dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1
    Guest

    Domyślnie

    CZy ktoś zna dokładnie numer ustawy (DzU?) jaka precyzuje jakie wydatki uruchamiały duża ulgę budowlaną? (W grudniu 2001 roku kupiłem projekt koncepcyjny mieszkania i mój US nie chce zaliczyć tego jako wydatku na zakup mieszkania)
    dzięki
    pawel

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Wowka
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    5.890

    Domyślnie

    Polecam te strony

    http://muzeum.gazeta.pl/Iso/Raporty/Ulga/008rap.html
    http://www.pit.pl/pages/11.php
    http://podatki.interia.pl/ulgi2/budowlana

    Jedno pytanie czy w zeznaniu za rok 2001 w druku PIT-D uwidoczniłeś tę kwotę odliczenia?

  3. #3
    Guest

    Domyślnie

    Niestety w roku 2001 odliczylem tylko wydatki zwiazane z kasa mieszkaniowa, faktury z grudnia 2001 z tytulem "Projekt Koncepcyjny mieszkania" niestety nie wpisałem w PIT'a. Kolejne wydatki na zakup mieszkania od inwestora zastepczego ponioslem w 2002 roku. W tym momencie musze wprowadzic korekte do zeznania za 2001 rok i tu schody pani z US nie chce uznac mojego wydatku bo nie widzi podstawy prawnej, stad poszukuje jakiejs ustawy...

  4. #4

    Domyślnie

    Dz. U. Nr 134 poz. 1509 ustawa z dnia 21.11.2001 o zmianie ustawy o podatku docodowym od osób fizycznych - art. 4 ust. 2 zgodnie z którym podatnikom którzy nabyli prawo do odliczenia od podatku wydatków poniesionych na cele okreslone w art. 27a ust. 1 pkt. 1 lit. a-f (stan na 2001 rok)przysługuje prawo do odliczenia od podatku dalszych wydatków na kontynuacje danej inwestycji poniesionych do dnia 31.12.2004.

    Jeśli chodzi o korektę zeznania to spotkalem sie z pisemna interpretacja US zgodnie z która w takim wypadku podatnik nie ma prawa do korekty. US twierdził że jeśli nie wykazałeś w PIT-D do 30 kwietnia 2002 roku wydatków związanych z daną inwestycją to w związku z tym że termin ten jest materialnoprawny , który nie podlega przywróceniu, co oznacza że tracisz możliwość skorzystania z ulg i odliczeń, jesli nie skorzystal z nich w wyznaczonym przez ustawodawcę terminie. US powoływal sie przy tym na wyrok NSA z 23.04.1998 SA/SZ 1351/97

    Aczkolwiek mam mieszane uczucia co do tego stanowiska to znając nasz aparat skarbowy Twoja sprawa raczej dotrze do NSA. Ponadto mam wątpliwości czy cel na jaki poniosłeś wydatek uruchamiał dużą ulgę budowlana - w literaturze sa co do tego różne stanowiska

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Wowka
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    5.890

    Domyślnie

    Myrmota ubiegł mnie swoją rzetelną odpowiedzią.
    Także sądzę, że termin złożenia korekty nie będzie Tobie niestety przywrócony.

  6. #6
    Guest

    Domyślnie

    Przede wszystkim dziekuje bardzo za szczegolowe info. Oczywiscie probowac bede, natomisat wiem, ze to jest mozliwe, poniewaz znany mi osobiscie podatnik dokonal tego manewru, loecz niestety w innym US...
    Generalnie chyba najwiecej zalezy od US...

  7. #7

    Domyślnie

    Mój US stwierdził czarno na białym, że poniesienie wydatku na dokumentację związaną z uzyskaniem pozwolenia na budowę (w tym na zakup projektu) świadczy o rozpoczęciu inwestycji. Czyli nawet nie data wydania pozwolenia na budowę ma znaczenie decydujące. Nie ma tez znaczenia czy wydatek ten został odliczony, czy nie w zeznaniu za 2001 rok. Ważne jest tylko, aby był potwierdzony fakturą VAT. Rzeczywiście, wszystko zależy od konkretnego US.

  8. #8
    Guest

    Domyślnie

    Udalo sie)))) Skorygowany 2001, Rozliczony 2002 i wlasnie skladam o zaniechanie 2003

    Dziekuje bardzo wszystkim za rady!!!

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony