dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1

    Domyślnie

    Czy ktoś ma doświadczenia jak i kiedy można przesadzić brzozę rosnącą w polu do ogrodu. Jakie są optymalne rozmiary drzewka, by operacja mogła zakończyć się sukcesem?

    Pozdrawiam.

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    lewek

    Zarejestrowany
    Mar 2003
    Posty
    86
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Im większe drzewko tym trudniej będzie je wykopać, bo będzie miało bardzo długie korzenie (mogą się uszkodzić). Żeby nie przedobrzyć w drugą stronę i nie uśmiercić - najlepiej żeby miało ok. 1 metr. Aha, żeby sukces był pewniejszy trzeba zachować sporo ziemi między korzeniami (w żadnym wypadku nie obtrząsać, prostować korzeni, skracać i.t.p.). Własnoręcznie wsadzone drzewo (takie, które w dodatku rośnie) to naprawdę wspaniała sprawa.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Teska
    Zarejestrowany
    Oct 2002
    Skąd
    Berlin
    Posty
    22.094
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    561

    Domyślnie

    My wykopalismy samosiejkę..ma 2,5m wysokosci

    moja polowa obkopała brzozke na okolo 0,5m od pnia..wykopal powoli..i nie wytrzepujac ziemi pzrenieslismy ja na dzialke..dolek wykopany zlany woda..zasadzilismy
    Okolo 2 tyg liscie brzozki wyschły..ale podlewalismy dalej codziennie i za okolo 3 tyg...patrzymy a tu nowe listki sa..przyjeła sie..przesadzalismy w lipcu..

  4. #4

    Domyślnie

    Aż tak duże - jestem pod wrażeniem tych 2,5 m.
    Lipiec - to był świadomy wybór czy tak wyszło?
    Jak długo była podlewana, wspomniane trzy tygodnie, czy dłużej? Mam za sobą jedną nieudaną próbę "oswojenia" brzozy i za drugim razem chciałabym to zrobić skuteczniej.

  5. #5
    Guest

    Domyślnie

    Potwierdzam opinie Teski - istotne jest podlewanie, przesadzałem przy letniej suszy
    Woda powoduje szybką regeneracje uszkodzonych korzeni i duże przyrosty.
    Pora sadzenia schodzi na drugi plan, gdy jest możliwość podlewania.

  6. #6

    Domyślnie

    Ale generalnie najlepiej jest przesadzać gdy drzewo jest w stanie spoczynku, późna jesień, wczesna wiosna, Teraz ostatni dzwonek.

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Agacka
    Zarejestrowany
    Oct 2002
    Posty
    9.875

    Domyślnie

    Teraz przesadzić z ziemia na korzeniach a przyjmie sie na 100%
    Trzeba pamietać że brzoza płytko ale szeroko się korzeni!
    I mówi się ,że brzoza to chwast!Bo rośnie wszędzie! Powodzenia!

  8. #8

    Domyślnie

    Ja jeszcze słyszałem, że przy przesadzaniu ważne jest utrzymanie stron świata. Tak, żeby drzewo "patrzyło" tą samą stroną na północ.

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Wowka
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    5.890

    Domyślnie

    Od kilku lat wraz z teściem przesadzamy kilkuletnie drzewka .
    Drzewka wykopujemy (bezpłatnie, oczywiście za zgodą właściciela) z pobliskiego terenu (ok 20 min. jazdy samochodem) na który dość agresywnie wkracza przemysł i sadzimy na naszym gruncie. W tej chwili mamy już jakieś 10 arów lasu liściastego. Drzewa obecnie są już nawet 5-6 metrowej wysokości. Wykopujemy drzewka o wysokości nawet ok 1,5 m. Ziemi która uwięzła między korzeniami oczywiście nie wytrząsamy ale i też specjalnie nie staramy się o to by było jej jak najwięcej. Poczatkowo drzewka sadziliśmy gęsto licząc się z tym, że spory ich procent może się nie przyjąć ale nasze obawy były bezzasadne - usycha niewiele z tych drzew. Co do terminu nasadzeń to właśnie teraz lub w październiku. Uszkodzony system korzeniowy powinien wystarczyć na zmniejszone w porze wiosennej lub jesiennej zapotrzebowanie na substancje odżywcze z gleby. Ponadto sama gleba powinna obecnie mieć więcej wilgoci niż powiedzmy w miesiącach letnich.
    Sądzę, że jeśli się chce przenieść drzewo z maksymalnie pełnym systemem korzeniowym wypełnionym ziemią to pora roku nie ma znczenia.
    Życzę powodzenia.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Teska
    Zarejestrowany
    Oct 2002
    Skąd
    Berlin
    Posty
    22.094
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    561

    Domyślnie

    z ta brzozka to wypadlo ..po prostu była podlewana wlasciwie codziennie bo bylismy na budowie.. nie pamietam ale chcyba podlewalam az do wrzesnia...( dlatego ze byly upały)

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Agacka
    Zarejestrowany
    Oct 2002
    Posty
    9.875

    Domyślnie

    w zeszłym roku przesadziłam dwie brzozy samosiejki z działki do DONICY na balkonie (południowa wystawa),przeżyły zimę i już wypuściły listki

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Teska
    Zarejestrowany
    Oct 2002
    Skąd
    Berlin
    Posty
    22.094
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    561

    Domyślnie

    AGACKA już??? a moja..nic

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Agacka
    Zarejestrowany
    Oct 2002
    Posty
    9.875

    Domyślnie

    Tez byłam zdziwiona! wychodżę ja parę dni temu na balkon pozciągać osłony zimowe i patrzę a tu listki takie malutkie! Na klonie palmowym i róży też!!!!

  14. #14

    Domyślnie

    A u mnie pączki pączkują ptaszki ptaszkują a posadzki się posadzkują i drewutnie.....(no co robią drewutnie?)

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Teska
    Zarejestrowany
    Oct 2002
    Skąd
    Berlin
    Posty
    22.094
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    561

    Domyślnie

    smoku...drewutnie...własnie..drewutnią..

  16. #16

    Domyślnie

    Wielkie dzięki. Mam nadzieję, że tym razem się uda.

    Pozdrawiam wszystkich wiosennie.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony