozawor znajdowac sie bedzie okolo 40m od sterownika?
    Marcin Stefaniak
    Blog Budowlany
    Galeria

  8. #248

    Domyślnie

    Kabel telefoniczny

  9. #249
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar agakz
    Zarejestrowany
    Jul 2005
    Posty
    2.471
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    463

    Domyślnie

    mam szkic projektu nawadniania i mam studnię kopaną w ogrodzie, w której na stelażu stawiamy hydrofor. Obecnie do studni doprowadziliśmy deszczówkę z rynien i po bardzo silnej ulewie poziom wody przykrywał stelaż od hydroforu
    Czy system nawadniający może napędzać pompa zanurzeniowa?

  10. #250
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Eugeniusz_
    Zarejestrowany
    Jul 2005
    Posty
    1.896
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    305

    Domyślnie

    Cytat Napisał agakz
    mam szkic projektu nawadniania i mam studnię kopaną w ogrodzie, w której na stelażu stawiamy hydrofor. Obecnie do studni doprowadziliśmy deszczówkę z rynien i po bardzo silnej ulewie poziom wody przykrywał stelaż od hydroforu
    Czy system nawadniający może napędzać pompa zanurzeniowa?
    Dowolna pompa dowolne zasilanie podstawa:
    - czysta woda (bez cząstek)
    - odpowiednie ciśnienie
    - odpowiednia wydajność
    Syna spłodziłem, drzewo zasadziłem i dom już wybudowałem
    Bursztynek - dziennik
    Bursztynek komentarze

  11. #251

    Domyślnie

    Witam Wszystkich
    Skoro mowa o pompach i ciśnieniu to mam pytanie...jezeli pompa głębinowa posiada max. wysokość podnoszenia 60m, to do jakiego cisnienia jest wstanie napompować zbiornik hydroforu (ktory jest 7m wyżej niż pompa)?
    Czy dobrze pamiętam z fizyki że 10m to 1 atm. czyli pompa napompuje zbiornik (gdyby nie bylo wylącznika ciśnieniowego) do mniej wiecej 5,3 atm. ?

  12. #252

    Domyślnie

    Przecież to wszystko jest (a przynajmniej powiino być) w instrukcji pompy. Do tego standartowe rury są przygotowane na 4 atmosfery. Dopiero rury wzmacniane wytrzymują 6.

  13. #253

    Domyślnie

    Cytat Napisał Douger
    Przecież to wszystko jest (a przynajmniej powiino być) w instrukcji pompy. Do tego standartowe rury są przygotowane na 4 atmosfery. Dopiero rury wzmacniane wytrzymują 6.
    powinno byc ale nie ma...

  14. #254
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    amber

    Zarejestrowany
    Aug 2002
    Posty
    701

    Domyślnie

    Jeżeli masz w oznaczeniu że pompa ponosi wodę na wysokość 60 m. to oznacza że określona ilość wody w m3/h jest podnoszona na tę wysokość , natomiast ciśnienie jakim napełni zbiornik jest zupełnie innym zagadnieniem i wynika tylko z konstrukcji pompy , równie dobrze możesz mieć i 15 atm. Dla przykładu moja pompa ma wysokość podnoszenia 55 m przy wydajności 7m3/h na manometrze przy zamkniętym przepływie brakuje skali ( przekracza 7 atm. ) przy pracujących zraszaczach ( 7 szt. Rain Bird 5004 ) utrzymuje 5,5 atm.

  15. #255

    Domyślnie

    Cytat Napisał amber
    Jeżeli masz w oznaczeniu że pompa ponosi wodę na wysokość 60 m. to oznacza że określona ilość wody w m3/h jest podnoszona na tę wysokość , natomiast ciśnienie jakim napełni zbiornik jest zupełnie innym zagadnieniem i wynika tylko z konstrukcji pompy , równie dobrze możesz mieć i 15 atm. Dla przykładu moja pompa ma wysokość podnoszenia 55 m przy wydajności 7m3/h na manometrze przy zamkniętym przepływie brakuje skali ( przekracza 7 atm. ) przy pracujących zraszaczach ( 7 szt. Rain Bird 5004 ) utrzymuje 5,5 atm.
    Witam
    Jednak mocno mi się wydaje że istnieje jakaś zależność między wysokością podnoszenia a ciśnieniem... a jeżeli by tak było to Twoja pompa przy max. wys. podnoszenia daje ponad 7 atm. to i moja też powinna dawac coś koło tego.
    Miałbym jeszcze jedno pytanie ostatnio w castoramie natrafiłem na takie wyjście 5-drożne do podłączenia manometru, wyłącznika ciśnieniowego...pasowałoby mi żeby podłączyć to na wyjściu ze zbiornika hydroforowego, tylko nie jestem pewien czy wyłącznik ciśnieniowy nie powinien być przed zbiornikiem ciśnieniowym ?


  16. #256
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    amber

    Zarejestrowany
    Aug 2002
    Posty
    701

    Domyślnie

    Oczywiście że istnieje zależność zgodnie z tym co napisałeś wcześniej . Ja mam troszeczkę inaczej rozwiązane ponieważ pompa zanurzona jest w studni zrezygnowałem ze zbiornika ciśnieniowego ( brak miejsca ) i co za tym idzie wyłącznika ciśnieniowego , zamontowałem tylko manometr bo był i taką złączkę do podłączenia kompresora całość sterowana jest przez programator który załącza poprzez stycznik pompę . Wracając do pytania to nie jestem hydraulikiem i nie chcę wprowadzić Ciebie w błąd

  17. #257

    Domyślnie

    A ja podpytam jeszcze jak rozwiazac nawadnianie sporej rabatki, na ktorej zona co rusz cos przesadza? Na pewno optymalna bedzie linia kroplujaca, tylko jak ja ulozyc i jak dobrac rozstaw kroplownikow? Ulozyc na stale wezykiem? Z jakim rozstawem? A moze rzucic luzno i przesuwac w zaleznosci od potrzeb pod rosliny?

    Pytanie drugie - ile maksymalnie metrow linii kroplujacej mozna podlaczyc w jednej sekcji? Zrodlo wody ma wydajnosc ok. 2,7m3/h, cisnienie pewnie ok. 4atm.
    Marcin Stefaniak
    Blog Budowlany
    Galeria

  18. #258
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Eugeniusz_
    Zarejestrowany
    Jul 2005
    Posty
    1.896
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    305

    Domyślnie

    Mnie poinformowali że max 80m, zapewne podobnie u ciebie
    Syna spłodziłem, drzewo zasadziłem i dom już wybudowałem
    Bursztynek - dziennik
    Bursztynek komentarze

  19. #259

    Domyślnie Nawodnienie ogrodu - projekt, uwagi

    Witam wszystkich.
    W tym roku zabrałem się za porządkowanie terenu wokół dom i położenie kostki brukowej a to pociągnęło za sobą konieczność wykonania przynajmniej części prac w ogrodzie (po położeniu kostki niemożliwe będzie nawiezienie ziemi). Usunąłem część bardzo starych drzew owocowych, pozostawiłem żywopłot z ligustru i posadzone 4 lata temu cyprysy Lawsona oraz tuje.
    Zamierzam założyć nawadnianie, jeżeli tylko będzie to możliwe - samodzielnie, i w związku z tym mam prośbę o cenne uwagi dotyczące projektu.
    Wielkość ogrodu to 20x20m. Cześć zamierzam wykorzystać na rabaty, reszta trawnik. Plan zamieszczam poniżej.



    Planuję min. 2 sekcje - 1 do nawadniania kroplowego oraz 1 do zraszaczy. Czy to wystarczy? Ujęcie wody z wodociągu miejskiego jest w domku gospodarczym, przekrój kranu to 1/2 cala, ciśnienie z wodociągu to ok 5 atm. Wstępnie rozmieściłem zraszacze w sposób następujący:

    Proszę o komentarze i uwagi.
    Niewielkie obszary w okolicy placu na altanę oraz oczka mogę podlewać ręcznie (będą tam niskie rośliny). Jeżeli chodzi o producenta systemu - myślałem o Hunter lub Rain Bird (ewentualnie łączeniu tych dwóch).

    Mam pytania do osób mających większe doświadczenie:
    Czy posiadając kran 1/2 cala mogę myśleć o nawodnieniu czy też musiałbym przerobić ujęcie?
    Czy wystarczą tylko zraszacze statyczne?
    Czy powinienem zamontować sterownik?

    Pozdrawiam
    Grzegorz

  20. #260
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    amber

    Zarejestrowany
    Aug 2002
    Posty
    701

    Domyślnie

    Witam
    Odpowiem na pytania
    1) Posiadając kran mający 1/2 cala trzeba zapomnieć o nawadnianiu , przy przeróbce zmienić na 1 cal .
    2) Mogą być tylko zraszacze statyczne
    3) Jeżeli masz ochotę codziennie załączać zraszacze to możesz zrezygnować ze sterowania , elektrozaworów i czujnika deszczu
    Uwaga przy planowaniu rozmieszczenia zraszaczy ; zraszacze powinny być oddalone od siebie o promień zasięgu ( w miarę możliwości ) wychodzi wtedy więcej zraszaczy ale jest równomiernie nawodniony teren

Strona 13 z 53

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony