dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 19
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 372
  1. #41

    Domyślnie

    Dodam swoje trzy grosze do tematu ,posiadam okap podłączony do reku-TO SIĘ NIE SPRAWDZA. Wentylator z reku nie jest w stanie wyciągnąć zapachów z kuchni podczas smażenia czy też intensywnego gotowania.

  2. #42
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Ktoś Ci spieprzył instalację?
    Przykre.
    Adam M.

  3. #43
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Pomieszczenie z kominkiem jest przeważnie cieplejsze niż reszta domu (jak się w nim napali). Zastosowanie nawiewu w salonie łagodnie przemieszcza te ogrzane masy powietrza do innych pomieszczeń (w kierunku wywiewów) rozprowadzając ciepło kominka po wnętrzach.
    System zasilania kominka i odprowadzania dymu to osobny układ.
    Zasady są takie - albo wentylacja grawitacyjna, albo mechaniczna. Nie można łączyć, bo jedna zaburza pracę drugiej.
    Adam M.

  4. #44
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar jabko
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    5.428
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    201

    Domyślnie

    Jak "mocno" gotujesz to podkręc reku na maxa.
    I przy płycie elektrycznej będzie zawsze lepiej niz przy gazowej
    Ogromnie lubię kobiety, zwłaszcza te piękne i uległe.
    Dzienik JABKA
    Komentarze

  5. #45

    Domyślnie

    Nie uważam aby instalacja była spiepszona.
    Do Adam_mk .Posiadasz taką instalację czy tylko montujesz?
    Podkręcenie na max nie zmienia za wiele .Jeżeli wentylator może wymienic Przykładowo 450m3 na h to przy 5 punktach wyciągowych niewiele zostaje na okap .Gdyby była funkcja zamknięcia pozostałych punktów a cała moc wentylatora szła w okap to ok.

  6. #46
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Wymyślam, projektuję, robię reku, filtry i całą resztę wraz z GWC.
    Jak jest żle pomyślane to może być dobrze, zgodnie z projektem wykonane i będzie działać tak, jak opisujesz.
    Da się pomyśleć i wykonać dobrze.
    Adam M.

  7. #47

    Domyślnie

    Cytat Napisał vangrego
    Nie uważam aby instalacja była spiepszona.
    Do Adam_mk .Posiadasz taką instalację czy tylko montujesz?
    Podkręcenie na max nie zmienia za wiele .Jeżeli wentylator może wymienic Przykładowo 450m3 na h to przy 5 punktach wyciągowych niewiele zostaje na okap .Gdyby była funkcja zamknięcia pozostałych punktów a cała moc wentylatora szła w okap to ok.
    uważam że masz spieprzoną instalację i już - ja posiadam takowe rozwiązanie (sam robiłem) i u mnie działa - jak napisałem wcześniej - nawet bez podkręcania obrotów w rekuperatorze na max.
    Co do punktów wyciągowych - po to są anemostaty by to wyciąganie regulować (masz anemostaty wyciągowe, a nie kratki - prawda ?)
    arek

    elektryk + złota rączka w jednym

  8. #48
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał vangrego
    Dodam swoje trzy grosze do tematu ,posiadam okap podłączony do reku-TO SIĘ NIE SPRAWDZA. Wentylator z reku nie jest w stanie wyciągnąć zapachów z kuchni podczas smażenia czy też intensywnego gotowania.
    Sprawdź drążność przewodów wentylacyjnych miedzy okapem a "trójnikiem" (jesli okap jest wpiety, bo może "spadł"). Druga sprawa (możliwość) sprawdź, czy "klapa zrotna" w okapie nie zacina się i czy jest otwarta (jesli jest).
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  9. #49

    Domyślnie

    Co do punktów wyciągowych - po to są anemostaty by to wyciąganie regulować (masz anemostaty wyciągowe, a nie kratki - prawda ?)
    prawda to są anemostaty ,regulujesz je przy każdym uzyciu okapu

    Piszesz "sam zrobiłem" choćby było źle trzeba mówić że dobrze

  10. #50

    Domyślnie

    Cytat Napisał vangrego
    [
    prawda to są anemostaty ,regulujesz je przy każdym uzyciu okapu

    Piszesz "sam zrobiłem" choćby było źle trzeba mówić że dobrze
    przy dobrze zrobionej instalacji nie ma potrzeby kręcenia anemostatami

    jakby było źle to bym nie pisał że jest dobrze - parę tygodni trwało nim optymalnie ustawiłem całość - teraz jest dobrze.
    arek

    elektryk + złota rączka w jednym

  11. #51

    Domyślnie

    Mam pytanie do fachowców praktyków (adam_mk)
    Projektuję sobie wentylację mechaniczną do domu. Przy doborze średnic kanałów nawiewnych i wywiewnych kieruję sie prędkością maksymalną przepływu powietrza (1-2m/s) przy założonej ilości powietrza na dane pomieszczenie. I OK, dobieram przekrój przewodu. Ale nurtuje mnie kwestia doboru średnicy samego anemostatu. Nie mogę znaleść inforamcji jaki jest efektywny przekrój dla anemostatu danego rozmiaru, charaktertystyki podają przepływ w funkcji różnicy ciśnienia i nastawy grzybka, ale ni jak nie mogę z tego wywnioskować, jak będzie prędkośc przepływu powietrza. Nie chcę żeby mi anemostaty świszczały. Czy dobór takiej średnicy anemostatu, jak wychodzi z obliczeń dla kanały daje gwarancję poprawnosci doboru? Czym nalezy sie tutaj kierować? Z góry dzięuję za odpowiedzi.

    Pozdrawiam
    Doświadczenie, to coś, co zdobywasz tuż po chwili w której go potrzebowałeś.
    Zobacz: www.borelioza.org Strona Stowarzyszenia - Borelioza

  12. #52

    Domyślnie

    Jezeli dobierasz kanaly i pozniej predkosci samej centrali to amenostaty mozesz regulowac i dopasowac/dobrac ich ustawienie juz po zakonczeniu wszystkich prac. Predkosc pracy centrali po czesci reguluje przeplywem powietrza i cisnieniem. Przekroje przewodow sa dobierane do max. zapotrzebowania, wiec pozostaje amenostat do precyzyjnego nastawienia w konkretnym pomieszczeniu.
    Mysle ze swiszczec bedzie ma max. obrotach tylko, na "zwyklej" wymianie powietrza nic nie powinno byc slychac

    Pzdr.

  13. #53

    Domyślnie

    Talbot
    Na charakterystykach przepływowych anemostatów niektórzy ich producenci (np. KOSS) podają także krzywe w dB(A) hałasu generowanego przez anemostat.
    Pozdrawiam
    Jeż

  14. #54

    Domyślnie

    Masz rację Jeż, ale trudno mi sie do tego ciśnienia akustycznego odnieść, jaki poziom jest niesłyszlany w praktyce, a jaki już zaczyna być dokuczliwy? Ktoś może coś doradzić, jakiego poziomu nie nnależy przekraczać przy anemostatach montowanych w pokojach?

    piwopijca:
    wiem że anemostty ustawia sie na końcu, ale to równoważy rozpływy i doprowadza do uzyskania porządanych przepływów w konkretnych pomieszczeniach, natomiast mi chodzi o to, czy przy nominalnych (obliczeniowych) przepływach nie bedzie ich słychać, wiadomo że na maksymalnych wydatkach instalacja będzie pracować głosniej.
    Chyba że w praktyce ma nie być słychać ich na pierwszym biegu centrali (np 30% mocy nominalnej) a na wyższych już trochę tak, ale takie rozwiązanie mi się nie podoba.


    Pozdrawiam
    Doświadczenie, to coś, co zdobywasz tuż po chwili w której go potrzebowałeś.
    Zobacz: www.borelioza.org Strona Stowarzyszenia - Borelioza

  15. #55

    Domyślnie

    adam_mk napisał:
    Z szalonym zaciekawieniem i dokładnie przeczytałem wątek!
    Niektóre myśli nieco mną wstrząsnęły!

    Widzieliście kiedyś jak zbudowany jest dobry okap? Ma takie dość gęste kratki. To jest filtr przeciwtłuszcowy. To się myje.
    Pisałem już kiedyś, że należy kupić możliwie dobry okap, wyjąć z niego wentylatorek i dać dziecku do zabawy. Z braku dzieci można też rzucić za psem (sąsiada)
    W takim układzie jest zbędny! Rozważany kanał to kanał WYWIEWNY. Przed wymiennikiem rekuperatora powinien być jeszcze jeden filtr (EU3). Tym kanałem nigdy i nic nie powinno się dostawać do wnętrza. Wentylatorek w tym miejscu kompletnie chrzani koncepcję wymiany zrównoważonej.
    Kuchnia i kotłownia to miejsca, gdzie uwalniane są spore ilości ciepła. Nielogiczne jest nieobejmowanie okapu odzyskiem. W imię oszczędności kawałka szmatki filtracyjnej?

    Jak czytam, są artyści, którzy kompletnie się na tym nie znają, a robotę mają!

    Pozdrawiam Adam M.
    czyli, okap bez wentylatorka mam podłączyć do przewodu wyciągowego przez trójnik, a swoją drogą ma być też w kuchni anemostat wyciągowy.

    Podsumowując: w kuchni ma być rura wyciągowa z anemostatem wyciągowym + okap podpięty trójnikiem do tej rury wyciągowej.
    Tak, bo nie wiem, czy dobrze zrozumiałem?
    Tylko nie wiem dokładnie, gdzie ten dodatkowy filtr EU zamontować?

  16. #56

    Domyślnie

    W kuchni wystarczy sam wyciąg przez okap. Filtr wyłapujący tłuszcz jest w okapie, a filtr np EU3 jest przed reku lub we wspólnej z nim obudowie.

  17. #57

    Domyślnie

    Cytat Napisał Talbot
    Masz rację Jeż, ale trudno mi sie do tego ciśnienia akustycznego odnieść, jaki poziom jest niesłyszlany w praktyce, a jaki już zaczyna być dokuczliwy? Ktoś może coś doradzić, jakiego poziomu nie nnależy przekraczać przy anemostatach montowanych w pokojach?
    Mam miernik hałasu i mierzyłem nim hałas od różnych urządzeń: komputera stacjonarnego, lodówki, pompy c.o zainstalowanej w piwnicy (z pomiarem na pierwszym piętrze), różnych wentylatorów itp. itd. Z całym przekonaniem mogę napisać, że granicą ujawniania się dokuczliwości hałasu (przepraszam za dziwaczność tego sformułowania, ale wydaje mi się najwłaściwsze) jest 30dB(A). Hałas poniżej 30dB(A) jest praktycznie niesłyszalny, powyżej 30dB(A) zaczyna być dokuczliwy. Dodam, że granica ta jest też trochę zależna od częstotliwości dźwięków. Jeśli są różne, jeśli składają się na szerokie pasmo częstotliwości, to nie są dokuczliwe. Dokuczliwy jest hałas składający się z jednego lub paru czystych częstotliwościowo dźwięków, a więc pisk, buczenie itp. Wtedy nawet poniżej 30dB(A) jest dokuczliwy. Hałas od anemostatów jest szumem, który, jeśli jest poniżej 30dB(A), jest niesłyszalny.
    Pozdrawiam
    Jeż

  18. #58

    Domyślnie

    NJerzy napisał:
    W kuchni wystarczy sam wyciąg przez okap. Filtr wyłapujący tłuszcz jest w okapie, a filtr np EU3 jest przed reku lub we wspólnej z nim obudowie
    masz może w ten sposób zrobione? I jak to się sprawdza?
    Jaki najlepiej kupić ten okap i z jakim filtrem, tak by można było jego prać.

  19. #59

    Domyślnie

    pytanie do adam_mk

    gdzieś na forum padł pomysł aby z okapu wyprowadzić rurę wyciągową i doprowadzić ją (jej wywiew) w pobliże wywiewu wentylacji mechanicznej (w domyśle z reku) - wyntylator w trakcie gotowania wyciągnie zapachy na filtr węglowy, tłuszcz na siatkę, reszta zostanie w przewodzie, a pozostałe ciepło wciągnie went.mechaniczna.

    czy to jest dobry pomysł?
    "W każdej organizacji jest ktoś kto wie o co chodzi, taką osobę należy usunąć"

  20. #60

    Domyślnie

    Cytat Napisał VIP Jacek
    masz może w ten sposób zrobione? I jak to się sprawdza?
    Jeszcze nie mam, ale tak będę miał, a działać musi, bo nie ma innej możliwości.

    Cytat Napisał VIP Jacek
    Jaki najlepiej kupić ten okap i z jakim filtrem, tak by można było jego prać.
    Dowolny okap ze skutecznym filtrem - jeszcze nie szukałem więc konkretnego modelu Ci nie podpowiem. Przypuszczam że każdy firmowy będzie dobry.

Strona 3 z 19

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony