dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 31
  1. #1
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar agnieszkakusi
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Posty
    9.025
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    77

    Domyślnie co zrobić z takim wytyczeniem?

    Temat ten "podałam" juz w klubie budującym, ale za względu na to, że dział "wymiana doświadczeń" jest najbardziej popularny to pozwolę sobie skopiować to, co tam napisałam. W piątek robilismy wytyczenie budynku. A raczej robił je geodeta. No i wyszedł problem. Budujemy dom parterowy. Okazuje się, że jeśli ustawimy budynek wg. punktu zero to tył domu (od strony ogrodu) będzie bardziej wystawał tzn. wszystkie bloczki betonowe będą na zewnątrz tzn. ok 1,20m. Jesli będziemy chcieli to zakryć to będziemy musieli nawieźć dużo ziemi (koszty ). Poza tym za domem ogród będzie miał 17 m długości. Jeśli zrobimy skarpę z tarasu do ogrodu to zajmie nam pół ogrodu i będzie to teren niezbyt wykorzystany. Mąż zastanawia się czy nie posadowić budynku bardziej w ziemi, ale jak będzie wyglądał budynek parterowy "w dołku"?? Macie jakies pomysły? Jak mozna rozwiązać sprawę tarasu tak, żeby nie starcić ogrodu?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar agnieszkakusi
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Posty
    9.025
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    77

    Domyślnie

    no widzę, że dziś nie mam co liczyć na rady forumowiczów...

  3. #3

    Domyślnie Re: co zrobić z takim wytyczeniem?

    Cytat Napisał kusi
    Temat ten "podałam" juz w klubie budującym, ale za względu na to, że dział "wymiana doświadczeń" jest najbardziej popularny to pozwolę sobie skopiować to, co tam napisałam. W piątek robilismy wytyczenie budynku. A raczej robił je geodeta. No i wyszedł problem. Budujemy dom parterowy. Okazuje się, że jeśli ustawimy budynek wg. punktu zero to tył domu (od strony ogrodu) będzie bardziej wystawał tzn. wszystkie bloczki betonowe będą na zewnątrz tzn. ok 1,20m. Jesli będziemy chcieli to zakryć to będziemy musieli nawieźć dużo ziemi (koszty ). Poza tym za domem ogród będzie miał 17 m długości. Jeśli zrobimy skarpę z tarasu do ogrodu to zajmie nam pół ogrodu i będzie to teren niezbyt wykorzystany. Mąż zastanawia się czy nie posadowić budynku bardziej w ziemi, ale jak będzie wyglądał budynek parterowy "w dołku"?? Macie jakies pomysły? Jak mozna rozwiązać sprawę tarasu tak, żeby nie starcić ogrodu?
    To pytanie do kierownika budowy lub do architekta który robił adaptację projektu do warunków miejscowych.
    Czy geodeta na pewno naniósł poziom "0" na profilach drewnianych i czy adaptujący na projekcie napisał wysokośc bezwzgledną tj. że poziom */-0,00 to np 95,50m n.p.m.?Czy może było tylko "poziom "0" to +0,40m powyżej średniej powierzchni terenu przy budynku?
    A jak wypada "przód" budynku w stosunku do terenu i do drogi? Na ile "wystaje" z ziemi.?Może da się go obniżyć z przodu?
    Rozwiązaniem mógłby być od tyłu budynku zrobiony mur oporowy np w odległości 2m od fundamentów z dodatkowymi schodami na ogród?Rozwiązanie średnioestetyczne ale nie możecie zrobić czegoś takiego,by fundamenty było za płytko zagłębione w ziemi.Teren trzeba nadsypać.

  4. #4

    Domyślnie

    Z tego, co zrozumiałem, to zgodnie z projektem przód budynku jest OK, więc prawdopodobnie adaptacja projektu jest OK. Co najwyżej architektowi zapomniało się o tarasie. Myślę, że obniżanie budynku nie ma sensu. Lepiej byłoby pomyśleć nad ciekawą aranżacją wysokiego tarasu? A jaka różnica wysokości jest na działce?

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar agnieszkakusi
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Posty
    9.025
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    77

    Domyślnie

    róznica pomiędzy przodem budynku a tyłem jest 1,20m. Za domem ogród ma dł. 17m. Jak to ciekawie zaprojektować, aby nie starcić za wiele z, i tak małego, ogrodu?

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Graczyk

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Posty
    941
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    78

    Domyślnie

    Cytat Napisał kusi
    róznica pomiędzy przodem budynku a tyłem jest 1,20m. Za domem ogród ma dł. 17m. Jak to ciekawie zaprojektować, aby nie starcić za wiele z, i tak małego, ogrodu?
    17 m to kawał terenu a wzniesienie 1.2 to nie tak dużo aby ciekawie to zaaranżować. Musisz zakasać rękawy i kupić duży blok techniczny i sobie porysować. tego nikt nie zrobi za Ciebie chyba że za kasę a tego rozumiem wolałbyś uniknąć. Pooglądaj też zdjęcia w katalogach lub prospekty. Można pokombinować fantastyczne rzeczy jak choćby dwupoziomowy taras, kaskadę wodną, zaciszny wkopany w skarpę gril luch choćby wędzarnie jednym słowem co kto lubi.

  7. #7

    Domyślnie

    Znajomi wybudowali Kraba na zupełnie płaskiej działce i też opamiętali się w trakcie budowy, że taras wychodzi dużo wyżej. Zrobili super zejście po kaskadach drewnianych. Mają jeden mankament. Widać ich z daleka jak na dłoni, ale przyzwyczaili się, a jak wyrosną krzewy i drzewa, to zapomną o problemie.

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar agnieszkakusi
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Posty
    9.025
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    77

    Domyślnie

    Wczoraj na budowe pojechał geodeta ze swoim ojcem (również geodetą), kierownik, majster, mój mąż i tata. No i okazało się, że geodeta...źle wytyczył budynek gdyby nie to, że zaczeliśmy robić raba, że dom z jednej strony ma stać tak wysoko to nikt by się nie przyznał do błędu...

  9. #9
    Guest

    Domyślnie

    w czym tkwił bład ?

    pzdr

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar agnieszkakusi
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Posty
    9.025
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    77

    Domyślnie

    geodeta nie bardzo wiedział w jaki sposób przyjął punkt "zero"

  11. #11
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał kusi
    geodeta nie bardzo wiedział w jaki sposób przyjął punkt "zero"
    zgadza sie ...
    to ma wiedziec inwestor a nie geodeta

    pzdr

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar agnieszkakusi
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Posty
    9.025
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    77

    Domyślnie

    ?????????????
    zaskoczyłeś mnie

  13. #13
    Guest

    Domyślnie

    miło mi ....

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał brzoza
    Cytat Napisał kusi
    geodeta nie bardzo wiedział w jaki sposób przyjął punkt "zero"
    zgadza sie ...
    to ma wiedziec inwestor a nie geodeta

    pzdr
    Nie zgodzę się z Tobą :Brzoza Inwestor może ZASUGEROWAĆ architektowi jaki ma być poziom zero ,ten z kolei jest od tego ,że podaje w projekcie/adaptacji ,że np. /pisałem już wcześniej ale przypomnę/
    1. wartości względne - poziom +/-0,00 to +0,40m powyżej średniej terenu w obrysie budynku
    2. wartości bezwzględne np 0,00 to 95,30m n.p.m. zgodnie z rzędnymi podanymi na mapce geodezyjnej.

    Tak jak napisałeś:
    Geodeta ma OBOWIĄZEK wyznaczyć poziom 0,00 zgodnie z projektem.
    Geodeta NIE MOŻE decydować o podniesieniu lub obniżeniu poziomu 0,00,może natomiast zasugerować,że zgodnie z projektem ten dom będzie za nisko/za wysoko posadowiony i tym samym daje pole do popisu dla innych
    Decyzję o obniżeniu/podniesieniu budynku podejmuje Architekt adaptujący projekt na spółe z Inwestorem i Kierem budowy,z tym ,że Inwestor ma głos sugerujący natomiast arch+kiero ma za zadanie "dokonać życzenia" inwestora tak by powstały budynek był zgodny z prawem budowlanym oraz wszelakimi regulacjami prawnymi /patrz np. zbyt wysokie podniesienie terenu przy budynku i zalewanie wodami opadowymi działek sąsiednich/.

    BTW :kusi dobrze sugerowałem błąd geodety????

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar agnieszkakusi
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Posty
    9.025
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    77

    Domyślnie

    dobrze, dobrze... tatuś geodeta jak tylko podjechał od razu powiedział co jest nie tak...

  16. #16
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał areq
    Inwestor może ZASUGEROWAĆ architektowi jaki ma być poziom zero]
    a architekt moze sie nie zgodzic ?
    Cytat Napisał areq
    Geodeta ma OBOWIĄZEK wyznaczyć poziom 0,00 zgodnie z projektem.
    a mozesz podac podstawe prawna tego "OBOWIĄZKU" wyznaczenia poziomu zero przez geodete ... ?
    Cytat Napisał areq
    Geodeta NIE MOŻE decydować o podniesieniu lub obniżeniu poziomu 0,00....
    to dlaczego "tatus geodety" zdecydował inaczej ...

    pzdr

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał kusi
    dobrze, dobrze... tatuś geodeta jak tylko podjechał od razu powiedział co jest nie tak...
    Dobrze mieć takiego tatusia -kontrolera ,ja się musze sprawdzać sam

  18. #18

    Domyślnie

    Zrobiłeś zmianę posta i mi drzewko wyskoczyło
    Cytat Napisał brzoza
    Cytat Napisał areq
    Inwestor może ZASUGEROWAĆ architektowi jaki ma być poziom zero]
    a architekt moze sie nie zgodzic ?
    Oczywiście ,że może się nie zgodzić,jeśli zasugerowane zmiany będą niezodne z prawem budowlanym.Przykład- zmaina stosunków wodnych na działce sąsiada spowodowana nadsypanie terenu na działce inwestora.
    Przykład - niezgodna z warunkami zabudowy i pozwoleniem na budowę wysokość krawędzi okapu dachu do ziemi /za wysoko-za nisko/-ja tak miałem i musiałem zmieniac projekt.

    Cytat Napisał areq
    Geodeta ma OBOWIĄZEK wyznaczyć poziom 0,00 zgodnie z projektem.
    a mozesz podac podstawe prawna tego "OBOWIĄZKU" wyznaczenia poziomu zero przez geodete ... ?
    Prawo gedoezyjne i kartograficzne
    Prawo budowlane
    geodeta zawsze ma obowiązek wytyczać cokolwiek /dom,urządzenie podziemne, granice działki (też jest przecież projekt podziału) zgodnie z projektem.Nie on jest od zmieniania.Nie posiada odpowiednich uprawnień do decydowania o zmianie przebiegu trasy urządzeń bądź lokalizacji danego obiektu budowlanego

    Cytat Napisał areq
    Geodeta NIE MOŻE decydować o podniesieniu lub obniżeniu poziomu 0,00....
    to dlaczego "tatus geodety" zdecydował inaczej ...
    Bo "tatuś geodety" skorygował błędne wytyczenie.on nie decydował o obniżeniu/podniesieniu tylko poprawił na prawidłową wysokość.
    pozdr

    pzdr

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar agnieszkakusi
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Posty
    9.025
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    77

    Domyślnie

    najważniejsze, że dom możemy posadowić o 70 cm niżej i nie będziemy mieli tej skarpy z tyłu domu.

  20. #20
    Guest

    Domyślnie

    areq - zmieniałem bo miałem literówki - posty wysłalismy w tej samej minucie ...
    Cytat Napisał areq
    ... Przykład- zmaina stosunków wodnych na działce sąsiada spowodowana nadsypanie terenu na działce inwestora...
    projektowanie poziomu zero to jedna sprawa, a nadsypanie terenu to zupełnie inna sprawa ...
    podnoszac wysoko "zero" mozna zaprojektowac schody i nie nadsypywac ziemi lub nadsypac ziemie tak aby nie zmieniac stosunków wodnych - czyli skierowac wode na własna działke a nie na działke sąsiada ...
    Cytat Napisał areq
    ...
    Przykład - niezgodna z warunkami zabudowy i pozwoleniem na budowę wysokość krawędzi okapu dachu do ziemi /za wysoko-za nisko/-ja tak miałem i musiałem zmieniac projekt.
    to oczywiste, ze jesli warunki zabudowy określaja ze dom nie moze byc wyzszy niż ..... (iles tam) m to inwestor nie moze go podności w nieskończoność

    ale jesli warunki na ten temat nic nie mówia to autor planu adaptacji nie ma nic do gadania, jesli zyczeniem inwestora jest miec dom równo z ziemia czy podnieć go o 30, 50, czy 80 cm cm ponad ziemie
    Cytat Napisał areq
    ...Prawo gedoezyjne i kartograficzne
    Prawo budowlane
    geodeta zawsze ma obowiązek wytyczać cokolwiek /dom,urządzenie podziemne, granice działki (też jest przecież projekt podziału) zgodnie z projektem ...
    ma obowiązek W Y T Y C Z A Ć - czyli wyznaczyc narozniki ... i o to chodzi
    Cytat Napisał areq
    Geodeta ma OBOWIĄZEK wyznaczyć poziom 0,00 zgodnie z projektem.
    a ja pytałem czy geodeta ma OBOWIĄZEK wyznaczac poziom zero ... ?
    jakie prawo go do tego zmusza ... ?

    Cytat Napisał areq
    ... ]Bo "tatuś geodety" skorygował błędne wytyczenie.on nie decydował o obniżeniu/podniesieniu tylko poprawił na prawidłową wysokość.
    areq - szanowny tatuś geodety obnizył o 70 cm bo tak kusi pasowało ... gdyby kusi chciała obnizyc o 50 cm - mysle ze równiez obnizyłby o 50 cm ... chciałby o 30 cm - etc ....



    pzdr

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony