Króliczki, to wspaniałe i bardzo wdzięczne zwierzątka. Aby cieszyły się dobrym zdrowiem należy odpowiednio o nie dbać.
Dobrze traktowane potrafią się odwdzięczyć miłością.
Należą do rodziny zajęczaków, a nie do gryzoni jak sądzi większość ludzi.
Odpowiadając na Twoje pytanie : oczywiście mogą swobodnie biegać. One to wprost uwielbiają. Zielona trawka, mlecze i koniczyna, to dla nich rarytas. Pod warunkiem, że to niejset trawka przed blokiem (obsiusiana przez inne zwierzęta i pełna zarazek).Jeżeli króliczek będzie biegał za ogrodzeniem, należy sprawdzić szczelność zagródki, żeby maluch nie zginął, ani nie utknął gdzieś. Po za tym należy uważać, ponieważ malutkie króliczki mogą stać się łupen dla ptaków drapieżnych. Dobrze jest więc zabezpieczyć zagródkę od góry nawet starą firanką. Większy/starszy króliczek może już swobodnie biegać. Mój pluszak kica po działce bez żadnego dodatkowego ogrodzenia. Do pierwszego szczepienia lepiej jednak nie zostawiać króliczka na zewnątrz.
Jeżeli zechcesz dowiedzieć się czegoś więcej chętnie udzielę wszelkich informacji jakie posiadam
Zauważyłam bowiem z przykrością, że nawet wiedza "zwykłego" weterynarz ( tzw. od piesków i kotków) jest nikła na temat królików. Dlatego z pluszakami należy zgłaszać się do wetów o specjalności "zwierzęta egzotyczne" (specjalista od gryzoni i zajęczaków). A sprzedawcy w sklepach "wcisną" każdą bajkę byle tylko sprzedać jak najwięcej pokarmu czy smakołyków (które są niewłaściwe dla króliczków. Niestety nie można wierzyć im także w kwestii zdrowia kupowanego malucha. Jeżeli króliczek trzymany był np ze świnkami morski, pewne jest, że ma w jelitach kulki z ich sierść, co bez szybkiej reakcji prowadzi do zgonu zwierzaka. Jest jeszcze wiele, wiele rzeczy, które powinnaś wiedzieć przed kupnem lub przygarnięciem króliczka ( są serwisy adopcyjne), żeby cieszyć się jego towarzystwem długi czas.
Pozdrawiam serdecznie
Aseti

p.s. Przy okzaji w skrytykowanym przeze mnie MjM , są właśnie zdjęcia mojego pluszaka. Stąd wiem o artykule napisanym przez panią Dorotę.