dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 89
  1. #1

    Domyślnie Jaki kabel i na jakiej głębokości

    Na jakiej głębokości zakopac główny kabel elektryczny idący od skrzynki głównej prądowej do skrzynki budowlanej. Enea proponuje mi abym zakopała od razu główny kabel a nie prowizoryczny bo będzie mi prościej. Jaki to ma byc i czy w peszelu czy bez?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar rafałek
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    6.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    179

    Domyślnie

    Zakop w peszelu, a jak przechodzi pod chodnikiem lub podjazdem to koniecznie w peszelu. Mój jest trochę głębiej niż do kolan czyli tak coś około 60 cm.
    Pamiętaj o taśmie powyżej kabla. Może się to kiedyś przydać.

  3. #3

    Domyślnie

    A do czego ta taśma?
    Jaki kabel: KY 4x16?? cos takiego chodzi mi po glowie, chce zakopać kabel juz główny bo mam okazję i umowiłam sie z gosciem od mini kopareczki na 30cm szer, ze mi wykopie rowy pod fundament ogrodzenia , więc go wykorzystam w celu wykopania rowu dla kabla bo obiecali mi za 2 tyg prund.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar rafałek
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    6.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    179

    Domyślnie

    Jaki mam kabel dokłądnie już nie pamiętam. Taśmę kłądziesz na lekko zakopanym kablu by w przyszłości robiąc jakieś prace ziemne nie wyrwać lub przeciąć kabla. Włąśnie dla tego kłądzie śię go warstwie piasku nad kablem a nie na kablu. Wszystkie instalacje w ziemi powinny mieć coś takiego (różne kolory taśmy w zależności od tego co jest pod nią).

  5. #5

    Domyślnie

    Dziekuje Rafał, jesteś zawsze pomocny.

  6. #6

    Domyślnie

    a ten piasek pelni role tylko informacyjna czy ma zniechecac cholera wie... gryzonie?
    Przemek

  7. #7

    Domyślnie

    Rola informacyjno ostrzegawcza. Znając determinację gryzoni to bardziej będzie przyciągał niż odstraszał (jak wszystko ).

  8. #8

    Domyślnie

    a teraz po kolei:

    - kabel energetyczny prowadzimy na glebokosci 80 cm lekkim slalomem (nie powinien byc naciagniety)
    - przy skrzynce licznikowej oraz przy wejsciu do budynku robimy petle +- 2 koleczka - dlatego kable nalezy kupic z zapasem
    - kabel na wejsciu do budynku jak rowniez wejsciu do skrzynki powinien biec w peszlu - najlepiej rurze Arotha - takim lepszym peszlu
    - w ziemi lepiej jak kabel nie idzie w peszlu - w piasku ma lepsze chlodzenie niz owiniety peszlem
    - jesli planujemy przecie trasy kabla energetycznego z innymi rurami, kablami - odcinek 1-2 m w okolicach krzyzowania sie przewodow nalezy prowadzic w rurze Arotha
    przekroj wykopu
    - 90 cm dno wykopu
    - 10 cm podsypki z piasku - 80 cm
    kladziemy kabel
    - 10 cm obsypki kabla z gory - 70 cm
    - 20 cm ziemii rodzimej - 50 cm
    na tej glebokosci kladziemy cimnoniebieska folie ochronna (jesli wykop szeroki i kabel idzie duzymi lukami (ten slalom) to mozna dac 2 pasy folii
    zayspujemy calosc i zapominamy o sprawie ..pamietajac jednak, gdzie ulozylismy ten kabel.

    I jeszcze pare sprostowan/ wyjasnien:

    - piasek pelni role ochronna - chroni kabel przed ostrymi elementami gruntu (kamienie) przy osiadaniu ziemi i innych ruchach gorotworczych
    - tasme NALEZY klasc minimum 30 cm powyszej kabla - inaczej kopara kopiac przetnie folie razem z kablem
    - kabel na pewno w czarnej izolacji
    - przekroje kabla powinny byc w projekcie przylacza 5x16mm2 powinien byc ok - chyba ze nie masz jeszcze projektu i w domu planujesz maly piec hutniczy albo szkole spawania otworzyc to wtedy dalbym 5x25mm2

    (Y)

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kroyena

    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Posty
    8.113
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    84

    Domyślnie

    Dodam że przy np instalacji wodociągowej niektóre zakłady życząsobie żeby taśma była zbrojona.
    Tzn. miała wstawki z drukiców, zeby operator szpadla po jakimś czasie robiąc przekop poczuł że coś przecina.
    Co do kabla to powinien być raczej doziemny, a przekrój poprzeczny jego zył i ich ilość zależy od przydzielonej przez ZE mocy dla odbioru.

    I jeszcze jedno wszelkie instalacje podziemne/doziemne prowadzić się powinno w odległości zalecanej normami od pozostałych instalacji podziemnych/doziemnych.

    Żeby na ten przykład kabel nie szedł tyż przy wodociągu albo przez środek planowanego szamba.
    I tak do piachu, i tak do piachu, tylko pytanie w jakim stylu?
    legendus
    legendus komentarium

  10. #10

    Domyślnie

    Dziekuję jeszcze raz wszystkim

  11. #11

    Domyślnie

    U mnie około 80-90cm [jakoś tak bezpieczniej się czuję] bez podsypki [siakoś się zapomniało]. Na to z 15-20cm piasku i folia ostrzegawcza [miałem tylko żółtą].
    Kabel YKY 5x10 w peszlu [chociaż przekrój kabla zależy od mocy jaką będziesz pobierać]. Kabel wchodzi przez fundament i wychodzi do skrzynki już w wew. garażu.
    Pozdr

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    a na jakiej głę bokości ma wchodzić do taki kabel do budynku? Czy to w ogóle ma jakieś znaczenie? Chciałbym puścić go nad ławami i przepust zrobić w bloczku.
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał autorus Zobacz post
    a na jakiej głę bokości ma wchodzić do taki kabel do budynku? Czy to w ogóle ma jakieś znaczenie? Chciałbym puścić go nad ławami i przepust zrobić w bloczku.
    Kabel to nie woda i wysokość nie ma znaczenia. Byle nie za płytko tzn. do uszkodzenia w czasie utwardzania podwórka czy kopania grządek.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Yoric Zobacz post
    a teraz po kolei:

    - kabel energetyczny prowadzimy na glebokosci 80 cm lekkim slalomem (nie powinien byc naciagniety)
    - przy skrzynce licznikowej oraz przy wejsciu do budynku robimy petle +- 2 koleczka - dlatego kable nalezy kupic z zapasem
    - kabel na wejsciu do budynku jak rowniez wejsciu do skrzynki powinien biec w peszlu - najlepiej rurze Arotha - takim lepszym peszlu
    - w ziemi lepiej jak kabel nie idzie w peszlu - w piasku ma lepsze chlodzenie niz owiniety peszlem
    - jesli planujemy przecie trasy kabla energetycznego z innymi rurami, kablami - odcinek 1-2 m w okolicach krzyzowania sie przewodow nalezy prowadzic w rurze Arotha
    przekroj wykopu
    - 90 cm dno wykopu
    - 10 cm podsypki z piasku - 80 cm
    kladziemy kabel
    - 10 cm obsypki kabla z gory - 70 cm
    - 20 cm ziemii rodzimej - 50 cm
    na tej glebokosci kladziemy cimnoniebieska folie ochronna (jesli wykop szeroki i kabel idzie duzymi lukami (ten slalom) to mozna dac 2 pasy folii
    zayspujemy calosc i zapominamy o sprawie ..pamietajac jednak, gdzie ulozylismy ten kabel.

    (Y)
    Jeśli dodatkowo chcę w wykopie chcę umieścić bednarkę to gdzie ma być umieszczona, jaki wtedy będzie "przekrój wykopu" ?

  15. #15
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    elektrojar

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Olsztyn
    Kod pocztowy
    10-691
    Posty
    6

    Domyślnie

    Kabli w ziemi nie układa się w peszlach ale w rurach DVR tzw. AROT.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał elektrojar Zobacz post
    Kabli w ziemi nie układa się w peszlach ale w rurach DVR tzw. AROT.
    Naprawdę ? A to dlaczego ?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  17. #17

    Domyślnie

    Żeby nie zmarzł.
    navigare necesse est, vivere non est necesse

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał wykrot Zobacz post
    Żeby nie zmarzł.
    Rozumiem, że arot będzie podgrzewany.
    Niesamowite.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  19. #19

    Domyślnie

    Kable w ziemi układa się w ziemi
    One nie są przeznaczone do trwałego zanurzenia w wodzie, jakiekolwiek rury osłonowe mogą stworzyć warunki do gromadzenia się tam wody, działają jak drenaż - rzadko są hermetyczne przy długich odcinkach. W celach ochrony mechanicznej pod wjazdami, przejściami przez fundamenty itd. na krótkich odcinkach - owszem, w innych przypadkach unikajcie takich metod.
    Pozdr.

    Kyniek123 - do czego ta bednarka ?

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał kasprzyk Zobacz post
    Kyniek123 - do czego ta bednarka ?
    Przy wykonywaniu fundamentów nie pomyślałem o uziomie. Chciałbym go zrobić przy okazji przyłącza prądu ze skrzynki na granicy działki do skrzynki w domu. Odległość do granicy około 50m.

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony