dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 6 z 6
Pokaż wyniki od 101 do 108 z 108
  1. #101
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    nie. Podziemne pędy mogą iść całkiem płytko.

  2. #102
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    phu_olenka

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Kutno
    Kod pocztowy
    99-300
    Posty
    1

    Domyślnie Skarpa

    Cytat Napisał Inka 14 Zobacz post
    Witam! Nasza działka jednym bokiem (55 m) przylega do drogi gminnej, droga przebiega poniżej działki i miedzy naszą działką a drogą jest dość stroma skarpa (miejscami zbocze ma nawet z 6 m).
    Rosna na niej stare drzewa owocowe typu śliwy, wiśnie kilka drzew iglastych i trawa po pas- nie koszona kilka sezonów . Planuje to teraz wyczyścić, wyciąć te stare drzewa owocowe. Poradźcie co tam zasadzić- żeby szybko porosło skarpę- jakieś rośliny płożące, krzewy. Chciała bym zeby było tam jak najmniej trawy bo koszenie jej tam jest bardzo niewygodne. Nie chciała bym żeby to były jakieś drogie rośliny ponieważ, jest to dość spory kawałek i nie należy on do mnie tylko jest zaliczany do pasa drogowego. Co tam zasadzić, żeby w miarę fajnie wyglądało i nie trzeba było wchodzić z kosą raz w miesiącu..
    Jeżeli jest to tak duża skarpa i nie chcecie miec problemów z chwastami to praktycznie bez przykrycia jej agrotkaniną (nie włókniną) nie dacie rady utrzymać jej w pierwszym okresie kilku lat. Jeżeli skarpa zostanie okryta to do obsadzenia proponuję całą grupę jałowców płożących - na prawdę jest w czym wybierać i nie są drogie (nasadzenia ca co 1 m a więc śr 4 szt/m2), poza tym są dostępne irgi płożące ładnie zaścielą skarpę, kosówki. Osobiście proponowałbym nasadzenia np w formie ukośnych pasów, trójkątów i 1 gatunkowo/odmianowo - stowrzy to takie fajne "plamy" kolorystyczne. Poza iglakami można np nasadzić po 1-2 pasy bukszpanem, tawółką japońską, krzewuszką cudowną. Oczywiście wszystko przeplatając. Jeżeli jest to tak duża skarpa to nasadzenia grupowe będę tworzyć bardzo ciekawy efekt.
    Ja w tej chwili przygotowuję projekt dla skarpy 100 mb i wysokośc od 3-6 m - a więc powiodzenia.
    Maciej

  3. #103

    Domyślnie Rośliny na skarpę?

    Witam.
    Mam pytanie czym obsadzić skarpę zacienioną z drzewami? Szukam niskiej rośliny z mocnym systemem korzeniowym i jeszcze jak będzie przy niej mało pracy to super. Chciałbym aby ją ładnie okryła oraz ściągała wode i trzymała aby nie spływała. Co polecicie do obsadzenia?

  4. #104
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    zadzewnia (Diervilla) - sa niskie odmiany, do 0,5 m. Ma rozłogi, więc dobrze wiąze ziemię. Ma też małe wymagania glebowe. W cieniu będzie jedynie słabo kwitła.

  5. #105
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar freckle
    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Jasło
    Posty
    120

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    zadzewnia (Diervilla) - sa niskie odmiany, do 0,5 m. Ma rozłogi, więc dobrze wiąze ziemię. Ma też małe wymagania glebowe. W cieniu będzie jedynie słabo kwitła.
    Elfir witaj, temat stary ale nie znalazłam nic nowego.
    Mam skarpę...dużą bardzo. 50 metrów długa, wysokość od 1 metra do 3 w najwyższym punkcie. Stroma. Pokryta agrotkaniną (najgrubszą), zakotwiczona. Wybrałam jakieś tam rośliny, które mam zamiar posadzić rzadko.
    Problem mam z tym że nie wiem jak ja to mam obsypać kamykami bo wszystko mi zjedzie. Chciałam mieć taki ład i porządek na skarpie, rośłiny małe kamyki i brak kory no i żeby tą tkaninę pokryć. Jak ja mam to zrobić? Są jakieś "hamulce" dla kamyków?
    Pozdrawiam

  6. #106
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Najwyżej jakaś geokrata na wierzchu.

  7. #107
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar freckle
    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Jasło
    Posty
    120

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Najwyżej jakaś geokrata na wierzchu.
    Dziękuje za odpowiedź.
    Powiedz mi jeszcze czy tą geokratę się jakoś "montuje"? Tak sobie myślę że jak ją tylko tak położę to zjedzie razem z kamieniami. Mam duże kamienie już które przytrzymują tkaninę i posadziłam już pierwszą turę roślin. Jutro miałam zamiar sadzić drugą turę ale może w takim razie się wstrzymam i najpierw rozłożę geokratę a póżniej posadze w niej rośliny i uzupełnię kamieniami?

  8. #108
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    szpilkami ogrodniczymi można mocować, podobnie jak to się robi z agrowłokniną (czyli kawałki drutu wygięte w L).

    nigdy nie stosowałam, ale widziałam, że tak umacnia się skarpy przy wiaduktach i autostradzie.

Strona 6 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony