dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 83
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 1641
  1. #41

    Domyślnie

    Czy jeśli mieszkanie przepiszę w darowiźnie na córkę (pełnoletnią) to ulga mnie obejmie, mam rozumieć??
    Cała Polska, kto nie kombinuje (oszukuje) ten nie ma. Sami nas tego ucza.

  2. #42

    Domyślnie

    A co jeżeli mam dziecko niepełnoletnie. To niestety chyba nie mogę na nią przepisać bo jestem wtedy jej pełnomocnikiem do uzyskania pełnoletności. co wy na to ???

  3. #43

    Domyślnie

    Chciałam uściślić mam mieszkanie komunalne które planowałam wykupić i moglabym odrazu na córkę - tylko jest niepełnoletnia.

  4. #44
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rafal9
    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Posty
    2.030
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    44

    Domyślnie

    A jak jest z powierzchnią kotłowni, holi, wiatrołapów?
    Wlicza się do powierzchni użytkowej?

  5. #45

    Domyślnie

    Pow. garażu nie jest pow. użytkową, podobnie jak pomieszczenie gospodarcze.
    W przypaku pomieszczeń na poddaszu do powierzchni użytkowej nie wlicza się powierzchnia gdzie wysokość pod skosem jest mniejsze niż 190cm.
    Ale dowiadując sie u projektanta odpowiedziano mi, że powierzchnia użytkowa jest taka jaka widnieje na projekcie.
    Ja mam 139,50 m2 + garaż i jest ok.

  6. #46
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar AAgnieszk@
    Zarejestrowany
    May 2005
    Posty
    1.239
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    65

    Domyślnie

    Oj, jak bardzo się myliłam... mój architekt jest pewny, że do powierzchni użytkowej zaliczamy garaż i kotłownię, natomiast nie wliczamy komunikacji... [/b]

  7. #47

    Domyślnie

    Mam pytanie:
    Jeśli teraz w sierpniu sprzedałam mieszkanie, a we wrześniu chcemy brać kredyt na budowę, to czy mamy szansę na tę ulgę - a swoją drogą to czy ona już weszła w życie, czy może to tylko kiełbasa przedwyborcza?
    pozdrawiam Ela

  8. #48
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar AAgnieszk@
    Zarejestrowany
    May 2005
    Posty
    1.239
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    65

    Domyślnie

    Niestety ulga nie weszła w życie i na razie nie są znane zmiany jakie napewno będa wprowadzone do ustawy.

    "Pozbywając" się mieszkania przed zawarciem umowy kredytowej możesz korzystać z ulgi... tak ja to interpretuję (zreszta mam podobny zamiar) ale co będzie w zmianach jeszcze nie wiadomo, a jak to zwykle bywa w naszym....

  9. #49

    Domyślnie

    A są jakieś szanse, że wejdzie w życie jeszcze w tym roku?
    A pozbycie się mieszkania, to niestety konieczność...

  10. #50

    Domyślnie

    Cytat Napisał AAgnieszk@
    Niestety ulga nie weszła w życie i na razie nie są znane zmiany jakie napewno będa wprowadzone do ustawy.

    "Pozbywając" się mieszkania przed zawarciem umowy kredytowej możesz korzystać z ulgi... tak ja to interpretuję (zreszta mam podobny zamiar) ale co będzie w zmianach jeszcze nie wiadomo, a jak to zwykle bywa w naszym....
    Zmian, szczególnie istotnych już nie będzie - z Senatu pojekt ustawy wyszedł z minimalnymi poprawkami, no ale dzięki temu skutecznie przedłużyli jej wejście w życie o kilka dodatkowych tygodni... Bo o ile rozumiem prodedury legislacyjne to teraz projekt wraca do Sejmu i głosowane są poprawki senackie, a dopiero wówczas jedzie do podpisu Prezydenta - wówczas jeszcze 14 dni i włala...
    Jedyne co mnie trzyma przy nadzieji, że wezmę ten kredyt w tym roku, to wybory samorządowe i koniecznośc rzucania przez aktualną obsadę żłoba kontenerów kiełbasy wyborczej. A ta ustawa pasuje jak ulał.

  11. #51

    Domyślnie

    A czy wiadomo jak ułgo będzie ta ustawa obowiązywać - czy biorąc kredyt w przyszłym roku, czy za dwa lata również można liczyć na te dopłaty?

  12. #52

    Domyślnie

    Cytat Napisał szafir6
    Pow. garażu nie jest pow. użytkową, podobnie jak pomieszczenie gospodarcze.
    W przypaku pomieszczeń na poddaszu do powierzchni użytkowej nie wlicza się powierzchnia gdzie wysokość pod skosem jest mniejsze niż 190cm.
    Ale dowiadując sie u projektanta odpowiedziano mi, że powierzchnia użytkowa jest taka jaka widnieje na projekcie.
    Ja mam 139,50 m2 + garaż i jest ok.
    Zmniejsz sobie ten obrazek bo "rozwala" stronę.
    Zresztą czytaj regulamin i wytyczne co do wielkości obrazka.
    Cierpliwość jest gorzka, ale owoce są słodkie.

  13. #53

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin_budowniczy
    Cytat Napisał szafir6
    Pow. garażu nie jest pow. użytkową, podobnie jak pomieszczenie gospodarcze.
    W przypaku pomieszczeń na poddaszu do powierzchni użytkowej nie wlicza się powierzchnia gdzie wysokość pod skosem jest mniejsze niż 190cm.
    Ale dowiadując sie u projektanta odpowiedziano mi, że powierzchnia użytkowa jest taka jaka widnieje na projekcie.
    Ja mam 139,50 m2 + garaż i jest ok.
    Zmniejsz sobie ten obrazek bo "rozwala" stronę.
    Zresztą czytaj regulamin i wytyczne co do wielkości obrazka.
    Sorry, już go wywaliłem

  14. #54
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar AAgnieszk@
    Zarejestrowany
    May 2005
    Posty
    1.239
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    65

    Domyślnie

    ramol_1podaj w przybliżeniu kiedy możemy "spodziewać" się momentu wejścia tej ustawy w życie, jak interpretujesz zapis mówiący o posiadaczach własnego M (spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu), juz sama nie wiem co robic, czy pozbywać się wcześniej mieszkania czy nie...???

  15. #55

    Domyślnie

    Cytat Napisał AAgnieszk@
    ramol_1podaj w przybliżeniu kiedy możemy "spodziewać" się momentu wejścia tej ustawy w życie, jak interpretujesz zapis mówiący o posiadaczach własnego M (spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu), juz sama nie wiem co robic, czy pozbywać się wcześniej mieszkania czy nie...???
    Szczerze mówiąc już nie mam pojęcia - na stronach Sejmu i Senatu ślad po ustawie urwał się po głosowaniu senackim i nie zauważyłem w terminarzach prac Sejmu głosowania nad poprawkami senackimi. Na 23. posiedzeniu Sejmu 22-25 sierpnia jest coś takiego po sztywnym porządku obrad:

    oraz o ewentualne stanowiska Senatu do ustaw:
    1. Sprawozdanie Komisji Infrastruktury oraz Komisji Rodziny i Praw Kobiet o stanowisku Senatu w sprawie ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania


    ... tak więc nie jest to jeszcze głosowanie końcowe - co nie znaczy, że nie może się odbyć na tym posiedzeniu...

    Jeśli chodzi o drugą sprawę, to o ile spółdzielcze właśnościowe prawo do lokalu jest bardziej własnościowe niż spółdzielcze (nie znam za bardzo jego natury), to wygląda na to, że trzeba będzie zbyć na kogoś to prawo na czas podpisania umowy kredytowej.
    Gdyby to był spółdzielczy lokatorski tytuł do zajmowania lokalu, to w dniu zawarcia umowy kredytowej wystarczyłoby oświadczenie o tym, że zbyjesz ten tytuł w przeciągu 6 miesięcy od nabycia prawa do nowego lokum (lub od momentu prawnej możliwości użytkowania).

  16. #56
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar AAgnieszk@
    Zarejestrowany
    May 2005
    Posty
    1.239
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    65

    Domyślnie

    A jak można zbyć własnosciowe prawo do lokalu na czas podpisania umowy kredytowej??? Ja myślę raczej o sprzedazy...

  17. #57

    Domyślnie

    Dobre wieści!

    Jest już termin głosowania poprawek senackich.
    Jeśli nie namieszała "Rzeczpospolita", to głosowanie nad nimi odbędzie się w piątek.
    Z tego wynika, że jeszcze podpis Prezia + 14 dni i vłala! Wprawdzie w wariancie pesymistycznym mogą to być nawet dwa miesiące (30 dni na podpis +14 vacatio legis + ze 2 tygodnie na podpisanie umów pomiędzy bankami a BGK), ale ja uważam, że jest realna szansa, że uda się wziąć kredyt przed końcem września.

  18. #58

    Domyślnie

    Cos widze etmat troche ucichł. Tez sie krece kolo kredytu preferencyjnego. Mam takie pytanko jakie banki beda oferowac taki kredyt bo dzwonilem do mBanku i babka byla zielona na ten temat, w PKO BP rowniez nic nie slyszala?

  19. #59

    Domyślnie

    Cytat Napisał misbe
    Cos widze etmat troche ucichł. Tez sie krece kolo kredytu preferencyjnego. Mam takie pytanko jakie banki beda oferowac taki kredyt bo dzwonilem do mBanku i babka byla zielona na ten temat, w PKO BP rowniez nic nie slyszala?
    Mnie ten temat też zainteresował. Nie chcę nikogo wprowadzić w błąd, i powielać plotek, ale słyszałem gdzieś że może to być SKOK Tylko jakim cudem, przecież to raczej nie bank....
    Może w tym tygodniu uderzę do Openfinance, mam nadzieję, że będą wiedzieć więcej.

    Ciekawi mnie też, jak to będzie technicznie rozliczane. Najpierw rata, potem np co kwartał zwrot z US, czy od razu bank będzie to rozliczał z naszym Państwem, a My radośnie płacić będziemy niższe raty.
    Tu była reklama.

  20. #60

    Domyślnie

    Odnośnie SKOKów - takie poprawki przegłosował Sejm - z tym że o ile dobrzez zrozumiałem, to poprawka ta daje SKOKom możliwość udzielania kredytów preferencyjnych na okres do 8 lat (teraz może max. na 5 lat) - jeśli jest inaczej niech ktoś wyprowadzi z błędu. Jeśli jednak tak będzie, to taki kredyt przydatny będzie jedynie przy modernizacjach i rozbudowach, gdzie w grę wchodzą mniejsze kwoty zaciąganych kredytów...

    Jeśli chodzi o rozliczenia, to z tego co zrozumiałem, kredytobiorca ma od razu płacić "odchudzoną" ratę, a bank udzielający kredytu sam będzie rozliczał dopłaty na podstawie umowy BGK (który ma za zadanie je finansować).

Strona 3 z 83

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony