dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 40
  1. #1
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... SPOSTRZEGAWCZY DUCH FORUMFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar magpie101
    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Skąd
    dolnośląskie
    Posty
    6.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    322

    Domyślnie FUNDAMENT - ile betonu?

    Moze ktos mi pomoze? Ile kubikow bede potrzebowac na fundament 40 cm gleboki, 40 cm szeroki.Dom ma wymiary 10m na 14m. Projektem nie moge sie sugerowac, bo tam sa fundamenty razem z bloczkami na 1,5 m glebokie. Chcialabym wiedziec ile mniej wiecej bede potrzebowac zanim zloze zamowienie w betoniarni aby ewentualny szok cenowy przezyc juz teraz w domu, a nie tam na miejscu. Z gory dziekuje i pozdrawiam.

  2. #2

    Domyślnie

    0,16 razy łączna długość fundamentu razem ze ścianami wew. nośnymi.

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Geno

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    6.867

    Domyślnie Re: FUNDAMENT - ile betonu?

    Cytat Napisał magpie101
    Moze ktos mi pomoze? Ile kubikow bede potrzebowac na fundament 40 cm gleboki, 40 cm szeroki.Dom ma wymiary 10m na 14m. Projektem nie moge sie sugerowac, bo tam sa fundamenty razem z bloczkami na 1,5 m glebokie. Chcialabym wiedziec ile mniej wiecej bede potrzebowac zanim zloze zamowienie w betoniarni aby ewentualny szok cenowy przezyc juz teraz w domu, a nie tam na miejscu. Z gory dziekuje i pozdrawiam.
    Bierzesz projekt i sprawdasz długość ław w osiach , dodajesz i mnozysz razy 0,40 i razy 0,40
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie

    http://www.wsip.com.pl/serwisy/wyd_el_5/mat/ad/d37.htm


    hmmm wykop będzie mniej więcej prostopadłościanem /chyba?/

    za pomocą podanego wzoru

    (dane do wstawienia otrzymasz mierząc wykop)

    obliczysz ilość betonu

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał GL35
    0,16 razy łączna długość fundamentu razem ze ścianami wew. nośnymi.
    Tak jak pisze GL35 0,4x0,4 x długość wszystkich ścian, które chcesz od razu zalać, czyli przeważnie lejemy środkową nośną. Resztę ścianek działowych stawiasz na chudziaku lub kopiesz pod nie fundament na szerokość łopaty o głębokości 0,4m- popularne 2 sztychy.

    Ale zastanawia mnie mała głębokość wykopu pod Twój fundament. W jakim regionie kraju mieszkasz i jaki to będzie dom (ile kondygnacji, całoroczny domek, czy tylko letniak)?

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... SPOSTRZEGAWCZY DUCH FORUMFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar magpie101
    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Skąd
    dolnośląskie
    Posty
    6.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    322

    Domyślnie

    Dzieki za podpowiedzi.
    Mieszkam w dolnoslaskim, dom ma byc caloroczny, po zalaniu betonem bede wychodzic najmniej 6 warstw bloczkami.

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Geno

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    6.867

    Domyślnie

    Cytat Napisał magpie101
    Dzieki za podpowiedzi.
    Mieszkam w dolnoslaskim, dom ma byc caloroczny, po zalaniu betonem bede wychodzic najmniej 6 warstw bloczkami.
    40 cm szeroki - to altanka? Ja przynajmniej nie sptkałem się z mniejszymi niż 50 cm w budynkach jednorodzinnych.
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał magpie101
    Dzieki za podpowiedzi.
    Mieszkam w dolnoslaskim, dom ma byc caloroczny, po zalaniu betonem bede wychodzic najmniej 6 warstw bloczkami.

    Chodzi o przemarzanie gruntu. U mnie w mazowieckim grunt przemarza na głębokość 1,1m - 1,2m. Nie wiem czy na dolnośląskim jest tak ciepło, że można tak płytki fundament pod dom wykopać? Raczej nie. Skoro grunt potrafi przemarznąć powyżej metra w głąb, tzn, że do tej głębokości grunt ma tendencje wysadzinowe, tj. Twój fundament może być wysadzony do góry i niekoniecznie na całej długości ściany, co może się objawiać pękaniem fundamentów a później ścian. Sprawę osiadania zostawmy.

    Skoro zalejesz 40 cm betonu a później wymurujesz 6 warstw z bloczka, to daje Ci to 1,12m. Aby ten fundament był zabezpieczony przed mrozami powinien być w całości obsypany ziemią. Czy tak planujesz, by Twój dom a raczej jego elewacja zaczynała się od samej ziemi? Coś mi tu nie gra

    Ja bym wykop zrobił na 0,8m głęboki i dał te 6 a nawet 8 bloczków! Będzie bezpiecznie a dom będzie miał jakąś podmurówkę i wygląd. Z tych 6,8 bloczków przynajmniej 2 warstwy zostaną zasypane podczas równania terenu wokół domu (tworzenie spadku ziemi od domu), to jest nieuniknione, tak czy inaczej one zginą. Naprawdę warto sie zastanowić czy nie dać 2 warstwy więcej, by poźniej nie żałować, że dom zaniżony.

    U mnie zalewano 0,8m głęboko, kopane łopatami, czyli szerokość na bioderka (szerokość zależy oczywiście od konstrukcji ścian) na tym wymurowałem 10 warstw bloczków, ale to dlatego że działka była zaniżona i w ostatniej chwili zdecydowałem się nieco podnieść poziom gruntu.
    Powodzenia.

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar agnieszkakusi
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Posty
    9.025
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    77

    Domyślnie

    tak czytam i sie zastanawiam, bo ja też mam fundament na 40 cm wysoki. Dom jak w linku poniżej. Czy coś może być nie tak? W piątek zalewaja mi ławy

  10. #10

    Domyślnie

    Zalewają Ci ławy, to już coś, bo autorka tematu nic nie pisała o ławach, czyli zakładamy, że ich nie ma. U Ciebie skoro będą to zapewne będą miały ok. 30 cm grubości na to ściana fundamentowa 40 cm + podmurówka zapewne z 5 lub 6 bloczków nad terenem. Jeśli dasz obsypkę na 2 , 3 bloczki , to powinno być dobrze a podmurówka pozostanie niska- może troche za niska (jak na zdjęciu w Twoim linku)
    Jesteś pewna, że nigdy nie będzie tam poddasza użytkowego lub dobudowanego pięknego pięterka ze wspaniałymi lukarnami i okienkami dachowymi????? Jeśli miałoby się tak kiedykolwiek zdażyć, to raczej nie na tych fundamentach

  11. #11

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar agnieszkakusi
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Posty
    9.025
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    77

    Domyślnie

    jestem pewna, że nie będzie żadnego poddasza. Już kiedyś gdzies pisałam o moim nastawieniu do schodów. Chcę mieć dom parterowy i inny nie będzie. Zresztą nie tylko ja, ale mój ślubny również. Ława grubości 40 cm i 5 warstw bloczków.
    Rafallogi, dzięki. Uspokoiłeś mnie.

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rencia
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Skąd
    Z Królewskiego Miasta Krakowa na wioskę...
    Posty
    1.014
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    96

    Domyślnie

    też jestem na etapie fundamentu i nie bardzo wiem jak się do niego zabrać.........
    ....bo marzenie się spełniło....
    PORADY GEODEZYJNE

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał rencia
    też jestem na etapie fundamentu i nie bardzo wiem jak się do niego zabrać.........
    To znaczy?

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rencia
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Skąd
    Z Królewskiego Miasta Krakowa na wioskę...
    Posty
    1.014
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    96

    Domyślnie

    To znaczy????? Pewnie mi moja ekipa budowlana powie - ale jest to początek budowy i cholernie się boję.
    Nie wiem jak narazie ile desek na szalunki, beton to sobie już policzę, ale jak gdzie i kiedy mam załatwiać gruchę z betonem?

    Jak narazie to mi włosy dęba stają...

    Fakt że jeszcze czekam na pozwolenie na budowę ale to już tuż tuż... więc zaczęłam się już martwić jak to będzie jak pierwszą łopatę wbijemy w ziemie.


    Z tymi rozterkami wyżej to pewnie nie do końca są uzasadnione - bo to ekipa budowlana ma wiedzieć.........ale ja też bym chciała - a tu OOO! baba buduje i na dodatek nie ma pojęcia o budowaniu.
    ....bo marzenie się spełniło....
    PORADY GEODEZYJNE

  16. #16

    Domyślnie

    Będzie pozwolenie, to trzeba by najpierw zaprosić geodetę, aby wytyczył fundamenty, zaciągnąć druty, zaprosić ludzi do kopania lub małą kopareczkę. Nad wszystkim powinien już czuwać wybrany przez Ciebie kierownik budowy.
    Deski na szalunki? Hm, nie piszesz jaki to będzie fundament, może lepiej bloczki niż szalunki. Napisz coś o tym fundamencie.

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rencia
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Skąd
    Z Królewskiego Miasta Krakowa na wioskę...
    Posty
    1.014
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    96

    Domyślnie

    geodetą to sama jestem więc z tyczeniem nie ma problemu z wykopem też bo w wiosce mamy zaprzyjaźnionego kopacza z kopareczką.
    O fundamencie napiszę - później bo w tej chwili nie mam projektu przed oczami.
    ....bo marzenie się spełniło....
    PORADY GEODEZYJNE

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał rencia
    geodetą to sama jestem więc z tyczeniem nie ma problemu z wykopem też bo w wiosce mamy zaprzyjaźnionego kopacza z kopareczką.
    O fundamencie napiszę - później bo w tej chwili nie mam projektu przed oczami.
    No to masz fajnie kasy Ci trochę zostanie.
    Ale zmartwiłeś mnie- wszystko na temat Twojego fundamentu powinieneś mieć już w głowie, zwłaszcza, że jesteś geodetą!
    No chyba, że Twoja druga połowa jest tu siłą sprawczą w szczególności

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rencia
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Skąd
    Z Królewskiego Miasta Krakowa na wioskę...
    Posty
    1.014
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    96

    Domyślnie

    Cytat Napisał rafallogi
    - wszystko na temat Twojego fundamentu powinieneś mieć już w głowie, zwłaszcza, że jesteś geodetą!
    No chyba, że Twoja druga połowa jest tu siłą sprawczą w szczególności
    Geodeta ma owszem w głowie ale - osie w głowie.
    Bo wg nich powstaje budowa. Trzeba wytyczyć pod wykop a potem osie.

    A odnośnie fundamentu to tak mam napisane:
    Ławy fundamentowe o szer. odpowiednio 30 i 50 cm.
    Rdzenie ław zaleca się zbroić prętami 4 fi 12 ze stali A-0 St0s.
    Beton B20.Ławy przyjęto dla gruntu jednorodnego o wartości jednostkowego odporu granicznego podłoża nie mniejszej niż q=150kPa.
    Głebokość posadowienia min. 1.00m poniżej poziomu terenu.


    Dla mnie to jest hińszczyzna
    ....bo marzenie się spełniło....
    PORADY GEODEZYJNE

  20. #20

    Domyślnie

    magpie101

    Dziwię się, że ktoś odpisuje na takiego posta. Zapytaj swoje dziecko!!

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony