dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 12 z 349
Pokaż wyniki od 221 do 240 z 6965
  1. #221
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Mi sie wydaje, że podkręcanie wentylatora nie spowoduje takiej samej wydajności wywiewu i nawiewu. Wentylatory powinny chodzić na tych samych obrotach a do bilansowania należy użyć przepustnic sterowanych elektronicznie.

  2. #222
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    elektronicznie i z oczujnikowaniem - w całym zakresie.
    ręcznie - w prawie całym zakresie.
    Adam M.

  3. #223

    Domyślnie

    Moim zdaniem należy ustawić te same ilości obrotów dla identycznych wentylatorków, natomiast przepływ w pomieszczeniach ustawić anemostatami.


    Wykorzystanie U-rurki raczej nic nie da - za wiele z tym zabawy.
    Do obliczenia prędkości przepływu potrzebne są różnice ciśnień statycznych oraz dynamicznych a więc co najmniej dwie U-rurki na jeden kanał.
    W dodatku w kanale prędkość przepływu też jest różna w zależności od odległości od brzegu kanału. Zatem trzeba by badać prędkość średnią w różnych punktach przekroju.

    Pomiary z wykorzystaniem U-rurek są raczej zbędne jeśli umiemy wyznaczyć ilość obrotów wentylatorka na podstawie ilości pobranej energii oraz oporów całej instalacji.

    Pytanie teraz byłoby takie jak wyznaczyć prędkości przepływu za anemostatami:
    Może wystarczy wykorzystać taki śmieszny anemometr do pomiaru prędkości wiatru jaki można spotkać na allegro:
    http://www.allegro.pl/item150880082_...zja_f_vat.html

  4. #224
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wicekK
    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    1.199
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    132

    Domyślnie

    Witam w temacie reku .
    Śledzę temat i jestem pełen podziwu .
    Mam pytanie : Co sądzicie o rekuperatorze sprzedawanym przez zuzax25 na Allegro .
    Można taki kupić za ok 800 zł .Ma podobno 2 wymienniki 30*30*30 - wydaje mi się że krzyżowe .
    Cena niewielka - gość podobno ma tego kilka sztuk - może nadawać się na 300m3/godzinę ?
    W razie czego można wykorzystać same wymienniki .
    Proszę o opinie .
    Z góry dziękuję .

  5. #225
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    A jakie parametry zakładasz?
    Jak się uprzesz, to z symboliczną sprawnością nawet i 3000m3 przepchasz.

    Zastanów się nad prędkościami strug, jakie chcesz wymusić. Im większa prędkość tym mniejsza sprawność.
    30 x 30 to światło nieco poniżej 30 x 15 = 450cm2 = 0,045m2 Prawie jak rura fi 250.
    Adam M.

  6. #226
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wicekK
    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    1.199
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    132

    Domyślnie

    Dzięki Adamie za odpowiedź .
    Mój dom ma mieć ok 135 m2 - to daje około 360 m3 .
    Połowa wymiany/godzinę to 180 m3 .
    Przy takim przekroju przepływu jak w omawianym reku wychodzi prędkość strugi trochę ponad 1 m/s -> wydaje się to przyzwoicie .
    Cała wymiana to prędkość ponad 2m/s -> też w normie .
    Jeżeli na dodatek są tam 2 wymienniki szeregowo to może i ze sprawnością być nieźle .
    No i co Ty na to : warto zaryzykować 8 stówek ?

  7. #227

    Domyślnie

    Jeśli chcesz wiedzieć jaką sprawność oferują te wymienniki z allegro to weź program heatexa i sobie przelicz. Nawet dla dwóch takich wymienników wychodzi 60-70%, czyli żadna rewelacja.
    Przyglądałem się im jakiś czas temu - moim zdaniem mają zbyt duży rozstaw lamel - 5-6mm. Poza tym jeśli były wykorzystwane w przemyśle to ja czegoś takiego swoim domownikom bym nie zafundował.
    Znaczenie lepsze są te wybrane przez msobanie, choć droższe aż o 600 zł.

    Przy czym jeśli krzyżowe to prawie na pewno też GWC bo inaczej problem z zamarzającymi skroplinami.
    Jeśli przeciwprądowy to GWC w sezonie grzewczym niepotrzebne.
    Poza sezonem grzewczym wymiennik i tak niepotrzebny za to GWC może się przydać.

    Wymienniki przeciwprądowe produkowane przez Adama to sama poezja, no ale trzeba też być zręcznym manualnie i zaryzykować ze 2tys na materiały.

  8. #228
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Obejrzałem to, co teraz wystawia na Allegro.
    Jako materiał do przystosowania to raczej dobre.
    Jeżeli masz gdzie i czym się za te elementy zabrać, to wydaje się, że da się coś mądrego z tego zrobić.
    Czy warto? Nie mam zdania. Łatwiej niż stawiać od podstaw. Ja, na przykład, dysponuję choćby wsparciem znajomych warsztatów (wymiana przysług). Kupić, rozgrzebać i nie skończyć - nie warto.
    Musisz sam ocenić możliwości i podjąć decyzję.
    Adam M.

  9. #229

    Domyślnie

    Witam,
    Orko, piszesz ze jesli przeciwpradowy, to GWC niepotrzebne.
    Dlaczego tak sadzisz? Myslisz ze nie bedzie zamarzal?
    Pozdrawiam
    Mirek

  10. #230
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wicekK
    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    1.199
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    132

    Domyślnie

    Cóż Panowie - dzięki za cenne uwagi .
    Muszę sprawę przemyśleć . Sięgnę w wolnej chwili do strony heatexa i zobaczę co wyjdzie .
    Myślałem o wykorzystaniu całości lub zrobienu obudowy - jak msobanie .
    Jeśli kupię to podzielę się wrażeniami i dokładniej opiszę .
    Jeszcze raz dziękuję .

  11. #231

    Domyślnie

    Msobanie
    Przy przeciwprądowym problemu zamarzających skroplin nie powinno być.

    Wstarczy bowiem odpowiednie ułożenie wymiennika tzn powietrze wywiewane (czyli schładzane w wymienniku) powinno być kierowane przeciwnie do grawitacji.
    Pisałem o tym kilkanaście postów wcześniej:
    http://forum.muratordom.pl/viewtopic...r=asc&start=60
    Ale nie potwierdziłem tego doświadczalnie więc mogę się mylić.
    Bowiem jeśli prędkość powietrza w wymienniku będzie zbyt duża w stosunku do długości kanału to do wykroplenia może dojść w pobliżu wyjścia na zewnątrz czyli zanim grawitacja zadziała to po pewnym czasie może mimo wszystko dojść do zamarzania.

    Problem zamarzania według Bartosza nie występuje w ich wymienniku, ale przy przeciwprądowym z heatexa dalej podobno są problemy, związane moim zdaniem ze zbyt krótkimi kanałami.


  12. #232

    Domyślnie

    Witam,
    Orko, w podobny sposob myslalem "ustawiajac" wloty i wyloty w moim duo.
    U mnie skropliny beda powstawac w / na obu wymiennikach, zakladam ze wiecej na pierwszym od strony zuzytego powietrza. Tam skropliny leciec beda w strone nizszych temperatur, ale posrodku (taka mam nadzieje) reku duo temperatura nie bedzie nizsza niz zero (jesli potraficie ja oszacowac po powiedzcie jak).
    W drugim wymienniku skropliny beda skapywac w strone cieplejszej strefy, to powinno pomoc, zgadzam sie.
    Ostatnio wyczytalem, ze w reku duo ze strony rekuperatory.pl zmienili wlasnie system na taki jaki zastosowalem u siebie (skropliny kieruja sie do srodka "duo", pomiedzy dwa wymienniki).
    Teraz pytanie do Adama (fizyka). Otoz mnie sie wydaje, ze skropliny wydzielac sie beda w sposob "ciagly", tzn. zawsze wtedy kiedy przekroczymy punkt rosy.
    Idac dalej w przeciwpradowym dalej obnizamy temp powietrza i znow za jakis czas przekroczymy "nowy" punkt rosy, dla mniejszej wilgotnosci.
    Tam juz temp bedzie ponizej zera i zamarznie.
    No chyba, ze zejdziemy od razu do praktycznie zerowej wilgotnosci.
    Jak to bedzie?
    Mirek

  13. #233
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    W specyficznej sytuacji proces przekraczania punktu rosy będzie "ciągły".
    Myślę o przeciwprądowcu.
    Im dalej wgłąb kanału tym zimniej. Im dalej wgłąb kanału tym mniej wilgoci w powietrzu. Jeżeli gradient będzie na tyle duży (spory mróz) to cała długość kanału pokryje się rosą, bo warunek będzie spełniony w każdym punkcie wymiennika.

    I jeszcze o ustawieniu gdzie ma być wlot a gdzie wylot.
    Jeżeli wylot z wnętrza podłączymy nisko, jak proponujecie, to ŚWIADOMIE(?) OGRANICZACIE SPRAWNOŚĆ WYMIENNIKA!
    Pierwsze skropliny MOGĄ być dość "ciepłe". Jeżeli będą spływać w stronę wylotu (ustawienie inne, niż proponujecie) będą dodatkowo ochładzane, a woda "nosi" sporo ciepła. Jeżeli będzie odwrotnie, to wykroplona woda "cofając się" będzie miała tendencję do ogrzewania się od strugi usuwanej i będzie obniżała sprawność.
    Ciekawe w jakim stopniu?
    Rozwiązaniem radykalnym jest postawienie GWC. Zero problemów i szacowania. Wszystko jasne!

    Tak myślę
    Adam M.

  14. #234

    Domyślnie

    Witam,
    Cos czuje ze mozna oszacowac ile stracimy ciepla ustawiajac w ten sposob wymiennik (wloty i wyloty).
    Zakladajac np. wiadro wody na dobe i roznice temperatur np. 20 stopni bo temp wody (skroplin) bedzie ok. 20 stopni. Najwiecej co mozemy "ugrac" to te 20 stopni, bo ponizej zera i dak musimy rozmrozic i dac szronowi sie roztopic i odplynac.
    Ile to bedzie ciepla? Duzo stracimy?
    A GWC to oczywiscie, oczywiscie.
    Adam, zdaje sie ze pytales kiedys w jakims watku o nagrzewnice z Juwentu do GWC wodnego 1, pamietasz za ile by ja zrobili i jakie to wymiary?
    Zastanawiam sie, czy mi wejdzie w obudowe przed 1 wymiennikiem, mialbym wtedy niezly "kombajn"! Mam tam dostepne jakies 350 mm x 400 mm x 100-150 mm. Wejdzie?
    Pozdrawiam
    Mirek

  15. #235
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    O ile dobrze pamiętam, to była to prawie kostka o boku bliskim 600mm.
    Cena około 1500zł (netto) i nadal uważam, że tanio, jak się startuje "z niczego".
    Nie ma cudów. Coś za coś. Jak ma zadziałeć, to musi być i powierzchnia i czas wymiany. Zasilanie wcale nie jest tu "wysokie", choć wydajne.
    Pozdrawiam Adam M.

  16. #236

    Domyślnie

    Śledzę temat z zainteresowaniem i mam pytanie:
    Czemu te akurat wentylatory? (R3G220AD1102) wszystkim pasują?
    Jaką kubaturę będziecie wentylować?
    Ja mam 115 m2 powierzchni x 2,8 =322 m3. Czy takie wenylatory nie za duże?

    Wszystkim samodzielnym konstruktorom najlepsze zyczenia noworoczne.
    Aby Wasze konstrukcje otwierały nowe rozdziały w historii techniki.

  17. #237

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk
    Jeżeli wylot z wnętrza podłączymy nisko, jak proponujecie, to ŚWIADOMIE(?) OGRANICZACIE SPRAWNOŚĆ WYMIENNIKA!
    Pierwsze skropliny MOGĄ być dość "ciepłe". Jeżeli będą spływać w stronę wylotu (ustawienie inne, niż proponujecie) będą dodatkowo ochładzane, a woda "nosi" sporo ciepła. Jeżeli będzie odwrotnie, to wykroplona woda "cofając się" będzie miała tendencję do ogrzewania się od strugi usuwanej i będzie obniżała sprawność.
    Ciekawe w jakim stopniu?
    1litr wody (a tyle będzie mniej więcej skroplin na godzinę) ogrzany o 20[C] (zazwyczaj będzie dużo mniej) zje "aż" 4228[J/kg-K]*1[kg]*20[K]/3600[s]=23[W].
    Co przy zakładanym odzysku na poziomie 3 kW (przy różnicy temperatur 40C oraz sprawności 90%) jest raczej niewiele.


  18. #238
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Miło, że zje tak niewiele!
    Można zaniedbać. (chyba można)

    "Czemu te akurat wentylatory? (R3G220AD1102) wszystkim pasują? "

    Te pasują akurat mnie. Założyłem niskie obroty przy wymaganej wydajności. Również jest to kwestia średnic kanałów. Wyszło mi w obiekcie 200mm. Dławienie tego do 100mm (wlot EBM) uznałem za mało twórcze z powodu wymuszania (w szczycie) zbyt dużych (dla mnie) prędkości strugi. Gwałcąc wszelkie polecane przezemnie zasady wymuszam wymianę na poziomie prawie 2 krotności /godz. przy dowolnum zabrudzeniu filtrów itp.
    Normalnie praca to 1/3 do 1/2 maksymalnej wydajności w absolutnej ciszy kosztem 64W mocy pakowanej w system.

    Forumowicze założyli R3G 175 AD.... a on jest mniejszy (zdjęcia dał Jezier).

    Pozdrawiam Adam M.

  19. #239
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Ja mam jeszcze mniejszy 133.

  20. #240

    Domyślnie

    Witam,
    Krzysztofj, moja kubatura wentylowana docelowo to 430 m3.
    Zalozony wentylator 175 (oznaczenie R3G175-AF01-02) ma przy tym wydatku (430 m3/h czyli 1 wymiana na godzine) sprez 300 Pa.
    Starczy na duo (max 100 Pa przy 500 m3/h), instalacje (100 Pa), filtry (od 25) + ew. nagrzewnica od GWC wodnego 1.
    Nie przewiduje takich drastycznych wymian jak Adam (2 krotnosci).
    Ten 133 dla 322 m3 moze byc na styk (250 Pa przy 300 m3/h).
    Pozdrawiam
    Mirek

Strona 12 z 349

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony