dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ja14
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Posty
    2.603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    143

    Domyślnie Czy mogę sobie pozmieniać wymiary okien?

    Jak to teraz jest - można zmieniać wymiary okien bez zmiany pozwolenia na budowę czy też nie? A jaskółki? Wiem, że już o tym było ale te przepisy zmieniają się teraz tak szybko, że już nie nadążam.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... PIWNY GURU FORUM
    Jerzysio

    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Posty
    5.923

    Domyślnie

    Dopuszczalne zmiany ( bez papierkologii ) to +/- 5% w wymiarach.
    pozdro
    J
    .........

    no i zostałem

    SAM !

  3. #3

    Domyślnie

    Mam zgodę projektanta (buduję typówkę) na zmiany otworów oraz gabarytów.
    dum spiro, spero

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał brams
    Mam zgodę projektanta (buduję typówkę) na zmiany otworów oraz gabarytów.
    zgodnie z art 36a Prawa budowlanego są to zmiany nieistotne - można zmienić wymiary okien
    ****Grześ****

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar sylvia1
    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Posty
    5.914
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    215

    Domyślnie

    o? to ciekawe sama ostatnio pytałam o to w architekturze i mi powiedziano ze owszem na drodze adaptacji mozna zmienic dowolny wymiar okna. Natomiast juz po tylko wysokosc bo szerokosc to trzeba przeliczyc obciazenie bo nadporża itp. odpowiedzi udizelał świezy kierownik architektury wciaz pełniący obowiązki państwowego instpektora nadzoru, długoleteni postrach odbioru budów w naszej okolicy.
    proponuje dopytac u siebie w nadzorze i w architekturze żeby potem nie było problemów z odbiorem domu

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał sylvia1
    Natomiast juz po tylko wysokosc bo szerokosc to trzeba przeliczyc obciazenie bo nadporża itp.
    I to jest właściwa odpowiedź. Zmiana okna na szerokość pociąga za sobą zmianę elementu konstrukcyjnego a co za tym idzie jest zmianą istotną.

  7. #7

    Domyślnie

    To jest zmiana konstrukcji, która wymaga decyzji kierownika budowy. I on się musi pod tym podpisać. Ale nie wymaga zmiany pozwolenia na budowę. Z prawa budowlanego (pogrubienia moje):
    __________________________________________
    Art. 36a.
    1. Istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę jest dopuszczalne jedynie po uzyskaniu decyzji o zmianie pozwolenia na budowę.

    2. Właściwy organ uchyla decyzje o pozwoleniu na budowę, w przypadku wydania decyzji, o której mowa w art. 51 ust. 1 pkt 3.

    3. W postępowaniu w sprawie zmiany decyzji o pozwoleniu na budowę, przepisy art. 32-35 stosuje się odpowiednio do zakresu tej zmiany.

    4. - usunięte

    5. Nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę nie wymaga uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę i jest dopuszczalne, o ile nie dotyczy:

    1) zakresu objętego projektem zagospodarowania działki lub terenu,

    2) charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego: kubatury, powierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości i liczby kondygnacji;

    3) 4) - usunięte

    5) zapewnienia warunków niezbędnych do korzystania z tego obiektu przez osoby niepełnosprawne,

    6) zmiany zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części;

    7) ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz nie wymaga uzyskania opinii, uzgodnień, pozwoleń i innych dokumentów, wymaganych przepisami szczególnymi.
    __________________________________________________ ____
    Jaka piękna katastrofa ...

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał jprzedworski
    ....oraz nie wymaga uzyskania opinii, uzgodnień, pozwoleń i innych dokumentów, wymaganych przepisami szczególnymi.
    Moim zdaniem to jest furtka dla co bardziej upierdliwych urzędów - mogą zażądać opinii konstruktora, przeliczenia nadproża itp.
    U mnie np. interpretują tak jak napisałam wyżej i nawet z nimi nie walczę, bo przez ten punkt nie mam "twardej" broni (a wygrałam tam niejedną bitwę )

  9. #9

    Domyślnie

    No tak. To przeczytaj jeszcze to:

    ______________________________________________
    Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego - Ośrodek Zamiejscowy w Rzeszowie

    z dnia 12 marca 2002 r.

    SA/Rz 855/2000


    Pojęcie istotnego odstąpienia od warunków pozwolenia na budowę należy do sfery uznania administracyjnego i tym samym rodzaj odstępstwa (istotne, nieistotne) ocenia właściwy organ administracji na zasadzie swobodnego uznania, które winno być szczegółowo umotywowane.
    __________________________________________________ _____

    Trzeba coś dodawać???
    Jaka piękna katastrofa ...

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał jprzedworski
    Trzeba coś dodawać???

    Chyba nie...

  11. #11

    Domyślnie

    wszystko zależy od urzędu jeden powie że nie inny ze tak, lepiej miec podkładkę
    Życie jest piękne, jeśli żyć się umie.

  12. #12

    Domyślnie

    ... Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego - Ośrodek Zamiejscowy w Rzeszowie z dnia 12 marca 2002r. SA/Rz 855/2000 ...

    to dotyczyło wczesniejszej "wersji" PB
    art 36a ust. 4
    obecnie art. ten jest skreślony
    ****Grześ****

  13. #13

    Domyślnie

    To wiem. Sprawa była zresztą inna, nawet odwrotna. O ile pamiętam, a nie chce mi się wgryzać w rozbudowane uzasadnienie, sąsiedzi skarżyli się, że dokonano zmiany kształtu dachu, a decyzja administracyjna mówiła, że to zmiana nieistotna. Sąd stwierdził to, co w wyroku.
    Chodziło mi tylko o pokazanie przykładu, że nawet sąd przyznaje, że coś jest uznaniowe (i bez sądu wiadomo!), co nie jest dla nas petentów dobrą wiadomością.
    Żeby nie było wątpliwości - nie jestem prawnikiem, pracuję w urzędzie, ale zupełnie innym. A że przy okazji mam dostęp do bazy aktów prawnych, czasem coś wyłowię ....
    A tak przy okazji, skoro dach może być "nieistotny" to co mówić o oknach???
    Jaka piękna katastrofa ...

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony