dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 433 z 436
Pokaż wyniki od 8.641 do 8.660 z 8713
  1. #8641
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał LukaszP66 Zobacz post
    To mi wystarczy ,dzięki ,jedna dziurka w ziemi więcej wystarczy aby w mrozy reku nie zamarzło ? Dla spokoju ducha myślę że z 7-8 dziurek wywiercimy ,nie zaszkodzi a może pomóc .
    żeby reku nie zamarzło to byle co wystarczy
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  2. #8642
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Patrząc na dane na stronie konceptusa, to latem w DZ spodziewaj się temperatury w okolicach 15 stopni.
    Więc teraz realnie jak podasz powietrze o temp 30 stopni i ilości nawet 600m3/h - nawet pomijając hałas i schładzając o 15 stopni masz jakieś 1,4kW mocy jawnej. Ale musimy też uwzględnić skok temp DZ w upalne dni i skok temp na wyjściu. Więc w najbardziej upalne dni spodziewałbym suię temp na wejściu ok 16 i na wyjściu 17, zatem realnie temperatura powietrza na wyjściu będzie w okolicy 18 stopni.
    Wracając do powyższego mocy jawnej wychodzi jakiś 1kW przy dość nieprzyjemnym szumie.

    Wentylacja ma pewne zakresy prędkości, które pozostają neutralne dla ucha. Ja swoją zaprojektowałem do min przepływów 150m3/h - dość dużo patrząc na inne osoby z forum. Poniżej tego wchodzimy z prędkościami powietrza poniżej min prędkości i ciężko powiedzieć jak wentylacjac się zachowa.

    Choć sam używam taką 6 rzędową chłodnicę thessli i jestem zadowolony - do osuszania jedzie na granicy komfortu. Przy DZ konceptusa nie osuszysz bo temp latem będzie za wysoka, ale także nie schłodzisz.

    Nie rób przewymiarowanej wentylacji pod chłodzenie. Pomyśl o chłodzeniu pasywnym płaszczyznowym jeśli nie chcesz klimy, a d wentylacji chłodnica freonowa do osuszania powietrza.
    W tym temacie możesz poczytać o wilgotności i chłodzeniu płaszczyznowym - przy chłodzeniu belkami wilgotność też będzie problemem.
    I rzecz jasna minimalizacja zysków słonecznych, bo bez tego tylko wydajna klimatyzacja da radę zapewnić komfort. Rolety zewnętrzne wymagane.
    Ostatnio edytowane przez Owczar ; 25-07-2020 o 08:59
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  3. #8643
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    "Wentylacja ma pewne zakresy prędkości, które pozostają neutralne dla ucha. Ja swoją zaprojektowałem do min przepływów 150m3/h - dość dużo patrząc na inne osoby z forum. Poniżej tego wchodzimy z prędkościami powietrza poniżej min prędkości i ciężko powiedzieć jak wentylacjac się zachowa."

    Ja projektuję wentylacje na 1 do 1,2 kubatury wnętrz tak, aby prądkość strugi w rurze czerpni/wyrzutni nie była większa jak 5m/sek
    Wtedy system wentylacyjny przy optymalnym wydatku jest ABSOLUTNIE bezgłośny.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  4. #8644

    Domyślnie

    Witam forumowiczów. Śledzę już temat od jakiegoś czasu i zacząłem sie zastanawiać nad gwc żwirowym. Projekt już jest zatwierdzony i pozwolenie na budowę wydane czekamy tylko na ekipę. Zaczniemy pewnie za miesiąc. Dom piętrowy, ok 190mkw wentylacja mechaniczna z reku na poddaszu. Myślałem zeby umieścić gwc pod garażem ale analizując posty nie wiem czy jest to oplacalne.
    Fundamenty są 1.4m od poziomu zero, ok 1.25m ppt. Nie wiem czy dobrze myślę ale nie powinno się chyba umieszczać gwc poniżej poziomu ław fundamentowych czyli przy założeniu że stopa będzie miała 0.4m wychodzi jakieś 0.8m ppt. To realnie pewnie wysokość gwc mogłaby wynieść jakieś 0.4-0.5m. pomiędzy ławami pod garażem wymiary to 6m x 7.7m czyli gwc mógłby mieć wymiary ok 5.5 x7 co dałoby przy 0.5m wysokości ok 19m3. Czy jest w ogóle sens takiego gwc?

  5. #8645
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Jako minimalną prędkośc założyłem 1m/s i wtedy mam 0,4 wymiany na godzinę. Przy 3m/s mam 1,1. To jest przedział pełnego komfortu. Centrala kalibrowana dla wymiany 1.1. Ale w trybie wietrzenia mam 1,4 wymiany - przy czym wymiana w części dziennej jest wyższa. W trybie wietrzenia mimo wszystko już ją słychać, bo wywiewniki nawiewniki były liczone pod wymianę 1.1 max. W ciągu dnia inne urządzenia są głośniejsze, ale nocą w sypialni szum już jest słyszalny.

    Te prędkości w kanałach flex. W rurach spiro i czerpni i wyrzutni mam nawet niższe.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  6. #8646

    Domyślnie

    Cytat Napisał michalm19 Zobacz post
    Witam forumowiczów. Śledzę już temat od jakiegoś czasu i zacząłem sie zastanawiać nad gwc żwirowym. Projekt już jest zatwierdzony i pozwolenie na budowę wydane czekamy tylko na ekipę. Zaczniemy pewnie za miesiąc. Dom piętrowy, ok 190mkw wentylacja mechaniczna z reku na poddaszu. Myślałem zeby umieścić gwc pod garażem ale analizując posty nie wiem czy jest to oplacalne.
    Fundamenty są 1.4m od poziomu zero, ok 1.25m ppt. Nie wiem czy dobrze myślę ale nie powinno się chyba umieszczać gwc poniżej poziomu ław fundamentowych czyli przy założeniu że stopa będzie miała 0.4m wychodzi jakieś 0.8m ppt. To realnie pewnie wysokość gwc mogłaby wynieść jakieś 0.4-0.5m. pomiędzy ławami pod garażem wymiary to 6m x 7.7m czyli gwc mógłby mieć wymiary ok 5.5 x7 co dałoby przy 0.5m wysokości ok 19m3. Czy jest w ogóle sens takiego gwc?
    Poczytaj dyskusję ok stron 380-385, jest tam poruszona kwestia wychładzania gruntu pod domem.

  7. #8647

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Pamiętaj, że to chłodzenie wentylacją to taka trochę proteza. Ja używam głównie do osuszania. Nawet gdy chodzi 24h/dobę (temp nawiewu 15 stopni) to różnica temperatur nie jest zbyt odczuwalna.
    Opowiadasz.
    Trzeba było żwirowca budować
    Są tutaj specjaliści twierdzący, że ich konstrukcje są w stanie zastąpić klimatyzacje.
    Przy nietypowych jak dla domu warunkach pracy - ale jednak.
    Rolety obowiązkowe i podnosisz dopiero po zachodzie słońca - takie nowoczesne budownictwo.
    Czasem mam wrażenie, że zwolennicy żwirowców tak dobrze czują się w tych własnoręcznie wykopanych dziurach, że namiastkę tych ciemnych i wilgotnych ziemianek pragną przenieść do domu.

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Przy DZ konceptusa nie osuszysz bo temp latem będzie za wysoka, ale także nie schłodzisz.
    Jak nie osuszysz?
    Osuszy.
    Skoro Adam belki sugeruje.

    Cytat Napisał LukaszP66 Zobacz post
    Adam sugerował mi belki chłodzące ,trochę to inwazyjne ale chyba je wstawię w sypialniach.
    Bardzo mało jest o nich informacji ,nie znalazłem o nich żadnej opinii jak się sprawdzają?
    A czy to nie wystarczająca sugestia, że belka to nie jest rozwiązanie dla domu?

  8. #8648

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nanofox1 Zobacz post
    Poczytaj dyskusję ok stron 380-385, jest tam poruszona kwestia wychładzania gruntu pod domem.
    MOŻE to być problem przy ekstermalnych temp. grubo poniżej -10C. Nad GWC powinna być 10cm izolacja z styropianu. Pod podłogówką dodatkowa izolacja. Ławy fundamentowe trzeba ocieplić - szczególnie od strony dopływu powietrza do GWC.
    Lepiej budować żwirowiec obok budynku. To dotyczy wszystkich rodzaji GWC przeponowych i bezprzeponowych - dlaczego?
    Najczęściej "sufit" GWC jest na wys. tzw wylewki na gruncie. Ta wylewka często jest powyżej stanu "0" terenu przy budynku. Pozioma rura zasilająca GWC (z czerpni) jest powyżej tego stanu "0" terenu i powinna iść do czerpni.
    U mnie jest blaszane kolano z GWC i pionowy kanał w zewnętrznej ścianie budynku. Czerpnię mam na ścianie na wys. +/- 3m. Budowa GWC w ścianach murów fundamentowych jest bardziej skompliokowana dlatego doradzam żeby budowć żwirowy GWC obok budynku.

  9. #8649

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Jakie masz DZ?
    3 x 110mb +dojscia do budynku tyle,ze warunki srednie bo piach

  10. #8650
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    To spokojnie do GGWC się nada. Ale daj za reku i odpuść grzanie powietrza zimą.
    Latem schlodzisz powietrze do 14-15 stopni i jednocześnie obniżysz wilgotność bezwzględną. Będzie lepiej niż nic, ale cudów się nie spodziewaj.

  11. #8651

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    To spokojnie do GGWC się nada. Ale daj za reku i odpuść grzanie powietrza zimą.
    Latem schlodzisz powietrze do 14-15 stopni i jednocześnie obniżysz wilgotność bezwzględną. Będzie lepiej niż nic, ale cudów się nie spodziewaj.
    Ja mam dom koło Otwocka takze sam piach (bo widze,że jestes w Wawy jak ja). Taki włąsnie jest zamysł aby tylko schladzac powietrze, zimy sa teraz coraz slabsze to i grzalka pewnie bedzie rzadko się załaczac. Niemniej mam dobrze zaizolowany dom, sosny na dzialce (las) takze jesli mi schlodzi powietrze ponizej 20C to super - w ostatnie wakacje (2019) jak na zewnazt bylo ok 35C to w domu mialem mile 21C - tyle,ze bez reku bo jeszcze byla budowa. Takze takie powietrze ponizej 20C powinno pozwolic mi na to aby w wakacje w domu nie bylo zagrzania...tzn utrzymac temperature niz ja podnosic bo GWC nie schlodzi domu ale wazne aby utrzymac "chlod z nocy"
    Ostatnio edytowane przez .:Paco:. ; 03-08-2020 o 07:29

  12. #8652

    Domyślnie

    Zasadnicza kwestia dla utrzymania niskiej temperatury w domu, to (poza minimalizacją zysków słonecznych) ograniczenie niekontrolowanej wentylacji, albo bardziej po ludzku: zamykanie w upały wszystkich drzwi i okien. Pytanie więc, czy wytrzymasz by w upały nie wychodzić na taras, albo co najmniej będziesz pilnował zamykania za sobą drzwi? Bez tego wilgotność wewnątrz wzrośnie poza granice komfortu i bez "prawdziwej" klimy (która tą wilgotność umie realnie obniżyć) będzie bardzo ciężko wrócić do znośnych warunków...

  13. #8653

    Domyślnie

    Cytat Napisał ravbc Zobacz post
    Zasadnicza kwestia dla utrzymania niskiej temperatury w domu, to (poza minimalizacją zysków słonecznych) ograniczenie niekontrolowanej wentylacji, albo bardziej po ludzku: zamykanie w upały wszystkich drzwi i okien. Pytanie więc, czy wytrzymasz by w upały nie wychodzić na taras, albo co najmniej będziesz pilnował zamykania za sobą drzwi? Bez tego wilgotność wewnątrz wzrośnie poza granice komfortu i bez "prawdziwej" klimy (która tą wilgotność umie realnie obniżyć) będzie bardzo ciężko wrócić do znośnych warunków...
    licze sie z tym ale jak wspominalem mam tez drzewa co daja cien niemniej juz odebnie w domu co mieszkamy w upalne dni mamy wszystkie okna i drzwi zamkniete i tylko otwieramy na noc takze juz taki rytm mamy---ale ogolnie sluszne zalozenie...neimniej bez GWC co bym nie zrobil bedzie gorace powietrze naplywalo...klimy zona nie chciala a i nawet firma co u mnie byla mowila,ze szkoda kasy zobaczymy....

  14. #8654

    Domyślnie

    Do tej pory myślałem, że mam idealne warunki na żwirowca (wilgotna glina), ale daliście mi do myślenia sugestiami, że glina= ryzyko brzydkich zapachów. Z uwzględnieniem tego, że musiałbym 35m3 żwiru wypłukać, z ciężkim sercem moje myśli zaczynają odchodzić od żwirowca - w tej sytuacji pójdę w stronę glikolowego. Jak wcześniej pisałem mam przygotowana linie wodociągowa (do działki dla dziecka/dzieci) ok 2x85m fi40 (oczywiscie na końcu będą złączone w zamknięty obieg ) zakopana na głębokości ok 120cm. Bedzie potrzebna na cele wodociągowe pewnie dopiero za jakieś 20 lat. Wiem, że cudów nie bedzie, ale już jest, to dlaczego nie wykorzystac uzysk energetyczny z pewnością będzie o wiele większy niż koszt działania pompki CO.
    Zasugerowano, że skoro tymi rurkami w przyszłości ma lecieć wodą pitna, to bezpiecznym rozwiązaniem będzie zalanie ich alkoholem izopropylowym, a pozniej wypłukać wodą i przepłukać wodą z chlorem i będą się nadawały do transportowania wody pitnej - czy ktoś to może potwierdzić?

    I druga kwestia w tych rurkach + w domu (bo rurki bylyby doprowadzone na strych do chłodnicy na strychu przed reku) będzie conajmniej 160l (czyli koszt ponad 1600zl). Czysty alkohol izopropylowy zamarza w temperaturze -89* czy w związku z tym mogę zrobić jakiś tańszy roztwór?

  15. #8655
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Bimbru nalej
    Spożywczy jest a zrobi to samo co izopropanol.
    No i potem da się go ponownie wykorzystać.


    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  16. #8656

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nanofox1 Zobacz post
    Czysty alkohol izopropylowy zamarza w temperaturze -89* czy w związku z tym mogę zrobić jakiś tańszy roztwór?
    Robisz wymiennik woda-powietrze, czyli czynnikiem o gigantycznym cieple właściwym i jeszcze większym cieple przemiany fazowej, chcesz grzać czynnik o mikroskopijnej (w porównaniu do wody) pojemności cieplnej. Jeśli zapewnisz stały przepływ przez ten wymiennik, to praktycznie mógłbyś to puścić na czystej wodzie. Bardziej niż temperaturą zamarzania, przejmowałbym się powstrzymaniem mikro-życia w tych rurach...

  17. #8657

    Domyślnie

    A jak bedzie np awaria pompki CO? Rozsadzi chłodnice jak będzie przez nią przelatywać powietrze o minusowej temp...
    A dlaczego miałoby tam powstawać życie? Przecież to będzie hermetyczny układ. A nawet jakby jakimś cudem to przecież mówi się, że glikolowy to jedyny higieniczny GWC, bo powietrze nie ma bezpośredniego kontaktu z nośnikiem energii (w tym przypadku np z bimbrem
    Ostatnio edytowane przez Nanofox1 ; 06-08-2020 o 12:50

  18. #8658

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nanofox1 Zobacz post
    A jak bedzie np awaria pompki CO? Rozsadzi chłodnice jak będzie przez nią przelatywać powietrze o minusowej temp...
    Dlatego napisałem: "Jeśli zapewnisz stały przepływ przez ten wymiennik"

    Cytat Napisał Nanofox1 Zobacz post
    A dlaczego miałoby tam powstawać życie? Przecież to będzie hermetyczny układ.
    A sterylny też będzie?

    Cytat Napisał Nanofox1 Zobacz post
    A nawet jakby jakimś cudem to przecież mówi się, że glikolowy to jedyny higieniczny GWC, bo powietrze nie ma bezpośredniego kontaktu z nośnikiem energii (w tym przypadku np z bimbrem
    No i będzie higienicznie - do czasu aż rury zarosną od środka, szlag trafi pompę i się w mrozy wymiennik "odhigieniczni".

    PS. Dodatek alkoholu dość dobrze rozwiązuje wszystkie problemy na raz.

  19. #8659

    Domyślnie

    Ciężko będzie nam dojść do tego, czy będzie się rozwijało życie w glikolowym (zalanym wodą), bo ktoś musiałby się podzielić doświadczeniami, a wątpię żeby ktoś tak ryzykował i zalał wodą.

    Ale zalanie wodą zaproponowałeś sam tylko stawiając mi warunek niemożliwy do spełnienia: zapewnienie, że w mrozy będzie ciągły przepływ - JAK?
    Każde urządzenie się może zepsuć. A jak padnie o 5 nad ranem w mróz? Pewnie po kwadransie obudzi mnie huk dobiegający z chłodnicy wg mnie to bardzo zły pomysł. Jak dla mnie woda odpada. Musi być coś taniego, co nie zamarza (i przy okazji nie dopuści do EWENTUALNEGO rozwoju życia
    Ostatnio edytowane przez Nanofox1 ; 06-08-2020 o 18:20

  20. #8660

    Domyślnie

    Bez nerw, nie proponowałem zalania wodą - sugerowałem jedynie, że zamarzanie jest dość nieistotnym parametrem w przypadku wentylacji. Nawet w dolnych źródłach pomp ciepła nie używa się czynników o progu zamarzania poniżej -30. A wymienniki freonowe mają zupełnie inną moc niż powietrzne...

    PS. A ten warunek spełnić dość łatwo, choć nie wprost: jak padnie przepływ, to wentylacja stop (albo grzałka start) i już.

Strona 433 z 436

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony