Witam



Mam zamiar zrobic ogrzewanie podlogowe tylko w lazienkach w celu uzyskania efektu cieplej podlogi. Oprocz petli beda w lazienkach grzejniki drabinkowe. Lazienek bede mial 3, z czego 2 jedna nad druga a jedna w innej czesci domu. Niepolaca mi sie robic instalacji z mieszaczami wiec rozgladalem sie za innymi rozwiazaniami. Doszedlem do 3:

1. zasilanie z powrotu grzejnika

2. zasilanie osobno z zaworem typu RTL (? chyba tak sie to nazywa - reaguje na temp. czynnika grzewczego)

3. zasilanie osobno z zastosowaniem UNI-BOX-u

ad1. najtansze do wykonania ale wydaje mi sie ze najbardziej zawodne. Przy zastosowaniu glowicy termostat. przy grzejniku po osiagnieciu temp. w pomieszczeniu przeplyw wody bedzie wylaczany i moze sie okazac ze podloga nie bedzie ciepla. Poza tym podczas rozpoczynania sezony grzewczego gdy w pomieszczeniu jest zimno woda bedzie goraca i zanim termostat przymknie nam doplyw nie mamy zadnego zabezpieczenia przed przegrzaniem petli. Koszt tylko petli.

ad2. Rozwiazanie lepsze pod wzgledem zabezpieczenia przed przegrzaniem petli lecz nie ma regulacji od temp. otoczenia, moze dojsc do przegrzania lazienki. Koszt petli + zaworu (podobno z HERZ-a ok. 81zl z czujnikiem zdalnym na kapilarze)

ad3. UNI-BOX w pelnym wypasie to zawor termostat reagujacy na temp. otoczenia, zawor RTL (na temp. czynnika grzewczego) i odpowietrznik. Koszt pelnego wypasu 216DM biala obudowa i 268 chromowana - wiec sporo.

Czy ktos znajacy temat lepiej z praktyki moglby wypowiedziec sie ktore rozwiazanie jest najlepsze (z najgorszych - mieszaczy jak juz mowilem nie rozwazam).



Swoja droga Murator moglby zajac sie rozpoznaniem tego tematu.