dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1

    Domyślnie Jak rozmnonżyć wrzosy?

    Chciałabym założyć ogróek wrzosowy.
    Mam kilka wrzosów. Rosną ładnie już trzeci rok.
    Jak można je rozmnożyc?
    Proszę o radę.

    Pozdrawiam
    Lepiej późno niż wcale

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Sposobem domowym przez kopczykowanie i odejmowanie ukorzenionych pędów.

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    "Oprócz auksyn (czyt. "Szkółkarstwo" 4, 5/2003, 1/2004), powstawanie korzeni u sadzonek stymulują także inne substancje, które noszą nazwę kofaktorów ukorzeniania. Stosowane samodzielnie zwykle rzadko wpływają istotnie na proces tworzenia korzeni, natomiast mogą go przyspieszać, gdy są użyte łącznie z auksynami. Kofaktory wchodzą często w skład preparatów handlowych do ukorzeniania — dwa preparaty o takiej samej zawartości i rodzaju auksyn mogą więc różnie wpływać na ukorzenianie sadzonek danego gatunku. Wykazano, iż zastosowanie preparatów wieloskładnikowych, które obok auksyn zawierały takie kofaktory, jak kwas salicylowy czy witaminy (kwas askorbinowy, tiaminę i pirydoksynę), stymulowało ukorzenianie się sadzonek np. wrzosów, wrzośców, różaneczników czy lilaków.....(...)"
    http://www.szkolkarstwo.pl/index.php?rok=2004&numer=04

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mirek_Lewandowski
    Sposobem domowym przez kopczykowanie i odejmowanie ukorzenionych pędów.
    proszę o wersję dla "lajkonika"....to co zrobić?

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Po prostu obsypać (nie zasypać )kwaśnym torfem, podlewać, i czekać aż obsypane pędy się ukorzenią (w drugim roku raczej) odciąć, posadzić.

  6. #6

    Domyślnie

    Dziękuję za radę

    Pozdrawiam
    Lepiej późno niż wcale

  7. #7

    Domyślnie

    A ja grzesiu mam pytanie do Ciebie, czy trudno jest Ci utrzymać ładne wrzosy? W tym roku zrobiłam sobie takie niewielkie wrzosowisko. Ponieważ te moje wrzosy jeszcze pachną nowością ze sklepu, to wyglądają idealnie, ale zaobserwowałam, że roślinki te generalnie mają zdaje się tendencję do więdnięcia od środka. A może były tylko przesuszone albo zalane?

  8. #8

    Domyślnie

    podłączam się do pytania...posadziłam wrzosy..i powoli zamieniły się w brunatne gałązki pozbawione życia i urody....czy to ich normalny stan...przekwitanie czy po prostu padły...były ukwiecone,zielone sadzone w czerwcu...

  9. #9

    Domyślnie

    ja się nie znam na wrzosach tylko obserwuję swoje, posadziłam je w zeszłym roku jesienią, kwitły pięknie a dopiero koło kwietrnia zaczęły brązowieć to wtedy wszystkie stare kwitnące pędy poobcinałam, wrzosy pozieleniały a teraz po deszczach widzę że juz zakwitły i znowu jest kolorowo

  10. #10

    Domyślnie

    Grzesia pewnie poszła przysypywać te swoje ślicznoty torfem i przepadła , ale Tobie monigo bardzo dziękuję za radę i ... pociechę. Skoro dałaś sobie radę ze swoimi wrzosami, to jak na mój gust najwyraźniej się na nich znasz .

  11. #11

    Domyślnie

    tak sobie jeszcze pomyślałam...może mają (miały ) za sucho? Moje też zaczęły robić się takie jakieś brzydkie i myślałam że tak musi być ale jak sprawdziłam pod korą ziemię to stwierdziłam że na pustyni jesdnak nie lubią rosnąć. Zaczęłam podlewać i jest kolorowo

  12. #12

    Domyślnie

    Myślę, że przy sadzeniu wrzosów trzeba rozluźnić bryłę korzeniową, tj, porozrywać a nawet usunąć część zbitego torfu z doniczki w której wrzos rósł w szkółce. Moje wrzosy tez marniały , zajrzałam im w korzenie i szok - twardy, zbity w filc torf- czy coś do niego podobnego, poza który nie wyrósł żaden korzonek. Wrzosy przesadzone z poprzedniego ogródka rosną dobrze. Podobną sytuację miałam z miniaturowym różanecznikiem.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mirek_Lewandowski
    Po prostu obsypać (nie zasypać )kwaśnym torfem, podlewać, i czekać aż obsypane pędy się ukorzenią (w drugim roku raczej) odciąć, posadzić.
    Jaka jest najlepsza pora na ukorzenianie...?

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Kiedy masz czas to obsypiesz. Trzeba aby pilnować, żeby to wilgotne było. A odcinamy jak się porządnie ukorzeni i nie w okresie wzrostu.

  15. #15

    Domyślnie

    Czy na wiosnę można wykopać te wrzosy które wyglądają na uschnięte, takie brązowe i spróbować ten "filc" przerzedzić i posadzić może odbiją? czy one już na stracenie?

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.176
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    wrzosy się tnie - przekwitłe kwiatostany, zaraz po kwitnieniu.
    Jak ktoś ma duże i równe wrzosowisko można wjechać wysoko ustawioną kosiarką.

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Nie zaraz po kwitnieniu, tylko na wiosnę. Z dwóch powodów- nieprzycięte lepiej zimują, pędy zatrzymują śnieg. I po drugie- ze względów estetycznych- nawet przekwitnięte są ładne, a kilka odmian trzyma barwę do wiosny.

  18. #18

    Domyślnie

    Problem w tym że one zeszłej jesieni nie zakwitły

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    To co uschło, to i nie kwitło. Mozna tylko wywalić. Choroba grzybowa

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony