dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 169 z 184
Pokaż wyniki od 3.361 do 3.380 z 3677
  1. #3361

    Domyślnie

    nie była wymieniana , gdzie powinno byc zabezpieczenie slimaka ?

  2. #3362

    Domyślnie

    Zabezpieczenia ślimaka jest na tulei reduktora ale jak nie zmieniłeś na czas tulei to już zawleczka nie pomoże, masz przetarty piec. Teraz zostaje spawać na własną rękę lub wysłać do Polimetu, kiedyś naprawiali na free.

  3. #3363
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar panfotograf
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    ZDUŃSKA nieWOLA
    Posty
    2.084

    Domyślnie

    Zadzwoń do producenta.
    Mi 3 lata temu też wypaliła się dziurka, bo nie zmieniałem tulei. Zaspawali, wymienili tuleję+ślimak, drzwiczki, dyfuzor i popielnik - wszystko gratis. Płaciłem tylko za przesyłkę.
    Już się zbudowałem ... i już mieszkam

  4. #3364

    Domyślnie

    Tak po kolei - czy masz granpala z wymienną tuleją? Bo starsze egzemplarze nie miały wymiennej. Polimet bezpłatnie modernizował te starsze kotły, wystarczyło uzgodnić z Nimi termin i wysłać piec do producenta. Ponosiło się tylko koszty transportu, a piec wracał zmodernizowany i był jak nowy. Jeśli masz ten stary typ pieca bez tulei wymiennej, to tylko to rozwiązanie wchodzi w grę. Jeśli natomiast masz ten nowy typ z wymienną tuleją, to poszukaj dobrego spawacza który zaspawa przetarcie. W tym przypadku należy po kolei - zdemontować ślimak, zdemontować z tulei czujnik temperatury, zdemontować starą tuleję odsuwając uprzednio zasobnik na paliwo, zaspawać i przeszlifować przetarcie tak, aby można było zamontować nową tuleję którą zamówisz u producenta /koszt doprawdy niewielki/ , zamontować tuleję, zamontować resztę w odwrotnej kolejności do demontażu. Możesz oczywiście skorzystać również z opcji wysyłki pieca do Polimetu, ale to zdecydowanie bardziej pracochłonna opcja.Cieszyć się sprawnym kotłem pamiętając, żeby wymieniać tuleję zgodnie z instrukcją użytkowania pieca.

  5. #3365
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar panfotograf
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    ZDUŃSKA nieWOLA
    Posty
    2.084

    Domyślnie

    Cytat Napisał electrician Zobacz post
    Tak po kolei - czy masz granpala z wymienną tuleją? Bo starsze egzemplarze nie miały wymiennej. Polimet bezpłatnie modernizował te starsze kotły, wystarczyło uzgodnić z Nimi termin i wysłać piec do producenta. Ponosiło się tylko koszty transportu, a piec wracał zmodernizowany i był jak nowy. Jeśli masz ten stary typ pieca bez tulei wymiennej, to tylko to rozwiązanie wchodzi w grę. Jeśli natomiast masz ten nowy typ z wymienną tuleją, to poszukaj dobrego spawacza który zaspawa przetarcie. W tym przypadku należy po kolei - zdemontować ślimak, zdemontować z tulei czujnik temperatury, zdemontować starą tuleję odsuwając uprzednio zasobnik na paliwo, zaspawać i przeszlifować przetarcie tak, aby można było zamontować nową tuleję którą zamówisz u producenta /koszt doprawdy niewielki/ , zamontować tuleję, zamontować resztę w odwrotnej kolejności do demontażu. Możesz oczywiście skorzystać również z opcji wysyłki pieca do Polimetu, ale to zdecydowanie bardziej pracochłonna opcja.Cieszyć się sprawnym kotłem pamiętając, żeby wymieniać tuleję zgodnie z instrukcją użytkowania pieca.
    1. Ja mam nowy typ kotła (z wymienną tuleją) a producent i tak mi kocioł naprawił i wymienił zużyte elementy za darmo.
    2. Dziura nie robi sie na skutek przetarcia, tylko wypalenia/korozji. Producent nie zaspawa dziurki, tylko wymienia całą ścianę tylną. Jeśli zaspawasz dziurkę, to zaraz zrobi się druga obok. Można tak zrobić, ale to rozwiązanie prowizoryczne.
    3. Tuleję trzeba regularnie kontrolować i wymieniać, bo to ona chroni kocioł przed wypaleniem dziury.
    Już się zbudowałem ... i już mieszkam

  6. #3366

    Domyślnie

    Dziwy, dziwy Wasze prawisz... Nieszczelność płaszcza nie powstaje na skutek przetarcia tylko wypalenia? I wymiana tulei przed tym chroni? Niby jak? Spalanie następuje na ruszcie a nie w tulei. Wymieniałeś tuleję? Nie przypuszczam, bo wtedy widziałbyś jak ślimak wyciera końcówkę tulei wymiennej. Jeśli nie wymienisz jej w porę, to przetrze i wymienną tuleję i tę stałą w której osadzona jest ta wymienna i wówczas zacznie się przesączanie wody do paleniska. Ja akurat widziałem to dokładnie, bo u mnie ślimak przetarł złączenie tulei /stałej, bo to był piec starszej konstrukcji, bez wymiennej tulei/ z tylną ścianą i zaczęła przeciekać woda. Jeśli natomiast nieszczelność powstaje wskutek wypalenia/korozji, to wymienna tuleja w żaden sposób nie chroni przed jej powstaniem.
    Opcję ze spawaniem poddałem jako prostszą, bo nie jest łatwo wygruzić kocioł z kotłowni, wsadzić go na paletę /w dodatku nietypową/ i zorganizować logistykę, szczególnie teraz. Po takiej naprawie trzeba kocioł ponownie wtaszczyć do kotłowni, ustawić i podłączyć. Dobry spawacz z palcem w nosie poradzi sobie z zaspawaniem i napawaniem nieszczelności i taka naprawa spokojnie - przy pilnowaniu okresów wymiany tulei - wystarczy na długie lata. Oczywiście ta opcja nie wyklucza wysłania kotła do producenta, co jest rozwiązaniem bezsprzecznie lepszym.
    Jeśli dasz radę, to wytłumacz mi, proszę, jak wymienna tuleja chroni przed wypaleniem dziurki w stali kotłowej.

  7. #3367
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar panfotograf
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    ZDUŃSKA nieWOLA
    Posty
    2.084

    Domyślnie

    Już tłumaczę. Piszę o kotle z wymienną tuleją.
    Ślimak nie jest w stanie niczego wytrzeć bo jest długości ponad 80 cm i musiał by się wyginać żeby wytrzeć samą końcówkę tulei a nie całą. Tuleja na końcu koroduje i wypala się na skutek wysokiej temperatury palącego się paliwa . Tuleja wystaje z tylnej ściany (w stronę paleniska), dzięki czemu paliwo pali się w pewnej odległości od tylnej ściany. Kiedy tuleja ulegnie skróceniu a paliwo zaczyna się palić tuż przy tylnej ścianie to korozja w końcu wypala (wyżera) w niej dziurę. Dlatego ważna jest wymiana tulei po jej skróceniu spowodowanym korozją/wypaleniem.
    Wyżartą tuleję widziałem, bo sam ją wyciągnąłem z mojego kotła. Rozmawiałem także na ten temat z producentem i on potwierdził mój tok rozumowania. Także on zasugerował że zaspawanie dziurki jest prowizorycznym rozwiązaniem.
    Ostatnio edytowane przez panfotograf ; 24-05-2020 o 20:07
    Już się zbudowałem ... i już mieszkam

  8. #3368

    Domyślnie

    O mamuśku! To u mnie ślimak się wygina! Albo tuleja wypala się selektywnie! A to złośniki! Bo tuleja wymontowana po 5 sezonach grzewczych nie ma żadnych śladów wypaleń/korozji, za to jest wyraźnie wytarta na końcu. Z długości nie ubyło jej nawet setnej milimetra! Za to ścianka, która ma grubość ok. 6mm została wytarta na niewielkim kawałku do grubości ok. 2,5 mm. Załączam zdjęcia, na których widać wytarcie, chociaż nie ma żadnych wypaleń ani korozji. Bo ślimak ma dwa punkty podparcia - jeden, to łożysko reduktora, a drugi - końcówka tulei właśnie /to pewne uproszczenie, ale nie będę tu robił wykładu z mechaniki/ i ten koniec - niestety - wyciera metal z końcówki.
    Pewnie i tak każdy z nas zostanie przy swojej prawdzie, ale jedna z nich to Tischnerowska prawda - ta ostatnia.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20200526_161517_Easy-Resize.com.jpg
Wyświetleń:	44
Rozmiar:	90,5 KB
ID:	444537   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20200526_161244_Easy-Resize.com.jpg
Wyświetleń:	52
Rozmiar:	88,4 KB
ID:	444538  
    Ostatnio edytowane przez electrician ; 26-05-2020 o 17:55

  9. #3369

    Domyślnie

    pod jakim nr mozna skontakowac sie z tym serwisem ?

  10. #3370
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar panfotograf
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    ZDUŃSKA nieWOLA
    Posty
    2.084

    Domyślnie

    Zajrzyj na stronę producenta.
    https://www.granpal.pl
    Już się zbudowałem ... i już mieszkam

  11. #3371
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar panfotograf
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    ZDUŃSKA nieWOLA
    Posty
    2.084

    Domyślnie

    Cytat Napisał electrician Zobacz post
    O mamuśku! To u mnie ślimak się wygina! Albo tuleja wypala się selektywnie!
    Pewnie i tak każdy z nas zostanie przy swojej prawdzie, ale jedna z nich to Tischnerowska prawda - ta ostatnia.
    U ciebie się wyciera, u mnie koroduje
    Tak czy siak tuleję trzeba kontrolować i wymieniać jak się wypali/przetrze. Inaczej zrobi się dziura w płaszczu kotła.
    Już się zbudowałem ... i już mieszkam

  12. #3372

    Domyślnie

    Cytat Napisał panfotograf Zobacz post
    Tak czy siak tuleję trzeba kontrolować i wymieniać jak się wypali/przetrze. Inaczej zrobi się dziura w płaszczu kotła.
    I tutaj - pełna zgoda

  13. #3373

    Domyślnie

    Z pewną taką nieśmiałością zauważyłem, że nie zamieściłem raportu zużycia peletu za sezon grzewczy 2019/2020. Już się poprawiam. Sezon nie był mroźny, ale był upierdliwie długi /przynajmniej u mnie/. Piec rozpaliłem 1 października, a wygasiłem gdzieś tak w połowie czerwca - nie tyle ze względu na chłód /chociaż kilka chłodnych dni było/ ile z uwagi na pochmurne niebo i instalację solarną, która nie bardzo chciała grzać wodę. Ostatnie dni - to było już wypalanie reszty peletu z zasobnika. Przez cały ten okres zużyłem ok. 4 tony peletu /niezłej w sumie jakości/ po 750 zł/tonę, czyli sezon grzewczy kosztował mnie ok. 3000 złociszy. Ogrzewam ok. 240 m2, temperatura utrzymywana to 22 st. C przez całą dobę - mam w domu zmarzlaków.

  14. #3374

    Domyślnie

    Witam.
    Jak to jest z tą tuleja? Po jakim czasie wymieniacie ją? Jak zgłoszę to serwisantowi to wymieniani mi gwarancyjnie?

  15. #3375

    Domyślnie

    U mnie wymieniłem po pięciu latach i chyba jeszcze mogła pracować ale ja zużywam pelletu średnio poniżej 2.5T na rok. Tuleja chyba nie podlega gwarancji.

  16. #3376
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    birne83@o2.pl

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Siewierz
    Kod pocztowy
    42-470
    Posty
    6

    Domyślnie

    Witam, jaki kocioł na pellet polecacie do nowego domu 180 mkw. ? W starym domu mam od ok. 8 -9 lat Granpala i rewelacja. Bez awarii. Pali pellet przemysłowy bez żadnego problemu, prosta konstrukcja.

  17. #3377

    Domyślnie

    Granpala z pionowym wymiennikiem spróbuj. Sam jestem ciekawy jak to pracuje w porównaniu ze starym.

  18. #3378

    Domyślnie

    Witam, jaki kocioł na pellet polecacie do nowego domu 180 mkw. ? W starym domu mam od ok. 8 -9 lat Granpala i rewelacja. Bez awarii. Pali pellet przemysłowy bez żadnego problemu, prosta konstrukcja.
    Jeśli masz Granpala, to się dziwię Twojemu pytaniu Wiadomo, że Granpal jest the best! Też próbowałbym Granpala z pionowym wymiennikiem samoczyszczącego - bo strasznie nie lubię czyścić kociołka chociaż robię to tylko raz na miesiąc.

    Jeśli zaś chodzi o wymianę tulei - też jak Stanisław wymieniałem po 5 sezonach grzewczych, ale spokojnie mogła jeszcze dwa sezony wytrzymać. Spalam 4 - 5 ton peletu na sezon.

  19. #3379

    Domyślnie

    Pomogliście mi już ze dwa razy w kwestii Granpala, piszę więc i trzeci. Będę wdzięczna za porady, bo sytuacja jak zawsze grób-mogiła...

    Mamy starszy model pieca, tzn. jeszcze ze sterownikiem bez możliwości obsługiwania przez internet.

    W wakacje zrobiliśmy gruntowny remont - wymieniliśmy grzejniki, rury itp. Rzecz w tym, że po uruchomieniu pieca ten nagrzewa wodę użytkową do 80-82 stopni. I jakby nie kombinować w ustawieniach - wraca do takich parametrów. One zresztą chyba się zgadzają, bo woda jest okrutnie gorąca.

    Hydraulik który nam wymieniał instalację twierdzi, że to wina pieca (on by najchętniej go wymienił, a już najchętniej na piec firmy, której jest przedstawicielem) ewentualnie wina czujnika (czyli też wina pieca). Inny hydraulik stwierdził, że instalacja jest źle zrobiona na powrocie z bojlera (czy jakoś tak - sorry, jestem laikiem, nie powtórzę). Co sądzicie?

    Druga kwestia jest taka, że pękł szamot (dobrze piszę?) i trzeba go wymienić. Ktoś zna numer do serwisu Granpala? Bo tego, który jest podany na ich oficjalnej stronie nie odbierają. Dzwonię od kilku dni i nic. Chyba że zna ktoś jakiegoś ogarniętego serwisanta z okolic Ełku?

    Będę bardzo wdzięczna za pomoc...

    Pozdrawiam!

  20. #3380
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    birne83@o2.pl

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Siewierz
    Kod pocztowy
    42-470
    Posty
    6

    Domyślnie

    Ja ten szamot fabryczny (deflektor) zastąpiłem zwykłymi cegłami szamotowymi. Wydaje mi się że taka cegła jeszcze lepiej się spisuje niż ten fabryczny deflektor.

Strona 169 z 184

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony