dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 68 z 184
Pokaż wyniki od 1.341 do 1.360 z 3677
  1. #1341
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Mały
    Zarejestrowany
    May 2003
    Skąd
    Gościcino
    Posty
    7.643

    Domyślnie

    Cytat Napisał Puławiak Zobacz post
    niestety tutaj zawór powietrzny nic nie pomoze najpierw trzeba doprowadzic do ładu komin inaczej zawsze bedzie przegrzanie dym i kondensat.
    Spokojnie może pomóc - przegrzanie następuje wskutek cofania żaru do rury podajnika. a taki zawór powoduje ograniczenie dopływu powietrza i w rezultacie ograniczenie tego efektu.
    Sprawdzone w Kostrzewach, HT, Kellerze itp.
    Więc ci dziekuję losie choćby tylko za to,
    że nie musiałem się urodzić pod wulkanem.
    Że średni u nas klimat i przeciętne lato,
    ale dzieciaki są przeważnie roześmiane...

  2. #1342

    Domyślnie

    Najpierw ma być odpowiedni ciąg kominowy odpowiednie napowietrzanie kotłowni dopiero wtedy można stosować zawory powietrzne tylko wtedy przestają być potrzebne, bo przegrzanie nie występuje.
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  3. #1343
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    producent

    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-983
    Posty
    4

    Domyślnie

    Czy ktoś z was wie co to jest komoa czopucha, którą należy czyścić?
    W instrukcji obsługi jest zalecenie żeby ją czyścić. Teoretycznie znajduje się pod pokrywą w instrukcji oznaczoną nr 10. To jest miejsce łączenia kotła z podajnikiem. Zaglądałem tam ale tam jest wszystko zabudowane. Zaden rys w instrukcji nie wyjaśnia tego zagadnienia.Kolejną kwestią jest ilość zapotrzebowanie na pelet tej maszyny. Teraz kiedy jest trochę cieplej piec pożera odrobinę mniej paliwa niż kiedy były mrozy. Jego zapotrzebowanie to ok 35 kg na dobę kiedy były mrozy 45. Temperaturę mam ustawiona na 19,5 – 20 stopni temp zadana 60. Zauważyłem że strasznie często się uruchamia. Wygląda to tak ze postój ma max 15 – 20 min czasem 10 i rusza znowu. Rozgrzewa się do ok. 72 stopni i zastyga czasem dłużej pracuje kiedy chodzi pompa OC bywało że ok. 3-4 godzin. Tu pojawia się moja kolejna wątpliwość. Czy wasze piece często wchodzą na 100% mocy. Mój prawie za każdym razem . Myślałem że temp spalin jest wyznacznikiem odzysku energii ale po rozmowie z fabryką nie jest to wcale już dla mnie takie oczywiste. Podawanie ustawiłem na 2,5 bo jak było więcej to masa niedopalonego peletu spadała do popielnika, powietrze max 40. Teraz popiół jest szary ale strasznie szybko się popielnik napełnia mam poczucie że to nie najlepszy materiał ale tu jeszcze nie mam doświadczenia. Kolejną rzeczą są spieki, które powstają podczas spalania peletu i zalegają na palenisku. Czy ktoś z was brał pelet z okolic płońska? Mazowieckie. Ja właśnie takim palę teoretycznie bukowo dębowy.
    Najbardziej martwi mnie jednak zużycie czy macie jakieś pomysły jak nad tym popracować? Czy to normalne że tak często się piec włącza?

  4. #1344

    Domyślnie

    Przy jakiej temperaturze występuje alarm przegrzania podajnika?

  5. #1345
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar zaniew
    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Brzoza k. Bydgoszczy
    Posty
    78

    Domyślnie

    Cytat Napisał producent Zobacz post
    Czy ktoś z was wie co to jest komoa czopucha, którą należy czyścić?
    W instrukcji obsługi jest zalecenie żeby ją czyścić. Teoretycznie znajduje się pod pokrywą w instrukcji oznaczoną nr 10. To jest miejsce łączenia kotła z podajnikiem. Zaglądałem tam ale tam jest wszystko zabudowane. Zaden rys w instrukcji nie wyjaśnia tego zagadnienia.......
    witam, też miałem zadać to pytanie, instrukcja enigmatycznie mówi o komorze czopucha do tego stopnia, że nie podjąłem poszukiwań w realu....może ktoś wie to proszę niech podpowie.....
    pozdrawiam
    zaniew

  6. #1346
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar zaniew
    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Brzoza k. Bydgoszczy
    Posty
    78

    Domyślnie

    Cytat Napisał Artur222 Zobacz post
    Przy jakiej temperaturze występuje alarm przegrzania podajnika?
    u mnie przy temp. 90 stC, wartość ta jest zadana w ustawieniach serwisowych, do ustawień serwisowych wchodzi się kiedy kocioł jest w pozycji OFF, menu "ustawienia serwisowe" jest zabezpieczone hasłem, brzmi ono: zadana temp kotła + 77.......
    pozdrawiam
    zaniew

  7. #1347
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar zaniew
    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Brzoza k. Bydgoszczy
    Posty
    78

    Domyślnie

    do producenta,
    czy jest to Twój pierwszy sezon grzewczy w chałupie? u mnie pierwszy i mam takie same zużycia pelletu jak Ty, w tym roku się tym nie troskam....
    jeśli chodzi o pracę kotła, to wszystko zależy od ustawień Rodzaju Paliwa, w ustawieniu "pellet" jak u mnie kocioł nie wchodzi w podtrzymanie żaru, pracuje równo non stop i ma temperaturę według zadanej ok 60 stC +/- 2 stC, z rzadka kiedy temperatura kotła podejdzie pod 68-70 wchodzi w, ja to nazywam, tryb uśpienia: bo nie jest podawany pellet i dmuchawa też milczy....
    mój piec rzadko wchodzi na 100%, pracuje w zakresie 22 do 34%, czasem wyżej kiedy jest zapotrzebowanie na grzanie c.w.u.
    przy ustawieniu "groszek węglowy" kocioł pracuje z wykorzystaniem trybu podtrzymania żaru, i wtedy może, (ale nie wiem czy tak jest), bardziej bujać temperaturą kotła, to już do przetrenowania przez Ciebie....
    pozdrawiam
    zaniew

  8. #1348
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar zaniew
    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Brzoza k. Bydgoszczy
    Posty
    78

    Domyślnie

    Cytat Napisał Puławiak Zobacz post
    Najpierw ma być odpowiedni ciąg kominowy odpowiednie napowietrzanie kotłowni dopiero wtedy można stosować zawory powietrzne tylko wtedy przestają być potrzebne, bo przegrzanie nie występuje.
    witam...czy "odpowiedni ciąg kominowy" to: min 14 Pa, a zalecany 18 Pa lub więcej?
    jakim przyrządem dokonuje się pomiaru ciągu? kto to może zrobić? czy nie leży to w obowiązkach instalatora/serwisanta kotła? czy kominiarze dokonują tego rodzaju pomiaru?
    pozdrawiam
    zaniew

  9. #1349
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    producent

    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-983
    Posty
    4

    Domyślnie

    Witaj Zaniew .
    Mam ustawione paliwo nr 1 czyli pelet. Kocioł jak już pisałem grzeje do temp ok. 70-72 stopni i przechodzi w stan spoczynku ok. 10-20 min ( nie wiem od czego ten czas zależy) i rusza ponownie. Temp przy ruszeniu spada do ok. 42 stopni. Rozumiem to w ten sposób że uruchamia się pompa CO puszcza wodę z kotła i temperatura wtedy tak dramatycznie spada. Potem to piec już goni do 60 stopni i dochodzi do 72 wtedy zamiera. To mój pierwszy sezon grzeję tylko CO. Dom jest stary zmieniliśmy w nim piec , wcześniej był na loej opałowy
    CZy to dobrze że praktycznie za każdym razem kiedy piec startuje wchodzi w 100% mocy? Tłumaczę sobie to tym że chce jak najszybciej dojść do temp zadanej. Piecem u mnie steruje regulator pokojowy. Czy ktoś wie jaka jest różnica kiedy bym zainwestował w czujnik pogodowy ? czy to coś zmieni jeżeli chodzi o zużycie paliwa?

  10. #1350

    Domyślnie

    Cytat Napisał Artur222 Zobacz post
    Przy jakiej temperaturze występuje alarm przegrzania podajnika?
    Komora czopucha znajduje się między podajnikiem a wymiennikiem, Nalezy zdjąć tę wąską obudowę a następnie odkręcić 4 sruby i zdjąć osłonę czopucha - już mamy dostęp i możemy łatwo wyczyścić tę komorę. jest to bardzo ważne ponieważ ta komora jest zakończeniem górnych płomieniówek - więc jest zwieńczeniem całego wymiennika przed ujsxciem do komina.
    pozdr.
    krzy

  11. #1351

    Domyślnie

    Witam. Chciałbym się dowiedzieć czy w kotłach granpala jest ta sama konstrukcja od początku, czy było coś ulepszane, np. w zeszłym roku?

  12. #1352

    Domyślnie

    Cytat Napisał zaniew Zobacz post
    witam...czy "odpowiedni ciąg kominowy" to: min 14 Pa, a zalecany 18 Pa lub więcej?
    jakim przyrządem dokonuje się pomiaru ciągu? kto to może zrobić? czy nie leży to w obowiązkach instalatora/serwisanta kotła? czy kominiarze dokonują tego rodzaju pomiaru?
    pozdrawiam
    zaniew
    No dokładanie najlepiej żeby ciąg był w tych wartościach ??? 14-18/20. Do pomiaru ciągu służy mikromamometr, zrobić pomiar może w zasadzie każdy kto posiada takie urządzonko. Jako serwisant czasami robię takie pomiary ale tylko wtedy gdy mam problemy z poprawną pracą kotła ( przegrzewanie). Kominiarz powinien taki pomiar wykonać choć z doświadczenia wiem że wiekszość tego poprostu nie robi na moje pytania o ciąg pada odpowiedz "ciąg jest" lub "nie ma ciągu" a to trochę trudno przeliczyć na Pascale. Takie podstawowe przyczyny przegrzewania się i braku ciągu to zle wykonany komin (za niski w stosunku do dachu), nasady kominowe i inne daszki i ozdoby zakańczające komin, no i brak napowietrzania lub niedostateczne napowietrzanie kotłowni.
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  13. #1353
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar zaniew
    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Brzoza k. Bydgoszczy
    Posty
    78

    Domyślnie

    Cytat Napisał producent Zobacz post
    Witaj Zaniew .
    Mam ustawione paliwo nr 1 czyli pelet. ...........
    witam, u siebie nie mam ani sterownika pokojowego ani pogodowego, nie instalowałem, żeby właśnie mieć większą kontrolę manualną nad piecem, u mnie kocioł pracuje w trybie ręcznym...obecnie nawet mieszalnik czterodrogowy przełączyłem na łapę, bo mi się algorytm przymykania i otwierania nie za zbytnio podoba,
    zatem rozbujanie Twojego kotła jest dla mnie niewiadomą i nie pomogę, niestety; co mi się nie podoba to ta temperatura 42 stC kiedy kocioł staruje "z kopyta", mam tu namyśli temperaturę roszenia: mały odnośnik - http://forum.info-ogrzewanie.pl/inde...showtopic=2521,
    logiczna jest dla mnie praca kotła na 100% mocy kiedy kocioł staruje z 42 stC....
    pozdrawiam
    zaniew

  14. #1354
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar zaniew
    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Brzoza k. Bydgoszczy
    Posty
    78

    Domyślnie

    Cytat Napisał Puławiak Zobacz post
    No dokładanie najlepiej żeby ciąg był w tych wartościach ??? 14-18/20. Do pomiaru ciągu służy mikromamometr, zrobić pomiar może w zasadzie każdy kto posiada takie urządzonko. Jako serwisant czasami robię takie pomiary ale tylko wtedy gdy mam problemy z poprawną pracą kotła ( przegrzewanie). Kominiarz powinien taki pomiar wykonać choć z doświadczenia wiem że wiekszość tego poprostu nie robi na moje pytania o ciąg pada odpowiedz "ciąg jest" lub "nie ma ciągu" a to trochę trudno przeliczyć na Pascale. Takie podstawowe przyczyny przegrzewania się i braku ciągu to zle wykonany komin (za niski w stosunku do dachu), nasady kominowe i inne daszki i ozdoby zakańczające komin, no i brak napowietrzania lub niedostateczne napowietrzanie kotłowni.
    thx

  15. #1355
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar zaniew
    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Brzoza k. Bydgoszczy
    Posty
    78

    Domyślnie

    Cytat Napisał waflos Zobacz post
    Komora czopucha znajduje się między podajnikiem a wymiennikiem, Nalezy zdjąć tę wąską obudowę a następnie odkręcić 4 sruby i zdjąć osłonę czopucha - już mamy dostęp i możemy łatwo wyczyścić tę komorę. jest to bardzo ważne ponieważ ta komora jest zakończeniem górnych płomieniówek - więc jest zwieńczeniem całego wymiennika przed ujsxciem do komina.
    pozdr.
    krzy
    zajrzałem do komory czopucha...warto to zrobić raz na sezon, a może dwa....było co zbierać...
    czy macie jakieś praktyczne wskazówki, jak czyścić kocioł: płomieniówki, komorę czopucha, palenisko, itd....by nie "u syfić" popiołem i sadzą kotłowni ścian i podłogi, siebie, psa i własnych dzieci oraz auta w garażu....?

  16. #1356

    Domyślnie

    Cytat Napisał zaniew Zobacz post
    zajrzałem do komory czopucha...warto to zrobić raz na sezon, a może dwa....było co zbierać...
    czy macie jakieś praktyczne wskazówki, jak czyścić kocioł: płomieniówki, komorę czopucha, palenisko, itd....by nie "u syfić" popiołem i sadzą kotłowni ścian i podłogi, siebie, psa i własnych dzieci oraz auta w garażu....?
    Ja czyszczę kocioł gruntownie raz w roku tj. po sezonie.
    Rozkładam cienkie duże arkusze paieru na podłogę i czyszczę. Przydatny przy tym jest odkurzacz do kominka ale w ostatniej fazie ponieważ filtre jego szybko się zatyka.
    Do tego kontrolnie 2-3 rqzy w roku przekręcenie płomieniówek i wyjecie sadzy z komory płomieniówek i ich drzwiczek.
    Popiół standardowo co 3-4dni (palę owsem) czasami rzadziej ale wtedy konieczne jest przmieszające zagęszczenie popiołu. Ważnbe też częste czyszczenie miejsca między wierchem deflektora a dołem wymiennika - tam sporo zbiera się popiołu skutecznie blokując ujscię spalin.
    PS. w tym sezonie mam wyjęty dolny rząd płomieniówek bo czasami miałem dym w podajniku i na razie jest ok.

    pozdr.
    krzy

  17. #1357
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar zaniew
    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Brzoza k. Bydgoszczy
    Posty
    78

    Domyślnie

    Cytat Napisał waflos Zobacz post
    Ja czyszczę kocioł gruntownie raz w roku tj. po sezonie.
    Rozkładam cienkie duże arkusze paieru na podłogę i czyszczę. Przydatny przy tym jest odkurzacz do kominka ale w ostatniej fazie ponieważ filtre jego szybko się zatyka.
    Do tego kontrolnie 2-3 rqzy w roku przekręcenie płomieniówek i wyjecie sadzy z komory płomieniówek i ich drzwiczek.
    Popiół standardowo co 3-4dni (palę owsem) czasami rzadziej ale wtedy konieczne jest przmieszające zagęszczenie popiołu. Ważnbe też częste czyszczenie miejsca między wierchem deflektora a dołem wymiennika - tam sporo zbiera się popiołu skutecznie blokując ujscię spalin.
    PS. w tym sezonie mam wyjęty dolny rząd płomieniówek bo czasami miałem dym w podajniku i na razie jest ok.

    pozdr.
    krzy
    dzięki kolego, skorzystam z papieru, bo mam go dużo w robocie.... również się zastanawiałem nad wyjęciem jednego rzędu płomieniówek, lub ewentualnie dwóch sztuk, ale myślałem o górnym rzędzie,
    do owsa się przymierzę może jeszcze pod koniec sezonu....dziś upały za oknem, plus 3, wyłączyłem kocioł i pobyczę się przy kominku....
    pozdrawiam
    zaniew

  18. #1358
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar ewajacek
    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Posty
    337
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Mam pytanie, czy po przełączeniu rodzaju paliwa na pellet (1) zmieniają się automatycznie ustawienia dmuchawy? U mnie sterownik kotła zmienił wartości na 20% - 15, 40% - 25, 60% - 35, 80% - 45, 100% - 50. Mogłem się pomylić podając z pamięci wartości, ale jakoś tak wyglądają.
    I drugie pytanie, czy w ustawieniach serwisowych można włączyć sondę lambda?
    Pozdrawiam Jacek

  19. #1359

    Domyślnie

    Cytat Napisał ewajacek Zobacz post
    Mam pytanie, czy po przełączeniu rodzaju paliwa na pellet (1) zmieniają się automatycznie ustawienia dmuchawy? U mnie sterownik kotła zmienił wartości na 20% - 15, 40% - 25, 60% - 35, 80% - 45, 100% - 50. Mogłem się pomylić podając z pamięci wartości, ale jakoś tak wyglądają.
    I drugie pytanie, czy w ustawieniach serwisowych można włączyć sondę lambda?
    Wartości sie oczywiście z automatu zmieniają. W ustawieniach serwisowych możesz włączyć sondę Lambda ale najpierw musisz ją mieć.
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  20. #1360
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar ewajacek
    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Posty
    337
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Puławiak Zobacz post
    Wartości sie oczywiście z automatu zmieniają. W ustawieniach serwisowych możesz włączyć sondę Lambda ale najpierw musisz ją mieć.
    No właśnie o to mi chodziło, a warto mieć? Można takie wartości dmuchawy przyjąć dla paliwa 2, bo tak mam ustawione do tej pory paląc pelletem?
    Pozdrawiam Jacek

Strona 68 z 184

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony