dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie HELP! Bukszpany zrobiły sie białe!

    Witam

    Nawet nie wiem kiedy, tak szybko coś złego zrobiło sie z bukszpanami. Zastanawiam sie czy to jakaś choroba czy szkodnik. Słyszałam kiedyś o mszycy bukszpanowej ale nic nie widać na liściach. Rozejrzałam się po ogrodach sąsiadów i okazało się, że nie tylko u mnie jest tak źle. Powiedzcie co to jest - zamiast zielonych białe uschnięte liście.
    zdolność opierania się pokusom jest miarą charakteru
    "Ostateczna walka rozegra się między złodziejami pamięci a okradanymi z niej narodami" - G.Herling-Grudziński

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    To szkody mrozowe lub...siuśki psa.
    Jeśli nie masz czowronoga, to najprawdopodobniej mróz i wiatr dokonały tych spustoszeń. U nas też 10-cio letnie bukszpany mocno odczuły oststnią zimę i zbielałe, suche gałęzie już zostały wycięte. Szkoda, bo bukszpan długo odrasta i nie należy do szybko rosnących krzewów.
    Teraz pozostaje tylko nawozić, podlewać i czekać aż się maleństwa same zreanimują

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Ew-ka
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    stamtąd ..
    Posty
    19.384
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    308

    Domyślnie

    u mnie środek dość dużej kuli bukszpanowej zbielał po zimie wyciełam go i teraz jest taka miska bukszpanowa .

    czytałam ,że mogło to spowodować nawet nie ciężka zima ,ale ostre wczesnowiosenne słońce .

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    U nas bukszpany rosną w całkowitym cieniu, pod starymi , gęstymi modrzewiami, u stóp cisów. Teoretycznie są z trzech stron osłonięte przed wiatrem, ale..
    Pomimo, że od Raby ( rzeka) jest zaledwie 40m, to ogród jest w dolinie, gdzie szaleją "przeciągi", więc nawet kosodrzewinie sie w zimie wietrznie, oberwało.

    A w kwestii twojej " misy" bukszpanowej.
    Jakby posadzić pod tym uszkodzonym bukszpanem, w donicy - powojnik botaniczny lub zwykłą nasturcję i wpuścić jej/ jego łodygi między gałązki bukszpanu tak, by ułożyły się w misie, wypełnijąc jej środek.
    Ciekawy okaz by powstał, nieprawdaż?

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Ew-ka
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    stamtąd ..
    Posty
    19.384
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    308

    Domyślnie

    Cytat Napisał hanka55
    A w kwestii twojej " misy" bukszpanowej.
    Jakby posadzić pod tym uszkodzonym bukszpanem, w donicy - powojnik botaniczny lub zwykłą nasturcję i wpuścić jej/ jego łodygi między gałązki bukszpanu tak, by ułożyły się w misie, wypełnijąc jej środek.
    Ciekawy okaz by powstał, nieprawdaż?
    piękny pomysł dziekuję ,na to bym nie wpadła

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    Przepraszam za takie dziwaczenie, ale z doświadczenia wiem, że takie wygolone patyczki, nie pięknie wyglądają, a zanim wyrosną z nich nowe gałązki, trochę potrwa. Więc może takie kombinowanie z innym kwiatkiem o rzadkich pędach pozwoli optycznie " strawić" tę szkodę.
    Może werbena lub pelargonia wypełniłaby tę "misę".
    Jednoroczne roślinki o niezbyt ekspansywnym wzroście.
    Pozdrawiam ciepło znad grządki

  7. #7

    Domyślnie

    Cześć dziewczyny

    Dzięki za tak szybką reakcję, niestety macie rację. Dzisiaj udało mi się skontaktować z panią od której kupuję rosliny i dokładnie powiedziała mi to co wy. Mróz, wczesne słońce jeszcze to zimowe i problem gotowy. Szkoda, będę musiała skrócić swoje bukszpany o jakieś 3/4.

    pozdrawiam
    zdolność opierania się pokusom jest miarą charakteru
    "Ostateczna walka rozegra się między złodziejami pamięci a okradanymi z niej narodami" - G.Herling-Grudziński

  8. #8

    Domyślnie

    u mnie i u sąsiadki to samo - bukszpan po zimie zrobił się słomkowy w kolorze. Mojego nawet nie szkoda bo to zeszłoroczny "okaz" ale sąsiadce wymroziło wieloletnie, formowane. Najciekawsze że obok rosły rośliny bardziej wrażliwe na mróz, też nie osłonięte i im nic, a na bukszpany przyszedł w tym roku szczególny pomór.

  9. #9

    Domyślnie

    Moje tez zbielały. Przycinałem je trzy razy aby te zmrożone fragmenty usunąć, bo po zimie to bielenie bukszpanu postępuje i początkowo tylko część zbielała ta najbardziej narażona na mróz. Co tydzień dwa gałązki bielały dalej aż się zatrzymało. Teraz po przycięciu już odbijaja młode pędy.

  10. #10

    Domyślnie

    Witam

    Na bukszpany w tym roku chyba ktoś zły czar rzucił. Rozejrzałam się dokładniej po ogródkach i stwierdziłam znaczne straty. Może to jakaś choroba? A na moich bukszpanach stan się pogarsza tak jak napisał krzysztofh. Ciekawa sparawa...
    zdolność opierania się pokusom jest miarą charakteru
    "Ostateczna walka rozegra się między złodziejami pamięci a okradanymi z niej narodami" - G.Herling-Grudziński

  11. #11

    Domyślnie

    witam, nie wiem jak dokładnie wyglądają te "bielejące" bukszpany ale w efekcie nagłych zmian temperatury wczesną wiosną najmłodsze liście, poczynając od wierzchołków, zmieniają kolor na rdzawobrązowy, przebarwienia te stopniowo rozszerzają się obejmując całą powierzchnię blaszki liściowej, a następnie także pędy,

    przyczyną powstawania plam białych może być choroba grzybowa zwana plamistością liści - na brzegu blaszek liściowych pojawiają się pojedyncze, białe lub jasnobrązowe okrągłe plamy, niekiedy zlewają się one ze sobą i obejmują całą powierzchnię liścia, na górnej stronie blaszki liściowej widoczne są czarne skupienia zarodników grzyba, z czasem liście i pędy mogą obumierać,

    inną przyczyną może być miodówka bukszpanowa, dość często spotykany szkodnik na tej roślinie, w efekcie żerowania miodówki liście zwijają się i wyglądem przypominają kapuściane główki, szkodnik wydziela rosę miodową i wosk w postaci śnieżnobiałych poskręcanych nici, zauważalne symptomy występują właśnie teraz w maju, gdy zauważymy pierwsze objawy żerowania miodówki, rośliny opryskujemy preparatem Confidor 200 SL, Mopsilan 20 SP lub Owadofos 540 EC,

    dokładniejsze opisy powyższych problemów wraz z fotogradfiami i informacją jak je zwalczać są na stronie:
    http://www.ogrody.cvd.pl/pliki/bukszpan.html

    mam nadzieję że to pomoże i Wasze bukszpany będą znów piękne!

  12. #12

    Domyślnie

    Przeczytałam cały ten wątek o bukszpanie i już sama nie wiem czy dobrze zrobiłam .
    Moje zeszłoroczne sadzonki bukszpana zrobiły się jasne, ale tylko te młode gałązki, które wyrosły w zeszłym roku. Według mnie to efekt wietrznej zimy. Aby odratować moje roślinki, wycięłam wszystkie obeschłe gałązki, rzuciłam nawóz i czekam.
    A może to jakaś choroba ewentualnie szkodnik? Może powinnam czymś spryskać?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony