dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 19
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 372
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Gerardus

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Posty
    3

    Domyślnie Rekuperator a okap kuchenny

    Witam wszystkich użytkowników rekuperatorów
    Jak poradziliście sobie z połączeniem okapu kuchennego z rekuperatorem?
    I czy w ogóle jest on połączony z reku?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... PIWNY GURU FORUM
    Jerzysio

    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Posty
    5.923

    Domyślnie

    Nie wyciąg ale "przelotowy" pochłaniacz.
    J
    .........

    no i zostałem

    SAM !

  3. #3
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Gerardus

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Posty
    3

    Domyślnie

    No tak tylko jak wiadomo filtry węglowe nie są tanie.
    I czy jesteś przekonany o ich skuteczności?
    Znajomy ma taki pochłaniacz nie jest najnowszy i nigdzie nie może dostać filtrów bo już nie produkują.
    Zastanawiam się czy jednak można jakoś rozsądnie połączyć wyciąg z rekuperatorem zamiast stosować pochłaniacza?

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... PIWNY GURU FORUM
    Jerzysio

    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Posty
    5.923

    Domyślnie

    To i tak musisz zastosować filtry, inaczej kanał dolotowy + rekuperator
    będzie zatłuszczony niemiłosiernie.
    J
    .........

    no i zostałem

    SAM !

  5. #5

    Domyślnie Rekuperator a okap w kuchni

    Ponieważ nigdzie nie znalazłem to może ktoś coś podpowie na temat.

    jak jest rozwiązana kwestia okapu w domu z rekuperatorem??
    Standardowo tj. w grawitacyjnej went. jest okap i wentylator. Po jego włączeniu zazwyczaj dzieją się małoprzyjemne rzeczy tj. nawiew innymi kratkami went gdy brak nawiewników czy też otwartego okna.

    A jak jest przy inst went. z rekuperatorem?? Okap także jest z wentylatorem?? jeśli tak to jak jest wpięty w układ rekuperatora?? A może nie ma okapu??
    Prawa autorskie do tego postu przysługują Kryspinowi

  6. #6

    Domyślnie

    mój rekuperator ma wyjście "kominkowe", załączenie obwodu powoduje wyłączenie na 15 minut wentylatora wywnego przy załączonym nawiewnym, powoduje to powstanie w pomieszczeniu nadciśnienia ułatwiającego rozpalenie w kominku, wystarczyło tylko lekko zaingerować w okap i podpiąć mały przekaźniczek, w efekcie przy włączonym okapie w reku działa tylko nawiew

  7. #7

    Domyślnie Re: Rekuperator a okap w kuchni

    Cytat Napisał Kryspin
    Ponieważ nigdzie nie znalazłem to może ktoś coś podpowie na temat.

    A jak jest przy inst went. z rekuperatorem?? Okap także jest z wentylatorem?? jeśli tak to jak jest wpięty w układ rekuperatora?? A może nie ma okapu??
    ja mam okap podłączony pod kanał idący do rekuperatora, są też tam dodatkowe filtry by jak najmniej brudzić rekuperator.
    arek

    elektryk + złota rączka w jednym

  8. #8

    Domyślnie Re: Rekuperator a okap w kuchni

    Cytat Napisał arek budowniczy
    Cytat Napisał Kryspin
    Ponieważ nigdzie nie znalazłem to może ktoś coś podpowie na temat.

    A jak jest przy inst went. z rekuperatorem?? Okap także jest z wentylatorem?? jeśli tak to jak jest wpięty w układ rekuperatora?? A może nie ma okapu??
    ja mam okap podłączony pod kanał idący do rekuperatora, są też tam dodatkowe filtry by jak najmniej brudzić rekuperator.
    No tak ale czy w momencie pracy wentylatora w okapie który bądź co bądź ma śerdnio 500 m3/h sposób przepływu powietrza nadal będzie kontrolowany?? Skoro reku ma powiedzmy (na podst mojego domu) ma 300m3/h to skąd ma w tym momencie okap czerpać powietrze? Przecież reku na najwyższym biegu ma 300m3/h a potrzeba 500m3/h ??

    W układzie, o którym pisał kubas zgadam się że to funkcjonować będzie a wymiana będzie realizowana przedewszystkim najbliższym wylotem kuchni i wylot przez okap z wentylatorem i dalej oddzielnym kanałem do rekuperatora. Natomiast w przypadku arka to troszeczkę wydaje mi się nie do końca sprawny układ. Bo jeśli reku dostarczy 300m3/h a wentylator okapu przerzuci 500 to co z tymi 200 m3/h ??
    Prawa autorskie do tego postu przysługują Kryspinowi

  9. #9

    Domyślnie

    A u nas wykonawca od razu powiedział, że do kuchni i łazienek nie prowadzi się instalacji rekuperatora - mamy ją tylko w pokojach i garderobie (centrali na razie nie ma). A wentylator w kuchni wyprowadzony jest do kratki wentylacyjnej.
    Michał

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał michal_m
    A u nas wykonawca od razu powiedział, że do kuchni i łazienek nie prowadzi się instalacji rekuperatora - mamy ją tylko w pokojach i garderobie (centrali na razie nie ma). A wentylator w kuchni wyprowadzony jest do kratki wentylacyjnej.
    No to nie qmam tego wykonawcy
    cytat ze strony Pro-Vent:
    Stosując się do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie - rozdz. 62. W pomieszczeniu, w którym jest zastosowana wentylacja mechaniczna lub klimatyzacja, nie można stosować wentylacji grawitacyjnej. Zatem albo należy zamknąć kanały wentylacji grawitacyjnej, albo wogóle ich nie uwzględniać w projekcie nowego domu.

    Czyli jeśli masz połączoną kuchnie z salonem to już niezbyt. Nie wspomnę, że i tak powietrze wychodzi z pokoi i dociera do pomieszczeń z wentylacją grawitacyjną skąd ulatuje. Pytanie co ma większą wydajność
    Ty masz coś bardzo dziwnego, normalnie nawiewy są w pokojach, a wywiewy właśnie w kuchni i łazienkach. jakaś hybryda wentylacji mechaniczno-grawitacyjnej z odzyskiem i stratami ciepła
    Pozdrawiam,
    Michał

    już mieszkamy

  11. #11

    Domyślnie

    A czy fakt, że kuchnia jest pomieszczeniem zamkniętym, zmienia sprawę? Już nie pamiętam dokładnie jak to było, ale zarówno wykonawca domu, jak i instalacji reku byli zgodni. To było około 2 lata temu.

    A poza tym inaczej już nie będzie
    Michał

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mice
    Czyli jeśli masz połączoną kuchnie z salonem to już niezbyt. Nie wspomnę, że i tak powietrze wychodzi z pokoi i dociera do pomieszczeń z wentylacją grawitacyjną skąd ulatuje. Pytanie co ma większą wydajność
    Ty masz coś bardzo dziwnego, normalnie nawiewy są w pokojach, a wywiewy właśnie w kuchni i łazienkach. jakaś hybryda wentylacji mechaniczno-grawitacyjnej z odzyskiem i stratami ciepła
    Ja mam tak, jak wyżej; nawiewy są w pokojach, a wywiewy właśnie w kuchni i łazienkach, podobno inaczej nie może być przy reku.
    Okap mam podłączony do komina - bezpośrednio i w tym kanale jest tylko okap.
    IMW

  13. #13

    Domyślnie Re: Rekuperator a okap w kuchni

    Cytat Napisał Kryspin


    No tak ale czy w momencie pracy wentylatora w okapie który bądź co bądź ma śerdnio 500 m3/h sposób przepływu powietrza nadal będzie kontrolowany?? Skoro reku ma powiedzmy (na podst mojego domu) ma 300m3/h to skąd ma w tym momencie okap czerpać powietrze? Przecież reku na najwyższym biegu ma 300m3/h a potrzeba 500m3/h ??

    W układzie, o którym pisał kubas zgadam się że to funkcjonować będzie a wymiana będzie realizowana przedewszystkim najbliższym wylotem kuchni i wylot przez okap z wentylatorem i dalej oddzielnym kanałem do rekuperatora. Natomiast w przypadku arka to troszeczkę wydaje mi się nie do końca sprawny układ. Bo jeśli reku dostarczy 300m3/h a wentylator okapu przerzuci 500 to co z tymi 200 m3/h ??

    mam regulator prędkości obrotów wentylatorów w rekuperatorze w kuchni, w okapie nie mam wentylatora - czyli można by powiedzieć że okap działa cały czas. Jak trzeba to podkręcam wentylatory w reku na max - tam wentylatory mają nieco więcej niż 500m3/h niemniej - taka potrzeba jeszcze nie zaszła
    arek

    elektryk + złota rączka w jednym

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWY MISTRZ PIÓRAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Agduś
    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Posty
    20.349
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    249

    Domyślnie Re: Rekuperator a okap w kuchni

    Cytat Napisał arek budowniczy

    mam regulator prędkości obrotów wentylatorów w rekuperatorze w kuchni, w okapie nie mam wentylatora - czyli można by powiedzieć że okap działa cały czas. Jak trzeba to podkręcam wentylatory w reku na max - tam wentylatory mają nieco więcej niż 500m3/h niemniej - taka potrzeba jeszcze nie zaszła
    Czy w kuchni masz jeszcze jeden kanał wywiewny? Bo my obudziliśmy się trochę z ręką w nocniku. Nie zastanawiałam, się, jak to będzie rozwiązane, bo sądziłam, że firma montująca reku, sama jakoś to sensownie zrobi. Teraz mam jeden kanał wywiewny w kuchni, fakt, że zupełnie przypadkiem w pobliżu kuchenki i nie iwem, co z tym fantem zrobić. Szef ekipy stwierdził, że lepiej nie podłączać okapu do kanału reku, bo się zapaskudzi wyziewami, zatłuści i w ogóle będzie kicha. Nie mamy gazu, kuchenka będzie elektryczna, więc trochę mniej brudząca. Zaproponował wypuszczenie wywiewu z okapu przez dziurę w ścianie bezpośrednio na dwór, ale to mi siękłóci mocno ze zdrowym (mam nadzieję) rozsądkiem, bo jakiż tu odzysk ciepła, jeżeli się wywala bardzo ciepłe powietrze na dwór?
    Co teraz? Czy podłączyć ten jedyny w kuchni kanał do okapu i zrobić tak, jak Ty masz, czyli bez wentylatorka, żeby przez okap cały czas śmigało powietrze do reku? Czy to wystarczy? Czy potrzebny drugi kanał niepodłączony do okapu? Ile filtrów, gdzie i jakie trzeba mieć? Jak często się je wymienia?
    mój dziennik
    komentarze
    nowy dziennik
    agdusiowe wojaże

    Praca uszlachetnia, lenistwo uszczęśliwia!

  15. #15

    Domyślnie Re: Rekuperator a okap w kuchni

    Cytat Napisał Agduś
    Bo my obudziliśmy się trochę z ręką w nocniku. Nie zastanawiałam, się, jak to będzie rozwiązane, bo sądziłam, że firma montująca reku, sama jakoś to sensownie zrobi. Teraz mam jeden kanał wywiewny w kuchni, fakt, że zupełnie przypadkiem w pobliżu kuchenki i nie iwem, co z tym fantem zrobić. Szef ekipy stwierdził, że lepiej nie podłączać okapu do kanału reku, bo się zapaskudzi wyziewami, zatłuści i w ogóle będzie kicha. Nie mamy gazu, kuchenka będzie elektryczna, więc trochę mniej brudząca. Zaproponował wypuszczenie wywiewu z okapu przez dziurę w ścianie bezpośrednio na dwór, ale to mi siękłóci mocno ze zdrowym (mam nadzieję) rozsądkiem, bo jakiż tu odzysk ciepła, jeżeli się wywala bardzo ciepłe powietrze na dwór?
    Co teraz? Czy podłączyć ten jedyny w kuchni kanał do okapu i zrobić tak, jak Ty masz, czyli bez wentylatorka, żeby przez okap cały czas śmigało powietrze do reku? Czy to wystarczy? Czy potrzebny drugi kanał niepodłączony do okapu? Ile filtrów, gdzie i jakie trzeba mieć? Jak często się je wymienia?
    Wg materiałów z dwóch firm które instalują rekuperatory wynika, że montuje się 2 wywiewy, jeden dla całego pomieszczenia, drugi dla okapu, w którym montuje się specjalny filtr tłuszczowy. Wystawienie wylotu okapu przez ściane jest bez sensu tak ze względu na instalację reku (nie wiem jak policzą ciśnienia w pomieszczeniach ). Inna sprawa, że jeśli zostawisz to przez ścianę to powietrze w zależności m.in. od temp., ciśnienia i wiatru będzie Ci wchodziło lub wychodziło z kuchni. Najlepszym rozwiązaniem będzie podłączenie w jakiś sposób do instalacji reku. Spróbuj zagadać z firmą, niech wytłumaczą jak wg nich zadziała zrobienie wentylacji, zwłaszcza jak włączysz wentylator samego okapu i wypchniesz powietrze z domu, a reku będzie pchało tyle samo co przed jego włączeniem ( wytworzysz podciśnienie ).
    btw. co to za firma od reku, bo chyba należy ich omijać ... ale

    Areq, a nie myślałeś o przepustnicy ? Bo jak już się zdarzy potrzeba to chyba przewietrzysz cały dom
    Pozdrawiam,
    Michał

    już mieszkamy

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Z szalonym zaciekawieniem i dokładnie przeczytałem wątek!
    Niektóre myśli nieco mną wstrząsnęły!

    Widzieliście kiedyś jak zbudowany jest dobry okap? Ma takie dość gęste kratki. To jest filtr przeciwtłuszcowy. To się myje.
    Pisałem już kiedyś, że należy kupić możliwie dobry okap, wyjąć z niego wentylatorek i dać dziecku do zabawy. Z braku dzieci można też rzucić za psem (sąsiada)
    W takim układzie jest zbędny! Rozważany kanał to kanał WYWIEWNY. Przed wymiennikiem rekuperatora powinien być jeszcze jeden filtr (EU3). Tym kanałem nigdy i nic nie powinno się dostawać do wnętrza. Wentylatorek w tym miejscu kompletnie chrzani koncepcję wymiany zrównoważonej.
    Kuchnia i kotłownia to miejsca, gdzie uwalniane są spore ilości ciepła. Nielogiczne jest nieobejmowanie okapu odzyskiem. W imię oszczędności kawałka szmatki filtracyjnej?

    Jak czytam, są artyści, którzy kompletnie się na tym nie znają, a robotę mają!

    Pozdrawiam Adam M.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk
    Przed wymiennikiem rekuperatora powinien być jeszcze jeden filtr (EU3).
    Masz na myśli stnadardowy filtr który jest w obudowie reku (analogicznie jak filtr na wejściu)?
    Czy jakiś ekstra filtr tylko na tym kanale od okapu?
    Damian

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Mam na myśli ten przed rekuperatorem, standartowy. Pisząc, że w obudowie reku milcząco zakładasz, że w centrali "kompakt". Tak. Właśnie ten, gdzie by nie był.
    Adam M.

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWY MISTRZ PIÓRAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Agduś
    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Posty
    20.349
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    249

    Domyślnie

    Mam nadzieję, że pomysł wywalania powietrza znad kuchenki przez ścianę, był odosobnionym pomysłem pewnego pracownika firmy, a nie oficjalną koncepcją firmy. Kiedy zleciliśmy wykonanie instalacji, jakoś nie zastanawiałam się nad tym, po prostu myślałam, ze oni wiedzą, że zrobią jakiś kanał dla okapu. Dopiero, kiedy było po ptokach zauważyłam, że jest w kuchni jeden kanał wywiewny (nawet nie w kuchni, tylko w szafie - spiżarni, ale to pryszcz, da się go wyprowadzić przez ściankę do kuchni). Kiedy zapytałam szefa ekipy (nie mylić z firmą), poradził mi, co poradził. Od razu wiedziałam, że to, co powiedział, kupy się nie trzyma.
    Tylko, co dalej z tym fantem?
    Dziura w ścianie odpada.
    Kanał jest jeden, poprowadzenie drugiego jest bardzo problematyczne (delikatnie mówiąc). Załóżmy, że niemożliwe.
    Czy, gdyby podłączyć tak, jak radzi adam_mk, do wyciągu bez wentylatora, ale oczywiście z filtrem, to działanie tego jednego kanału wystarczy? W sumie będzie działał tak, jakby tego okapu nie było. Chyba nie będzie wyciągał znacząco mniej powietrza z powodu oporu filtra?
    Zrezygnować z okapu? A kapuśniak? Z kapuśniaku nie zrezygnuję!
    No i co z tym filtrem? Taki zwykły wystarczy, czy trzeba kupić jakiś kosmiczny?
    mój dziennik
    komentarze
    nowy dziennik
    agdusiowe wojaże

    Praca uszlachetnia, lenistwo uszczęśliwia!

  20. #20

    Domyślnie

    ...
    my plebs mamy tylko płacić PIT,CIT,ZUS,US,VAT,opłaty,koncesje,akcyzy,podatki ,zezwolenia,legalizacje,homologacje,licencje,prowi zje i wszyskie inne myta co krok, w sumie oddajemy 86%!! zarobku, w zamian co? super kolej, super drogi, super szpitale, super prawo itd itd

Strona 1 z 19

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony