dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 334 z 349
Pokaż wyniki od 6.661 do 6.680 z 6965
  1. #6661

    Domyślnie

    Czy taki wentylator nada sie do rekuperatora
    Ebm papst 12V 120W ebmpapst Wentylator promieniowy R1G175-AF33-11

  2. #6662

    Domyślnie

    Cytat Napisał blachaxxx Zobacz post
    Czy taki wentylator nada sie do rekuperatora
    Ebm papst 12V 120W ebmpapst Wentylator promieniowy R1G175-AF33-11
    Mam takie same wentylatory, tylko w wersji na 48V. Potrzebny jest do niego dodatkowy transformator do zasilania. Zależy jaki chcesz mieć reku i jaki masz dom. Ja mam niecałe 300m3 kubatury i z wyliczeń te wentylatory wystarczają z lekkim naddatkiem.

  3. #6663

    Domyślnie

    200m/3
    Czym sie różni 48v od tego na 12v
    Te co wkleiłem sa bardzo tanie dlatego sie nad nimi zastanawiam.

  4. #6664

    Domyślnie

    @blachaxxx Wentylatory różnią się napięciem zasilania ze względu na przeznaczenie, gdyż stosuje się je często w różnych szafach sterowniczych w przemyśle itd. i zależy jakie napięcie akurat jest dostępne. To akurat nie problem bo zawsze można dokupić odpowiedni zasilacz. Ale teraz patrzę, że te wentylatory o które pytasz mają 120W mocy - trochę dużo jak na rekuperator, odczujesz to na rachunkach za prąd Dla porównania moje mają 34W.

  5. #6665

    Domyślnie

    dlatego zastanawiam się czy one się nadają wiadomo że i tak będą chodzić na 20% mocy bo są mega mocne
    i cena jest dobra bo po 100 za sztukę. nie wiem jak odczytać ich wydajność. nie mogę odnaleść katalogu tego wentylatora.

  6. #6666

    Domyślnie

    Czy tylko EBM wchodzą w gre czy sa ewentualnie jakoes inne tansze firmy, jaki typ ma byc wentylatora , pomineiowy, odśrodkowym kanałowy czy to bez znaczenia?

  7. #6667

    Domyślnie

    Co do wymienników to dobry pomysł, może uda się zebrać kilka chętnych osób i coś wymyślić w związku z tym że Klingenburg nie chce już produkować wymienników przeciwprądowych. Ja jestem chętny, bo również zaczynam się rozglądać za wymiennikiem.

    @ _vviktor_ Jak masz możliwość to rób reku w garażu, wyjdzie Ci nieco więcej kanałów, ale zminimalizujesz ryzyko zamarzania i będziesz miał łatwiejszy dostęp przy wymianie filtrów. Hałas zawsze można stłumić. Nie stosujesz trójników, tylko skrzynki rozdzielcze, natomiast skrzynki rozprężne instalujesz przy anemostatach i to jedynie wtedy gdy do jednego anemostatu doprowadzasz więcej kanałów. Przy jednym kanale można połączyć go z anemostatem jakimś kolankiem i będzie ok.

  8. #6668
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    darkarhon

    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-813
    Posty
    4

    Domyślnie

    Witam

    Natrafiłem na fajnego bloga. Może sie komuś przyda.
    Polecam uzyc translatora w przegladarce chrom.
    Facet zrobił rekuperator od podstaw.

    https://diyvmc.wordpress.com/

    https://www.youtube.com/channel/UC85...4DxOQ4vpBpHjYQ

  9. #6669
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar stam222
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Poznań
    Posty
    1.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    Witam,
    Mam wymiennik recair'a i zastanawiam się czy takie ustawienie będzie dobre? Pasuje mi najbardziej takie, ponieważ rury akurat tak idą więc najłatwiej.
    Mógłby ktoś rzucić okiem i powiedzieć o wadach i zaletach takiego ustawienia wymiennika?
    Pzdr
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Wymiennik.jpg
Wyświetleń:	133
Rozmiar:	48,7 KB
ID:	428360

  10. #6670

    Domyślnie

    Też mam recair i buduję ( w bólach - bo nie ma czasu) w ustawieniu tak jak Ty. Tak lepiej skropliny spływają niż przy ustawieniu poziomym.
    Grzana powierzchnia 185[m2]. 90% powierzchni kalafiory. Grzane PC PW samoróbka z klimy ala Toshiba estia 11 KW. Bufor 1500l. (pozostałość po śmieciuchu), CWU zbiornik z wężownicą 500l grzany raz na dobę o 13. W 2018 roku wstawiona klima konsola Gree na parterze do grzania.- rzadko używana. Na dachu PV 9,6 kw. Rekuperacja.

  11. #6671

  12. #6672
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie

    Rozpocząłem wstępne prace nad poskładaniem rekuperatora, wyciąłem formatki z blach ocynkowanych, ale założenia odnośnie lokalizacji się zmieniły (strych -> pomieszczenie techniczne na poddaszu) i okazało się, że obecny układ króćców nie pasuje mi za bardzo do pomieszczenia technicznego.

    Chciałem w prosty sposób zmodyfikować układ krócców, ale boje się, że pogorszy to nieco parametry rekuperatora.
    Poniżej parę szkiców ilustrujących jak chcę zmodyfikować obudowę reku (szkice niestety nie zawierają wszystkich detali, brakuje gdzieniegdzie kątowników itp.).

    Na początku było tak (ale nie wykręcę rurami przy takim układzie, dodatkowo potrzebuję parę średnic prostki przed pomiarem przepływu):



    Ale chcę zmodyfikować obudowę, żeby było tak:



    Czy rekuperator ze zmodyfikowaną obudową ma szansę działać w miarę poprawnie bez większych strat parametrów pracy?
    Ostatnio edytowane przez Regius ; 22-04-2019 o 10:39

  13. #6673
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał Regius Zobacz post
    Rozpocząłem wstępne prace nad poskładaniem rekuperatora, wyciąłem formatki z blach ocynkowanych, ale założenia odnośnie lokalizacji się zmieniły (strych -> pomieszczenie techniczne na poddaszu) i okazało się, że obecny układ króćców nie pasuje mi za bardzo do pomieszczenia technicznego.

    Chciałem w prosty sposób zmodyfikować układ krócców, ale boje się, że pogorszy to nieco parametry rekuperatora.
    Poniżej parę szkiców ilustrujących jak chcę zmodyfikować obudowę reku (szkice niestety nie zawierają wszystkich detali, brakuje gdzieniegdzie kątowników itp.).

    Na początku było tak (ale nie wykręcę rurami przy takim układzie, dodatkowo potrzebuję parę średnic prostki przed pomiarem przepływu):



    Ale chcę zmodyfikować obudowę, żeby było tak:



    Czy rekuperator ze zmodyfikowaną obudową ma szansę działać w miarę poprawnie bez większych strat parametrów pracy?
    A czemu wspolpradowo a nie przeciwpradowo ?

  14. #6674
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie

    Cytat Napisał romano78 Zobacz post
    A czemu wspolpradowo a nie przeciwpradowo ?
    Z założenia miało być krzyżowo-przeciwprądowo (ale możliwe, że gdzieś popełniłem błąd). Po czym wnosisz, że jest współprądowo?

  15. #6675
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał Regius Zobacz post
    Z założenia miało być krzyżowo-przeciwprądowo (ale możliwe, że gdzieś popełniłem błąd). Po czym wnosisz, że jest współprądowo?
    Jak po czym ? Strzałka czerpnia i strzałka wywiew wpadają w wymiennik i są w przeciwnych kierunkach?

  16. #6676
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie

    Cytat Napisał romano78 Zobacz post
    Jak po czym ? Strzałka czerpnia i strzałka wywiew wpadają w wymiennik i są w przeciwnych kierunkach?
    Przepraszam, ale nie rozumiem Twojego wyjaśnienia.

    Poniżej zrzut ekranu z katalogu mojego wymiennika. Przepraszam za język, ale niestety w innej wersji nie umiałem nic znaleźć dla ERV366 firmy Paul (teraz jest chyba sprzedawany pod marką Core).



    Powietrze z czerpni ogrzewa się od powietrza wywiewanego krzyżowo-przeciwprądowo, chyba, że się mylę (dopuszczam taką możliwość).

    Moja główna wątpliwość w kwestii zmodyfikowanego układu, to czy nie tracę za dużo na parametrach reku dając nawiew od góry wymiennika (na chłopski rozum wydaje mi się, że lepiej jakby nawiew wpadał od dołu - wtedy wykorzystałbym naturalny ruch konwekcyjny ogrzewającego się powietrza z czerpni oraz ochładzającego się powietrza z wywiewu), ale niestety muszę pokombinować, bo inaczej nie wykręce z rurami.
    Ostatnio edytowane przez Regius ; 23-04-2019 o 22:34

  17. #6677
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Tu też jest wspolpradowo chyba ze to jakaś inna konstrukcja od innych.

  18. #6678

    Domyślnie

    Cytat Napisał romano78 Zobacz post
    Tu też jest wspolpradowo chyba ze to jakaś inna konstrukcja od innych.
    Dobrze przyjrzałeś się powyższemu rysunkowi? Jak dla mnie to na pewno nie jest współprądowo
    130m2 powierzchni użytkowej, 145m2 pow. ogrzewanej, dodatkowo piwnica 70m2, ocieplenie ścian 15cm białego, ocieplenie poddasza 24cm grafitowego, 100% podłogówka + 2 grzejnik w łazienkach i 1 grzejnik w piwnicy w pralni, ogrzewanie Skam- P Plus 12kw + Iryd PID, panele słoneczne

  19. #6679
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Sorry ale zmylilo mnie to ze u mnie wymiennik jest obrocony o 180stopni i wtedy po obroceniu zmienia się na przeciw lub wspolpradowo.

    Obejrzałem sobie ten niemiecki wymiennik prawie identyczny jak mój holenderski recair i stwierdzam ze prezentowane przez producenta położenie wymiennika jest błędne może u nich nie ma znaczenia bo są inne temperatury ale mniej więcej poniżej 5stopni zaczynają się skropliny pojawiać i zalegają w kanalikach które są w poziomie dodam jeszcze ze przeważnie w zimie wentylacja jest ustawiana na min aby nie było za sucho i tym bardziej skropliny zalegają obracając o 180stopni odplyw skroplin jest wspomagany grawitacją.
    Ostatnio edytowane przez romano78 ; 24-04-2019 o 18:06

  20. #6680
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie

    Cytat Napisał romano78 Zobacz post
    Sorry ale zmylilo mnie to ze u mnie wymiennik jest obrocony o 180stopni i wtedy po obroceniu zmienia się na przeciw lub wspolpradowo.

    Obejrzałem sobie ten niemiecki wymiennik prawie identyczny jak mój holenderski recair i stwierdzam ze prezentowane przez producenta położenie wymiennika jest błędne może u nich nie ma znaczenia bo są inne temperatury ale mniej więcej poniżej 5stopni zaczynają się skropliny pojawiać i zalegają w kanalikach które są w poziomie dodam jeszcze ze przeważnie w zimie wentylacja jest ustawiana na min aby nie było za sucho i tym bardziej skropliny zalegają obracając o 180stopni odplyw skroplin jest wspomagany grawitacją.
    Dzięki za analizę, ale w tym przypadku akurat skroplin się boję do - 5 st. C, ponieważ jest to wymiennik entalpiczny (poniżej -5 muszę niestety włączyć nagrzewnicę wstępną, bo wg. przedstawiciela producenta od tej temperatury może szronić).

Strona 334 z 349

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony