dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 36
  1. #1

    Domyślnie Szpary w parkiecie dębowym

    Cześć!

    Mam świeżo położony parkiet dębowy (klepka 6x30cm) w całym mieszkaniu. Parkiet kładziony na dziko przy użyciu kleju dyspersyjnego (SLC Silovil Forte). W parkiecie jest dużo szpar pomiędzy klepkami (zarówno pomiędzy szerszą jak i krótszą stroną klepek). Szpary są w większości drobne, ale dochodzą także do 1-2mm. Zdaję sobie sprawę, że klepki mogą nie trzymać idealnie wymiaru (chociaż nie jest chyba aż tak źle). Moje pytanie do pojawiających się tutaj parkieciarzy - czy tego typu szpary są akceptowalne tuż po położeniu parkietu? Czy może być tak, że parkiet był specjalnie kładziony dosyć luźno ponieważ był użyty klej dyspersyjny na bazie wody - wydaje mi się, że taki klej podczas schnięcia musi gdzieś tą wodę oddać, najpewniej pójdzie to właśnie w klepki, luźne położenie miałoby zapobiec wybrzuszeniu się klepek na brzegach? A może to normalny wygląd parkietu tuż po położeniu i dopiero po cyklinowaniu i zaszpachlowaniu szpary te znikną? Jestem w tym temacie laikiem stąd moje pytania.

    Mam jedno zdjęcie ilustrujące taką szparę, jest ich dużo więcej, właściwie na całej powierzchni parkietu.



    Z góry dziękuję za każdą wskazówkę.

    Pozdrawiam

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar ghost34
    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    prosto z termopil
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    11.424

    Domyślnie

    To jest żaden problem- ułożone jest ok teraz sie całość wypełnia 4 krotnie masą szpachlową nie będzie śladu. Minimum poczekać 3 tyg do cyklinowania ..szpary mogą wynikać z wielu przyczyn..np z nierównego podłoża parkiet surowy to nie finish parkiet i może się różnić wymiarowo..stąd też może wyniknąć szpara ..to jest normalne..niczym się nie przejmuj..na pewno nie układano ci parkietu ze szczelinami aby woda z dyspersji pozaciskała ci parkiet to nie ma nic wspólnego z dyspersja sam układam dęby i jesiony na dyspersji firmy mapei czy sx ver-meister i w życiu nic mi sie z parkietem nie stało( dyspersje te maja bardzo maly procent wody w sobie znacznie więcej masz jej w wylewce uwierz mi na słowo)....z parkietem jak z kobietą nie ocenia się dopóty dopóki nie wyjdzie rano z łazienki heheh parkiet ma tak samo nie ocenia się dopóki nie jest polakierowany czy tez olejowany ...pozdrawiam..
    i niebo gwiaździste nade mną i ład moralny we mnie

    [email protected]

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał ghost34
    To jest żaden problem- ułożone jest ok teraz sie całość wypełnia 4 krotnie masą szpachlową nie będzie śladu. Minimum poczekać 3 tyg do cyklinowania ..szpary mogą wynikać z wielu przyczyn..np z nierównego podłoża parkiet surowy to nie finish parkiet i może się różnić wymiarowo..stąd też może wyniknąć szpara ..to jest normalne..niczym się nie przejmuj..na pewno nie układano ci parkietu ze szczelinami aby woda z dyspersji pozaciskała ci parkiet to nie ma nic wspólnego z dyspersja sam układam dęby i jesiony na dyspersji firmy mapei czy sx ver-meister i w życiu nic mi sie z parkietem nie stało( dyspersje te maja bardzo maly procent wody w sobie znacznie więcej masz jej w wylewce uwierz mi na słowo)....z parkietem jak z kobietą nie ocenia się dopóty dopóki nie wyjdzie rano z łazienki heheh parkiet ma tak samo nie ocenia się dopóki nie jest polakierowany czy tez olejowany ...pozdrawiam..
    Dziękuję za odpowiedź. Wiem, że parkiet może się różnić wymiarowo, tymbardziej, że nie był zamawiany z dużej firmy (jak Zadobrze czy Dąbex) tylko robiony z własnego drewna w niedużym prywatnym zakładzie. Nie wpadam w panikę bo zdaję sobie sprawę, że parkietu nie powinno się oceniać przed skończeniem tj. cyklinowaniem, szpachlowaniem, lakierowaniem. Chciałbym jednak zdobyć trochę wiedzy, która na pewno przyda się w późniejszym użytkowaniu tej podłogi.

    Wydaje mi się, że szczeliny są na tyle duże, że nie wynikają raczej z niewymiarowości klepek, może były trochę za szybko i za mało dokładnie układane, może parkieciarz nie chciał ich układać zbyt ciasno gdyż przyjął, że podczas leżakowania przed cyklinowaniem trochę wciągną wilgoci z podłoża i lekko spuchną co te szpary zniweluje. Nie znam się na sztuce parkieciarstwa więc tego nie wiem (a bardzo bym chciał). Żeby nie było - mam zaufanie do wykonawcy tej podłogi tyle, że to osoba raczej małomówna i nie było okazji spytać jej z czego te szpary wynikają, stąd pytam tutaj na forum licząc na Waszą wiedzę.

    To, że znikną po szpachlowaniu podejrzewałem od samego początku. Twoja odpowiedź mnie tylko w tym utwierdziła - dziękuję.

    Wrzucam jeszcze dwa zdjęcia, na nich widać lepiej podłużne szczeliny.




    Pozdrawiam

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar ghost34
    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    prosto z termopil
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    11.424

    Domyślnie

    Zmierzył wilgotność wylewki przed układaniem??jak dawno temu wykonane są wylewki i na jaka grubość??
    i niebo gwiaździste nade mną i ład moralny we mnie

    [email protected]

  5. #5

    Domyślnie

    Jeśli mierzył to ja nie posiadam informacji na temat tego jaka była jej wilgotność.

    Wylewki standardowej grubości w budownictwie wielorodzinnym tj. w mieszkaniach (szczerze przyznam, że nie wiem dokładnie ile), kładzione na początku września.

    Czy wygląda to jednak niepokojąco?

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar ghost34
    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    prosto z termopil
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    11.424

    Domyślnie

    Nie wyglada to niepokojaco ale jak nie wiesz jaką masz grubość wylewki a parkieciarz nie zierzyl wilgotności tejże wylewki to na jakiej to podstawie stwierdził ze można już ukladać???Skąd on wie że masz wigoltnośc nie przekraczającą 2%??
    Masz wszelkie prace mokre, kafelki ,gładzie porobione przeprowadzona próbę ciśnieniowa instalacji CO?
    Wietrzysz domostwo?
    Morze uzyskał od Ciebie jakieś info i n tej podstawie układa.ale...niefajnie..
    Co do ułożenia parkietu na odległość nie wolno się "wymądrzać" nie wiem jak równe miał podłoże jak zróżnicowane klepki wymiarowo..napiszę tak tragedii wcale nie ma ale można znacznie lepiej...
    i niebo gwiaździste nade mną i ład moralny we mnie

    [email protected]

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał ghost34
    Nie wyglada to niepokojaco ale jak nie wiesz jaką masz grubość wylewki a parkieciarz nie zierzyl wilgotności tejże wylewki to na jakiej to podstawie stwierdził ze można już ukladać???Skąd on wie że masz wigoltnośc nie przekraczającą 2%??
    Wiadomo jak to w trakcie remontów, przychodzi taki czas kiedy musi się już kłaść podłogi. Nie mam pewności czy mierzył wilgotność podłoża u nas, u znajomych mierzył przed położeniem, możliwe, że tutaj było podobnie - naprawdę wyszło tak, że nie było okazji o wiele rzeczy spytać (ale to na inny wątek temat).
    Masz wszelkie prace mokre, kafelki ,gładzie porobione przeprowadzona próbę ciśnieniowa instalacji CO?
    Tak, wszelkie prace mokre (nie było ich wiele) skończyły się jakieś 1,5 miesiąca przed kładzeniem parkietu. Cały czas (właściwie od położenia welewek) CO chodziło na full, grzało się w całym mieszkaniu aby właśnie wysuszyć wylewkę. Do tego regularnie było wietrzone.
    Wietrzysz domostwo?
    Przed położeniem podłogi było grzane i wietrzone cały czas. Obecnie po położeniu za zaleceniem parkieciarza też staram się wietrzyć mieszkanie (ale minęły dopiero 3 dni, więc zbyt wielu ku temu okazji nie było...)
    Morze uzyskał od Ciebie jakieś info i n tej podstawie układa.ale...niefajnie..
    Co do ułożenia parkietu na odległość nie wolno się "wymądrzać" nie wiem jak równe miał podłoże jak zróżnicowane klepki wymiarowo..napiszę tak tragedii wcale nie ma ale można znacznie lepiej...
    Rozumiem. Klepka właśnie według niego nie była zbyt równa, teoretycznie wspomniał właśnie, że podłoga złożyła się średnio - właśnie ze względu na niewymiarowość klepki. Dodał szybko, że może się ułoży... Liczę, że tak będzie.

    Jeszcze raz dziękuję za opinię. Pozdrawiam

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PODŁÓG
    jarekkur

    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    PARPO.pl Parkieciarz-Rzeczoznawca - Trójmiasto
    Posty
    4.418

    Domyślnie

    polecam tobie stronkę- profesjonalny parkiet- ściągnij sobie protokół badania podkładu i każ facetowi wypełnić.
    Nie szkodzi, że to musztarda po obiedzie ale z tego protokołu i rozmowy parkieciarza z tobą będzie można wiele ustalić.
    Kilka pytań:
    kiedy była robiona wylewka i jak jest gruba?
    Od kiedy była suszona i w jaki sposób, czy jej powierzchnia od momentu wylania do momentu rozpoczęcia prac parkieciarskich była wolna nie zakryta.?
    Jaka jest zabudowa tego podkładu, czy jest tam folia i jaka gruba, czy na obrzezach podkładu wystaje 10mm pianka?
    Czy była robiona próba powierzchni podkładu i jaką metodą: rysikową, młotkową, szczotką drucianą.
    Czy podkład się piaszczy? Czy na powierzchni była twardziel którą koniecznie trzeba usunąć? Czy podkład jest chłonny i jak bardzo?
    Czy jest równy? maksymalne odchylenia mogą wynieść 3mm na dwu metrowej łacie kontrolnej (poziomica).
    Czy był wykonany pomiar wilgotności podkładu i jaką metodą?
    Metoda elekryczna nie daje dokładnych wyników!!
    Jeżeli CM -metoda karbidowa, to jaka ilość materiału do badania została pobrana i czy materiał został pobrany z całej grubośći jastrychu. Najlepiej jest badać wilgotność w warstwie środkowej i dolnej podkładu.
    Czy w podkładzie przebiegają rury centralnego ogrzewania i na jakiej głębokości i czy są w otulinie termicznej? Nie mylić z peszelem!.
    Czy została zmierzona wilgotność parkietu? Pownno być 9% +_2%.
    Tolerancja +_ 2% dotyczy jedynie około 2-3% dostawy parkietu.
    Sam parkiet może posiadać odchyłki od wymiaru ale tylko w zakresie przewidzianym przez normę. Jeżeli te odchyłki przekraczają dopuszczalne w normie i występują w dużej ilości to parkiet jest nie normowany. Posiada jedynie normę fabryczną.
    To wszystko powinno być w protokole.

    CZYM I W JAKI SPOSÓB MIERZYŁ WILGOTNOŚĆ PODKŁADU U ZNAJOMYCH!!!

    Należy też wiedzieć jaka była i jest temperatura i wilgotność pomieszczenia podczas układania i teraz gdy parkiet leży.
    Jaki użyto klej i ile na m2? Klej dyspersyjny wymaga długiego okresu leżakowania parkietu na podłożu-około miesiąca. Kleje te zawierają od 18%-30% wody. Myślę, że używając tego kleju parkiet ma niewielkie wymiary.
    Jakiej wielkości jest parkiet? 22 x 50 x 300mm?

    WAŻNE JEST RÓWNIEŻ JAKA DO KLEJENIA BYŁA UŻYWANA SZPACHLA ZĘBATA? JEJ WIELKOŚĆ OKREŚLI ILOŚĆ ZUŻYTEGO KLEJU NA M2!

    Jezeli przynajmniej dowiesz się jaka jest grubość podkładu, kiedy był wylany,czy był wolny od różnych leżących często na nim materiałów budowlanych i jak jest wilgotność drewna w tej chwili i jego otoczenia a także panująca tam temperatura to jestem w stanie pomóc.
    Przykład:
    Jeżeli drewno jest wilgotne około 12% podkład był suchy 2%-2,5% a otoczenie ma wilgotność 45%-50% przy temperaturze około 21C i tak pozostanie należy parkiet szlifować dopiero najwcześniej po miesiącu.

    podczas obróbki wykańczającej szpary i szparki zostaną wypełnione pyłem z ostatniego szlifu (120) i będzie wszystko cacy. Obawiam się jednak, że ten Pan
    od układania parkietu to przypadek.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał jarekkur
    polecam tobie stronkę- profesjonalny parkiet- ściągnij sobie protokół badania podkładu i każ facetowi wypełnić.
    Nie szkodzi, że to musztarda po obiedzie ale z tego protokołu i rozmowy parkieciarza z tobą będzie można wiele ustalić.
    Kilka pytań:
    kiedy była robiona wylewka i jak jest gruba?
    Od kiedy była suszona i w jaki sposób, czy jej powierzchnia od momentu wylania do momentu rozpoczęcia prac parkieciarskich była wolna nie zakryta.?
    Jaka jest zabudowa tego podkładu, czy jest tam folia i jaka gruba, czy na obrzezach podkładu wystaje 10mm pianka?
    Czy była robiona próba powierzchni podkładu i jaką metodą: rysikową, młotkową, szczotką drucianą.
    Czy podkład się piaszczy? Czy na powierzchni była twardziel którą koniecznie trzeba usunąć? Czy podkład jest chłonny i jak bardzo?
    Czy jest równy? maksymalne odchylenia mogą wynieść 3mm na dwu metrowej łacie kontrolnej (poziomica).
    Czy był wykonany pomiar wilgotności podkładu i jaką metodą?
    Metoda elekryczna nie daje dokładnych wyników!!
    Jeżeli CM -metoda karbidowa, to jaka ilość materiału do badania została pobrana i czy materiał został pobrany z całej grubośći jastrychu. Najlepiej jest badać wilgotność w warstwie środkowej i dolnej podkładu.
    Czy w podkładzie przebiegają rury centralnego ogrzewania i na jakiej głębokości i czy są w otulinie termicznej? Nie mylić z peszelem!.
    Czy została zmierzona wilgotność parkietu? Pownno być 9% +_2%.
    Tolerancja +_ 2% dotyczy jedynie około 2-3% dostawy parkietu.
    Sam parkiet może posiadać odchyłki od wymiaru ale tylko w zakresie przewidzianym przez normę. Jeżeli te odchyłki przekraczają dopuszczalne w normie i występują w dużej ilości to parkiet jest nie normowany. Posiada jedynie normę fabryczną.
    To wszystko powinno być w protokole.

    CZYM I W JAKI SPOSÓB MIERZYŁ WILGOTNOŚĆ PODKŁADU U ZNAJOMYCH!!!

    Należy też wiedzieć jaka była i jest temperatura i wilgotność pomieszczenia podczas układania i teraz gdy parkiet leży.
    Jaki użyto klej i ile na m2? Klej dyspersyjny wymaga długiego okresu leżakowania parkietu na podłożu-około miesiąca. Kleje te zawierają od 18%-30% wody. Myślę, że używając tego kleju parkiet ma niewielkie wymiary.
    Jakiej wielkości jest parkiet? 22 x 50 x 300mm?

    WAŻNE JEST RÓWNIEŻ JAKA DO KLEJENIA BYŁA UŻYWANA SZPACHLA ZĘBATA? JEJ WIELKOŚĆ OKREŚLI ILOŚĆ ZUŻYTEGO KLEJU NA M2!

    Jezeli przynajmniej dowiesz się jaka jest grubość podkładu, kiedy był wylany,czy był wolny od różnych leżących często na nim materiałów budowlanych i jak jest wilgotność drewna w tej chwili i jego otoczenia a także panująca tam temperatura to jestem w stanie pomóc.
    Przykład:
    Jeżeli drewno jest wilgotne około 12% podkład był suchy 2%-2,5% a otoczenie ma wilgotność 45%-50% przy temperaturze około 21C i tak pozostanie należy parkiet szlifować dopiero najwcześniej po miesiącu.

    podczas obróbki wykańczającej szpary i szparki zostaną wypełnione pyłem z ostatniego szlifu (120) i będzie wszystko cacy. Obawiam się jednak, że ten Pan
    od układania parkietu to przypadek.
    Dzięki za tak wyczerpującą odpowiedź. Niestety na wiele z tych pytań nie znam odpowiedzi.

    Co do grubości wylewki, tu jest największy problem bo po prostu nie wiem. Wydaje mi się, że ma koło 5-6cm, jest folia i jest też pianka wystająca przy ścianach tam gdzie są zrobione dylatacje. Wylewka schła przy mocno grzejącym CO przez około 6 miesięcy, w tym czasie podłoga nie była niczym zasłonięta. Drewno miało 8% wilgotności. Wilgotność powietrza mógłbym zmierzyć jak będę w mieszkaniu. Kleju zeszło jakieś 1,75kg/m2. Klepka rozmiar standard 22x60x300mm.

    Co do człowieka układającego ten parkiet wolałbym się nie wypowiadać bo kładł u mnie po raz pierwszy, w dodatku cyklinowanie jeszcze przed nim więc należałoby ocenić jego pracę po skończeniu całości. Naprawdę nie sprawia wrażenie osoby kiepsko wykonującej swoją pracę.

    Klepka naprawdę nie należy do super wyselekcjonowanej z dużego zakładu drzewnego. Koszt drewna był na tyle niski, że zdaję sobie sprawę, że może ono nie być w jakości zadobrzańskiego selectu po 140zł/m2. Szpary najpewniej zalepi ładnie szpachla z pyłem z cyklinowania. Chciałem tylko wiedzieć czy są jakieś przypadki w których nie układa się klepki bardzo ściśle a wręcz przeciwnie, dosyć luźno.

    Pozdrawiam serdecznie

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PODŁÓG
    jarekkur

    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    PARPO.pl Parkieciarz-Rzeczoznawca - Trójmiasto
    Posty
    4.418

    Domyślnie

    Normalnie i z zasady układa się parkiet ściśle deszczułka do deszczułki. Takie szpary jak u ciebie to naprawdę w tym stanie żaden problem.
    Cena parkietu wskazuje na poza klasowy.

    Dalej:
    6 miesiecy po wylaniu podkładu b. dobrze.
    powierzchnia nie zakryta b. dobrze.
    pomieszczenia ogrzewane b. dobrze.
    Można przyjąć, że jest suche. Około 2%.
    zuzycie kleju 1,70kg/m2 wysokie przy tych rozmiarach klepek, oznacza, że powinny deszczułki być wyklejone w prawie 100%.b. dobrze
    Wyklejenie sprawdzić można pukając w nie na przykład trzonkiem młotka. Przyklejone wydają słaby głuchy dźwięk, luźne są głośne.
    Czy parkiet po wyklejeniu był obciążany? Jezeli tak oznacza to, że przy pewnych nierównościach podkładu będzie obn dobrze przyklejony do podkładu.
    Czy na powierzchni były pęknięcia, rysy?

    Drewno 8% b. dobrze choć mało prawdopodobne żeby cała partia miała taką idealną wilgotność. Coś takiego nie przytrafiło mi się w moim znojnym acz wdzięcznym parkieciarskim życiu.
    Sprawdź warunki klimatyczne optymalnie to 20C i 50% wilgotności w pomieszczeniu.
    Polecam numer ze stycznia profesjonalnego parkietu (do otrzymania na stronie OSP(Ogólnopolskie Stowarzyszenie Parkieciarzy) są tam umieszczone tabele które ułatwią Ci opanowanie sytuacji na tyle żebyś nie musiał przeżyć sytuacji której Tobie nie życzę. Ze szlifowaniem czekać jak najdłużej a może i jeszcze trochę.
    Trzymaj się i pozdrawiam.
    Pisz jezeli cię nosi.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał jarekkur
    Normalnie i z zasady układa się parkiet ściśle deszczułka do deszczułki. Takie szpary jak u ciebie to naprawdę w tym stanie żaden problem.
    Cena parkietu wskazuje na poza klasowy.
    Rozumiem, dziękuję, takiego jasnego wyjaśnienia oczekiwałem.

    Cena parkietu nie zawsze idzie w parze z klasą Jako, że na parkiet kupowane było drewno przez nas i ja je przygotowywałem przed suszeniem (w sensie cięcia na małe deszczułki, które można włożyć do suszarni). tak więc i ja dokonałem selekcji deszczułek. Nie ma w nim bieli, większość klepek ma proste ładne usłojenie i jasny naturalny odcień. Jest trochę klepki w lekko ciemniejszym odcieniu i zdarzy się czasem i taka z sęczkiem 2-3mm ale wiadomo, że jak się obrabia własne drewno to szkoda tyle odrzucać (im więcej odpadu tym droższy parkiet finalnie). A te klepki w gorszej "klasie" położone są w miejscach, które i tak będą schowane (szafa, szafki kuchenne).

    Poniżej szerszy kadr przedstawiający zdjęcie tego parkietu (nie oddaje on w pełni tego jak on wygląda, w rzeczywistości jest sporo jaśniejszy, zdjęcie robione było wieczorem stąd kiepskie światło, parkiet też jest dosyć brudny i miejscami chyba wilgotny od kleju albo wody - robione było właściwie tuż po położeniu)



    Dalej:
    6 miesiecy po wylaniu podkładu b. dobrze.
    powierzchnia nie zakryta b. dobrze.
    pomieszczenia ogrzewane b. dobrze.
    Można przyjąć, że jest suche. Około 2%.
    zuzycie kleju 1,70kg/m2 wysokie przy tych rozmiarach klepek, oznacza, że powinny deszczułki być wyklejone w prawie 100%.b. dobrze
    Wyklejenie sprawdzić można pukając w nie na przykład trzonkiem młotka. Przyklejone wydają słaby głuchy dźwięk, luźne są głośne.
    Czy parkiet po wyklejeniu był obciążany? Jezeli tak oznacza to, że przy pewnych nierównościach podkładu będzie obn dobrze przyklejony do podkładu.
    Czy na powierzchni były pęknięcia, rysy?
    Dziękuję za podnoszące na duchu słowa. Klepki wydają słaby cichy dźwięk, nie wiem czy były obciążane. Na powierzchni rysy? Mówisz o powierzchni podłogi czy parkietu? Podłoga była właściwie równa.

    Drewno 8% b. dobrze choć mało prawdopodobne żeby cała partia miała taką idealną wilgotność. Coś takiego nie przytrafiło mi się w moim znojnym acz wdzięcznym parkieciarskim życiu.
    Sprawdź warunki klimatyczne optymalnie to 20C i 50% wilgotności w pomieszczeniu.
    Polecam numer ze stycznia profesjonalnego parkietu (do otrzymania na stronie OSP(Ogólnopolskie Stowarzyszenie Parkieciarzy) są tam umieszczone tabele które ułatwią Ci opanowanie sytuacji na tyle żebyś nie musiał przeżyć sytuacji której Tobie nie życzę. Ze szlifowaniem czekać jak najdłużej a może i jeszcze trochę.
    Trzymaj się i pozdrawiam.
    Pisz jezeli cię nosi.
    No także myślę, że mało prawdopodobne, żeby cała partia miała 8%, jednak osoba, która suszyła i obrabiała nam parkiet cieszyła się dobrą opinią w naszych stronach, wydaje mi się, że akurat jeśli chodzi o wilgotnośc drewna nie było tu wielkich odchyleń od 8-9%.

    Dzisiaj sprawdzę warunki panujące w mieszkaniu. Do czasopisma także postaram się zajrzeć. Na cyklinowanie mi się nie spieszy. Liczyłem na jakieś 4-6 tygodni. Dziękuję za rady!

    Pozdrawiam

  12. #12

    Domyślnie

    Pokażę jeszcze dwa zbliżenia, nieciekawie to na nich wygląda no ale trudno. Dam też jedno z oddalenia - na pociechę, że z odległości ich nie widać.




  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PODŁÓG
    jarekkur

    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    PARPO.pl Parkieciarz-Rzeczoznawca - Trójmiasto
    Posty
    4.418

    Domyślnie

    Cytat Napisał abwgdzl
    Pokażę jeszcze dwa zbliżenia, nieciekawie to na nich wygląda no ale trudno. Dam też jedno z oddalenia - na pociechę, że z odległości ich nie widać.



    Jest wszystko w porządku jeżeli patrysz na parkiet z wysokości dorosłego człowieka. To są małe szczeliny. Często w markowych parkietach znajdują się niedokładności gabarytów. Efekt podobny jak na twoich zbliżeniach . To wszysko zniknie.l

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar ghost34
    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    prosto z termopil
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    11.424

    Domyślnie

    Amen heheh ie ma powodów do niepokoju jak poczekasz jeszcze te 4-6tygodni to juz pełny looozik...
    i niebo gwiaździste nade mną i ład moralny we mnie

    [email protected]

  15. #15

    Domyślnie

    Mam jeszcze jedno pytanie dotyczące parkietu, tym razem o lakier. Nie chciałbym, żeby lakier wyciągnął z parkietu taką mocną żółć (jak potrafią zmienić barwę drewna lakiery rozpuszczalnikowe), raczej chciałbym, żeby zachował swoją barwę, ewentualnie lekko zeszlachetniał pod wpływem lakieru.

    Wykonawca zaproponował:

    Berger-Seidle Spezial Exotengrund jako podkład
    Berger-Seidle Aqua-Seal 2K-PU w półmacie jako lakier

    Czy to dobry wybór? Jak będzie wyglądał dąb pod takim lakierem? Jak z wytrzymałością i że tak powiem ekologicznością tych lakierów? Duża jest różnica między matem i półmatem w tym lakierze - co lepiej wybrać?

    Z góry dziękuję za odpowiedzi,

    Pozdrawiam

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar ghost34
    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    prosto z termopil
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    11.424

    Domyślnie

    Zaproponował bdb chemię i ekologiczna jeśli chodzi o 2kpu juz jest wolny od nmp...nie wiem ile warstw ci przeznaczył ale najlepiej położyć około 240g na metr kwadratowy....czyli dwa razy akurat 2kpu jest poliuretanem którego kładziemy dosyć grubo...specjal egzotenground jast podkladem na bazie alkoholu i smierdzi ale bardzo krótko....nie reaguje z garbnikami w debie...to dobry wybór...mat jest najlepszy przy utrzymaniu czystości proponuje polozyc pierwsza warstwe polmatu i obaczuc czy sie podoba jesli za bardzo sie dla ciebie swieci na góre daj mat jesli sie podoba po problemie kladz polmat tyle ze pamietaj ze im grubiej tym bardziej efekt nawet polmatu jest polyskowy..3 warstwy tego lakieru wygladaja juz dosyć sztucznie takze proponuje 1x podkład 2 x nawierzchniowy ze szlifowaniem miedzywarstwowym lakieru nawierzniowego a jak jeszcze komus sie bedzie miedzy warstwami zrobic blacha(ale umiejetnie) to bedziesz miał stół nie podłogę.....pozdro
    i niebo gwiaździste nade mną i ład moralny we mnie

    [email protected]

  17. #17

    Domyślnie

    Dzięki ghost34 za wyczerpującą odpowiedź. A jak z kolorystyką parkietu lakierowanego 2kpu z takim podkładem? Mocno ciemnieje/żółknie drewno pod wpływem tego lakieru?

    Pozdrawiam

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar ghost34
    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    prosto z termopil
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    11.424

    Domyślnie

    no cholera nie wiem jak ci to opisac ...raczej bedzie parkiet miał lekko mleczno-jasny odcien jak to po wodzie nie widziałeś próbek przed wybraniem lakieru??ja zawsze przedstawiam..desen pod woda, pod rozpuszczalnikiem i pod olejem..wtedy moi klienci mniej wiecej maja pogladową wiedze na to co beda mieli na posadce..moge ci zdj wkleic ale czy to co da nie wiem .....spokojnie poczekaj na pierwsza warstwe..mysle ze ci sie spodoba ..no co ja moge na odległość..najlepiej zapytac gdzie dopiero np skonczył lakierowanie deba i podjechac obejrzeć...
    i niebo gwiaździste nade mną i ład moralny we mnie

    [email protected]

  19. #19

    Domyślnie

    Wiem, że to poliuretan na bazie wody i widziałem trochę próbek malowanych innymi wodnymi lakierami. Widziałem też próbki malowane rozpuszczalnikiem i tu akurat chyba nie trudno zauważyć różnicę. Olejowane podłogi widziałem tutaj na forum muratora - my jednak chcemy lakier więc nawet nie pytałem wykonawcy o propozycje olejów.

    Jeśli masz jakieś zdjęcia dębu lakierowanego 2kpu to z chęcią zobaczę jeśli to nie problem. Parkiety malowane lakierami wodnymi jak pisałem widziałem i mogę powiedzieć, że właśnie miały jasny odcień całkiem bliski naturalnemu kolorowi dębiny. Taki efekt chyba chcielibyśmy uzyskać, nasz parkiet nie jest aż tak dokładnie przebrany więc nie powinien być zbyt "monotonny" co wydaje mi się pewnym minusem takich jasnych wyselekcjonowanych dębów. Owszem podłoga jasna, fajnie - powiększy optycznie niedużą przestrzeń ale i taki ciepły akcent się przyda, więc różnorodność akurat w moim przypadku na plus.

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PODŁÓG
    jarekkur

    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    PARPO.pl Parkieciarz-Rzeczoznawca - Trójmiasto
    Posty
    4.418

    Domyślnie

    Cytat Napisał abwgdzl
    Wiem, że to poliuretan na bazie wody i widziałem trochę próbek malowanych innymi wodnymi lakierami. Widziałem też próbki malowane rozpuszczalnikiem i tu akurat chyba nie trudno zauważyć różnicę. Olejowane podłogi widziałem tutaj na forum muratora - my jednak chcemy lakier więc nawet nie pytałem wykonawcy o propozycje olejów.

    Jeśli masz jakieś zdjęcia dębu lakierowanego 2kpu to z chęcią zobaczę jeśli to nie problem. Parkiety malowane lakierami wodnymi jak pisałem widziałem i mogę powiedzieć, że właśnie miały jasny odcień całkiem bliski naturalnemu kolorowi dębiny. Taki efekt chyba chcielibyśmy uzyskać, nasz parkiet nie jest aż tak dokładnie przebrany więc nie powinien być zbyt "monotonny" co wydaje mi się pewnym minusem takich jasnych wyselekcjonowanych dębów. Owszem podłoga jasna, fajnie - powiększy optycznie niedużą przestrzeń ale i taki ciepły akcent się przyda, więc różnorodność akurat w moim przypadku na plus.

    ten Spezialexotengrund został wycofany z produkcji z powodu zbyt dużej zawartości lotnych zwiazków organicznych i zastąpiony Aqua-Seal ExoBloc. To co oferuje parkieciarz to jeszcze stare zapasy.
    Wszystko byłoby dobrze gdyby nie twoje- lepiej mat czy półmat?. Akurat ten oferowany przez parkieciarza Aqua-Seal 2k-PU występuje jako ultramat; mat; półmat i połyskujący. Półmat ma lekki jedwabisty połysk coś jak satyna. Musisz się zdecydować, ponieważ połozenie później warstwy matu jest rozwiązaniem nieszczęśliwym a to z powodu różnych gradacji połysku. Przetrzesz mat w trakcie eksploatacji posadzki i zacznie wychodzić połysk. Będzie nieciekawie.
    Druga ważna sprawa. Tak zwane "boczne sklejanie" lakierów wodorozcieńczalnych. Aby uniknąć tego niepożądanego zjawiska a szczególnie jego efektów na pięknej posadzce parkietowej. Aby temu przeciwdziałać należałoby zastosować Aqa-Seal Uniprimer minimalizujacy "boczne sklejanie". Grund ten nalezy nakładać soczyście wałkiem. Można zamiast niego zastosować Aqua-Seal Uni - Spachtel który nakłada się szpachlą lakierniczą dwukrotnie na krzyż, wychodzi mniej i taniej. Oba te grunty nie ściemniają drewna. Na koniec Lakier nawierzchniowy poliuretanowy 2k Aqua-Seal .
    Musisz tylko zdecydować mat czy półmat. Lakier ten zawiera jako utwardzacz izocyjanian. Jest szkodliwy ale ilość jaka się ulotni pozostaje już dzisiaj w zgodzie z obostrzonymi normami na rok 2010.
    do tego do zafugowania szczelin miedzy deszczułkami również Aqua-Seal Pafuki.
    _____________________________________________
    vanitas vanitatum et omnia vanitas

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony