dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie "strop drewniany" przekrój - potrzebna porada

    Witam wszystkich,
    buduję garaż o szerokości 6m i wysokości w kalenicy 5m. Chciałbym zrobić na wysokości 2,8 strop drewniany na różne graty. I teraz moje pytanie: czy belki drewniane o przekroju 20x12cm i długości 6,5m (montowane co 1 metr) oparte z dwóch stron na ścianach nośnych to dobry pomysł - chodzi głównie o deformację, wykrzywienie i wytrzymałość

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Geno

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    6.867

    Domyślnie

    Jeśli wziąść - normalne obciążenia to jak dla stropu to tak szacunkowo wychodzi około 18x26, chyba,że zmniejszysz rozstawy.
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź, ale chyba źle to nazwałem stropem, ma to być duuużu schowek-przechowalnia na lekkie "graty", pudła, opony itd., będzie po tym chodziała maksymalnie jedna osoba co jakiś czas.
    Pytanie bardziej konkretne: czy przy tym rozstawie i niewielkim obciążeniu belki mocno się wygną

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Geno

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    6.867

    Domyślnie

    Cytat Napisał kris_r
    Dzięki za odpowiedź, ale chyba źle to nazwałem stropem, ma to być duuużu schowek-przechowalnia na lekkie "graty", pudła, opony itd., będzie po tym chodziała maksymalnie jedna osoba co jakiś czas.
    Pytanie bardziej konkretne: czy przy tym rozstawie i niewielkim obciążeniu belki mocno się wygną
    Zależy co przyjąć ze niewielkie obciążenie ale jeśli to graty i sporadycznie ktoś będzie tam się dostawał to nie powinno być nadmiernych ugięć, trzeba by policzyć ile to może tych grató mniej więcej być.
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Geno

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    6.867

    Domyślnie

    Przy założeniu ,że tylko deski na belkach + jakieś drobne obciążenie 75kg/m2 jeśli chodzi o nośność jest ok , ugięcie jakieś 2,2 cm czyli tak na granicy normowej
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  6. #6

    Domyślnie

    mam zamiar położyć na belki deski, więc obciążenie będzie się rozkładało na kilka belek. Zakładam małe obciążenie na pojedynczą belkę, 50-100kg i to przy brzegach, a nie centralnie na środku. I nie chodzi mi o uginanie, tylko o stałe odkształcenie (pod wpływem obciążenia i własnego ciężaru)

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Geno

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    6.867

    Domyślnie

    Cytat Napisał kris_r
    mam zamiar położyć na belki deski, więc obciążenie będzie się rozkładało na kilka belek. Zakładam małe obciążenie na pojedynczą belkę, 50-100kg i to przy brzegach, a nie centralnie na środku. I nie chodzi mi o uginanie, tylko o stałe odkształcenie (pod wpływem obciążenia i własnego ciężaru)
    To jest to co pisałęm - ugięcie w środku rozpiętości od obciążeń charakterystycznych - około 2,2 cm przy założeniu równomiernego obciążenia użytkowego 75kg/m2
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  8. #8

    Domyślnie

    kris_r

    Nie wiem czy ci pomoże taka informacja ale mam strop drewniany nad całym domkiem parterowym o który za pomocą podwalin oparty jest dach.

    Dla rozpiętości 5,40 są zastosowane belki 20x12 średnio co 65 cm (tam gdzie schodzą słupy belki są zagęszczone co 25 cm

    Dla rozpiętości do 3,40 są belki 20x8 średnio co 75 cm.
    Prawa autorskie do tego postu przysługują Kryspinowi

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony