dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 28
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 558

Temat: Kominek: za i przeciw. Dyskuja o wadach i zaletach

  1. #1

    Domyślnie Kominek: za i przeciw. Dyskuja o wadach i zaletach

    W ostatnim czasie panuje ogromna moda na kominki. Praktycznie każdy znany mi ostatnio wybudowany dom jednorodzinny ma kominek. Ja nie mam w domu kominka, gdyż z braku pieniędzy tego rodzaju gadżety zostawiliśmy na lepsze czasy.

    Wszyscy nasi sąsiedzi kominki mają i ostatnio wieczorową porą namiętnie w nich palą. Skutkiem tego w okolicy panuje swąd nie do wytrzymania, szczególnie przy bezwietrznej pogodzie.

    Mam szczere wątpliwości co do ekologiczności tego typu ogrzewania, a wiem, że powstała cała nauka na ten temat (systemy ogrzewania, rurki w ścianach, wentylatory itp.)

    Drodzy forumowicze, co o tym myślicie? Jak znaleźć kompromis między chęcią jednych do palenia drewnem i grzania się przy ogniu, a tęsknotą innych do świeżego powietrza w domu i okolicy?

    Pozdrawiam serdecznie!

    Dostępne w wersji mobilnej

    Poleć znajomemuPoleć znajomemu  
    Dodaj do kontaktów Dodaj do ulubionych      

  2. #2
    Peter
    Guest
    Peter

    Domyślnie

    Wydaje mi się że duszący dym powodują spalane śmieci a nie drewno w dodatku suche!

    Peter

    Dostępne w wersji mobilnej

    Poleć znajomemuPoleć znajomemu  
    Dodaj do kontaktów Dodaj do ulubionych      

  3. #3
    Guest

    Domyślnie

    Nie martw się z czasem ludzie przestaną tak często palić. Ja to robię nie częściej niż raz na tydzień, i to głównie ze wzgledu na nastrój a nie ogrrzewanie. Fajnie jest posiedzieć przed kominkiem z piwkiem i patrzeć w płomyki albo żar.

    Dostępne w wersji mobilnej

    Poleć znajomemuPoleć znajomemu  
    Dodaj do kontaktów Dodaj do ulubionych      

  4. #4

    Domyślnie

    Palenie w kominku jest całkowicie ekologiczne! Oczywiście drewnem. Przy jego spalaniu powstają takie same związki (p.w. CO2 i H20) jak przy naturalnych procesach gnicia drewna, tyle że dzieje się to szybciej.

    Dostępne w wersji mobilnej

    Poleć znajomemuPoleć znajomemu  
    Dodaj do kontaktów Dodaj do ulubionych      

  5. #5

    Domyślnie

    Ale zawsze dymek, choćby zdrowiusieńki to czuć ...
    A może ktoś ma (tak jak mój znajomy) piec do c.o. przystosowany do spalania śmieci...

    Dostępne w wersji mobilnej

    Poleć znajomemuPoleć znajomemu  
    Dodaj do kontaktów Dodaj do ulubionych      

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    agnes

    Zarejestrowany
    Feb 2002
    Posty
    577
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    53

    Domyślnie

    To jest tak jak mówił ktos powyżej.Jak jest to drewno przeznaczone do palenia -to na pewno jest to bardziej ekologiczne niż niewidoczne gazy powstające w procecie ogrzewania gazem .Z doświadczenia wiem ,że ludzie są naprawdę wynalazczy .Sąsiad palił w piecu gumą ,starymi oponami ,jakimis śmieciami- wtedy czarny dym i swąd unosił sie nad okolicą .Nie wiem jak to wygląda przy skupisku ludzi palących w kominkach /drewnem/.Na szczęście ja jestem jedyną osobą w okolicy,która ma kominek i będę sobie palić w nim do woli.Zazwyczaj pali się późną jesienią i zimą a wtedy nikt nie siedzi w ogródku .Jesli chodzi natomiast o wietrzenie domu zimą to ten dym chyba się unosi w górę a nie w dół ?

    Dostępne w wersji mobilnej

    Poleć znajomemuPoleć znajomemu  
    Dodaj do kontaktów Dodaj do ulubionych      

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    pik33

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    1.389
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Czasami (zależy to chyba od pogody) dym unosi się, nie wiedzieć czemu, w dół. Mieszkając w bloku miałem okazję wietrzyć mieszkanie dymem z sąsiednich domków, których mieszkańcy palili czym popadnie - smród zalegał aż po poziom gruntu.
    Teraz mieszkam wyżej, 9 piętro, spokój ze smogiem.
    Ciekawe jak będzie w domku.

    Dostępne w wersji mobilnej

    Poleć znajomemuPoleć znajomemu  
    Dodaj do kontaktów Dodaj do ulubionych      

  8. #8

    Domyślnie Kominek: za i przeciw. Dyskuja o wadach i zaletach

    Witam ciepło,
    Od dłuższego czasu zastanawiam się co spowodowało tak
    duże zainteresowanie kominkami? Dzis prawie wszyscy budują
    domy z kominkiem w salonie, prawda?
    Czy to z powodu tesknoty za ciepłem, za romantyzmem, za miejscem które przyciagnie nas wszystkich do siebie?

    Oprócz miłego widoku jakie dają palące sie drewienka w kominku,
    jest sporo wad:
    1. koszt budowy,
    2. stale brudno w salonie,
    3. dym z komina w naszym ogrodzie, który potrafi byc bardzo
    dokuczliwy i męczący. Dość czesto przedostajacy sie do wnetrz naszego domu.
    4. zatruwanie srodowiska.

    A Wy jak myslicie?
    Pozdrawiam


    Dostępne w wersji mobilnej

    Poleć znajomemuPoleć znajomemu  
    Dodaj do kontaktów Dodaj do ulubionych      

  9. #9

    Domyślnie

    Do wyboru
    - z snobizmu
    - z DNA jaskiniowcy
    - z naśladownictwa co zachodnie
    - Z biedy palenie byle czym i ciepło

    Dostępne w wersji mobilnej

    Poleć znajomemuPoleć znajomemu  
    Dodaj do kontaktów Dodaj do ulubionych      

  10. #10

    Domyślnie

    I żeby się nie uzależnić od jednego źródła ogrzewania, gdyby go przejściowo zabrakło (kurek zakręcą i co wtedy...)

    Dostępne w wersji mobilnej

    Poleć znajomemuPoleć znajomemu  
    Dodaj do kontaktów Dodaj do ulubionych      

  11. #11

    Domyślnie

    Polecam kozę XXI wieku np. Golemek, piece tego typu robią sie bardzo modne, są wszechstronne.

    Dostępne w wersji mobilnej

    Poleć znajomemuPoleć znajomemu  
    Dodaj do kontaktów Dodaj do ulubionych      

  12. #12

    Domyślnie

    Koza, to też taki prawie kominek... Ale widzę, że argument - moda - jest u Ciebie ważniejszy

    Dostępne w wersji mobilnej

    Poleć znajomemuPoleć znajomemu  
    Dodaj do kontaktów Dodaj do ulubionych      

  13. #13

    Domyślnie

    Nie moda, u siebie nie przewiduję kominka bo dużo podróżuję po Europie i obserwuję od paru lat odwrót od kominków na rzecz piecy kaflowych i żeliwno kaflowych. Moi znajomi z Holandi, Dani, Skandynawi już dawno zrezygnowali ze względów Bezpieczeństwa z tego typu ogrzewania. Zanim wybrałem typ ogrzewania do domu zapoznałem się dokładnie z za i przeciw .Nie bedę dalej rozwijał tematu bo kominkowcy psy na mnie powieszą
    Cześć

    Dostępne w wersji mobilnej

    Poleć znajomemuPoleć znajomemu  
    Dodaj do kontaktów Dodaj do ulubionych      

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZA DORADCZYNI OD SPRAW WSZELAKICH Avatar Majka
    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Skąd
    Żbik
    Posty
    17.439
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    Kominek
    - uwielbiam przy nim siedzieć i patrzeć w ogień
    - "narkotyzuję" się dymem ze spalonego drewna
    - nie jestem pedantką /kurz mi nie przeszkadza/

    Dostępne w wersji mobilnej

    Poleć znajomemuPoleć znajomemu  
    Dodaj do kontaktów Dodaj do ulubionych      

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Alicjanka

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Grodzisk Mazowiecki
    Posty
    1.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    115

    Domyślnie

    Myślę, że powszechne budowanie domów z kominkiem to poprostu przejaw początków normalności w naszym kraju. A autopsii widzę, że kominek w domu to rzecz wspaniała, łącząca rodzinę, dająca niepowtarzalny charakter pomieszczeniu (myślę o chwili gdy w kominku się pali). Żadna z ewentualnych wad (oprócz zagrożenia pożarem w przypadku wadliwej budowy), nie zaćmi ogromnych zalet kominka! Nie zgadzam się też ze stwierdzeniem: ciągły bałagan w salonie. Kominek nie powoduje wcale ciągłego bałaganu. Większy bałagan powodują buty domowników, a przecież się ich nie pozbywamy! Oczywiście nie zamierzam nikogo przekonywać na siłę. Tego po prostu trzeba spróbować zanim się człowiek zdecyduje. Ja w każdym razie nie żałowałam ani minuty, że wydałam kaskę na kominek!
    Pozdrawiam,
    Alicja

    Dostępne w wersji mobilnej

    Poleć znajomemuPoleć znajomemu  
    Dodaj do kontaktów Dodaj do ulubionych      

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar kgadzina
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    3.883

    Domyślnie

    A ja opowiem zupełnie co innego - dlaczego NIE mamy kominka.
    Abstrahując od kosztów na etapie inwestycji oraz konieczności pamiętaniu o uzupełnianiu paliwa przyczyna była prozaiczna: jeden dzieciak ma 2 lata (mało mówi, za to robi dużo i nie sposób go upilnować, a rozszyfrowuje wszelkie zamknięcia z prędkościa światła), drugi ma 11 lat i cierpi na autyzm. I nigdy nie wiemy czy czasem nie przyjdzie mu do głowy zabawić się kominkiem w niewłaściwy sposób. Nawet nie chodzi o spalenie domu, bo od tego można się ubezpieczyć, ale jeżeli zrobiłby krzywdę sam sobie, to pretensje do końca życia mielibyśmy właśnie do siebie.

    Dostępne w wersji mobilnej

    Poleć znajomemuPoleć znajomemu  
    Dodaj do kontaktów Dodaj do ulubionych      

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    Wlasciwe argumenty, wlasciwa decyzja.

    Dostępne w wersji mobilnej

    Poleć znajomemuPoleć znajomemu  
    Dodaj do kontaktów Dodaj do ulubionych      

  18. #18
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    agnes

    Zarejestrowany
    Feb 2002
    Posty
    577
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    53

    Domyślnie

    a ja jestem pedantyczna i nerwówka związana z brudem kominkowym jest koszmarna.Mąż rozali i posprząta ale nie tak dokładnie jakbm ja to widziała więc poprawiam po nim i wkurza mnie juz takowe działanie do bólu.Absolutnie nie żałuję ,że jest kominek,ale załuję że zrobiliśmy instalacje rozprowadzającą ciepło,duży wkład-duża obudowa /wszytsko b.drogie/Mogliśmy dac mały wkładzik bez rozprowadzania powietrza ,ot dla przyjemności a za oszczędzone na tym pieniądze kupić porządny piec na drzewo.Przez rury mam okopcone sufity więc w przyszłym sezonie zamykam je a sufity wiosną pomalujemy /malowane były w grudniu/i albo piec na drzewo jak nie doprowadzą gazu .Oby nie palenie w salonie .Naprawdę dla pedantów to koszmar .Także to co piszę to przestroga przed namowami"kominkowców" na tego typu ogrzewanie.Ja straciłam na tym cholerstwie kupę kasy i nerwów.

    Dostępne w wersji mobilnej

    Poleć znajomemuPoleć znajomemu  
    Dodaj do kontaktów Dodaj do ulubionych      

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Alicjanka

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Grodzisk Mazowiecki
    Posty
    1.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    115

    Domyślnie

    Agnes,

    Mamy inne doświadczenia i stąd różnica zdań: Ja palę tylko dla przyjemności i dlatego sprzątnie pewnie pozostaje w jej ramach . Nie zdecydowała bym się na ogrzewanie kominkowe, bo jak ktoś to stwierdził zgrabnie, przenosi się kotłownię do salonu...
    Pozdrawiam,
    Alicja

    Dostępne w wersji mobilnej

    Poleć znajomemuPoleć znajomemu  
    Dodaj do kontaktów Dodaj do ulubionych      

  20. #20

    Domyślnie

    Zgadzam się z Alicjanką. "Kotłownia" w salonie to zbrodnia. Ale napalenie w kominku od czasu do czasu jest super (miło przyjemnie i romantycznie zwłaszcza w długie zimowe wieczory.
    Nie wyobrażam sobie natomiast ogrzewania domu głównie z kominka. To ma być przyjemność!!!!!

    Dostępne w wersji mobilnej

    Poleć znajomemuPoleć znajomemu  
    Dodaj do kontaktów Dodaj do ulubionych      

Strona 1 z 28

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony