dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 17 z 19
Pokaż wyniki od 321 do 340 z 372
  1. #321
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał bercik199 Zobacz post
    Właśnie tak chcemy zrobić - nie robić kanału i wstawić pochłaniacz z filtrami. Powiesz mi jaki jest kosz wymiany takich filtrów? Dodam że domek będzie na 110m + poddasze 80m
    Szczerze mówiąc jeszcze ich nie wymieniałem (trzeba poszukać w necie). Pochłaniacz przy wentylacji mechanicznej i indukcji pracuje u nas bardzo rzadko.

  2. #322

    Domyślnie

    witam wszystkich i mam pytanie tylko w celu weryfikacji zasadności myślenia - a mianowicie chodzi o wywiew z kuchni i łazienki - który w moim przypadku powinien mieć w przybliżeniu przekrój fi 320 po podziale wychodzi 160 i teraz okap który ma być wyciągiem kuchennym ma 150 i zostaje mi kolejne 170 dla łazienki w której chce mianowicie dać maks 150 ale myślę czy nie lepiej było by zrobić tak by w kuchni dać 2 wywiewy jeden 150 okap i dodatkowo 100 doregulowana na anemostacie i 120 - 150 w łazience tez wyregulowane pod brak parowania w czasie użytkowania prysznica .
    czy mój sposób myślenia jest właściwy ?

    kolejne pytanko przy wywiewie jako trójnik co najlepiej zastosować puszki rozprężne ? czy zwykły trójnik ?

    z góry dziękuje za konstruktywne odpowiedzi

  3. #323
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ironsmith

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Jarocin
    Kod pocztowy
    63-200
    Posty
    576

    Domyślnie

    duże masz te średnice jak na wm

  4. #324

    Domyślnie

    Cytat Napisał ironsmith Zobacz post
    duże masz te średnice jak na wm
    tak mi wyszło z przeliczenia przy założeniu że 2m/s to prędkość powietrza rzecz jasna jest to przy założeniu maksymalnej objętości kubatury czyli 350 m3/h

    teoretycznie jak teraz myślę to możliwe jest zmniejszenie o te parę centymetrów wtedy nic nie powinno się zdarzyć jak przy maksymalnej pracy będzie 4 m/s

    wtedy nie musiałbym kombinować tylko dać jak jest 150 okap bo taki w sumie mam rozmiar też w okapie no i łazienka tez 150 z racji tego że mam teraz grawitacyjną 100 i za cholerę nie działa chociaż ciąg jest wiec i 120 za duzo by nie zmieniła dlatego uważam że 150 to minimalne średnice przy uwzględnieniu efektywności oraz komfortu użytkowania .

  5. #325
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ironsmith

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Jarocin
    Kod pocztowy
    63-200
    Posty
    576

    Domyślnie

    ale te 350m3/h nie masz z łazienki i kuchni. 350 masz pewnie na cały dom poszukaj w projekcie jakie przepływy masz na poszczególne pomieszczenia

  6. #326
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Ile ludzi tyle opinii. Przeczytałem tu i w innych tematach, ale rozjaśnić się nie rozjaśniło.
    Jak zrealizować okap w domu z WM? Jak żyć?
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  7. #327
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar misiupl
    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    okolice Płocka
    Posty
    451
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Od 3 lat używam okapu z wyrzutem na zewnątrz, przy okazji gotowania rozszczelniamy jedno okno.

  8. #328
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar panfotograf
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    ZDUŃSKA nieWOLA
    Posty
    2.084

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Ile ludzi tyle opinii. Przeczytałem tu i w innych tematach, ale rozjaśnić się nie rozjaśniło.
    Jak zrealizować okap w domu z WM? Jak żyć?
    Może trzeba zacząć czytać ze zrozumieniem.
    Okap podłączasz pod kanał wentylacyjny. Kupujesz okap z klapkami, które otwierają się jedynie gdy okap pracuje.
    99 % czasu okap będzie wyłączony, klapki okapu będą zamknięte i działanie WM nie będzie zakłócane.
    Mam tak u siebie i działa.
    Już się zbudowałem ... i już mieszkam

  9. #329
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał panfotograf Zobacz post
    Może trzeba zacząć czytać ze zrozumieniem.
    Okap podłączasz pod kanał wentylacyjny. Kupujesz okap z klapkami, które otwierają się jedynie gdy okap pracuje.
    99 % czasu okap będzie wyłączony, klapki okapu będą zamknięte i działanie WM nie będzie zakłócane.
    Mam tak u siebie i działa.
    Czy tam ze zrozumieniem
    Twój sposób ma zwolenników (szczelne, jednorodne rozwiązanie) i przeciwników (brud i tłuszcz do centrali).
    Inni polecają okap na zewnątrz, jeszcze inni tylko pochłaniacz.
    I o to mi chodzilo, że zdania podzielone i nie ma dobrego rozwiązania - to trudny wybór pomiędzy kilkoma mocno niedoskonałymi opcjami.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  10. #330
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar misiupl
    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    okolice Płocka
    Posty
    451
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Ja zrozumiałem zupełnie inaczej, czyli tak jak ja mam.
    Okap do kanału wentylacyjnego = w komin wentylacyjny i na zewnątrz właśnie z ominięciem centrali.

  11. #331
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Może faktycznie przeczytałem kanał wentylacyjny i od razu założyłem, że taki do centrali.
    Czyli dwa głosy za okapem "na zewnątrz". Właśnie to mnie kusi tyle że trochę martwi.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  12. #332

    Domyślnie

    Cytat Napisał misiupl Zobacz post
    Ja zrozumiałem zupełnie inaczej, czyli tak jak ja mam.
    Okap do kanału wentylacyjnego = w komin wentylacyjny i na zewnątrz właśnie z ominięciem centrali.
    Ale w domach z reku przeważnie nie ma komina...

  13. #333
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar misiupl
    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    okolice Płocka
    Posty
    451
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Wszystko tak dosłownie...
    Spiro i kominek wentylacyjny brzmi lepiej? Przy wyciągu mechanicznym zda egzamin.

  14. #334
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar panfotograf
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    ZDUŃSKA nieWOLA
    Posty
    2.084

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Czy tam ze zrozumieniem
    Twój sposób ma zwolenników (szczelne, jednorodne rozwiązanie) i przeciwników (brud i tłuszcz do centrali).
    Inni polecają okap na zewnątrz, .
    Może to ja napisałem niejasno .
    Okap podłączasz pod oddzielny kanał wentylacyjny (grawitacyjny) nie wpinasz go do WM bo tłuszcz z potraw zapaprze rekuperator.

    Ja akurat mam komin z dodatkowymi kanałami wentylacyjnymi po bokach. Ale myślę że z okapu kuchennego to i można zrobić wyrzut w ścianie zewnętrznej.
    Już się zbudowałem ... i już mieszkam

  15. #335
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    @misiupl, @panfotograf, jeszcze jeden istotny parametr jest przy tych rozważaniach a mianowicie kominek.
    Czy posiadacie kominek?
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  16. #336
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ironsmith

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Jarocin
    Kod pocztowy
    63-200
    Posty
    576

    Domyślnie

    kominek to chyba najmniejszy problem, komora zamknięta dopływ powietrza z zewnątrz

  17. #337

    Domyślnie

    Panowie,
    Czy ktos ma rozwiązanie stosowane przez niektórych producentów central / Swegon Komfowent / gdzie mamy piąty krócieć przyłączeniowy właśnie dla okapu kuchennego.
    Rozwiązanie to omija wymiennik. Powietrze wyrzucane jest bezpośrednio na zewnątrz. Ale przepływa chyba przez wentylator brudząc go / ? /


    Ktoś coś wie nt temat jak to się sprawdza / działa...

  18. #338
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar misiupl
    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    okolice Płocka
    Posty
    451
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Mam kominek z zamknięta komorą i dopływ z zewnątrz. Tylko podobno są wkłady szczelne i szczelniejsze. Trzeba popytać i poczytać. Niektórzy producenci chwalili się, że wkład do domu z WM.

    @bartus01 nie widzę jakoś tego tłustego, zanieczyszczonego powietrza w centrali, jak najdalej....

  19. #339
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał ironsmith Zobacz post
    kominek to chyba najmniejszy problem, komora zamknięta dopływ powietrza z zewnątrz
    Według mnie istotny. To jest dym, żywy ogień lepiej się przejmować niż załować.
    Szczelność pewnie jest różna i może się zmienić wraz ze starzeniem się kominka.
    Inna sprawa, że nie będę mieszkał sam przecież i rózne sytuacje moga być, nie mam 100% że kiedyś nie będzie chodził okap i ktos postanowi otworzyć kominek (lub na odwórt).

    Wygoda, koszty instalacji, bezpieczeństwo wskazuja na pochłaniacz. Tylko czy spełni swoją rolę.
    Za wyciągiem są koszty eksploatacyjne, cisza (jak dam silnik poza kuchnie), wyrzuci z kuchni co trzeba, ale zaburzy WM, szybciej wychłodzi i może sie pogryźć z kominkiem.

    Czy jest zadowolny uzytkownik pochłaniacza?
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  20. #340

    Domyślnie

    Cytat Napisał bartus01 Zobacz post
    Panowie,
    Czy ktos ma rozwiązanie stosowane przez niektórych producentów central / Swegon Komfowent / gdzie mamy piąty krócieć przyłączeniowy właśnie dla okapu kuchennego.
    Rozwiązanie to omija wymiennik. Powietrze wyrzucane jest bezpośrednio na zewnątrz. Ale przepływa chyba przez wentylator brudząc go / ? /


    Ktoś coś wie nt temat jak to się sprawdza / działa...
    Brud to raczej powinien zostać na filtrach w okapie.
    Mimo wszystko, okap tym lepszy im większy huragan robi - tak więc łączenie go z centralą to taki półśrodek.

Strona 17 z 19

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony