dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 29
  1. #1

    Domyślnie co pod blachodachówke papa czy folia ?

    zamierzam przykryć dom blachodachówką, ale mam wątpliwości co pod blachą będzie lepsze czy robić pełne deskowanie z papą czy tak jak wiekszość w mojej okolicy folia paroprzepuszczalna. Ciekawi mnie np. czy folia spełnia swoją funkcję po paru latach użytkowania, gdy przejdzie "chrzest bojowy" w ekstremalnych warunkach dachowych ? A czy jeśli papa to w lecie nie wyczuwa sie na poddaszu jakiegoś smrodku?

    Z góry dzieki za opinie.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) BARD FORUM Avatar andre59
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    13.902
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Mam od czterech lat na dachu blachodachówkę a pod nią zbrojoną folię wstępnego krycia bodajże Antivil 140 produkowaną w Płocku.
    Bez zastrzeżeń.
    Pełne deskowanie było by znacznie droższe.
    Jak Andre, Zosia-samosia, dom budował.
    Komentarze.
    punkt widzenia zależy od kąta patrzenia

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    speek

    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Posty
    1.133
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    69

    Domyślnie

    Jestem za pełnym deskowaniem i papą.Owszem podnosi to koszt budowy ale dla mnie pewniejsze

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... SPOSTRZEGAWCZY DUCH FORUMFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar magpie101
    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Skąd
    dolnośląskie
    Posty
    6.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    322

    Domyślnie

    Ja bede miec tylko folie, gdybym chciala papowac i deskowac to wyliczyli mi na dom okolo 7000 zl.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) BARD FORUM Avatar andre59
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    13.902
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Ciekawe, że w starych domach z wysokim dachem nie ma ani folii ani desek pokrytych papą.
    Dachówki wiszą sobie na łatach przybitych bezpośrednio do krokwi.
    Faktem jest, że nie budowano wtedy poddaszy użytkowych.
    Jak Andre, Zosia-samosia, dom budował.
    Komentarze.
    punkt widzenia zależy od kąta patrzenia

  6. #6

    Domyślnie

    Miałem w projekcie pokrycie blachodachówka i pod nią folię paroprzepuszczalną. Po przeczytaniu wypowiedzi kilku forumowiczów, którzy mają takie pokrycie, zrobiłem pełne deskowanie (płyta OSB), papa i na to gont bitumiczny. Ludzie piszą że po kilku, kilkunastu latach ich folia paroprzepuszczalna się rozsypuje, co mnie szczególnie nie dziwi, gdyż pracuje ona w bardzo trudnych warunkach -w upały temperatura pod blachą dochodzi pewnie do 100 stopni. Gdy zniszczy się folia paroprzepuszczalna to wtedy nie mamy izolacji termicznej, bo mokra wełna nie jest izolatorem ciepła. Pozdrawiam.

  7. #7

    Domyślnie

    Rozumiem ze gont daje się bezpośrednio na papę, wiec w upalne dni całość tez musi sie nieźle nagrzewac. A skoro to jest na poddaszu użytkowym, bez stropu to czy nie czuć żadnego smrodku z papy ??

    A też tak sobie myśle, ze jeśli jest szczelina miedzy blachodachówka a resztą (folia, izolacja), czyli temperatura pod blacha jest zbliżona do temperatury na górze blachy to skąd tam woda ? Zakładając ze pokrycie jest szczelne ?!

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) BARD FORUM Avatar andre59
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    13.902
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Jedyną wilgocią którą zauważyłem na folii wstępnego krycia była odrobina śniegu nawianego przez wiatr przez niedokładną obróbkę blacharską w pobliżu komina (dekarz zapomniał założyć uszczelkę piankową).
    Temparatura na powierzchni folii nie dochodzi do 100 st.C jak sugeruje pismag, a co najwyżej 60 skoro mogę dotknąć blachę palcami bez poparzenia się.
    Przestrzeń pomiędzy blachą a folią musi być wentylowana.
    Jak Andre, Zosia-samosia, dom budował.
    Komentarze.
    punkt widzenia zależy od kąta patrzenia

  9. #9

    Domyślnie

    Połączenie papy i blachy to zły pomysł. Papa zawiera jakieś związki, które przyśpieszają korozję blachy!

  10. #10

    Domyślnie

    A ja nie mam nic, ale mam strop z cegły dziurawki zalanej betonem, na to 10 co styro (2x5 na zakładki) i na to ze 3 cm zbrojonej matami wylewki.

    Dach z blachodachówki - krokwie + deski calówki jakie mi zostały (ok 9 cm szerokości).

    Po dłuższym namyśle i kilk konsultacjach stwierdziłem że dawanie folii jest bez sens i generuje tylko koszty.

    Pozdrawiam

    Marek

  11. #11

    Domyślnie

    Widziałem już folie wysokoparoprzepuszczalne które po paru latach urzytkowania zrobiły się totalnie paro prepuszczalne bo zostało z nich sito tak wieć wilgoć wypuszczają ale i wpuszczają i to bardzo ładnie
    Optymalne rozwiązanie to deskowanie papa kontry łaty i blachodachówka, niesety to są koszty ale domu nie budujesz na 5 czy 10 lat tylko na całe zycie jak mniemam!
    Blacha na papę to korozja za jakies 4- do 6 lat i to perforacja, bo bitumy a w zasadzie związki siarki drastyczne przyspieszają korozję i dlatego na deskowaniu z papą powinno się dać kontrę i łatę , albo usunąć papę !!!
    pozd

  12. #12

    Domyślnie

    jestem chyba za deskowaniem ale jaką dać papę pod blachodachówkę ?

  13. #13

    Domyślnie

    Z moich obserwacji i doświadczeń wnika że jeżeli dach jest robiony jako całość to znaczy bez podziału na etapy, np deskowanie + papa a za rok albo pózniej blacha to papa jest w zasadzie bez znaczenia może być podkładówka, bo ma ona powstrzmać tylko niewielkie ilości wody wykraplającej się na spodniej stronie blachy , bądz trochę wody "nawianej" pod blachę w czasie wiatrów bądź śnieżyc.
    pozd

  14. #14

    Domyślnie

    Ludzie !!!
    Czy nie ma nikogo kto deskował, papował i na to położył blachdachówkę ?
    Powiedzcie jak to się sprawdza ?! Szczególnie w upalne dni...

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) BARD FORUM Avatar andre59
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    13.902
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał darecki_2
    Ludzie !!!
    Czy nie ma nikogo kto deskował, papował i na to położył blachdachówkę ?
    Powiedzcie jak to się sprawdza ?! Szczególnie w upalne dni...
    a kto by się w takie koszty pchał...
    Jak Andre, Zosia-samosia, dom budował.
    Komentarze.
    punkt widzenia zależy od kąta patrzenia

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał darecki_2
    Ludzie !!!
    Czy nie ma nikogo kto deskował, papował i na to położył blachdachówkę ?
    Powiedzcie jak to się sprawdza ?! Szczególnie w upalne dni...
    Ja deskuję. Jeszcze nie mieszkam. Decha, czy folia i tak izolujesz wełnš to co to zmienia w upalne dni.

    filipek
    Budowa to ciągła walka - zwłaszcza z samym sobą.

  17. #17

    Domyślnie

    Prawdopodobnie w poniedziałek ruszam na razie z dechowaniem i papowaniem dachu. Kupiłem zwykła pape wierzchniego krycia W400/1200. Sprzedawca poradził mi ze jeśli juz daje deski i pape to aby połozyc ja odwrotnie. tzn. wierzchnią strona (ta z grubsza posypka) od desek. Dzieki temu pomiedzy pomiedzy papa a deska bedzie lepsza wentylacja. Co o tym myslicie .... ???

    Ciekaw jestem Waszych opini.

  18. #18

    Domyślnie

    bardzo ciekawa sugestia zapewne ani słowem nie wspomniał iż istnieją specjalne wkładki wentylacyjne no ale skąd bidak ma o tym wiedzieć

  19. #19

    Domyślnie

    a mogłbyś napisać coś więcej o tych wkładakach ?!

  20. #20
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    malyleszno

    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    7

    Domyślnie

    czesc.Ja też założyłem blache .Mam szwedzkš ale do kazdej innej jest podobnie>a wiec nie zakładaj zwykłej folii tylko kup membrane dachowa odpowiednia do twojej blachy.Jest ona drozsza ale duzo lepsza nie bedzieszz sie martwił zaciekami i wilgocia.pozdrawiam

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony