dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 5 z 349
Pokaż wyniki od 81 do 100 z 6965
  1. #81

    Domyślnie

    Witam,
    Zamowilem wczoraj 2 wymienniki krzyzowe heatex'a.
    Koniec koncow wazne jest ile sie placi za jaka sprawnosc przy jakich oporach przeplywu (przy ustalonych danych wejsciowych).
    W moim przypadku jest to 1400 PLN za 95% przy 100 Pa (2 wymienniki).
    Tak mowi program heatex'a. W rzeczywistosci na pewno bedzie troche gorzej.
    Okres dostawy jest dosc dlugi (ok. 3 tygodnie), wiec mam czas na przemyslenie obudowy, wlotow itp (no i te wentylatory).
    Zamierzam w kanalach dac otwory rewizyjne za wymiennikiem we wszystkich kierunkach zamkniete plexa, w srodek wstawic 4 zwykle termometry (nie znam sie na elektronice). Zobaczymy jaka bedzie rzeczywista sprawnosc.
    Teraz pytanie do Was: jak myslicie jaka zabudowa bedzie lepsza:
    1. czy typowa z rekuperatorow duo (tam one "dotykaja" sie krawedziami, przekatna pionowo), czy
    2. 2 krzyzowe dotykaja sie powierzchniami, od czerpni do nawiewu jest prosta droga przez 2 wymienniki, wywiew z pomieszczen jest od gory pionowo w dol, zawraca lukiem i wchodzi w gore na drugi krzyzowy.
    Nie mam niestety rysunkow...
    Pozdrawiam
    Mirek

  2. #82

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk
    Jak wstawi łapę do nawiewu zimą, to się dowie.
    Ale taki, to nigdy nie zamarznie! Zalety są!
    Adam M.
    Nie dowie się, bo są nagrzewnice

  3. #83
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Zaraz! To tu trzeba się dobrze opić, żeby to zrozumieć!
    Po co to było stawiane?
    Adam M.

  4. #84

    Domyślnie

    Przeca to proste
    Wykonawca zszedł z kosztów,
    żeby więcej zarobić.

  5. #85

    Domyślnie

    Witam,
    Wracam do kwestii wentylatorow.
    Przejrzalem rozne, ich wydatki, charakterystyki, pobor pradu, zabudowe.
    Z punktu widzenia montazu najfajniejsze sa kanalowe (TD 500, TD800), ale ...
    Ale biora wiecej pradu niz EBM'y o ktorych pisalem wczescniej ze drogie - te ktore polecal Adam, no i sa slabsze.
    Tak wiec zostaja EBM'y, np. przy ok. 250 m3/h (polowa wymiany), 2 wentylatorki beda zuzywac ok. 60 W! Tylko. To daje kilkanascie zlotych na miesiac. Mysle ze sa warte swej ceny.
    Jedyny problem to ich zabudowa.
    Z tego co o nich czytalem, musza miec dokladnie zrobiony wlot (inlet ring, kierownice, bo mozna duzo stracic na sprawnosci), no i musza byc zabudowane w takiej "puszce rozpreznej" o gabarycie 1.8xD (D to srednica fan'a).
    To troche komplikuje budowe (dobrze byloby aby puszka byla otwierana).
    No i miejsce, mysle ze jednak lepiej bedzie jak wentylatory beda za wymiennikiem, bo:
    1. przefiltrowane powietrze (filtr przed wymiennikiem)
    2. dobre parametry pracy (brak wilgoci, temp ok. 20 stopni
    Macie jakies fajne pomysly jak to prosto zrobic?
    Ja chce zrobic tak, aby wlot do wentylatora byl na sztywno z wylotem za wymiennikiem - stykajac sie sciankami.
    Ale moze mozna prosciej?
    Mirek

  6. #86
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Ja zaplanowałem "trumnę" zawierającą 2 wentylatory i 2 filtry włukninowe. Tam wewnątrz, w ściance działowej, należy pomiędzy filtrem a wentylatorem osadzić te kierownice powietrza (za 6 Euro/szt). Pokrywa typu wieko (prosta decha) na uszczelkach "samochodowych". Skrzynia z materiału blacha-pianka-blacha o grubości 5cm. Sztywne, łatwe w obróbce, ocieplone, wyciszone.
    Proste jak budowa karmnika dla ptaków.
    Pozdrawiam Adam M.

  7. #87
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    msobanie Oglądałem te ebm-y. Duży wybór mają ale rzeczywiście gołe one są i sporo pracy aby je jakos podpiąć do kanałów.
    Systemair sprzedaje bardzo podobne wentylatory ale już zabudowane w puszki i przystosowane do prostego montażu. Puszki dodatkowo są wytłumione akustycznie.

    Co do harakterystyk to różnice nie są duże.
    http://www.systemair.pl/index.php?kat=2&sub=1&id=7

  8. #88

    Domyślnie

    Witam,
    Jezier, przejrzalem te wentylatorki, fajne, ale cena za 1 sztuke jak za 2 szutki EBM'ow (bez obudowy).
    Chyba sklece cos samemu (ten karmnik dla ptakow).
    Pozdrawiam
    Mirek

  9. #89
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    A ja się ciągle waham. Przyglądam się tym wykresom i rzeczywiście te promiennikowe są oszczędniejsze od kanałowych tak o 1/3. No i nie wiem. Nie mam takich zdolności ani sprzętu aby samemu sobie zmontować takiego ebm-a do centralki. Z drugiej strony żal mi tych watów.
    zamiast 60W będzie ciągnęło np. 90 W.
    W ciągu roku uzbiera się 260 kWh. A więc prawie 100 zeta.
    Ale może to nie będzie 100 zł a tylko z 50 bo zimą nie bedę aż tak wiele powietrza przepychał a na sezon niegrzewczy ominę wymiennik

  10. #90
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Jezier! Odwagi!
    Takie prostopadłościenne pudełko napewno sklecisz!
    Pozdrawiam Adam M.

  11. #91
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Poświęcajac odpowiednio dużo pracy i zaparcia może by sie udało. Gorzej jest ze sprzętem. Obawiam się, że nakłady na piłę, wiertarkę, lutownice czy inne niezbedne narzędzia nie są małe. Czy skórka warta jest wyprawki

  12. #92
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar jabko
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    5.428
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    201

    Domyślnie

    Nie no taki sprzęt to trza mieć
    A kierownica faktycznie powinna mieć zachowany odpowiedni kształt
    Ja na szczęście z racji pracy w branży kierownice mam

    I ostatnio kupiłem blachę miedzianaw Czechach po 28zł/kg
    Tak więc zainteresowanym budową wymiennika polecam szukanie materiałów także poza granicami kraju
    Kasa nie zna granic

    Jak będę coswiedział o cenach taśm mosiężnych to napisze
    Ogromnie lubię kobiety, zwłaszcza te piękne i uległe.
    Dzienik JABKA
    Komentarze

  13. #93

    Domyślnie

    Witam,
    Mysle ze nie jest tak zle, z narzedzi ktorych ja np nie mam to jakas gietarka do blach. Wiecie gdzie mozna dostac jakas niedroga?
    Jak juz mamy zagiete blachy (kolnierze), to laczymy na nity, sruby itp. Uszczelniamy klejem, np. epoksydowym dwuskladnikowym (albo silikon?).
    Wymienniki beda wsuwane w szyny z katownikow z uszczelka gumowa (wycieta zwyklymi nozyczkami). Calosc ocieplona welna, bez zewn. obudowy (chyba nie ma potrzeby).
    Trzeba bedzie zapewne dac usztywnienia tych blach zeby nie wpadalo w rezonans (chyba ze faktycznie wentylatorki beda w oddzielnej obudowie).
    Filtry wsuwane w ceownik, klapa inspekcyjna na zawiasach (moze zrobie z plexi zeby podgladac temperature - dam zwykle termometry).
    No i wio!
    Zamowione wymienniki (heatex'a 2 szt) przyjada pod koniec wrzesnia.
    Oby zdazych przed zima.
    Tylko ta elektronika ...
    Nie jestem w tym dobry a bede musial wylaczac nawiew w celu rozmrozenia wymiennika (planuje GWC wodny jak jabko, ale to juz nie teraz).
    Bedzie OK.
    Pozdrawiam
    Mirek
    PS. Mam juz dostep do netu w domu (gleboka wies - wiec blueconnect przez GPRS/EDGE, mizernie chodzi, no ale jest)

  14. #94

    Domyślnie

    Witam,
    Mysle ze nie jest tak zle, z narzedzi ktorych ja np nie mam to jakas gietarka do blach. Wiecie gdzie mozna dostac jakas niedroga?
    Jak juz mamy zagiete blachy (kolnierze), to laczymy na nity, sruby itp. Uszczelniamy klejem, np. epoksydowym dwuskladnikowym (albo silikon?).
    Wymienniki beda wsuwane w szyny z katownikow z uszczelka gumowa (wycieta zwyklymi nozyczkami). Calosc ocieplona welna, bez zewn. obudowy (chyba nie ma potrzeby).
    Trzeba bedzie zapewne dac usztywnienia tych blach zeby nie wpadalo w rezonans (chyba ze faktycznie wentylatorki beda w oddzielnej obudowie).
    Filtry wsuwane w ceownik, klapa inspekcyjna na zawiasach (moze zrobie z plexi zeby podgladac temperature - dam zwykle termometry).
    No i wio!
    Zamowione wymienniki (heatex'a 2 szt) przyjada pod koniec wrzesnia.
    Oby zdazyc przed zima.
    Tylko ta elektronika ...
    Nie jestem w tym dobry a bede musial wylaczac nawiew w celu rozmrozenia wymiennika (planuje GWC wodny jak jabko, ale to juz nie teraz).
    Bedzie OK.
    Pozdrawiam
    Mirek
    PS. Mam juz dostep do netu w domu (gleboka wies - wiec blueconnect przez GPRS/EDGE, mizernie chodzi, no ale jest)

  15. #95
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Ja wszystko oprócz wentylatorów mam. Potrzebuję tylko wentylatory kanałowe lub w skrzynkach z możliwoscią podłączenia kanału.
    msobanie. czym się steruje te wentylatory ebm? jakis specjalny 4-biegowy transformator, czy może być jakis inny np. 5- lub 7-biegowy?

  16. #96

    Domyślnie

    Witam,
    Jezier, to jest wlasnie najfajniesze w tych wentylatorkach EBM (w tym typie o ktorym pisalem - polecane przez Adama).
    One maja silnik pradu stalego (48V - mozna kupic bez elektroniki) i maja wbudowana elektronike (ale zasilanie z sieci 230V), steruje sie przez potencjometr 10V (0 V - 0 obrotw, 10 V - max).
    I tyle!
    Pozdrawiam
    Mirek

  17. #97
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    To znaczy że się oszczędza jakies 300-400 zeta na transformatorze? Chm. to ich cena robi sie coraz atrakcyjniejsza. Kiedy bedziesz kupował wentylatory?
    Masz jakiś cennik, który można przeslać siecią?

  18. #98

    Domyślnie

    Witam,
    Cennika niestety nie mam, dostalem konkretna odpowiedz od jednej Pani z firmy EBM (moze dlatego ze korzystalem z firmowego maila ).
    Oto co dostalem:
    Poz. TYP: CENA EURO/szt( netto) UWAGI:
    1 R3G175-AF01-02 156,00 Cena dla ilości 2 szt.
    Oferta wazna do konca wrzesnia.
    Mysle jednak ze najpierw zajme sie wymiennikiem.
    Wychodzi troche kasy, niestety.
    Pozdrawiam
    Mirek

  19. #99

    Domyślnie

    Witam,
    Przy okazji - mam koncepcje na wyregulowanie calej instalacji - tanio!
    Trzeba sobie zbudowac anemometr. Ten mojej "konstrukcji" nie pokaze niestety konkretnych danych (wydatku) dopoki go nie wyskalujemy, ale ...
    1. Kupujemy wentylator do chlodzenia proca w kompie (duzej srednicy) - 20 zl
    2. Robimy z tektury tube lekko zwezajaca sie ku wentylatorkowi (tak aby dopasowac srednice). Srednice na drugim koncu robimy taka, aby "objac" najwiekszy nawiewnik/wywiewnik w instalacji.
    3. Wstawiamy wentylatorek
    4. Mierzymy napiecie miernikiem za 20 zl

    Wydatek jest proporcjonalny do predkosci bo mamy staly przekroj (jeden i ten sam wentylatorek), Tylko czy wentylatorek bedzie sie krecil (dawal napiecie) proporcjonalne do wydatku? Hmm...
    Musze poszukac w tym katalogu EBM - tam cos wspominali o tych zaleznosciach.
    Dam znac.
    Mirek

  20. #100
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Chyba bedę starał sie skonstruować coś na podobieństwo tego:


    Jak myślicie jakie narzędzia potrzebne by były?

Strona 5 z 349

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony