dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 53
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 1055
  1. #61

    Domyślnie Jakis tani system nawadniania do samodzielnego montażu?!

    Mam mały ogród ok 250m, czy mozna zastosowac jakis tani system nawadniania (bez bajerów-czasowych włączeń, stref itd) najlepiej do samodzielnego moontazu. Na jakie koszty można liczyć? A te najbardziej popularne- ile kosztowałby przy takiej powierzchni ogródka?
    Marzy mi sie takie udogodnienie, ale wiadomo jak to jest -są inne priorytety- ale moze nie jest to taki duzy koszt ....
    pozd

  2. #62

    Domyślnie

    Masz trawnik? Rabaty?
    Jakie jest źródło wody - sieć wodociągowa? studnia? Inne?
    Myślę, że sacunkowo możesz przyjąćckoszt 15 zł/m2 (im mniejszy ogród tym koszt jednostkowy większy). Nie musisz wszystkiego robić od razu. Automatyka jest najdroższa ale można to tak zaprojektować, że późniejsze dołożenie sterownika i elektrozaworów nie będzie zbyt kosztowne.

  3. #63

    Domyślnie

    Cytat Napisał M_Surowinski
    Masz trawnik? Rabaty?
    Jakie jest źródło wody - sieć wodociągowa? studnia? Inne?
    Myślę, że sacunkowo możesz przyjąćckoszt 15 zł/m2 (im mniejszy ogród tym koszt jednostkowy większy). Nie musisz wszystkiego robić od razu. Automatyka jest najdroższa ale można to tak zaprojektować, że późniejsze dołożenie sterownika i elektrozaworów nie będzie zbyt kosztowne.
    Robiąc nawadnianie samodzielnie i z wykorzystaniem najtańszych zraszaczy można nawet taniej niz 15 zł/m kw ( Gardena ma tanie zraszacze ale mają złą sławę jeśli chodzi o trwałość)
    Ale z automatyki to bym akurat nie rezygnował

  4. #64

    Domyślnie

    Nie proponuję rezygnacji tylko rozłożenie inwestycji na 2 lata. Nie jest problemem wymienić zawór kulowy na elektrozawór i podłączyć sterownik. Przewód elektryczny oczywiście musi być położony wcześniej (w pierwszym etapie).
    Gardena to "byle co", żaden profesjonalista nie stosuje ich sprzętu. Jeśli już to początkujący "instalatorzy" i amatorzy.

  5. #65

    Domyślnie

    Pisząc "mam ogród" miałam na mysli na projekcie, bo dom dopiero w budowie.
    Ale zakładajac od podstaw ogród chce juz wiedzieć co po kolei robić, zeby potem nie kopac w juz zasianej trawie na przykład.
    Myslisz ze laik poradzi sobie z założeniem takiego systemu> Jaki system proponujesz-jakiej firmy? Pisząc 15 zł/m2 masz na mysli juz gotowy system ze sterownikami z samodzielnym montazem czy firmy monyującej takie systemy?
    Spodzierwałam sie mimo wszystko ze takie małe malenstwo jak ja mam nie pochłonie na ten system ok 4 tys, bo gdzie reszta-roslinki, trawka i inne bajrki...

  6. #66

    Domyślnie

    Cytat Napisał gospie
    Pisząc "mam ogród" miałam na mysli na projekcie, bo dom dopiero w budowie.
    Ale zakładajac od podstaw ogród chce juz wiedzieć co po kolei robić, zeby potem nie kopac w juz zasianej trawie na przykład.
    Myslisz ze laik poradzi sobie z założeniem takiego systemu> Jaki system proponujesz-jakiej firmy? Pisząc 15 zł/m2 masz na mysli juz gotowy system ze sterownikami z samodzielnym montazem czy firmy monyującej takie systemy?
    Spodzierwałam sie mimo wszystko ze takie małe malenstwo jak ja mam nie pochłonie na ten system ok 4 tys, bo gdzie reszta-roslinki, trawka i inne bajrki...
    Za 4000 to na 250 m kw można założyć system z automatyką i nie byle jaką Gardenę ale Toro albo Rain Bird

  7. #67

    Domyślnie

    Sprawdź w Castoramie - kiedyś robili projekty nawodnienia, a ludzie którzy tam pracują często mają jakieś 'działalności po godzinach".
    Zresztą nie jest to jakaś szczególna filozofia, ani duży wydatek gdybyś miał komuś zapłacić.
    Uważam, że do 4 tys. zmieścisz się bez problemu w ogrodzie 250m2.
    Moje nawodnienie działki 1500 powierzchnia całkowita, a ogród ok. 1000 m2 (w tym trawa ok. 600m2) - 4 sekcje, w tym sekcja kropelkowa (wąż perforowany) - kosztowało z robocizną ok. 8 tys. (z automatyką, ale bez pompy).

  8. #68

    Domyślnie Re: Jakis tani system nawadniania do samodzielnego montażu?!

    Cytat Napisał gospie
    Mam mały ogród ok 250m, czy mozna zastosowac jakis tani system nawadniania (bez bajerów-czasowych włączeń, stref itd) najlepiej do samodzielnego moontazu. Na jakie koszty można liczyć? A te najbardziej popularne- ile kosztowałby przy takiej powierzchni ogródka?
    Marzy mi sie takie udogodnienie, ale wiadomo jak to jest -są inne priorytety- ale moze nie jest to taki duzy koszt ....
    pozd
    wszystko zależy co i w jakim kształcie będziesz podlewał , jakieś liczenie 10-15-20 pln m2 jest zwyczajnie głupie !

    Jakby miał podlewać tylko trwanik w kwadracie

    to na takie 250 m2 trawnika to może wystarczyć kilkadziesiąt metrów PE , 4 torro TR50 , jeden elektrozawór , najtańszy sterownik + skrzynka + ileś tam mb kabla co by dało może 1000-1200 PLN i by wyszło z 4-5 PLN m2

    powiedzmy jeszcze linia kroplująca to do tego powżej dorzuć drugi elektrozawór , reduktor ciśnienia + trójnik w skrzynce ( czyli z + 250-300 PLN ) + linia kroplująca x mb x X PLN nie pamiętam ile kosztuje bo w tym nie siedze generalnie jak będziesz robił sam to za te 4 tyś to będziesz miał prawie NASA

    tylko zapomnij o garedenie poszukaj jakąś lokalną hurtownie/sklep z tymi gratami i powodzenia dasz radę bo to zabawa jak klockami LEGO tylko trzeba trochę pokopać

  9. #69

    Domyślnie

    noooooo- te 1500 to juz sie inaczej słyszy - chociaż mąz sie ze mnie smieje ze na taki big odród chce załozyc nawodnienie mówi ze mi podleje w 10 min wszystko dokładnie
    sama nie wiem, może rzeczywiście przesadzam z tym pomysłem.....
    myslicie ze to nie przesada?...

  10. #70

    Domyślnie

    Cytat Napisał gospie
    noooooo- te 1500 to juz sie inaczej słyszy - chociaż mąz sie ze mnie smieje ze na taki big odród chce załozyc nawodnienie mówi ze mi podleje w 10 min wszystko dokładnie
    sama nie wiem, może rzeczywiście przesadzam z tym pomysłem.....
    myslicie ze to nie przesada?...
    w 10 min to sobie może spodnie oblać a nie ogród

    podlanie trawnika ręcznie latem to zazwyczaj latanie z wężem między 21-22 bo akurat jest ciśnienie i to tylko takie pokropienie z wierzchu , żeby trawa była lekko morka , chcesz mieć ogród , trawnik , jak nie przewidujesz podlewania to już może lepiej B10 wylej ... widok będzie ładniejszy niż jak wrócisz po 2 tygodniowym urlopie a akurat susza była i + 30

  11. #71

    Domyślnie

    ... i tak mi pisz
    szkoda tylko ze ten ogród to tylko "ogródeczek" ; ale jak sie nie ma co sie lubi....

  12. #72

    Domyślnie

    a może ktoś znający się wymieni elementy jakie mogą zawierać się w takich układach , bo najczęściej słyszę o liniach kroplujących jakby nic innego w tym systemie nie istniało Może ktoś opowie coś o tych systemach? bo nie ukrywam jestem total laik a też mnie to czeka

  13. #73
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    amber

    Zarejestrowany
    Aug 2002
    Posty
    701

    Domyślnie

    Jest tu jakiś spec od podlewania bo mam też kilka pytań

  14. #74

    Domyślnie

    Cytat Napisał amber
    Jest tu jakiś spec od podlewania bo mam też kilka pytań

    zrobiłem dwa ogrody po 600 m w każdym po 6-8 sekcji różne zraszacze linie , itd specem się nie uważam choć myślę , że nie zrobiłem tego gorzej niż profesjonalna firma pytaj , będę wiedział to odpowiem

  15. #75
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    amber

    Zarejestrowany
    Aug 2002
    Posty
    701

    Domyślnie

    Mam ok. 1500 m2 do nawodnienia rośliny będą od trawy po różne drzewa
    teren w prostokącie , moje pytanie
    1) czy główne rury dać 32 czy większe najdłuższy odcinek tak na oko ok. 60 m , 2) mam obawy o trwałość linii kroplującej woda w studni jest kiepska i czy lepiej w to miejsce zamontować zraszacze statyczne
    3) zastanawiam się jeszcze nad sposobem załączania pompy czy przez sterownik w programatorze czy włącznik ciśnieniowy pompa teoretycznie powinna dać ok 5 at. i ma wydajność 7 m3/h
    4) jeszcze jedno wybrałem system Rain Bird masz jakieś doświadczenie z tymi zraszaczami
    Będę wdzięczny za podpowiedź
    pozdrawiam

  16. #76

    Domyślnie

    Cytat Napisał amber
    Mam ok. 1500 m2 do nawodnienia rośliny będą od trawy po różne drzewa
    teren w prostokącie , moje pytanie
    1) czy główne rury dać 32 czy większe najdłuższy odcinek tak na oko ok. 60 m ,

    daj 32 , najdłuższy odcinek od zasilenia do ostatniego zraszacza mam też ok 60-70 m i tam wpięte 4 szt torro TR50

    2) mam obawy o trwałość linii kroplującej woda w studni jest kiepska i czy lepiej w to miejsce zamontować zraszacze statyczne

    a co się z nimi ma stać ? raczej z wodociągu nie jest chyba z kamieniem

    3) zastanawiam się jeszcze nad sposobem załączania pompy czy przez sterownik w programatorze czy włącznik ciśnieniowy pompa teoretycznie powinna dać ok 5 at. i ma wydajność 7 m3/h

    to musisz sprawdzić zależy jaki sterownik z tych co miałem kontakt to był zacisk właśnie do sterowania pompą

    4) jeszcze jedno wybrałem system Rain Bird masz jakieś doświadczenie z tymi zraszaczami

    z tymi akurat nie, stosowałem torro i zawory z hunter-a teraz cała instalacja zimuje drugi sezon ( daj sobie spokój z jakimiś zaworami odwadniającymi przygotuj tak instalację , żeby mozna było gdzieś podłączyć sprężarkę i przedmuchać całość , sprężarkę wypozyczysz za 30 PLN , żeby klamota nie trzymać ) , generalanie znajdź jakiegoś lokalnego dystrybutora i niestety trochę metodą prób zobaczysz jakie zraszacze jak leją i ile można w sekcje wcisnąć z twoim źródłem wody z czasem nabierzesz doświadczenia
    Będę wdzięczny za podpowiedź
    pozdrawiam

  17. #77
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    amber

    Zarejestrowany
    Aug 2002
    Posty
    701

    Domyślnie

    Dzięki zaczynam jak się trochę ociepli zastanawiałem się czy nie zlecić jakiejś firmie ale jak zobaczyłem jak zrobione jest u sąsiada to dałem sobie spokój
    Zraszacze będę kupował w stanach są znacznie tańsze

    pozdrawiam

  18. #78

    Domyślnie

    Witam.

    Ma ktoś może namiary na hurtownię z osprzętem Rain Bird lub Toro w okolicach Wrocławia ?
    Może rozsądny sklep internetowy ?

    Chce zakupić praktycznie wszystko co potrzebne do prostego systemu nawadnia.

    Z góry dziękuję

  19. #79
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    amber

    Zarejestrowany
    Aug 2002
    Posty
    701

    Domyślnie

    Zraszacze proponuję kupić na ebay 5004 wychodzi przy obecnym kursie poniżej 50 PLN na całkowitym legalu tj. vat i cło

  20. #80

    Domyślnie

    Cytat Napisał amber
    Zraszacze proponuję kupić na ebay 5004 wychodzi przy obecnym kursie poniżej 50 PLN na całkowitym legalu tj. vat i cło
    mozesz podrzucic linka?
    Pozdrawiam,
    Marcin

Strona 4 z 53

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony