dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 47
  1. #21
    Guest

    Domyślnie

    On 2003-04-01 23:34, Forest-Natura wrote:
    Klaudiu: pisałem już o tym na forum. Powiedz mi jak zachowa się tój wkład będąc nagrzany do ok. 200 st. C gdy potraktujemy go świeżym powietrzem o temp. no np. - 15 st.C? Jesteś w stanie to przewidzieć?
    Doprowadzenie powietrza "wystawione" bezpośrednio na dno wkładu to jeden z większych błędów przu stawianiu kominka.
    am, możesz to skomentować?

  2. #22
    Guest

    Domyślnie

    Foreście o tym co napisałeś to nie pomyślałem, wydaje się logiczne, ale w takim razie jak wytłumaczysz fakt że na instrukcji mojego kominka (Spartherm) którego kupiłem jest zalecenie do stosowania doprowadzenia powietrza z zewnątrz. Również murator wręcz odradza pobierania powierza z wnętrza.

  3. #23
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    gaga2

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    1.377
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    No właśnie - i wkłady Hajduka też dostosowane są do doprowadzenie powietrza z zewnątrz.
    I co teraz???
    Pozdrawiam,
    Gaga2

  4. #24
    Guest

    Domyślnie

    ...a kto wie na jakiej wysokości powinna być zamontowana
    "czerpnia" powietrza na zewnętrznej scianie budynku? To chyba ważne!

  5. #25

    Domyślnie

    Czy ktoś może kompetentnie i bez bufonady napisać jak należy zrobić doprowadzenie powietrza?

    <font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: pawel_l dnia 2003-04-02 13:03 ]</font>

  6. #26
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZA DORADCZYNI OD SPRAW WSZELAKICH Avatar Majka
    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Skąd
    Żbik
    Posty
    17.439
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    Forest, czy czasem nie przesadzasz?
    Mam kominek, nawet posiada płaszcz wodny, powietrze mam doprowadzone z zewnątrz. Były mrozy nawet minus 17 stopni.
    I co, to szkodzi kominkowi, a może nam Może kominek ma pobierać powietrze ciepłe z pomieszczenia, a może lepiej będzie jak będzie "dmuchało" z wentylacji

    Pisz konkretnie, albo nic.

    Rura z zewnątrz - najlepiej 0,5 - 1 m nad ziemią, otwór zabezpieczyć siatką.

  7. #27
    Guest

    Domyślnie

    Rura z zewnątrz - najlepiej 0,5 - 1 m nad ziemią? Czyżby? Może
    0,5-1 m ponad posadzką, na której wewnątrz budynku posadowiony jest kominek (wkład, koza etc.)Przy wysokim parterze np. 2m nad ziemią to mpże mieć znaczenie(?). Pytam, bo nie wiem.

  8. #28
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZA DORADCZYNI OD SPRAW WSZELAKICH Avatar Majka
    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Skąd
    Żbik
    Posty
    17.439
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    Dom parterowy, niski. Rura wyprowadzona na zewnątrz, tak jak kanalizacyjna, więc żeby nie zarastała trawą i nie wchodziły gryzonie należy ją umieścić o,5 - 1 m nad ziemią /uzyć złączek, tzw. zetka/
    Dom podpiwniczony, kominek na parterze - rura poprowadzona stropem piwnicy, wychodzi na zewnątrz w podobnej wysokości jak powyżej.
    Opisałam umiejscowienie rury doprowadzającej powietrze do komory spalania.
    To "czyżby" miało mieć zabarwienie ironiczne?

  9. #29
    ELITA FORUM (min. 1000)
    am

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    1.008
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    99

    Domyślnie

    On 2003-04-02 10:39, Anonymous wrote:
    On 2003-04-01 23:34, Forest-Natura wrote:
    Klaudiu: pisałem już o tym na forum. Powiedz mi jak zachowa się tój wkład będąc nagrzany do ok. 200 st. C gdy potraktujemy go świeżym powietrzem o temp. no np. - 15 st.C? Jesteś w stanie to przewidzieć?
    Doprowadzenie powietrza "wystawione" bezpośrednio na dno wkładu to jeden z większych błędów przu stawianiu kominka.
    am, możesz to skomentować?
    Mój poprzedni post był właśnie komentarzem. Są kominki, które mają doprowadzenie z zewnątrz bezpośrednio do komory spalania i wszystko jest OK.

  10. #30

    Domyślnie

    Pod wkładem kominkowym i obudową kominkową nie może być styropianu, bo od ciepła i ciężaru - siądzie.
    Natomiast podlewka betonowa będzie przewodziła chłód z ziemi i kominek na codzień będzie chłodził - a powołany jest do grzania.
    Ja wykonałem postument 120x80cm z zaprawy termoizolacujnej (Wienerberger) z dodatkiem granulków keramzytu.
    Przy wylewaniu posadzki (ogrzewanie podłogowe) będzie jeszcze przecięty szlifierką kątową chudziak (chudy beton), wokół postumentu, dla pełnej dylatacji postumentu od posadzki.
    ZbiR

  11. #31
    Guest

    Domyślnie

    Mój poprzedni post był właśnie komentarzem. Są kominki, które mają doprowadzenie z zewnątrz bezpośrednio do komory spalania i wszystko jest OK.
    No to Forest nam tu trochę namieszał. Rzucił coś i zniknął.

  12. #32
    Guest

    Domyślnie

    FOREST - wczoraj coś obiecałeś.

  13. #33
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Przepraszam ale po kilkunastu godzinach pracy dzienie nie mam czasem ochoty na ślęczenie przed monitorem kolejną godzinę i pisanie o "robocie".
    Stąd to opóźnienie.
    Na początek uwaga: piszę bez bufonady. To że odpisuję na forum traktuję jako swoistą promocję mojego fachu. Bez różnicy czy ktoś potem zadzwoni do mnie czy do mojego znajomego z innej firmy.
    Czasem wożę drewno kominkowe do różnych ludzi i oglądam "kominki" postawione przez "Panów Józków" (przepraszam wszystkich Józków) czy innych "złotorękich za dwie stówy".
    Czasami ogarnia mnie śmiech a czasami strach że ludzie ci jeszcze się nie spalili we własnym domu.
    Przykładem kuriozalnym był dla mnie kominek postawiony na drewnianym szkielecie bez jakiejkolwiek izolacji!
    Kiedy ludziom wyjaśniłem że drewno o wilgotności 1,5-4 % jest w stanie zapalić się "samo" przy temp. 200 st. C i że musieli by postawić kominek właściwie na nowo to zapytali się czy bym to zrobił za 300 zł tak jak to zrobił właśnie Pan Józek (czy też Janek - już nie pamiętam) - miejscowa złota rączka.
    A co do doprowadzenia powietrza.
    Nie wiem czemu producenci wkładów czasami popełniają gafy i piszą po prostu rzeczy nielogiczne.
    Powietrze doprowadza się do systemu ogrzewania kominkowego z dwóch powodów:
    1. Aby wspomóc proces spalania poprzez doprowadzenie większej ilości tlenu (przy okazji zapobiega się ubytkowi tlenu z pomieszczenia, w którym stoi kominek).
    I w tym wypadku najlepszym rozwiązaniem było by doprowadzenie powietrza wprost do paleniska. Niestety osobiście znam 3 modele wkładów mające to rozwiązanie (nie zaprzeczam iż może ich być więcej). Tutaj chciałbym zwrócić uwagę na różnicę czy doprowadzane jest zimne powietrze bezpośrednio do paleniska (jest ono w jednym momencie dogrzewane o kilkadziesiąt stopni) czy też na zewnetrzną ściankę wkładu. W każdej szkole czy uczelni o profilu technicznym na materiałoznawstwie uczą o ekstremach jakie różne materiały potrafią "ścierpieć". Żeliwo czy stal potrafą wytrzymać dużo, ale czy to powód aby samodzielnie ja "testować" w domu? Napewno każy z Was spotkał się z zimną szklanką pękającą pod wpływem nalewanego do niej gorącego płynu. To mniej więcej to samo.
    Z tego powodu wylot czerpni powietrza powinien być tak wyprofilowany by po jego otwarciu i otwarciu popielnika wkładu świeże powietrze bez szwędania się po kątach kierowało się właśnie tam (zwykły cug - różnica ciśnienia).
    2. Drugi rodzaj doprowadzenia powietrza związany jest bezpośrednio z DGP. Ma ono (powietrze) za zadanie wymusić naturalny "ciąg" (znaczy się - grawitacyjny) w rozprowadzeniu powietrza. Niektórzy są zwolennikami "dopalania" ( na zasadzie turbo ) DGP powietrzem z zewnątrz budynku. Osobiście nie stosuję tego rozwiązania wychodząc z założenia że nie po to ogrzewamy powietrze w domu aby je potem ochładzać przy jego rozprowadzeniu.
    Ale ma to tę zaletę że powietrze rozprowadzane do poszczególnych pomieszczeń nie jest za suche. Wszystko bym w tym wypadku uzależniał od wentylacji w domu i jej funkcjonowania.
    To tyle. Jeżeli nie wyraziłem się jasno to przez zmęczenie - godzinę temu wróciłem z roboty.
    Narazie.

  14. #34
    Guest

    Domyślnie

    Dziękuję

  15. #35
    Guest

    Domyślnie

    Forest, dzięki za post ale naciskałbym, żebys więcej napisał o stronie praktycznej zagadnienia:
    - rura (ustaliliśmy, że fi ok. 100) z czego? według mnie chyba lepsza byłaby aluminiowa spiro niż PVC
    - na jakim poziomie wlot rury od podłoża?
    - czy klapka, o której pisała Klaudia to jakiś gotowy element, do kupienia?

    A może tą rurę jakoś tak wyprowadzić, żeby powietrze miało mozliwość wstępnego podgrzania się???

  16. #36
    Guest

    Domyślnie

    Jakiej średnicy powinna bYĆ rura doprowadzajaca powiertrz do otwartego kominka-powierzchnia otworu komory spalania ok.5000cm2
    kubatura pom.ok.150m3.Kominek przy ścianie zewn.Czy rurę najlepiej doprowadzić do bocznej ściany komory spalania
    Z jakiego materiału najlepiej wykonać rurę

  17. #37

    Domyślnie

    Na marginesie wypowiedzi Foresta:
    Tak mnie się wydaje (zaznaczam: wydaje), że dla wkładu kominkowego różnica temperatur -15/+200 st.C niewiele się różni od +20/+200 st.C. (+20 to temperatura powietrza wciąganego z wnętrza) - to około 15%.
    Dla człowieka róznica między -15 a +20 jest bardzo odczuwalna dla żeliwa chyba nie za bardzo (0 st.C nie jest dla niego żadnym szczególnym poziomem oddzielającym "ciepło" od "zimna" ).

    Pozdrawiam,



    <font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: WTL dnia 2003-04-06 04:14 ]</font>

  18. #38

    Domyślnie


    Odnośnie wykonania dopływu powietrza do kominka,

    najlepiej fi 100 z rury aluminiowej gietej,
    przebić się przez ścianę ok 0,5-1 m nad ziemią,
    po wewnętrznej stronie ściany lub w niej zejść poniżej chudziaka ,
    i wyjść pionowo pod samym wkładem, zostawiając ok 1 m wystającej ponad podłogę rury,
    plusy:
    powstaje śluza powietrzna pionowa na ścianie, która będzie się "automatycznie" otwierała i powietrze nie będzie bezpośrednio wpadało do wewnątrz budynku,
    wolny koniec rury pozwoli na dowolna manipulację montażyście kominka,
    uwaga,
    delikatnie ubijać ziemię przed wylaniem podłogi i dobrze zaizolować pianką otwórw ścianie,

    pozdr,

  19. #39
    Guest

    Domyślnie

    gregg, dzieki za konkrety. nie bardzo złapałem z tą śluzą tzn. gdzie ona powstaje???

  20. #40

    Domyślnie


    "śluzą" jest ok. 1 metrowy słup powietrza w rurze na wewnętrznej stronie ściany,
    to działa,
    pozdr,

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony