dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 13 z 83
Pokaż wyniki od 241 do 260 z 1658
  1. #241
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    bea664

    Zarejestrowany
    May 2010
    Posty
    1

    Domyślnie

    Jestem nowicjuszką w temacie traw ozdobnych i ich pielęgnacji. W zeszłym roku w okresie wiosna/lato posadziłam trzy turzyce ( jedna sina, druga zielona, trzecia brązowa), trzciniczka i trawę, której nazwy za nic nie pamiętam ale była ciemno fioletowo - bordowa. Po zimie przycięłam je dość krótko ( na kilka centymetrów nad ziemią). Czy tak powinnam zrobić czy nie? Trzciniczek już fajnie rośnie ma około 40 cm a reszta nic ani drgnie. Czy możliwe aby nie przetrwały zimy? Czy też powinnam uzbroić się w cierpliwość i czekać. Bardzo proszę o podpowiedzi.

  2. #242
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    wiewióra1976

    Zarejestrowany
    Jun 2005
    Posty
    675
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    137

    Domyślnie

    A ja kupiłam 3 sadzonki miskanta (Miscanthus sinensis 'Gracillimus' ), posadziłam pod koniec marca i też jeszcze ani drgnęły. Będzie z nich coś?
    Miało wyjść tak:

  3. #243
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    wiewióra1976

    Zarejestrowany
    Jun 2005
    Posty
    675
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    137

    Domyślnie

    I mam jeszcze pytanie. Chcę dookoła wysokiej brzozy postawić kawałek granitowego murka (taką pół-donicę) i posadzić jakieś (najlepiej zimozielone) niskie trawy, a między nie wkopać cebulki żonkili i tulipanów. Ma to szansę zadziałać? I jaką trawę tam posadzić?

  4. #244

    Talking

    Cytat Napisał wiewióra1976 Zobacz post
    I mam jeszcze pytanie. Chcę dookoła wysokiej brzozy postawić kawałek granitowego murka (taką pół-donicę) i posadzić jakieś (najlepiej zimozielone) niskie trawy, a między nie wkopać cebulki żonkili i tulipanów. Ma to szansę zadziałać? I jaką trawę tam posadzić?
    Brzoza płytko się korzeni, więc pod nią jest zazwyczaj susza. W powodzenie sadzenia cebulówek w takich warunkach nie wierzę, co nie znaczy, że nie warto spróbować. Może się uda a ja zweryfikuję swoje poglądy . Z traw zdecydowanie trzeba wybierać gatunki sucholubne. Mimo, że to drzewo, to pod brzozą jest dość widno, więc mogą to być też popularne trawy "niebieskolistne" (np. kostrzewy, owies). Napisałem opracowanie o roślinach radzących sobie z niedoborem wody - proszę tam poszukać większej ilości roślin http://www.ogrodytraw.eu/download/Tr...sucholubne.pdf
    Ostatnio edytowane przez M_Surowinski ; 19-06-2010 o 23:42 Powód: literówka

  5. #245

    Domyślnie

    Cytat Napisał ElaMaz Zobacz post
    Mam do obsadzenia rabatę 2 x 3 m w kształcie prostokąta po wschodniej stronie domu. Wymyśliłam, że to będą trawy ozdobne. Mam pytanie do fachowców: czy to nie za mało słońca dla traw?



    URL=http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=b26b9979c8a3d1ef][/URL]

    Jakie trawki zaproponowaliby mi fachowcy? Pozdro...
    Trawy to rośliny bardzo plastyczne jeśli chodzi o warunki środowiska. Gatunków i odmian radzących sobie z niedoborem światła jest co niemiara .Polecam lekturę moich artykułów o trawach (ponad 30 opracowań), m.in. do "cienia" http://www.ogrodytraw.eu/index.php?k...awch-ozdobnych.
    Aha, polecam nie dlatego, że moje ale dlatego, że nic lepszego po polsku nikt nie napisał
    Ostatnio edytowane przez M_Surowinski ; 20-06-2010 o 00:20 Powód: literówka

  6. #246
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar rasia
    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    podStoliczna
    Posty
    14.122
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    289

    Domyślnie

    Mam do Was ogromną prośbę... czy ktoś zna w okolicach Warszawy /tak do 100km/ jakąś sprawdzoną szkółkę z trawami?
    Bardzo mi zależy na tym, żeby pojechać, porozmawiać z fachowcem, zobaczyć roślinki na własne oczy i zrobić duże jednorazowe zakupy. Nie jestem w stanie się przełamać, żeby kupić jakiekolwiek rośliny przez internet...

  7. #247

    Domyślnie

    Cytat Napisał rasia Zobacz post
    Mam do Was ogromną prośbę... czy ktoś zna w okolicach Warszawy /tak do 100km/ jakąś sprawdzoną szkółkę z trawami?
    Bardzo mi zależy na tym, żeby pojechać, porozmawiać z fachowcem, zobaczyć roślinki na własne oczy i zrobić duże jednorazowe zakupy. Nie jestem w stanie się przełamać, żeby kupić jakiekolwiek rośliny przez internet...

    Zapraszam do mnie (Zgierz k. Łodzi) - kilka kilometrów więcej (ok.120). Oprócz mojej szkółki specjalistyczną produkcję traw prowadzi Tadeusz Smal (Buk k. Poznania). Inne szkółki - na chwilę obecną- nie mają takiej specjalizacji (i takiej szerokiej oferty).
    Ostatnio edytowane przez M_Surowinski ; 20-06-2010 o 20:40 Powód: uszczegółowienie postu

  8. #248

    Domyślnie

    Witam Mariuszu może ty zaproponujesz mi obsadzenie takiego nasypu sucholubnymi trawami ( mogę je wtedy nawet u Ciebie zakupić) http://img707.imageshack.us/i/img0714sl.jpg/ Chodzi mi o ilość roślin jaką trzeba pokryć taką " górkę" , no i o trawy które zniosą ekstremalne warunki . No i żeby jakoś się skomponowały . Czy wysyłasz rośliny kurierem ?
    Ostatnio edytowane przez duduś ; 21-06-2010 o 21:51

  9. #249
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar rasia
    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    podStoliczna
    Posty
    14.122
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    289

    Domyślnie

    Cytat Napisał M_Surowinski Zobacz post
    Zapraszam do mnie (Zgierz k. Łodzi) - kilka kilometrów więcej (ok.120). Oprócz mojej szkółki specjalistyczną produkcję traw prowadzi Tadeusz Smal (Buk k. Poznania). Inne szkółki - na chwilę obecną- nie mają takiej specjalizacji (i takiej szerokiej oferty).
    Dzięki! W szkółce Pana Tadeusza już oczy wypatrzyłam, paznokcie obgryzłam, serce zostawiłam... oczywiście wirtualnie... Do Twojej też już dotarłam... i chyba pora zrobić weekendowy wypad... Czynni jesteście w sobotę?

  10. #250

    Domyślnie

    Proszę o namiar na stronkę pan Smala lub Surowińskiego

  11. #251
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar rasia
    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    podStoliczna
    Posty
    14.122
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    289

    Domyślnie

    Cytat Napisał duduś Zobacz post
    Proszę o namiar na stronkę pan Smala lub Surowińskiego
    A proszę bardzo Tylko najpierw zaopatrz się w mocną kawę, bo wsiąkniesz na całą noc i dłużej...

    http://www.ogrodytraw.eu/index.php?k5,trawy-ozdobne

    http://www.trawki.pl/index.php?p=p_7...gory=7&iPage=3

  12. #252

    Domyślnie

    Witam

    Proszę o pomoc, bo nie bardzo wiem co mam zrobić z moją trawą pampasową. Mam ją 3 rok do tej pory było wszystko ok. Ta zima jednak ją przymroziła i bardzo słabo odrasta od korzeni. W dodatku sposób w jaki odrasta mnie dziwi, tz. po zewnętrznym obrysie a w środku zbita bryła uschniętych źdźbeł traw. Czy mam ją rozsadzić czy zostawić tak jak jest. A w ogóle ten odrost jest bardzo mizerny a tak pięknie kwitła.

    pozdrawiam
    zdolność opierania się pokusom jest miarą charakteru
    "Ostateczna walka rozegra się między złodziejami pamięci a okradanymi z niej narodami" - G.Herling-Grudziński

  13. #253

    Domyślnie

    Cytat Napisał duduś Zobacz post
    Witam Mariuszu może ty zaproponujesz mi obsadzenie takiego nasypu sucholubnymi trawami ( mogę je wtedy nawet u Ciebie zakupić) http://img707.imageshack.us/i/img0714sl.jpg/ Chodzi mi o ilość roślin jaką trzeba pokryć taką " górkę" , no i o trawy które zniosą ekstremalne warunki . No i żeby jakoś się skomponowały . Czy wysyłasz rośliny kurierem ?
    Poniżej link do opracowania o roślinach "sucholubnych" mojego autorstwa
    http://www.ogrodytraw.eu/download/Tr...sucholubne.pdf
    Fotkę obejrzałem, zrobiłbym tutaj np. wydmę z wydmuchrzycą (Leymus arenarius) ale możliwości może być wiele. Proponuję kontakt mailowy [email protected]
    Rośliny wysyłamy zazwyczaj kurierem, bo wtedy paczka "idzie" 24 godziny a nie 2 tygodnie jak często się zdarza w przypadku poczty.
    Ostatnio edytowane przez M_Surowinski ; 22-06-2010 o 17:18 Powód: rozszerzenie treści

  14. #254

    Domyślnie

    Cytat Napisał rasia Zobacz post
    Dzięki! W szkółce Pana Tadeusza już oczy wypatrzyłam, paznokcie obgryzłam, serce zostawiłam... oczywiście wirtualnie... Do Twojej też już dotarłam... i chyba pora zrobić weekendowy wypad... Czynni jesteście w sobotę?
    Pracujemy i w soboty i w niedziele.
    Natomiast proponowałbym wcześniejszy kontakt mailowy (i telefoniczny) bo jak mam coś doradzić to wolałbym "temat" przemyśleć a nie robić to "na chybcika".

  15. #255

    Domyślnie

    Cytat Napisał chopinetka Zobacz post
    Witam

    Proszę o pomoc, bo nie bardzo wiem co mam zrobić z moją trawą pampasową. Mam ją 3 rok do tej pory było wszystko ok. Ta zima jednak ją przymroziła i bardzo słabo odrasta od korzeni. W dodatku sposób w jaki odrasta mnie dziwi, tz. po zewnętrznym obrysie a w środku zbita bryła uschniętych źdźbeł traw. Czy mam ją rozsadzić czy zostawić tak jak jest. A w ogóle ten odrost jest bardzo mizerny a tak pięknie kwitła.

    pozdrawiam
    Zazwyczaj zamieranie odbywa się w środkowej części kępy, zewnętrzne "warstwy" są najżywotniejsze. Czyli nic nienormalnego się u Ciebie nie zdarzyło.
    Ja bym jej nie ruszał, dał jeść i zostawił w spokoju aby się zregenerowała.

  16. #256

    Domyślnie

    Cytat Napisał mariuszdro Zobacz post
    witajcie
    ja kupiłam w zeszłym roku w supermarkecie sadzonkę trawy pampasowej i po przeczytaniu waszych postów trochę się podłamałam
    piszecie tu, że te trawy tak szybko i super rosną, a moją czuć malizną...
    co prawda urosła trochę od zeszłego roku (dwukrotnie), ale puszczenia kwiatosanów nic nie zapowiada
    czy to jest normalne??????
    Miałem podobne kłopoty z pampasowa. niestety jest doś wybredna co do ziemi w której rosnie . Jesli masz glebe nieprzepuszczalna i zalega w niej wilgoć zwlaszcza w zimie to nie licz na to ze urosnie, predzej którejś wiosny bedzie sie nadawała do wywalenia bo zgnija korzenie. Ja swoja przesadziłem na usypana zdrenowana rabate z przepuszczalna lekka gleba na zime obsypuje ja trocinami i torfem około 20 cm warstwa ( nota bene tak samo jak bambusy ) i zaczeła rosnac i nawet kwitnac.
    zielonym do góry

  17. #257

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawelm Zobacz post
    Nuu... bambusy.

    Pozdrawiam Paweł
    Nuu gdyby ktoś był zainteresowany to polecam szkólke pana Hosera w Żbikowie, kupowalem na wiosne wiec jeszcze nie pochwalę sie . A swoja droga widziałem przezimowane po tej zimie bambusy w ogrodzie w Powsinie i w Rogowie ( Fergesja) i jestem pod wrazeniem, -30 stopni im nie zaszkodziło zbytnio .
    zielonym do góry

  18. #258
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    magnolia

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    1.464

    Domyślnie

    Ja też po prosbie. W zeszłym sezonie kupiłam u Ciebie Mariuszu wysyłkowo Stipa Capilata. Zakochałam się w niej. Przezimowała dobrze, wiosną musiałam ją przesadzić ale po tym tez dobrze się rozwijała. Teraz rośnie na słonecznym miejscu, u mnie jest 4ta klasa ziemi, piaszczysta. Ale po tym jak wiosną ruszyła, tak teraz nie rozrasta się, nie przybywa jej nowych pedów. Ma po kilkanaście pędów w zielono-żółtym kolorze, wyglada niezdrowo. Może było jej zbyt mokro, bo wciąż leje? Nie wiem co jej jest i co mogę zrobić żeby jej nie stracić? Dodam że blisko niej rośnie butela i proso rózgowate i mają się dobrze.
    Pozdrawiam Marta
    REKLAMA

  19. #259

    Domyślnie

    Cytat Napisał hanka55 Zobacz post
    Wspaniały temat !!!
    Trawy nie są wymagające ( prócz paru gatunków, które nie przezzyją naszej zimy - trway pampasowe, pformium tenax/len nowozelaldzki, kordyliny, etc), a do szczęscia potrzeba im mniej więcej tyle ile trawnikowi.

    Doskonale nadają się do bycia soliterem, wyeksponowanym tak jak to pokazała Zuzza, ale też pełnią funcję " zapchajdziury"

    i elementu uzupełnijącego kompozycję.


    W większości ozdobne kłosy pozostają przez cała zime, aż do wiosny, kiegdy to obcina się wysuszone patyki, aż do ziemi/ lub do częsci zielonej.
    Jedyny mankament niektórych traw - to zbyt szybki rozrost.
    Miscantus giganteus po 2 -3 latach tworzy szeleszczące, zwarte ściany 4-metrowych żywopłotów, ale też jest bardzo ekspansywną rośliną, zarastającą i duszącą, wszystko dokoła.
    A w przypadku takich trawowatych, które lubią rozrastać się nieposkromione, należy korzeniom ograniczyć pole rozrostu np. wkopując rosliny wraz z wiadrem bez dna, robiąc w dołku ogranicznik korzeniowy z blachy ocynkowanej na głebokość 40 cm, lub sadząc w kastrach budowlanych pozbawionych dołu ( 20 zł/szt).
    Na allegro w trawach specjalizuje się smal i ma faktycznie unikatowe odmiany. A ja, kupuję najczęsciej je na placu targowym )) Bo gdzie, jak gdzie, ale w górach one zimują doskonale
    Trawy ozdobne wymagają zdecydowanie mniej pracy niż trawnik.
    Je się strzyże raz w roku a nie co tydzień przez kilka miesięcy.

  20. #260

    Domyślnie

    Jestem zachwycona tym tematem.
    Trawy uwielbiam. Nadają się do niemal wszystkich założeń zieleni (jeżeli oczywiście siedlisko na ta pozwala), zarówno do nowoczesnych jak i tradycyjnych, domowych ogródków i zieleni miejskiej.
    Jaka szkoda że u nas królują głównie thuje, jałowce i cyprysiki.

    Kończąc architekturę krajobrazu byłam przekonana że na trawach będę bazować w swojej przyszłej pracy.
    Niestety życie zweryfikowało- w okolicznych szkółkach traw jak na lekarstwo. Kostrzewa sina i może jeszcze z jeden gatunek .
    No chyba że nie dotarłam jeszcze do jakiejś szkółki?
    W lubuskim- jeżeli ktoś zna i może polecić będę wdzięczna.

Strona 13 z 83

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony