dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 134 z 184
Pokaż wyniki od 2.661 do 2.680 z 3677
  1. #2661
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    batman17

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Garbów
    Kod pocztowy
    21-080
    Posty
    28

    Domyślnie

    witam szanownych użytkowników forum.
    Mam do was kilka nurtujących mnie pytań:
    1.mam okazję dostać dofinansowanie na kocioł granpal 30 kw, mój koszt własny kotła wraz z montażem wynosić ma ok 5 tyś zł (proste podłączenie 2 pompy + zawór trójdrogowy)
    2 .dom mam piętrowy z roku 85 cegła ceramiczna max, powietrze i pół belitu bez żadnego ocieplenia i drewniane okna, powierzchnia 250m2, strop ocieplony 15 cm wełny i płyta osb.
    3. więc kocioł trochę za duży bo 25kw by wystarczył, ale przyznali mi 30 kw i stary nieocieplony dom ze starą instalacją CO w której jest ok 400l wody, czy ten kocioł nie będzie mi spalał strasznych ilości owsa, nastawiam się na owies ponieważ jestem w stanie zasiać sobie 2 ha owsa
    4. jak zrobić podłączenie kotła: czy zostawić tak jak montują tylko z zaworem trójdrogowym aby zabezpieczyć powrót kotła i na grzejniki założyć zawory termostatyczne żeby w jakiś sposób regulować temp w pomieszczeniach, lub założyć zawór czterodrogowy z siłownikiem i regulator pokojowy aby regulować temp pomieszczeń(dodam że boję się żę przy tej ilości wody w instalacji zawór może wariować ale może to tylko moje nieuzasadnione obawy więc pytam???)
    5. jakie ilości owsa mogą mi iść do ogrzewania takiego domu ( wiem że nikt tego nie określi dokładnie ale tak chociaż w przybliżeniu)
    6. dużym minusem jest że nie można w nim spalać drewna kawałkowego a mam swój las więc i opał pawie za darmo
    Proszę o odpowiedzi
    POZDRAWIAM

  2. #2662

    Domyślnie

    Cytat Napisał electrician Zobacz post
    Jak już wcześniej pisałem, mój granpal po ośmiu sezonach bezawaryjnej pracy - zastrajkował. Nastąpiło to, co nastąpić musiało - czyli przetarcie przez ślimak tulei i wypływ wody do palnika. Po rozmowach z Panem Andrzejem rozpocząłem procedurę ratunkową. Nie powiem, łatwo nie było wytaszczyć w jedną osobę kocioł z kotłowni na zewnątrz, ale odkąd pan Archimedes wymyślił /a właściwie odkrył/ dźwignię dwu- i jednostronną oraz Chińczycy wymyślili koło - jakoś się udało Największym problemem było zdobycie palety o wymiarach większych niż kocioł, bo żaden przewoźnik inaczej nie chciał kotła zabrać. Wreszcie po poszukiwaniach na skupach palet i drobnej ciesiółce udało się taką paletę skonstruować i nawet postawić na niej piec. Reszta - to już trywiał, zamówiony kurier i piec pooojechał do Kolbud, a właściwie do Buszkowej. I tutaj - zaczyna się historia jak z bajki o dobrym czarodzieju. Jak to w bajkach - upłynęło czasu mało-wiele i już umyślny puka do moich bram wioząc dar z dalekiej krainy. Jako, ze szczelnie zapakowany - nie wiada co tam w środku Ale opadają zasłony i moim oczom ukazuje się - nie zgadniecie - granpal jak nowy, lśniący i świeży! Pojechał sfatygowany ośmioletnią eksploatacją - nie powiem, że staruszek, ale tak mniej więcej już po kwiecie wieku - a przyjechał młodzian w pełnym rozkwicie urody Dobra, dobra - myślę sobie - pewnie na zewnątrz odpicowany, a w środku - pożal się Boże. Ale nie, ale nie W środku - też jak nowy, komora spalania czyściutka, wymiennik i płomieniówki - jak nowe, wspawana nowa tuleja i wstawiona pośrednia, nowy podajnik ślimakowy, nowy deflektor Jednym słowem pierwsza myśl - dali nowy kocioł Dopiero po dokładnych oględzinach okazało się, że nie, że to jednak mój stary kocioł - tylko zrobiony na nowy. Nie wiem, jak tego dokonali - to po prostu jednak wirtuozi w swoim fachu. I tutaj bajki ciąg dalszy - zgadnijcie, ile to kosztowało? Otóż - nic nie kosztowało! Wszystko zrobili gratis, nawet wysyłkę opłacili I czy nie jest to jednak bajka? Pokażcie mi drugą firmę, która coś takiego zrobiłaby ze swoim produktem po ośmiu latach eksploatacji. Takich numerów to nawet RollsRoyce w najlepszych swoich latach nie robił I z tego co wywnioskowałem czytając posty na forum - nie byłem pierwszym tak potraktowanym klientem. Jedno mnie tylko martwi - jeśli będą tak działać na rynku, to mogą niedługo iść z torbami - bo wygląda na to, ze granpal będzie wiecznym kotłem /a przynajmniej takim na 20 lat/, a już ta akcja serwisowa - coś nieprawdopodobnego Trzeba było jednak mieć szczęście trafić na taką firmę
    Tu, na forum, chciałbym jeszcze raz podziękować wszystkim ludziom Granpala za takie podejście do klienta, a w szczególności - wiadomo - Panu Andrzejowi. Serdecznie dziękuję.
    Granpal forever!
    Pzdr

    Podpisuję się pod tym zdecydowanie!!
    Już kiedyś pisałem że Granpal to coś najlepszego co kupiłem do domu

  3. #2663

    Domyślnie

    Jeśli chodzi o ocieplenie - @batman17 - to rzeczywiście - szału "nima" Do tych warunków 30 kW - to raczej nie będzie wielkie przewymiarowanie. Ja ogrzewam podobną powierzchnię granpalem 25 kW przy dużo lepszych współczynnikach i jakoś nie widzę zbytniego przewymiarowania zwłaszcza kiedy przymrozi i przy tym podmucha. Co do sposobu włączenia pieca - nie będę się wypowiadał, nie mam wiedzy teoretycznej na ten temat, a praktyki też żadnej - u mnie pracuje wymiennik ciepła bez żadnych zaworów trój- czy czterodrogowych i to wymiennik nie dopuszcza do zbytniego wychłodzenia kotła przy uderzeniu zimnej wody na powrocie. U Ciebie raczej trzeba będzie zawór mieszający zastosować, ale który - to już pytanie do specjalistów. Ilość wody w układzie masz dużą, podejrzewam, że grzejniki żeberkowe i rury przystosowane do obiegu grawitacyjnego - stąd musisz się liczyć z dużą bezwładnością układu.
    Jeśli chodzi o opalanie owsem - to u mnie paliłem dwa sezony grzewcze samym owsem i w zależności od "ostrości" zimy poszło mi raz 5 i raz 6 ton tego paliwa /o ile dobrze pamiętam/ - czyli u Ciebie nie powinno to być więcej niż ok. 7 ton. Z 2 ha spokojnie pozyskasz potrzebną ilość owsa, musisz tylko ustawić się na maksymalną wydajność z hektara niekoniecznie jakości spożywczej, czyli wysokie nawożenie i opryski przeciw szkodnikom i zarazom nie licząc się ze skutkami toksyczności. 35q/ha jest z pewnością spokojnie do osiągnięcia.
    Pzdr
    Ostatnio edytowane przez electrician ; 11-12-2014 o 23:20

  4. #2664
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    batman17

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Garbów
    Kod pocztowy
    21-080
    Posty
    28

    Domyślnie

    witam.
    kolego electrician, jeśli chodzi o instalacje to tak są to stare żeberkowe grzejniki i grube rury na grawitacji chodzi to elegancko, lecz dołożyłem pompę ponieważ nie chciało mi na grawitacji grzać bojlera od solarów ze spiralną wężownicą.

    Odnośnie palenia owsem:
    - jak spala się owies czy nie ma problemów ze spiekami jak przy pellecie itp. (przeczytałem forum i widzę że ze spalaniem pelletu jest trochę problemów jak jest kiepskiej jakości)
    -Gdyby granpal spalał mi 7 ton owsa to było by super (teraz spalam 7t węgla) a z tego co wyczytałem w necie to tonę węgla przeliczają na 1,5t owsa więc (według tego przelicznika) szło by u mnie ok 10,5 t owsa a to już lipa. W tym roku wyszło by tanio bo owies 400zł/t więc licząc 10,5X400=4200zł, węgiel prosto z kopalni bogdanka 7tx500zł=3500zł więc wychodzi podobnie ale w ubiegłym roku owies był po 550zł x 10,5=5725zł więc już dużo drożej.
    - opłacalność palenia owsem zależy od jego ceny
    -a tak apropo czemu w tym sezonie nie opalacie owsem skoro pellet jest 2xdroższy, a idzie go niewiele więcej od pelletu??????

    Przydała by się jakaś opinia odnośnie podłączenia kotła do instalacji od jakich fachowców z forum proszę o podpowiedzi pozdrawiam

  5. #2665
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    batman17

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Garbów
    Kod pocztowy
    21-080
    Posty
    28

    Domyślnie

    witam.
    kolego electrician, jeśli chodzi o instalacje to tak są to stare żeberkowe grzejniki i grube rury na grawitacji chodzi to elegancko, lecz dołożyłem pompę ponieważ nie chciało mi na grawitacji grzać bojlera od solarów ze spiralną wężownicą.

    Odnośnie palenia owsem:
    - jak spala się owies czy nie ma problemów ze spiekami jak przy pellecie itp. (przeczytałem forum i widzę że ze spalaniem pelletu jest trochę problemów jak jest kiepskiej jakości)
    -Gdyby granpal spalał mi 7 ton owsa to było by super (teraz spalam 7t węgla) a z tego co wyczytałem w necie to tonę węgla przeliczają na 1,5t owsa więc (według tego przelicznika) szło by u mnie ok 10,5 t owsa a to już lipa. W tym roku wyszło by tanio bo owies 400zł/t więc licząc 10,5X400=4200zł, węgiel prosto z kopalni bogdanka 7tx500zł=3500zł więc wychodzi podobnie ale w ubiegłym roku owies był po 550zł x 10,5=5725zł więc już dużo drożej.
    - opłacalność palenia owsem zależy od jego ceny
    -a tak apropo czemu w tym sezonie nie opalacie owsem skoro pellet jest 2xdroższy, a idzie go niewiele więcej od pelletu??????

    Przydała by się jakaś opinia odnośnie podłączenia kotła do instalacji od fachowców z forum proszę o podpowiedzi pozdrawiam

  6. #2666

    Domyślnie

    Powinieneś podpiąć pod zawór 4D i zastosować 2 pompy. Zrobić to prawidłowo bo chyba z tego co pamiętam to ta firma która sie dobrała do gminy na dostawe kotłów to specjalnie zielonego pojecia o tym nie miała - pamiętam bo przysyłali zapytania i to jakieś takie strasznie dziwne wiec na poprawność wykonania instalacji to bym specjalnie nie liczył. Dużo kotłów wepchali do gminy ? Acha 30 możesz spokojnie brać bo to taki sam kocioł jak 25.
    Ostatnio edytowane przez Puławiak ; 14-12-2014 o 19:55
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  7. #2667

    Domyślnie

    Jeśli chodzi o spieki - nic takiego nie występuje przy owsie. Owies w granpalu spala się super, jedyny minus - to trzeba codziennie /ewentualnie co drugi dzień po przemieszaniu popiołu/ opróżniać popielnik, bo owies daje objętościowo dużo popiołu. Jeśli przemieszasz ten popiół, to "siada", bo jest bardzo "puszysty" i wtedy da radę co drugi dzień. W tym sezonie owsem nie palę, bo po pierwsze - u nas owies po 500 - 550 zł/t, a po drugie - kłopot ze zmagazynowaniem takiej ilości owsa. Poprzednio, kiedy paliłem - owies zajmował mi pół garażu, a i myszy miały używanie Samochód, który stał w drugiej połowie garażu jeszcze przez pół roku czuć było charakterystycznym, zbożowym zapachem. Co prawda problem magazynowania wstępnie rozwiązałem, ale przy cenie 550 zł/t /tyle na ogół chcą z dowozem/ nie bardzo chce mi się wykonywać dodatkową pracę /trzeba przesypać owies do pojemników, a następnie codziennie wysypywać z nich ok. 40 kg owsa i donosić do kotłowni/. Pelet mam na paletach przykrytych plandeką bezpośrednio obok kotłowni i znoszę do kotłowni po 1 tonie kiedy poprzednia mi się kończy - ale wtedy, kiedy jest dobra pogoda
    Jeśli chodzi o zużycie owsa - te 7 ton podałem szacunkowo, tutaj rozrzut może być spory. Tak, jak pisał Puławiak - musisz mieć dwie pompy, jedną na cwu a drugą na co. Granpal ma dużą sprawność więc na pewno pójdzie Ci mniej owsa w stosunku do węgla, którym paliłeś pewnie w zwykłym kotle na grawitacji. Warunkiem jest zastosowanie prostej choćby automatyki temperaturowej albo zaworów termostatycznych żeby nie przegrzewać pomieszczeń. No i nie oszczędzaj na fachowcach - w sumie to się opłaci
    Pzdr

  8. #2668
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    batman17

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Garbów
    Kod pocztowy
    21-080
    Posty
    28

    Domyślnie

    Witam
    Ad Puławiak:
    - w gminie ma być zamontowanych 50 kotłów, 42 kotły tylko na pellet eko greń egg pellet mini i 8 kotłów na owies granpal
    - odnośnie fachowców, to zależy która ekipa bo przetarg wygrała firma sanito, oni brali podwykonawców jak leci kto się zgłosił i stąd różne niuanse niektórzy to rzeczewiście fachowcy a niektórzy się uczą fachu
    -stąd moje pytania odnośnie podłączenia kotła, czy mógłbyś mi podać telefon do siebie, mam jeszcze kilka pytań???
    Ad Electrician:
    - to drogi u was owies jak po 500 -550 zł, u nas 400zł to max cena w tej chwili
    - tak 7 t węgla szlo w zwykłym 9cio letnim tzw śmieciuchu i do tego jeszcze drewno
    - ostatnie dwa lata chodzi z pompą obiegową a wcześniej bez i jeśli chodzi o zużycie paliwa to nie widzę różnicy czy z pompą co czy bez ( jedynie powrót jest cieplejszy z pompą, jak już wcześniej wspominałem na grawitacji chodzi elegancko)
    pozdrawiam

  9. #2669

    Domyślnie

    Nie ma co porównywać pracy starego kotła z granpalem. Generalnie nie można porównywać pracy kotła, gdzie pali się raz/dwa razy na dzień z kotłem z automatyką. Jeśli chcesz palić granpalem na obiegu grawitacyjnym - to tak, jakbyś zaprzągł wysokiej klasy rumaka do wozu drabiniastego Jeśli naprawdę chcesz mieć oszczędności na paliwie, to musisz zastosować podstawową chociażby automatykę temperaturową realizowaną bądź to za pomocą zaworów termostatycznych na grzejnikach, bądź też regulatorem pokojowym/pogodowym. Zawór mieszający i pompa obiegowa - to podstawowe minimum w takiej instalacji. Nie od rzeczy byłoby tez wykonanie lub choćby wydzielenie osobnej hydrauliki do cwu. Przy braku automatyki nie liczyłbym na jakieś znaczące oszczędności w paliwie. Najlepiej skonsultuj się z Puławiakiem - na pewno doradzi co i jak. A jeszcze lepiej, gdyby zrobił Ci instalację - daleko nie ma
    Pzdr

  10. #2670
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    batman17

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Garbów
    Kod pocztowy
    21-080
    Posty
    28

    Domyślnie

    ale ja nie chcę aby układ pracował na grawitacji. chcę zastosować dwie pompy jedna na Cwu a druga na Co, zawór czterodrogowy wg porad Puławiaka.
    A dalej to nie wiem co jeszcze: czy niezbędny będzie siłownik do zaworu czterodrogowego czy wystarczy ze ręcznie go ustawię???
    - no i czy jak założę regulator pokojowy i nie będę miał siłownika to czy w jakiś sposób będę mógł regulować temp w pomieszczeniach???
    - jeszcze jedno pytanko, czy jak w pokoju uzyskam żądaną temp na reg. pok. to czy pompa co się wyłączy czy będzie chodziła na okrągło???

  11. #2671

    Domyślnie

    jeśli zastosujesz zawór 4d to będzie niestety pracowała bez zaworu 4 d można to tak ustawić żeby się wylączała.
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  12. #2672

    Domyślnie

    Ależ w prosty sposób da się podłączyć regulator pokojowy tak, żeby pompa nie pracowała po osiągnięciu zadanej temperatury I w przypadku otwartego układu co - a taki chyba ma batman17 - niczym to nie grozi nawet w przypadku przegrzania kotła. Ja od lat mam tak połączone - i nic się nie dzieje. Co najwyżej jeśli chcemy grzać wodę granpalem latem - trzeba dokonać drobnych przełączeń, żeby w przypadku przegrzania pieca odprowadzić nadmiar ciepła. W sezonie grzewczym przegrzanie grozi właściwie tylko w przypadku awarii elektroniki lub czujnika temperatury kotła - ale w takim przypadku zabezpieczenie polegające na skierowaniu gorącej wody w układ co też nie zadziała.

  13. #2673

    Domyślnie

    Batman a kiedy masz dostać ten kocioł?
    Swoją drogą to super sprawa taki gminny program na kotły na biomasę.

  14. #2674

    Domyślnie

    Cytat Napisał batman17 Zobacz post
    ale ja nie chcę aby układ pracował na grawitacji. chcę zastosować dwie pompy jedna na Cwu a druga na Co, zawór czterodrogowy wg porad Puławiaka.
    A dalej to nie wiem co jeszcze: czy niezbędny będzie siłownik do zaworu czterodrogowego czy wystarczy ze ręcznie go ustawię???
    - no i czy jak założę regulator pokojowy i nie będę miał siłownika to czy w jakiś sposób będę mógł regulować temp w pomieszczeniach???
    - jeszcze jedno pytanko, czy jak w pokoju uzyskam żądaną temp na reg. pok. to czy pompa co się wyłączy czy będzie chodziła na okrągło???
    Jest opcja wyłączenia pompy przy współpracy z zaworem 4D, w obniżeniu ustawiasz parametr 40st. i pompa po rozłączeniu przez reg. pokojowy zatrzyma się.

  15. #2675
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    batman17

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Garbów
    Kod pocztowy
    21-080
    Posty
    28

    Domyślnie

    Witam i dziękuję za odpowiedzi.
    ad. Kroitz. projekt już jest realizowany ale ja mam mieć kociołek kiedyś na wiosnę. dokładnego terminu jeszcze nie znam.
    I dlatego wcześniej pytam o porady co do podłączenia itp. y
    ad. stanisław k."Jest opcja wyłączenia pompy przy współpracy z zaworem 4D, w obniżeniu ustawiasz parametr 40st. i pompa po rozłączeniu przez reg. pokojowy zatrzyma się. " ale ten parametr obniżenia ustawiam w sterowniku pieca czy w regulatorze pokojowym??? jaki polecacie regulator pokojowy aby współpracował z kotłem???
    pozdrawiam

  16. #2676

    Domyślnie

    w sterowniku kotła. Termostat dowolny ze stykiem zwiernym bezpotencjałowym. Polecam jak najprostszy te z wieloma funkcjami i programami są niestey kłopotliwe dla użytkownika ( kwestie programowania)
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  17. #2677

    Domyślnie

    Cytat Napisał batman17 Zobacz post

    ad. stanisław k."Jest opcja wyłączenia pompy przy współpracy z zaworem 4D, w obniżeniu ustawiasz parametr 40st. i pompa po rozłączeniu przez reg. pokojowy zatrzyma się. " ale ten parametr obniżenia ustawiam w sterowniku pieca czy w regulatorze pokojowym??? jaki polecacie regulator pokojowy aby współpracował z kotłem???
    pozdrawiam
    Ja mam taki reg. pokojowy, tani i dobry bo ma małą histerezę http://allegro.pl/pokojowy-regulator...869273653.html
    Obniżenie ustawiasz w sterowniku kotła w zakładce "Obwód grzewczy"

  18. #2678
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    batman17

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Garbów
    Kod pocztowy
    21-080
    Posty
    28

    Domyślnie

    GRANPALOWCY??? Jakie w tej chwili macie zużycie paliwa

  19. #2679

    Domyślnie

    To zależy, pogoda zmienna.
    Teraz jest ciepło to w granicach 15- 20kg na dobę ale jak są mrozy po kilkanaście stopni to nawet 30kg.

  20. #2680
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    batman17

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Garbów
    Kod pocztowy
    21-080
    Posty
    28

    Domyślnie

    Cytat Napisał stanisław.k Zobacz post
    To zależy, pogoda zmienna.
    Teraz jest ciepło to w granicach 15- 20kg na dobę ale jak są mrozy po kilkanaście stopni to nawet 30kg.
    stanisław.k: ale ile kw masz kociołek i jaką powierzchnię ogrzewasz?
    dziękuję i pozdrawiam, wszystkiego dobrego w nowym roku!!!

Strona 134 z 184

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony