dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 58
  1. #1

    Domyślnie Domofon -poradźcie, jaki wybrać i dlaczego,bo chyba zwariuje

    Witam!
    Chciałbym jeszcze w tym roku nabyć sobie domofon. Mam problem, bo nie wiem, jaki mam wybrać.
    Są w sprzedaży domofony 4,5,6-przewodowe. Czym one się różnią? Który z nich jest lepszy? Znalazłem na Allegro domofon 4-przewodowy i jednocześnie dwurodzinny - taki by mi wstępnie odpowiadał.
    Czy większa liczba przewodów ma jakąś przewagę nad mniejszą liczbą?
    Drugim problemem na jaki napotkałem, to odległość furtki od słuchawki (tej w domu). U mnie może to być nawet ponad 100m. Czytałem na internecie, że większość domofonów działa tylko gdy powyższa odległość jest poniżej 100m. Czy w związku z tym muszę zwiąkszyć średnicę przewodów? Ale przewody już położone Odkopywać, później zasypywać... brrr

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Można połączyć niteczki tam, gdzie trzeba "pogrubić" kabelek. Wtedy trzeba by taki na mniej nitek (np. 4 przewodowy)
    Adam M.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar marcin_u
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Zielona Góra
    Posty
    1.451

    Domyślnie

    Polecam zestawy firmy URMET montuje tego sporo i zawsze bez problemow.
    Jezeli chodzi o przewod to jak bedzie problem ze spadkiem napiecia na dlugosci lini to połacz zyły po 2 i powinno byc ok!
    Urmet ma domofony 5przewodowe ale od panela zew. do zasilacza idzie 8 zył
    moja praca to Alarmy,Kamery,Anteny...i fotowoltaika

    mój projekt ISKIERKA

    160m2 po podłodze do ogrzania, suporex24+12styro, podloga10styro , skosy 25 wełna.wentylacja grawitacyjna. PC Panasonic T-CAP 9kw wersja H 1f , 100% grzejniki, bufor 300l , zbiornik cwu 300l termet nierdzewna. 3 kolektory słoneczne płaskie hewalax. PV 10kw
    Nawrócony z węgla !

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin_u
    Polecam zestawy firmy URMET montuje tego sporo i zawsze bez problemow.
    Jezeli chodzi o przewod to jak bedzie problem ze spadkiem napiecia na dlugosci lini to połacz zyły po 2 i powinno byc ok!
    Urmet ma domofony 5przewodowe ale od panela zew. do zasilacza idzie 8 zył
    Marcin, czy wszystkie z tych 8 żył pomiędzy zasilaczem, a panelem zewnętrznym musi być wykorzystanych? Tzn. czy jeśli będę chciał mieć sam "domofon", bez "wodotrysków" np. dodatkowego oświetlenia zewn. i innych "bajerów" to muszę mieć aż 8 żył? Chodzi mi głównie o to, że może mi zabraknąć żył, tym bardziej, że jak radzisz, lepiej w moim wypadku byłoby łączyć dwie żyły w jedną.
    Kablem do domofonu, mam mieć jeszcze puszczony telefon stacjonarny. WIem, że nie powinno się łączyć domofonu i telefonu w jednym kablu (mimo, że nie po tych samych żyłach), ale stało, za mało było położonych kabli w ziemi i teraz jest problem.
    Jeszcze jedno pytanie. Ile potrzeba zył, aby podłączyć do domu telefon stacjonarny?

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar marcin_u
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Zielona Góra
    Posty
    1.451

    Domyślnie

    Cytat Napisał mario_pab
    Cytat Napisał marcin_u
    Polecam zestawy firmy URMET montuje tego sporo i zawsze bez problemow.
    Jezeli chodzi o przewod to jak bedzie problem ze spadkiem napiecia na dlugosci lini to połacz zyły po 2 i powinno byc ok!
    Urmet ma domofony 5przewodowe ale od panela zew. do zasilacza idzie 8 zył
    Marcin, czy wszystkie z tych 8 żył pomiędzy zasilaczem, a panelem zewnętrznym musi być wykorzystanych? Tzn. czy jeśli będę chciał mieć sam "domofon", bez "wodotrysków" np. dodatkowego oświetlenia zewn. i innych "bajerów" to muszę mieć aż 8 żył? Chodzi mi głównie o to, że może mi zabraknąć żył, tym bardziej, że jak radzisz, lepiej w moim wypadku byłoby łączyć dwie żyły w jedną.
    Kablem do domofonu, mam mieć jeszcze puszczony telefon stacjonarny. WIem, że nie powinno się łączyć domofonu i telefonu w jednym kablu (mimo, że nie po tych samych żyłach), ale stało, za mało było położonych kabli w ziemi i teraz jest problem.
    Jeszcze jedno pytanie. Ile potrzeba zył, aby podłączyć do domu telefon stacjonarny?
    mozesz zrezygnowac z 1 zyły bo słuzy do oswietlenia panela zew.
    Ilo zyłowy masz połozony kabel w ziemi?
    Nie chce zapewniac cie ze napewno zadziała domofon na takiej odleglosci bo mimo ze sporo domofonow zamontowalem to jak sobie przypominam max odleglosc jaka stosowalem to bylo ok 70-80m miedzy panelem zew,a zasilaczem...i nie bylo zadnych problemow. podejzewam ze i na 100m da rade.
    moja praca to Alarmy,Kamery,Anteny...i fotowoltaika

    mój projekt ISKIERKA

    160m2 po podłodze do ogrzania, suporex24+12styro, podloga10styro , skosy 25 wełna.wentylacja grawitacyjna. PC Panasonic T-CAP 9kw wersja H 1f , 100% grzejniki, bufor 300l , zbiornik cwu 300l termet nierdzewna. 3 kolektory słoneczne płaskie hewalax. PV 10kw
    Nawrócony z węgla !

  6. #6

    Domyślnie

    mario_pab
    W tym roku zamontowałem sobie wideodomofon na 4 przewody (jakaś chinszczyzna, nawet nazwy z głowy nie powiem) a furtkę mam tak jak ty oddaloną o 100 m. przewód też tak jak ty miałem juz połozony wcześniej (6x1mm bez ekranowania). Dlatego tez miałem problem ze znalezieniem czegos co wymagałoby mniej niż 6 przewodów a z tym było ciężko.
    Działać działa ale nie bez problemów. Przede wszystkim są zakłucenia w audio (tzn. brzeczenie) co jest chyba wynikiem braku ekranowania. no i co jakiś czas wideodomofan sam się wzbudza więc dzwoni zupełnie bez powodu - też obstawiam na brak ekranowania.
    Zostały mi 2 kabelki extra więc (tak jak sugeruje adam_mk) dałem po dwa kabelki równolegle w obiegu zasilajacym zamek.
    No i jeszcze ważne. ze wzlędu na odległość bramki od domu szukałem zestawu z panelem na bramke w stylu "anty-wandalowym" a niestety proponowane przez marcin_u zestawy firmy URMET na takie nie wygladaja.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin_u
    Cytat Napisał mario_pab
    Cytat Napisał marcin_u
    Polecam zestawy firmy URMET montuje tego sporo i zawsze bez problemow.
    Jezeli chodzi o przewod to jak bedzie problem ze spadkiem napiecia na dlugosci lini to połacz zyły po 2 i powinno byc ok!
    Urmet ma domofony 5przewodowe ale od panela zew. do zasilacza idzie 8 zył
    Marcin, czy wszystkie z tych 8 żył pomiędzy zasilaczem, a panelem zewnętrznym musi być wykorzystanych? Tzn. czy jeśli będę chciał mieć sam "domofon", bez "wodotrysków" np. dodatkowego oświetlenia zewn. i innych "bajerów" to muszę mieć aż 8 żył? Chodzi mi głównie o to, że może mi zabraknąć żył, tym bardziej, że jak radzisz, lepiej w moim wypadku byłoby łączyć dwie żyły w jedną.
    Kablem do domofonu, mam mieć jeszcze puszczony telefon stacjonarny. WIem, że nie powinno się łączyć domofonu i telefonu w jednym kablu (mimo, że nie po tych samych żyłach), ale stało, za mało było położonych kabli w ziemi i teraz jest problem.
    Jeszcze jedno pytanie. Ile potrzeba zył, aby podłączyć do domu telefon stacjonarny?
    mozesz zrezygnowac z 1 zyły bo słuzy do oswietlenia panela zew.
    Ilo zyłowy masz połozony kabel w ziemi?
    Nie chce zapewniac cie ze napewno zadziała domofon na takiej odleglosci bo mimo ze sporo domofonow zamontowalem to jak sobie przypominam max odleglosc jaka stosowalem to bylo ok 70-80m miedzy panelem zew,a zasilaczem...i nie bylo zadnych problemow. podejzewam ze i na 100m da rade.
    Kabel w ziemi mam 8 lub 10 żyłowy (muszę sprawdzić, bo nie pamiętam ) + koncentryk (miał być do wideodomofonu, ale na razie z niego rezygnuję, na rzecz domofonu) + prądowe do bramy i oświetlenia ogrodowego.
    Odległość u mnie może balansować w okolicach 100m (przewód nie idzie po linii prostej).

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar marcin_u
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Zielona Góra
    Posty
    1.451

    Domyślnie

    Cytat Napisał nesia
    mario_pab
    W tym roku zamontowałem sobie wideodomofon na 4 przewody (jakaś chinszczyzna, nawet nazwy z głowy nie powiem) a furtkę mam tak jak ty oddaloną o 100 m. przewód też tak jak ty miałem juz połozony wcześniej (6x1mm bez ekranowania). Dlatego tez miałem problem ze znalezieniem czegos co wymagałoby mniej niż 6 przewodów a z tym było ciężko.
    Działać działa ale nie bez problemów. Przede wszystkim są zakłucenia w audio (tzn. brzeczenie) co jest chyba wynikiem braku ekranowania. no i co jakiś czas wideodomofan sam się wzbudza więc dzwoni zupełnie bez powodu - też obstawiam na brak ekranowania.
    Zostały mi 2 kabelki extra więc (tak jak sugeruje adam_mk) dałem po dwa kabelki równolegle w obiegu zasilajacym zamek.
    No i jeszcze ważne. ze wzlędu na odległość bramki od domu szukałem zestawu z panelem na bramke w stylu "anty-wandalowym" a niestety proponowane przez marcin_u zestawy firmy URMET na takie nie wygladaja.
    te twoje problemy z domofonem nie sa spowodowane brakiem ekranu na przewodzie bo domofon takiego nie wymaga tylko prawdopodobnie fatalnym sprzetem.dlatego nie polecam sprzetow typu marketowego firmy no name
    moja praca to Alarmy,Kamery,Anteny...i fotowoltaika

    mój projekt ISKIERKA

    160m2 po podłodze do ogrzania, suporex24+12styro, podloga10styro , skosy 25 wełna.wentylacja grawitacyjna. PC Panasonic T-CAP 9kw wersja H 1f , 100% grzejniki, bufor 300l , zbiornik cwu 300l termet nierdzewna. 3 kolektory słoneczne płaskie hewalax. PV 10kw
    Nawrócony z węgla !

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar pawelurb
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Posty
    2.369
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    30

    Domyślnie

    a jaki domofon wybrać , żeby przy furtce był jeden przycisk , a w domu 2 słuchawki jedna u góry a druga na dole ? (dzwonią jednocześnie a odbieram tą do której mam blizej ) , elektrycy zostawili mi przewód 6-cio żylowy , czy wystarczy ?

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar marcin_u
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Zielona Góra
    Posty
    1.451

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawelurb
    a jaki domofon wybrać , żeby przy furtce był jeden przycisk , a w domu 2 słuchawki jedna u góry a druga na dole ? (dzwonią jednocześnie a odbieram tą do której mam blizej ) , elektrycy zostawili mi przewód 6-cio żylowy , czy wystarczy ?
    W systemach 5 przewodowych (np.Urmet) poprostu wystarczy połaczyc słuchawki rownolegle
    moja praca to Alarmy,Kamery,Anteny...i fotowoltaika

    mój projekt ISKIERKA

    160m2 po podłodze do ogrzania, suporex24+12styro, podloga10styro , skosy 25 wełna.wentylacja grawitacyjna. PC Panasonic T-CAP 9kw wersja H 1f , 100% grzejniki, bufor 300l , zbiornik cwu 300l termet nierdzewna. 3 kolektory słoneczne płaskie hewalax. PV 10kw
    Nawrócony z węgla !

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar _ZBYCH_
    Zarejestrowany
    Mar 2003
    Skąd
    Warszawa
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    4.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    31

    Domyślnie Re: Domofon -poradźcie, jaki wybrać i dlaczego,bo chyba zwar

    Cytat Napisał mario_pab
    Witam!
    Chciałbym jeszcze w tym roku nabyć sobie domofon. Mam problem, bo nie wiem, jaki mam wybrać.
    Są w sprzedaży domofony 4,5,6-przewodowe. Czym one się różnią? Który z nich jest lepszy? Znalazłem na Allegro domofon 4-przewodowy i jednocześnie dwurodzinny - taki by mi wstępnie odpowiadał.
    Czy większa liczba przewodów ma jakąś przewagę nad mniejszą liczbą?
    Drugim problemem na jaki napotkałem, to odległość furtki od słuchawki (tej w domu). U mnie może to być nawet ponad 100m. Czytałem na internecie, że większość domofonów działa tylko gdy powyższa odległość jest poniżej 100m. Czy w związku z tym muszę zwiąkszyć średnicę przewodów? Ale przewody już położone Odkopywać, później zasypywać... brrr
    Witam.

    Domofon 4, 5 lub 6 przewodowy - to ilość żył od centralki (to ten moduł montowany w domu zwany też wzmacniaczem domofonowym lub zasilaczem domofonowym) do unifonu (aparat domofonowy - inaczej słuchawka )

    W standardowym domofonie, między centralką domofonu, a kasetą rozmówną (montowaną przy furtce) są potrzebne minimum 4 żyły (masa, głośnik, mikrofon, sygnał wywołania) + n (ilość osobnych przycisków wywołania - czyli kaseta rozmówna z jednym przyciskiem - 1 żyła; kaseta rozmówna z 2 przyciskami - 2 żyły, itd.). Do tego minimum 2 żyły na zasilanie zamka.

    Dobra centralka domofonowa (np. MIWI - URMET) poradzi sobie z dystansem 100 m. Gorzej może być z zamkiem elektromagnetycznym przy furtce.
    Najlepiej zastosować rygiel elektromagnetyczny o małym poborze prądu.

    Innym rozwiązaniem jest zasilenie rygla z osobnego transformatora z wyższym napięciem. Wówczas po pokonaniu oporu długich przewodów do rygla dotrze odpowiednie napięcie.
    Jeszcze inne rozwiązanie, to zasilenie rygla lokalnie przy furtce (transformator zamontowany w hermetycznej puszcze przy słupku z domofonem, zasilany np. z napędu bramy i wyzwalany z domofonu przez przekaźnik).

    Urmet ma też w sprzedaży droższy system 1 + n. Ten system wymaga zasilania lokalnego przy furtce (czyli transformator zamontowany przy furtce w hermetycznej puszce). Za to do aparatów w domu biegnie jeden przewód wspólny i jeden do każdego aparatu osobno (czyli przy dwóch aparatach z osobnym wywołaniem są potrzebne tylko trzy przewody )

    Szczegóły znajdziesz na stronie: MIWI-URMET

    Jak już było wyżej napisane, w Twoim przypadku nie masz co rozpatrywać chińskiego (marketowego) domofonu dwu, czy czterożyłowego, bo to dędą wyrzucone pieniądze.


    Dodatkowym problemem u Ciebie jest chęć połączenia jednym przewodem linii telefonicznej i domofonu. Obawiam się, że co burzę w okolicy, będziesz naprawiał lub wymieniał domofon
    Można oczywiście spróbować zastosować ochronnik antyprzepięciowy na wejściu lini telefonicznej (np. na słupie) i odpowiednio go uziemić, ale i tak nie daje to gwarancji, że domofon się nie uszkodzi.
    Systemy alarmowe, to moja pasja... i praca.

    Piszcie na adres: [email protected]

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar _ZBYCH_
    Zarejestrowany
    Mar 2003
    Skąd
    Warszawa
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    4.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    31

    Domyślnie

    I jeszcze jedno, w przypadku torów akustycznych nie zaleca się łączenia kilku żył w celu osiągnięcia wymaganego przekroju. Doprowadzi to do powstania zakłóceń spowodowanych przesłuchami.
    Systemy alarmowe, to moja pasja... i praca.

    Piszcie na adres: [email protected]

  13. #13

    Domyślnie

    _ZBYCH_
    Mam pytanie czy dobrze rozumiem montaż przewodów do domofonu.

    od centralki do kasety rozmownej kładę przewód np 5x2x0,5 żelowany
    od kasety rozmownej do zamka elektromagnetycznego 2X0,5 (czy dać 3x1,5)
    od centrali do miejsca gdzie ma być słuchawka 5x2x0,5

    Dobrze zrozumiałem?
    Czy też centrala może być razem ze słuchawką takie dwa w jednym?
    Czy do zamka elektromagnetycznego dociągam jakieś dodatkowe zasilanie?
    Jakim prądem zasilana jest centralka?
    Domofon wybiorę proponowanej przez Ciebie firmy Urmet

  14. #14

    Domyślnie

    Czy mi ktoś coś podpowie?
    W tej chwili mam domofon 3 rodzinny zamontowany przy drzwiach wejściowych. Jeden unifon na dole i dwa u góry dla każdej z córek.
    Muszę go wyminić (kiepsko działa dźwięk) i przenieść przy furtce wejściowej (położony przewód 5x0,5). Pytanie - jaki wybrać domofon aby obsługiwał dwa ryle elektromagnetyczne (drzwi + furtka) i żeby był 3-rodzinny.
    Z góry dziękuję.
    Pozdrawiam,
    MZ.

  15. #15
    Guest

    Domyślnie

    jak zwykle nikt nie ma żadnych doświadczeń

    Cytat Napisał MZ
    Czy mi ktoś coś podpowie?
    W tej chwili mam domofon 3 rodzinny zamontowany przy drzwiach wejściowych. Jeden unifon na dole i dwa u góry dla każdej z córek.
    Muszę go wyminić (kiepsko działa dźwięk) i przenieść przy furtce wejściowej (położony przewód 5x0,5). Pytanie - jaki wybrać domofon aby obsługiwał dwa ryle elektromagnetyczne (drzwi + furtka) i żeby był 3-rodzinny.
    Z góry dziękuję.

  16. #16

    Domyślnie

    wystarczą dwie żyły jeśli w domu jest najprostsza centrala telefoniczna; odbierasz na zwykłym telefonie i otwierasz z niego;
    pozdr
    Piotr

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał kraftz
    jak zwykle nikt nie ma żadnych doświadczeń
    Ma, http://www.slican.pl/
    Centrala telefoniczna + bramofon, szczegóły do doczytania na w/w stronie
    Pozdrawiam - Piotr

  18. #18

    Domyślnie

    mysle ze ciekawsze znajdziesz na www.extis.com.pl
    pozdr
    Piotr

  19. #19
    Guest

    Domyślnie

    panda, Piotr_ok
    czy używacie domofonów z tych firm? Jesli tak - jak z trwałością tych urządzeń?

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał kraftz
    panda, Piotr_ok
    czy używacie domofonów z tych firm? Jesli tak - jak z trwałością tych urządzeń?
    Tak, jeden numer wewnętrzny przypisany do bramofonu, pozostałe jako zwykłe telefony (salon, gabinet, sypialnie). Mam zainstalowane 2 lata i nic się nie dzieje.
    Jeśli chodzi o bramofon to obsługa prosta jak budowa cepa Jak toś się dobija to dzwonią po kolei wszystkie telefony (można skonfigurować inaczej), podnoszę dowolną słuchawkę, można pogadać, "gwiazdka" otwiera/zamyka bramę. Rozwiązanie najprostsze. Można (jak w Twoim przypadku) dać bramofon 3-przyciskowy - każdy przycisk wywołuje innego abonenta, po 20 sek. przerzuca na następnego, tylko czy to już nie będzie przerost formy na treścią?
    Pozdrawiam - Piotr

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony