Cytat Napisał stanisław.k Zobacz post
To smutne ale cieszę się, że jednak nie uległem i nie zainwestowałem w pompę gruntową.
To w życiu się nie zwróci...
No nie wiem, ja jednak żałuję. Mam tutaj sąsiada, który budował się 4 lata po mnie i on poszedł w pompę gruntową. 3 lata temu założył fotowoltaikę. I teraz, jeśli zima jest w miarę ciepła tak jak ostatnia, to zamyka 12 miesięcy w całkowitym koszcie w granicach 350zł czyli tylko opłaty stałe. W przypadku mrozów musi dopłacać, ale to są kwoty pomiędzy 1tyś a 2 tyś. Dodam, że ma dobrze ocieplony dom, ale nie pasywny no i ma wszędzie ogrzewanie podłogowe.
Podsumowując, to czy pompa się opłaca zależy w dużej mierze od tego jak mamy ocieplony dom. Jeśli jest dobrze czy bardzo dobrze ocieplony to raczej się opłaca. Niestety koszt inwestycji jest bardzo wysoki, ale w zamian dostajemy wygodę użytkowania.
Mój Granpal ma 12 lat i powoli się rozglądam co dalej. Ro temu kupowałem pellet po 2400 i powiem szczerze, że mnie to zniechęciło. Wolę zapłacić za prąd te 8tyś niż za pellet, bo dużo mnie roboty. Generalnie dokładanie do pieca mi nie przeszkadza, lubię się pokręcić i coś porobić, ale czyszczenie kotłowni mnie wykańcza.