dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 83
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 1641
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał daber1980
    Cytat Napisał martasi
    PN-70/B-02365 definiuje:
    "Powierzchnia użytkowa - powierzchnia pomieszczeń służących do zaspokojenia potrzeb związanych bezpośrednio z przeznaczeniem budynku (lub jego wydzielonej części) - na wszystkich kondygnacjach."
    Sklanialbym sie do tej definicji, i jako ze dom mieszkalny, to tylko powierzchnia mieszkalna (pokoje, lazienki, hol itp) bez garazu.
    I ja tez, ale czy ustawodawca tez sie ku tej sklania?
    Bedziemy budowac "Wspanialego" najnowsza wersje

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał daber1980
    Natomiast w GW jest napisane, ze biorac kredyt przed koncem 2006 mozna zalapac sie na stara ulge odsetkowa (az do 2027r), ktora z dniem 01.01.2007 zostanie zniesiona
    No wlasnie czy ktos wie co trzeba zrobic, zeby jeszcze zalapac sie na te stara ulge? Wystarczy uzyskac kredyt czy trzeba zglosic rozpoczecie budowy?
    Bedziemy budowac "Wspanialego" najnowsza wersje

  3. #23

    Domyślnie

    Z tego co doczytałem w interpretacjach i wyrokach NSA do ustawy, to liczy się data uzyskania kredytu (czyli do końca 2006 roku) a budowa musi być zakończona w ciągu 3 lat od końca roku kalendarzowego, w którym uzyskano pozwolenie na budowę.

    Jeszcze jedna ważna uwaga: kredyt musi być wyraźnie i dokładnie (tzn. literalnie) przyznany na cele wymienione w ustawie podatkowej, jeżeli tego nie będzie napisane wprost w umowie o przyznanie kredytu, to US tego nie uzna.

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcin z Kutna
    Z tego co doczytałem w interpretacjach i wyrokach NSA do ustawy, to liczy się data uzyskania kredytu (czyli do końca 2006 roku) a budowa musi być zakończona w ciągu 3 lat od końca roku kalendarzowego, w którym uzyskano pozwolenie na budowę.

    Jeszcze jedna ważna uwaga: kredyt musi być wyraźnie i dokładnie (tzn. literalnie) przyznany na cele wymienione w ustawie podatkowej, jeżeli tego nie będzie napisane wprost w umowie o przyznanie kredytu, to US tego nie uzna.
    Marcin, jestes wielki. Czyli dokladnie najpozniej 31 grudnia 2006 musze podpisac kredyt hipoteczny na budowe domu. Ufff ulzylo mi.
    Bedziemy budowac "Wspanialego" najnowsza wersje

  5. #25
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar AAgnieszk@
    Zarejestrowany
    May 2005
    Posty
    1.239
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    65

    Domyślnie

    Cytat Napisał wicekK
    Garaż nie liczy się do powierzchni użytkowej .
    A co do tych dopłat to i tak niewielu się na nie załapie -> nie możesz mieć mieszkania ani własnego , ani spółdzielczego , ani nawet kwaterunkowego .
    I co z tego że zamierzam posiadany lokal sprzedać na wykończenie domu - w dniu brania kredytu będę posiadał prawo do lokalu .
    Wychodzi na to że Gazeta licząc oszczędności Kowalskiego zapomniała że ma on kawalerkę na Ursynowie - a co za tym idzie nie dostanie dopłaty .
    doczytałam się, że w chwili zawarcia umowy kredytowej nie można być właścicielem lokalu spółdzielczego itp.. więc wnioskuję, że w przypadku, gdy owe mieszkanie sprzedam wcześniej (tzn.przed podpisaniem umowy kredytowej) to prawo do tej ulgi mam...?

  6. #26

    Domyślnie

    w/g mnie do pow. użytkowej nie będą wliczać garażu gdyż w bloku nie wlicza się piwnicy a w ustawie mówią o lokalu mieszkalnym do 75m2(blok) i domu jednorodzinnym do 140m

  7. #27
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar daber1980
    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    193
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    29

    Domyślnie

    [quote="martasiNo wlasnie czy ktos wie co trzeba zrobic, zeby jeszcze zalapac sie na te stara ulge? Wystarczy uzyskac kredyt czy trzeba zglosic rozpoczecie budowy?[/quote]


    Tez sie nad tym zastanawialem
    Nasz dziennik
    Komentarze do naszego dziennika (mile widziane )

  8. #28

    Domyślnie

    Chciałbym zapytać speców a'propos garażu, który się zalicza lub nie do owych 140m2 czy nie.

    Zwróćcie uwagę na Art 2 punk 6) - definicję domu jednorodzinnego:

    "dom jednorodzinny - budynek mieszkalny w rozumieniu przepisów [...], w którym znajduje się wyłącznie lokal mieszkalny"

    Czy ostatnie zdanie nie oznacza, że budynek z garażem nie jest domem jednorodzinnym w rozumieniu tej ustawy?
    GG#: 1214251

  9. #29
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar AAgnieszk@
    Zarejestrowany
    May 2005
    Posty
    1.239
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    65

    Domyślnie

    Zapowiada sie na to, że nie załapie sie na żadna z ulg!

    By skorzystac z pierwszej nalezy miec ukończona inwestycje, nie jest pewne to, że biorąc kredyt jeszcze tego roku nabędę do niej prawo, Urząd skarbowy czeka na zmiany do ustawy, bo w chwili obecnej nie spełniam warunków by tę ulge miec, nawet zaciągając kredyt w 2006 r.

    By skorzystac z "nowej ulgi" nie magę byc właścicielem mieszkania, a takowe posiadam, zastanawiam się czy nie sprzedac go przed zawarciem umowy, zapis mówi, że w chwili podpisania umowy kredytowej nie mozna byc właścicielem mieszkania, więc..? Ale to Ustawa dopiero w proszku, jeszcze moga byc zmiany, a jak to zwykle na gorsze..

  10. #30

    Domyślnie

    A czy taką dopłatę uzyska gospodarstwo domowe, które rozpoczęło inwestycję i wzięło kredyt przed wejściem ustawy. Druga sprawa to co z kredytami kótre były wzięte w walucie a następnie przewalutowane na pln?

  11. #31
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar daber1980
    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    193
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    29

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukaszzzz
    A czy taką dopłatę uzyska gospodarstwo domowe, które rozpoczęło inwestycję i wzięło kredyt przed wejściem ustawy.
    Skorzystanie z dopłat w takim przypadku jest zgodnie z ustawa niemozliwe.

    Cytat Napisał lukaszzzz
    Druga sprawa to co z kredytami kótre były wzięte w walucie a następnie przewalutowane na pln?
    W takim przypadku tez raczej nie bedzie mozna skorzystac z tego "dobrodziejstwa"
    Nasz dziennik
    Komentarze do naszego dziennika (mile widziane )

  12. #32
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Altariela

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Posty
    582
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał AAgnieszk@
    Zapowiada sie na to, że nie załapie sie na żadna z ulg!

    By skorzystac z pierwszej nalezy miec ukończona inwestycje, nie jest pewne to, że biorąc kredyt jeszcze tego roku nabędę do niej prawo, Urząd skarbowy czeka na zmiany do ustawy, bo w chwili obecnej nie spełniam warunków by tę ulge miec, nawet zaciągając kredyt w 2006 r.
    Z artykułu ktory znalazlam (co prawda z 2005 r. ale może się to nie zmieniło) wynika, iż prawo do tej ulgi nabywa się w momencie zaciagniecia kredytu, ale SKORZYSTAĆ można dopiero po ukończeniu inwestycji. Tzn. jak zaciągniesz kredyt dziś a skończysz budowę w 2008 r. to dopiero w rozliczeniu podatku za 2008 r. odliczysz sobie odsetki zapłacone w 2006, 2007 i 2008. A potem to już co roku, aż do 2027 r. Zatem prawo do ulgi możesz jeszcze nabyć

    To link to tego artykułu: http://dom.gazeta.pl/prawo/1,65588,3052910.html

  13. #33

    Domyślnie

    Podciągam troche wątek
    Czy ktoś już dotarł do informacji czy to 140 m2 powierzchni uzytkowej liczy się z garażem czy bez, bo tak się złożyło niestety że z garażem mam 145m2 a bez 126 m2 - więc to dla mnie dośc ważne
    Pozdrawiam
    K

  14. #34
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Rocky
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    z okolicy stolicy
    Posty
    654

    Domyślnie

    Cytat Napisał KrzysiekF
    Czy ktoś już dotarł do informacji czy to 140 m2 powierzchni uzytkowej liczy się z garażem czy bez, bo tak się złożyło niestety że z garażem mam 145m2 a bez 126 m2 - więc to dla mnie dośc ważne
    To jest nas więcej: 148m2 z i 117m2 bez garażu. Ciekawe jak to się rozstrzygnie?

  15. #35
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar AAgnieszk@
    Zarejestrowany
    May 2005
    Posty
    1.239
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    65

    Domyślnie

    Garaż nie wlicza się na 100%...

  16. #36

    Domyślnie

    Aga a z czego wynika te 100% pewności - masz jakieś namiary na przepisy?
    W projekcie ustawy o doplatach do odsetek wpisane jest że powierzchnie przyjmuje sie na podstawie zatwierdzonego projektu budowlanego a jak wynika z postu martysi jest 3 sposoby obliczania powierzchni użytkowej). I np taki Archon wlicza garaże do pow użytkowej i tak to wpisuje w projektach
    K

  17. #37

    Domyślnie

    Mam mieszkanie w blokach - kupioną działkę i myślę o budowie jak dostać te dopłaty będąc właścicielem mieszkania? jest na to jakiś sposób?

  18. #38

    Domyślnie

    Jest sposób
    Pozbyć się mieszkania )) przynajmniej formalnie ))
    K

  19. #39

    Domyślnie

    Jesteś pewien?

    Z tego co pamiętam po przeczytaniu projektu, jest tam mowa, że można nabyć prawo do ulgi jeśli nie ma się tytułu prawnego do własnego lokum, lub ZRZECZESZ się lokum zajmowanego w trybie WYNAJMU lub przynależności do SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWEJ w terminie do 6 miesięcy od pozyskania tego właściwego.
    Jak na mój gust posiadanie tytułu własności do mieszkania całkowicie nie eliminuje z prawa do ulgi - jest tam furtka w art. 4 ust. 1 pkt. 3, który mówi, że można wziąć kredyt z dopłatą, jeśli "w dniu zawarcia umowy kredytu preferencyjnego nie jest właścicielem lub współwłaścicielem lokalu mieszkalnego"... Jesli tego nie uszczelnią, może da się używać tej furtki np. przekazując własność na okres podpisywania umowy - może to być interesująca opcja w świetle planowanej zmiany przepisów o opdatkowaniu darowizn, ktora będzie całkowicie znosiła opłaty w I grupie pokrewieństwa.

  20. #40

    Domyślnie

    Dokładnie o tym myślałem mówiąc o pozbyciu się mieszkania np na rzecz kogoś z rodziny. Furtka jest.. jak to w naszych przepisach ))
    K

Strona 2 z 83

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony