dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 12 z 12
Pokaż wyniki od 221 do 236 z 236
  1. #221

    Domyślnie

    Czy ten patent można stosować jeśli dalej są rurki miedziane?
    Mam na myśli jakieś jony, jakieś szeregi elektrochemiczne którymi adam_mk ciągle straszy

  2. #222
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    Rury kanalizacyjnem nie bez powodu sa .... gladkoscienne.
    Jesli to ma fukncjonowac dluzej niz 2 lata, to wezownica jednak na zewnatrz rury kanalizacyjnej.

  3. #223
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    Sądzę, że ten odzysk musi być przed zasobnikiem CWU, żeby podgrzewał wodę wodociągową. Termostat i odzysk przy prysznicu może nie być dobrym pomysłem jeśli mamy odpowiednią temp. w zasobniku i kąpiemy się odkręcając tylko ciepłą.
    Sporo problemów z odzyskiem szare ścieki-woda. Wydaje się,że nie ma nic łatwiejszego jak do powietrza

  4. #224
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    Sporo problemów z odzyskiem szare ścieki-woda. Wydaje się,że nie ma nic łatwiejszego jak do powietrza
    Gdyby nie było wymienników p-p to czemu nie.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  5. #225
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Czyli uważasz,że powietrze do powietrza a woda do wody. Inne konfiguracje nie do przyjęcia

  6. #226
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    Czyli uważasz,że powietrze do powietrza a woda do wody. Inne konfiguracje nie do przyjęcia
    Nie, ależ do przyjęcia. Z tym, że nie łatwiejsze.
    Jeśli masz powietrze do powietrza i woda do wody, to efektywność będzie wyższa niż woda do powietrza. Do swojej opcji potrzebujesz czegoś jeszcze, np. pompy ciepła.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  7. #227
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    ,,Jeśli masz powietrze do powietrza i woda do wody, to efektywność będzie wyższa niż woda do powietrza."
    Ciekawa teoria,zważywszy na pojemność ciepną wody 4200J/kg/k i powietrza 1005J/kg/K. Z całym szacunkiem,ale efektywność z tej racji, woda w kierunku powietrze będzie zawsze wyższa niż układ jednorodny.

  8. #228
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    ,,Jeśli masz powietrze do powietrza i woda do wody, to efektywność będzie wyższa niż woda do powietrza."
    Ciekawa teoria,zważywszy na pojemność ciepną wody 4200J/kg/k i powietrza 1005J/kg/K. Z całym szacunkiem,ale efektywność z tej racji, woda w kierunku powietrze będzie zawsze wyższa niż układ jednorodny.
    Zsumuj ilość energii w wymienniku p-p i dodaj ilośc energii w wymienniku w-w. Będzie wyższa niż w twoim układzie.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  9. #229
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Efektywność Barth.

  10. #230
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    Sądzę, że ten odzysk musi być przed zasobnikiem CWU, żeby podgrzewał wodę wodociągową. Termostat i odzysk przy prysznicu może nie być dobrym pomysłem jeśli mamy odpowiednią temp. w zasobniku i kąpiemy się odkręcając tylko ciepłą.
    dokładnie to tak działa u mnie...

  11. #231

    Domyślnie

    Czy ktoś z forumowiczów może polecić jakieś gotowe rozwiązanie lub firmę które wykonuje instalacje odzyskujące energię ze ścieków?


    Znalazłem coś takiego http://www.sewageheatrecovery.com/piranha/ ale niestety firma kanadyjska.

    Znalazłem też polskie urządzenie - odzyskwa ściekowa. Niestety to urządzenie wymaga oddzielnej instalacji kanalizacyjnej dla wody (wanna, zlew, pralka, zmywarka) oraz dla toalet. Odzyskwa nie może być podłączona do instalacji z toaletami.
    To powoduje pewien problem, ponieważ czasami nie ma możliwości odseparowania tych dwu rodzajów ścieków.
    Ostatnio edytowane przez Amadek ; 21-12-2016 o 16:07

  12. #232
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    ArturStadnik

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Radwanice
    Kod pocztowy
    59-160
    Posty
    468

    Domyślnie

    Witam,

    Poniżej linki do dwóch prostych urządzeń

    https://sklep.enerzon.pl/zuzycie-wod...-z750-6kw.html Zypho miałem w rękach - wygląda naprawdę solidnie
    http://www.ecomax.info.pl/oferta/zyp...eplej/zypho/42

    oraz produkt polskiego naukowca/wynalazcy
    http://www.dworekpolski.pl/oferta/odzyskwa

    pozdrawiam


    Cytat Napisał Amadek Zobacz post
    Czy ktoś z forumowiczów może polecić jakieś gotowe rozwiązanie lub firmę które wykonuje instalacje odzyskujące energię ze ścieków?


    Znalazłem coś takiego http://www.sewageheatrecovery.com/piranha/ ale niestety firma kanadyjska.

    Znalazłem też polskie urządzenie - odzyskwa ściekowa. Niestety to urządzenie wymaga oddzielnej instalacji kanalizacyjnej dla wody (wanna, zlew, pralka, zmywarka) oraz dla toalet. Odzyskwa nie może być podłączona do instalacji z toaletami.
    To powoduje pewien problem, ponieważ czasami nie ma możliwości odseparowania tych dwu rodzajów ścieków.

  13. #233
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał ArturStadnik Zobacz post
    Witam,

    Poniżej linki do dwóch prostych urządzeń

    https://sklep.enerzon.pl/zuzycie-wod...-z750-6kw.html Zypho miałem w rękach - wygląda naprawdę solidnie
    http://www.ecomax.info.pl/oferta/zyp...eplej/zypho/42

    oraz produkt polskiego naukowca/wynalazcy
    http://www.dworekpolski.pl/oferta/odzyskwa

    pozdrawiam
    A tu masz po rusku:
    http://sdinfo.ru/waste-water-heat-recovery/
    Taniej się nie da
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  14. #234

    Domyślnie

    inwestycja nieuzasadniona ekonomicznie. Jeśli na dobę idzie gazu na CWU 0,8m3 z czego czesc ogrzewa dom np przy kąpieli to ile z tego uzyskacie? 0,2m3 gazu czyli 40 groszy na dobę? A jakim kosztem?

  15. #235
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adam626 Zobacz post
    inwestycja nieuzasadniona ekonomicznie. Jeśli na dobę idzie gazu na CWU 0,8m3 z czego czesc ogrzewa dom np przy kąpieli to ile z tego uzyskacie? 0,2m3 gazu czyli 40 groszy na dobę? A jakim kosztem?
    40gr na dobę to 150zł rocznie. Mój wymiennik kosztował jakieś 400zł. Zwrot po 2,5 roku.

    Użytkuje już taki wymiennik drugi rok i mam pewne wnioski. Po pierwsze, aby taki wymiennik osadzić wewnątrz domu to należy zadbać o jego dobrą szczelność. Trochę się namęczyłem, żeby tą moją pokrywę żeliwną dobrze uszczelnić. Bogaty o pewne doświadczenia, dziś poszedłbym w coś takiego, co na nazywa się odstojnik/separator tłuszczu, np:


    I jeszcze jedno, na pewno nie zrezygnowałbym z takiego zasobnika. Będzie w kolejnym domu
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  16. #236

    Domyślnie

    A jak sądzicie - jeśli mamy wodę szarą z wody używanej przez kilkadziesiąt osób głównie w godzinach 6-8 i 17-23, oraz planujemy odbiór ciepła w tym samym mniej więcej czasie (na potrzeby CWU i wentylacji), to jaka powinna być optymalna wielkość zbiornika? Wstępnie planowałem ją na odpowiadającą dziennemu napływowi (3600l) i taki też wstawiłem (betonowe szmbo 3300l). Ale dyskusja w moim wątku (http://forum.muratordom.pl/showthrea...-do-wentylacji) skłoniła mnie do rozważań, czy to dobra decyzja, czy ciepło z nowych ścieków nie rozpłynie się po całym zbiorniku i nie będzie jak go zebrać wężownicą...

    Może powinien to być zbiornik o wielkości odpowiadającej napływowi z 2h (bo przecież prawie od razu to ciepło zużyjemy). Czyli u mnie byłoby to 400l. Mógłbym zatem w mój zbiornik betonowy wstawić typową beczkę separatora tłuszczu np najmniejszy z tych http://biocent.com.pl/separatory-tluszczu/

    Jakie macie doświadczenia/wiedzę w tej kwestii?

Strona 12 z 12

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony