dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1

    Domyślnie NAGLE usycha winobluszcz

    pięciolistkowy...z dnia na dzień całe gałęzie jakby zwiędnięte i w konsekwencji uschnięte....chyba towarzyszą temu plamy na liściach brązowe...ale nie potrafię tych przebarwień odróżnić od naturalnego koloru liści...pomocy...tyle fajnych przyrostów tego lata i wszystko na marne...?

  2. #2

    Domyślnie Re: NAGLE usycha winobluszcz

    Cytat Napisał Nasz Domek
    pięciolistkowy...z dnia na dzień całe gałęzie jakby zwiędnięte i w konsekwencji uschnięte....chyba towarzyszą temu plamy na liściach brązowe...ale nie potrafię tych przebarwień odróżnić od naturalnego koloru liści...pomocy...tyle fajnych przyrostów tego lata i wszystko na marne...?
    to jeszcze ja nawołuje...żal patrzeć....

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    Najczęściej występującymi chorobami wywoływanymi przez grzyby, zwłaszcza w deszczowe lata są:
    - mączniak rzekomy,
    - mączniak prawdziwy,
    - szara pleśń,
    - plamistość liści,
    jeśli to nie jesień i przebarwienia to nie skutek chłodnych nocy, a faktycznie grzyba, może 2 opryski będa pomocne. Ale najpierw wyzbieraj opadłe liście i poodrywaj te najbardziej porażone. Gdy opadną - zbierz wszystkie i spal lub wsadż do kosza na śmieci. Broń boze, do kompostnika!!!

    http://dom.gazeta.pl/ogrody/1,72078,1711893.html

    a tu fajny artykuł :

    http://www.multiflora.pl/plamy.html

  4. #4

    Domyślnie Re: NAGLE usycha winobluszcz

    Cytat Napisał Nasz Domek
    pięciolistkowy...z dnia na dzień całe gałęzie jakby zwiędnięte i w konsekwencji uschnięte....chyba towarzyszą temu plamy na liściach brązowe...ale nie potrafię tych przebarwień odróżnić od naturalnego koloru liści...pomocy...tyle fajnych przyrostów tego lata i wszystko na marne...?
    Bez fotografii porazonych pedow, lisci (z obu stron) i calych roslin oraz krotkiego opisu dotychczasowej uprawy moze byc ciezko zidentyfikowac przyczyne. Moze byc choroba grzybowa, tak jak napisala Hanka. Oprysk na pewno nie zaszkodzi. Ale moga tez byc inne przyczyny, szkodnik, blad w uprawie, toksycznosc jakichs substancji z ktorymi kontakt miala roslina itd.

  5. #5

    Domyślnie

    zdjęcia już w "drodze", dodam tylko że opryskałam jakimś grzybobójczym środkiem,i podlałam nim jak głosiła ulotka, niestety nie zachamowało to więdnięcia....w zasadzie cały padł jeszcze tylko kilka dolnych pędów żyje....nie wiem czy może je oddzielić...jak?? czy coś się jeszcze da uratować...? całe pnącze nie było duże efekt wzrostu tego lata...ale szkoda

  6. #6

    Domyślnie

    jak nie znalazło się nic na liściach, to zajrzyj delikatnie w pobliże korzeni. Może tam leży przyczyna.
    r2

  7. #7

    Domyślnie

    dalej mnie to boli i nurtuje.....usechł już cały...mimo oprysku grzybobójczego....usycha od końca pędów do tych najbliżorzenia w tej właśnie kolejności...jeszcze zostały ostatnie żywe te które jakiś czas temy przysypałam ziemią chcąg go rozmnożyć....i pytanie co teraz....czy całość wykopać? czy poczekać może się odrodzi na wiosnę?...co zrobić z tymi przesypanymi, jeszcze żywymi?....obok jakieś 120 cm rośnie drugi,żywy...co zrobić żeby jemu nie zaszkodzić....?

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ufbufkruf
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    840

    Domyślnie

    Odświeżę temat. Również mam problem z winobluszczem. W ubiegłym roku posadziłem 3 sadzonki przy starym murku. W tym roku postanowiłem go trochę zagęścić i dosadziłem jeszcze trzy. Kilka dni po dosadzeniu na liściach (głównie tego zeszło rocznego) pojawiły się plamy.
    Podczas sadzenia nowych sadzonek wszystko podlałem (polałem też po liściach) wodą z rozcieńczonym preparatem "Humus Active" . Stosowałem już ten preparat wcześniej (gdy roślina ruszyła po zimie).
    Zdjęcia

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    był niedawno grad?

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ufbufkruf
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    840

    Domyślnie

    Zgadza się padał grad, 3 dni przed dosadzaniem. Zapomniałem o tym fakcie. Sugerujesz że to jest przyczyna?
    Staram się obrywać wszystkie dotknięte tymi plamami (nawet małymi) liście. Z moich obserwacji wynika, że pojawiają się nowe.
    Jeszcze nie bardzo "ogarniam" te wszystkie sprawy związane z ogrodnictwem ale staram się uczyć szybko. Czy coś mogę zrobić z moim pnączem?

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Grad mógł uszkodzić liście.
    To tylko uszkodzenie skórki, nie choroba. Jeśli na nowych przyrostach nie ma plam, wszytko jest w porządku.

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ufbufkruf
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    840

    Domyślnie

    Witam ponownie. Niestety to coś postępuje.
    https://www.dropbox.com/sh/mvm8o03qf...t2zynBAa6Km81a

    i przeniosło się na mój orzech (tak mi się wydaje - też dostaje plamek i zmienia kolor liści). Na winobluszczu codziennie pojawiają się nowe liście z plamami Ogólnie roślina wydaję się wchodzić w bardziej żółty odcień zieleni.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    przejrzałam zdjęcia i widze tam co najwyżej niedozywienie magnezem lub wapniem (żółknięcie i nekrozy pomiędzy nerwami).




  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Na orzechu możesz mieć antraktnozę:


  15. #15
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ufbufkruf
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    840

    Domyślnie

    Winobluszcz podlany saletrą wapniową zgodnie z zaleceniami producenta. Zobaczymy czy pomoże.

  16. #16
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ufbufkruf
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    840

    Domyślnie

    Tak jeszcze zapytam. Po jakim czasie powinno być widać efekty? Kiedy szukać innej przyczyny (niedobór magnezu?)

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Około tygodnia.
    Ale uszkodzone liście nie zregenerują sie. tylko młode przyrosty beda prawidłowe. I blade liście powinny odzyskać kolor.

  18. #18
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    topola82

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-053
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witajcie, również mam problem z winobluszczem Star Showers. Kilka tyg. temu zakupiłam i posadziłam w donicy na balkonie dwie sadzonki. Dotarły one do mnie kurierem i sądziłam że brązowe plamki które widoczne były w niektórych miejscach, spowodowane były brakiem dostępu światła przez dwa dni podczas transportu. Niestety, wydaje mi się że brązowe plamy pojawiają się również na nowych listkach. Może ktoś z Was na podstawie zdjęć orientuje się czy to jakaś choroba i co mogę za środki zastosować by nie zniszczyć jeszcze bardzo młodej i delikatnej roślinki? Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zdjecie 3.jpg
Wyświetleń:	293
Rozmiar:	41,8 KB
ID:	269106Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zdjecie 4.jpg
Wyświetleń:	191
Rozmiar:	46,5 KB
ID:	269107

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    przypalenie przez słońce. W szkółce pewne był trzymany pod cieniówką.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony